כל עבודה בהישג ידך
 

טיפים למרכז הערכה

מחפשי עבודה חושבים לעיתים שמרכז הערכה בוחן את התנהגות הקבוצה ולא את התנהגותם האישית. להערכתם, אם תישמר אווירה נעימה, והמשתתפים ישתפו פעולה ויגיעו לפתרון ביחד, הקבוצה תזכה להערכה גבוהה. האמת היא שמטרת מרכזי הערכה לבחון את התנהגותו של היחיד ואת ההתאמה של כישוריו החברתיים לתפקיד.


מרכז הערכה טיפים:


מרכז הערכה מאפשר להעריך את מידת התאמתם של הנבחנים לתפקידים השונים על פי ההתנהגות של הנבחנים. 

  • נבחן שסגנונו אסרטיבי והחלטי, שרעיונותיו מתקבלים, שתרומתו לקבוצה משמעותית, יוערך כמתאים לניהול.  
  • נבחן שהתנהגותו ידידותית, מתחשבת ונעימה, אך חסרה כוח השפעה, יוערך כמתאים לתפקיד איש צוות, ופחות לתפקיד ניהולי.
  • נבחן שמתנהג בתוקפנות ושתלטנות יוערך כמועמד שמתקשה לפעול בחברת אנשים. הוא לא יומלץ לתפקידי צוות, ולעיתים ייפסל גם לתפקידים אחרים.
  • נבחן שיציג מעורבות נמוכה, לא יומלץ לתפקידי ניהול, ייתכן כי נבחן כזה יומלץ לתפקידים טכניים, למשל, תפקיד כבודק תוכנה בחברת היי-טק.

<<  בחזרה לראש העמוד


מרכז הערכה – גורם הלחץ:


  • אחד הגורמים המשפיעים ביותר על התפקוד במהלך מרכז הערכה הוא הלחץ במהלך הדיון. קבוצה יכולה להיות מקום מגונן ותומך. כשאנו בקבוצה תומכת, במשפחה, בין חברים, אנו לרוב חשים ביטחון. אנו לא לבד, יש לנו עם מי להתייעץ, ממי לקבל עזרה. בקבוצה תומכת יש כללים וחוקים. כשהכללים ברורים נבחנים יודעים איך להתנהג, כיצד לפתור קונפליקטים.  

  • כללים אלה לא חלים על מרכז הערכה. במרכז הערכה אין סמכות מוסכמת, והנבחן חש חוסר ביטחון, קיים חשש שתשתרר אנרכיה, מתיחות, ומאבקי כוח. הסמכות היחידה במרכזי הערכה היא של הבוחנים שמנהלים את הפגישה, אך הם אינם חלק מהקבוצה הם מייצגים את הארגון מעל לקבוצה, ולמעשה בתוך הקבוצה עצמה אין סמכות מוגדרת, אין מי שהוכר כמנהיג, אין חוקים, כל הנבחנים שווים. חסר לקבוצה מנהיג פורמאלי מוסכם. כשאין סמכות מקובלת שקובעת מה לעשות, כשאין כללים מוסכמים, המתח בקבוצה עולה.


מצב הלחץ מתחזק גם בשל העובדה שלעיתים: 


  • חלק מהנבחנים, בשל תחושת הלחץ מגיבים בשתלטנות ותוקפנות. דבר שמגביר את תחושת הלחץ.

  • חלק אחר של הנבחנים יגיב במבוכה והסתגרות, בתחושה שאין להם רצון לתרום באווירה כל כך מתוחה, שמרכז הערכה אינו מאפשר להם להביע את יכולתם האמיתית, שהאנשים הכוחניים לא מאפשרים להם להשתתף.

    ההכנה למרכז הערכה, מפחיתה את רמת הלחץ ומאפשרת להגיע למבחן יותר רגוע וממוקד. כשרמת הלחץ יורדת, היכולת לפעול באופן ענייני משתפרת, זה היתרון הגדול של הכנה למרכז הערכה.


לימדו עוד על:

דינמיקה קבוצתיתראיון עבודה
מבחני אישיותקורות חיים
מבחנים פסיכוטכניים


לתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
קינן שפי – הכנה אונליין
פילת – הכנה אונליין
חנות מכוני מיון וארגוניםAKT – חנות אונלייןאדם מילא – הכנה אונליין


מבחני דוגמא בחינם


ממליצים
"התרגילים וההדרכות עוזרים וממחישים את אווירת המבחן. היו שאלות פתוחות כפי שמופיעות בערכת ההכנה של אחוזים, חילוק ארוך ושברים."
מועמדת לנציבות דרגות 1-17 – אוגוסט 2013
"... חלק גדול בהצלחתי בקבלת העבודה, הינו בזכות חומר הלימוד שלכם ... אני רוצה לומר תודה רבה, אמליץ עליכם לכל דורש."
נבחן בקינן שפי לתפקיד ניהולי, יוני 2014


Created by red-id