מבחני צורות לדוגמא

דוגמא לשאלת אנלוגיות בציורים

אנלוגיה היא יחס של דמיון, השוואה בין שני דברים או יותר. בשאלות אנלוגיות בציורים נדרשים התלמידים להתחקות אחר היחס ששני פריטים מקיימים ביניהם, ואז ליצור קשר נוסף דומה בין שני פריטים אחרים – עצמים או רעיונות מופשטים. תרגול אנלוגיות מאפשר לתלמידים ולתלמידות להשתמש בידע שכבר יש להם על מנת לנסות ולהבין רעיונות חדשים. על מנת לפתור שאלות אנלוגיות בצורה טובה, כדאי לתרגל עם הילדים עבודה בתבנית קבועה של יצירת קשרים. נוסף על כך, כדאי להכיר סוגי קשרים עיקריים כמו "חלק מ-", "היפך" "דומה אבל-" ועוד. 

שאלה לדוגמא:

בַּחֲרוּ בַּתְּמוּנָה הַמַּתְאִימָה בְּיוֹתֵר:

שאלת אנלוגיות 1 מתוך פרק הצורות בשלב ב לכתה ב של מכון סאלד

תשובות לשאלת אנלוגיות 1 בשלב ב לכתה ב במכון סאלד

פתרון והסבר:

הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִיא (4).

מִבְרֶשֶׁת שִׁנַּיִם הִיא לְמִשְׁחַת שִׁנַּיִם כְּמוֹ שֶׁסַּכִּין הוּא לְ...?

אֶפְשָׁר לְהִשְׁתַּמֵּשׁ בְּמִּשְׁפָּט מְקַשֵּׁר – בְּעֶזְרַת מִבְרֶשֶׁת שִׁנַּיִם מוֹרְחִים אֶת הַמִּשְׁחָה. עַכְשָׁיו צָרִיךְ לְהַתְאִים לַסַכִּין צִיּוּר נוֹסַף הַמְּקַיֵּם אֶת אוֹתוֹ הַקֶּשֶׁר מִבֵּין הָאֶפְשָׁרֻיּוֹת. בְּעֶזְרַת הַסַּכִּין מוֹרְחִים... רִבָּה.

דוגמא לשאלת צורות בשורה

מבחני הצורות בוחנים יכולת איתור ויישום של חוקיות צורנית. בכל שאלה מוצגות כמה צורות במבנה מסוים, כגון מטריצה או שורה, ועל התלמיד לזהות איזו צורה משלימה את המבנה. מבחנים אלה בודקים יכולת חשיבה כללית, הבנת קשר בין צורות, יכולת ניתוח והסקה מן הפרט אל הכלל. במבחן צורות בשורה הדגש הוא על זיהוי חוקיות התקפה להתקדמות רצופה בשורה בלבד.

כשפותרים שאלות של צורות בשורה, חשוב לדעת לזהות שני סוגים נפוצים של חוקיות: חוקיות של תנועה, וחוקיות של החלפה (רוטציה). על מנת להיטיב לזהות את החוקיות בשאלות, מומלץ לעבוד עם הילד על מושגים כגון – לסירוגין (פעם כן פעם לא), ימין ושמאל, למעלה ולמטה, בכיוון השעון ונגד כיוון השעון ועוד.

שאלה לדוגמא:

בַּחֲרוּ בַּתְּשׁוּבָה הַמַּתְאִימָה בְּיוֹתֵר לְהַמְשִׁיךְ אֶת הַסִּדְרָה.

שאלת צורות בשורה לדוגמא מתוך שלב ב לכיתה ב במכון סאלד

פתרון והסבר:

הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִיא (3).

הַסִּדְרָה שֶׁלְּפָנֵינוּ מֻרְכֶּבֶת מִכּוֹכָבִים עִם עִגּוּלִים.

בָּאֵיבָר הָרִאשׁוֹן מוֹפִיעַ עִגּוּל אֶחָד אֲשֶׁר נָע מָקוֹם אֶחָד עִם כִּווּן הַשָּׁעוֹן בֵּין צְלַעוֹת הַכּוֹכָב.

בְּכָל מַעֲבָר מִתְוַסֵּף עִגּוּל הַמּוֹפִיעַ לִפְנֵי אוֹתוֹ עִגּוּל, כָּךְ שֶׁבָּאֵיבָר הֶחָסֵר יִהְיוּ אַרְבָּעָה עִגּוּלִים וּמִיקוּם הָעִגּוּל הָרִאשׁוֹן מִבֵּינֵיהֶם יִהְיֶה בְּחֶלְקוֹ הַשְּׂמָאלִי הַתַּחְתּוֹן שֶׁל הַכּוֹכָב.


"הערכה מצוינת ומעשירה את הילד הרבה מעבר לחומר הנדרש. הייתי ממליצה להורים לתת לילדיהם לתרגל בערכה גם ללא קשר למבחן".

 

הכנה למבחן מחוננים, כיתה ב', אפריל 2018 – מכון סאלד

מבחנים בחשבון לדוגמא

מבחני הבעיות המילוליות בחשבון בוחנים יכולת הבנת בעיות מילוליות, תרגום לתרגיל חשבוני ופתרון. בכל שאלה מוצגות 4 תשובות, שמהן יש לבחור את התשובה הנכונה. במבחנים תיתכן נגיעה בנושאים שעדיין לא נלמדו בכיתה כגון כסף, מדידת מרחק, שברים. הדגש הוא על הבנת התרגיל שיש לעשות. לעיתים יש צורך ביותר מתרגיל אחד כדי להגיע לתשובה. רצוי לתת לילד דף ומכשיר כתיבה ולעודד אותו לכתוב ולצייר לעצמו את הפתרון.

דוגמא 1 לבעיה מילולית

סָבְתָא חָזְרָה מִטִּיּוּל וְהֵבִיאָה לְכָל אֶחָד מ-9 נְכָדֶיהָ מַתָּנוֹת. סָבְתָא הֵבִיאָה בְּסַךְ הַכֹּל 63 מַתָּנוֹת. כַּמָּה מַתָּנוֹת קִבֵּל כָּל נֶכֶד?

 1. 7 מַתָּנוֹת
 2. 4 מַתָּנוֹת
 3. 9 מַתָּנוֹת
 4. 10 מַתָּנוֹת

פתרון והסבר:

הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִיא (1).

כְּדֵי לָדַעַת כַּמָּה מַתָּנוֹת קִבֵּל כָּל נֶכֶד, עָלֵינוּ לְחַלֵּק אֵת מִסְפָּר הַמַּתָּנוֹת שֶׁהֵבִיאָה סָבְתָא בְּמִסְפָּר הַנְּכָדִים: 

חלק מהסבר בעיה מילולית מתוך שלב ב לכיתה ב במכון סאלד

לָכֶן הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִיא 7 מַתָּנוֹת.

דוגמא 2 לבעיה מילולית

בִּמְכוֹנַת הַפַּחִיוֹת פַּחִית עוֹלָה 5 שְׁקָלִים. לְאֶבְיָתָר יֵשׁ 4 שְׁקָלִים ו-70 אֲגוֹרוֹת. כַּמָּה כֶּסֶף חָסֵר לְאֶבְיָתָר כְּדֵי לִקְנוֹת פַּחִית?

 1. 70 אֲגוֹרוֹת
 2. 1 שֶׁקֶל ו- 20 אֲגוֹרוֹת
 3. 30 אֲגוֹרוֹת
 4. 2 שְׁקָלִים

פתרון והסבר:

הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִיא (3).

בִּשְׁאֵלוֹת שֶׁל שְׁקָלִים וַאֲגוֹרוֹת חָשׁוּב לִזְכֹּר:

1 שֶׁקֶל = 100 אֲגוֹרוֹת

יֵשׁ לִמְצֹא מָה הַהֶפְרֵשׁ בֵּין אַרְבַּעַת הַשְּׁקָלִים (400 אֲגוֹרוֹת) ו-70 אֲגוֹרוֹת שֶׁיֵּשׁ לְאֶבְיָתָר לְבֵין חֲמֵשֶׁת הַשְּׁקָלִים (500 אֲגוֹרוֹת) שֶׁעוֹלָה פַּחִית. לָכֶן יֵשׁ לְבַצֵּעַ תַּרְגִּיל חִסּוּר:

30 = 470 - 500

חָשׁוּב לִזְכֹּר! מִכֵּיוָן שֶׁהָפַכְנוּ אֶת הַשְּׁקָלִים לַאֲגוֹרוֹת הַתְּשׁוּבָה הִיא גַּם בַּאֲגוֹרוֹת.

לָכֶן הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִיא 30 אֲגוֹרוֹת.


מבחנים מילוליים לדוגמא

המבחן לאיתור מחוננים לכיתה ב', שלב ב' בנוי כך שלפחות מחצית מפריטי המבחן הם מילוליים. חשוב מאוד להתכונן לחלקים הללו של המבחן על מנת להטמיע את אסטרטגיית העבודה בשאלות רבות ברירה (אמריקאיות). מה עושים כאשר יש מילה שלא מבינים? יש ילדים הנוטים לבחור דווקא במילה שהם לא מבינים, גם כאשר התשובה הנכונה מוכרת להם. ולהיפך, יש שמהססים לבחור במילה שאינם מכירים גם כאשר ברור להם ששאר התשובות אינן נכונות.

דוגמא לשאלת אוצר מילים

תרגול שאלות אוצר מילים מאפשר לילדים להתנסות באופן העבודה הנדרש למבחן, וללמוד מתוך ניסיון. תוך כדי תרגול הילדים גם מעשירים את לשונם במילים נוספות העשויות להופיע במבחן.

שאלה לדוגמא:

בַּחֲרוּ מִבֵּין הָאֶפְשָׁרֻיּוֹת אֶת הַפֵּרוּשׁ הַמַּתְאִים לַמִּלָּה: אַכְזָר

 1. אַמִּיץ
 2. עַקְשָׁן
 3. רָשָׁע
 4. רְצִינִי

פתרון והסבר:

הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִיא (3).

הַמִּלָּה אַכְזָר הִיא מִלָּה נִרְדַּפְתְּ לְמִלָּה רָשָׁע: מִישֶׁהוּ שֶׁאֵינוֹ חָשׁ בְּצַעַר אוֹ כְּאֵב שֶׁל אֲחֵרִים, שֶׁאֵינוֹ מֵרַחֵם, קְשֵׁה-לֵב.

דוגמא לשאלת השלמת משפטים

סוג נוסף של שאלות מילוליות שכדאי לתרגל הוא השלמת משפטים. בשאלות אלו נתון משפט שחסרה בו מילה, ויש לבחור מבין התשובות במילה המתאימה להשלמת המשפט. בשאלות השלמת משפטים במבחן איתור המחוננים הדגש אינו רק על עושר שפתי, אלא גם על עבודה נכונה עם מבנה לוגי של משפט, יכולת ניתוח והסקת מסקנות מתוך הקשר. התשובה הנכונה צריכה להתאים גם מבחינת התחביר (הטיות, זמנים, פעלים מיוחדים) וגם מבחינת המשמעות.

שאלה לדוגמא:

עֲלֵיכֶם לִבְחֹר בַּתְשׁוּבָה הַמַּשְׁלִימָה אֶת הַמִּשְׁפָּט בַּצּוּרָה הַטּוֹבָה בְּיוֹתֵר מִבֵּין הָאֶפְשָׁרֻיּוֹת.

הַמּוֹרָה ____ הִגִּיעָה לַכִּתָּה, וְלָכֶן הַתַּלְמִידִים אֵינָם יוֹשְׁבִים בִּמְקוֹמָם.

 1. כְּבָר
 2. עֲדַיִן
 3. טֶרֶם
 4. תֵּכֶף

פתרון והסבר:

הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִיא (3).

נִרְצֶה לְשַׁבֵּץ מִלָּה שֶׁמִּתְיַחֶסֶת לְהַגָּעָתָהּ שֶׁל הַמּוֹרָה לַכִּתָּה, וְשֶׁתַּסְבִּיר מַדּוּעַ הַתַּלְמִידִים אֵינָם יוֹשְׁבִים בִּמְקוֹמָם. אִם הַמּוֹרָה עֲדַיִן לֹא הִגִּיעָה לַכִּתָּה, אָכֵן הֶגְיוֹנִי שֶׁהַתַּלְמִידִים עוֹד לֹא הִתְיַשְּׁבוּ בִּמְקוֹמָם.
טֶרֶם = עֲדַיִן לֹא אוֹ לִפְנֵי.

הַמִּשְׁפָּט הַמָּלֵא הוּא: הַמּוֹרָה טֶרֶם הִגִּיעָה לַכִּתָּה, וְלָכֶן הַתַּלְמִידִים אֵינָם יוֹשְׁבִים בִּמְקוֹמָם.

 • תְּשׁוּבָה (1) שְׁגוּיָה: נְצַפֶּה שֶׁאִם הַתַּלְמִידִים אֵינָם יוֹשְׁבִים בִּמְקוֹמָם, הַמּוֹרָה אֵינָהּ נִמְצֵאת בַּכִּתָּה, זֹאת מִשּׁוּם שֶׁאָנוּ יוֹדְעִים שֶׁכְּשֶׁשִּׁעוּר מַתְחִיל וְהַמּוֹרָה נִמְצֵאת בַּכִּתָּה, בְּדֶרֶךְ כְּלָל הַתַּלְמִידִים יוֹשְׁבִים בִּמְקוֹמָם.
 • תְּשׁוּבָה (2) שְׁגוּיָה: גַּם כָּאן, נְצַפֶּה שֶׁאִם הַתַּלְמִידִים אֵינָם יוֹשְׁבִים בִּמְקוֹמָם, הַמּוֹרָה עֲדַיִן לֹא הִגִּיעָה לַכִּתָּה.
 • תְּשׁוּבָה (4) שְׁגוּיָה: הַחֵלֶק הַשֵּׁנִי שֶׁל הַמִּשְׁפָּט מֵעִיד שֶׁהוּא בִּזְמַן הֹוֶה – "וְלָכֵן הַתַּלְמִידִים אֵינָם יוֹשְׁבִים בִּמְקוֹמָם". לְעֻמַּת זֹאת חֶלְקוֹ הָרִאשׁוֹן שֶׁל הַמִּשְׁפָּט הוּא בִּזְמַן עָבַר, לְפִי הַפֹּעַל "הִגִּיעָה". הַמִּלָּה תֵּכֶף, שֶׁמַּשְׁמָעוּתָהּ מִיָּד, מַצְבִּיעָה עַל מַשֶּׁהוּ שֶׁעֲדַיִן לֹא הִתְרַחֵשׁ, וּלְפִיכָךְ אֵינָהּ יְכוֹלָה לָבוֹא לִפְנֵי פֹּעַל בִּזְמַן עָבַר. כָּךְ לְמָשָׁל, נוֹכַל לִכְתֹּב שֶׁהַמּוֹרָה תֵּכֶף תַּגִּיעַ, אַךְ לֹא שֶׁהִיא תֵּכֶף הִגִּיעָה.

 


מבחני מחוננים לכיתה ב'

מבחני מחוננים לכיתה ב' הם כלי סינון סופי למציאת ילדים המוגדרים מחוננים. את המבחנים עורך מכון סאלד, והם מתקיימים בחודשים ינואר-אפריל. במבחנים ארבעה חלקים – מילולי, ידע כללי, כמותי וצורני – ועל פי רוב הם כוללים שאלות שלא נלמדות במסגרת הלימודים הרגילה. רק עד 3% מהניגשים לבחינה מוגדרים מחוננים, ו-5% נוספים מוגדרים מצטיינים. ההשתתפות במסגרות ובתוכניות ההעשרה של משרד החינוך נקבעת על פי הציונים בבחינה. על מנת לתת לילדיכם את הסיכוי הטוב ביותר להצליח במבחנים, כדאי להתכונן אליהם מבעוד מועד ולאפשר היכרות מוקדמת עם סוגי השאלות.

לפניכם דוגמאות לסרטוני העשרה והדרכה מתוך ערכות ההכנה שלנו

סרטון העשרה - ידע כללי: מדינות בעולם

סרטון הדרכה - כפל

אפשר לעזור לך סימן שאלה
אפשר לעזור לך סימן שאלה
לפני שנמצא בשבילך את ההכנה המתאימה, הנה כמה פרטים שאנחנו צריכים.
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.