כל עבודה בהישג ידך
 

דוגמא למבחן מחוננים שלב א' לתלמידי כיתה ב' - עם פתרונות והסברים

רוצים לגלות אילו נושאים מופיעים במבחן מחוננים שלב א' של מכון סאלד?

בדף זה מוצגות דוגמאות לשאלות מבחן איתור מחוננים, שלב א' של מכון סאלד. לשאלות מצורפים פתרונות והסברים. זו הזדמנות בשבילכם, ההורים והילדים, להכיר את סוגי השאלות במבחן. המבחן מתחלק לנושאים: מילולי וחשבון. בחלק המילולי ישנם קטעי קריאה ואחריהם שאלות הבנת הנקרא. חלק החשבון כולל בעיות בעיות מילוליות ועשוי לכלול גם סדרות חשבוניות. 

לדוגמאות לכיתה ג', עברו לדף- מבחן לדוגמא של כיתה ג' שלב א'.
 

דוגמא למבחני מחוננים כיתה ב' שלב א'

מצד משמאל מוצגים צילומי מסך, מתוך ערכות תרגול אונליין למחוננים לכיתה ב' שלב א'.

בדף זה תוכלו למצוא שאלות לדוגמא, עם פתרונות והסברים המיועדים לילדים.

תרגול מוקדם בערכת ההכנה יאפשר לילדיכם הכרה מוקדמת עם נושאי המבחן ולמידת דרכים יעילות לפתרון בעיות שונות וכך ישפר את הסיכוי להצליח במבחן. 
  |  

להכנה אישית במכון כיתבו לנו:

info@machon-noam.co.il
לרכישת ערכת הכנה באינטרנט
 
החל מ- 249 ₪ 
 
 
 
 
 

הכנה למבחני מחוננים "קניתי אצלכם כבר שתי ערכות, עכשיו קניתי לבני את ערכת שלב א' והוא עבר את המבחן בהצלחה!"

אמא של עמרי, הכנה למבחן מחוננים שלב א', נובמבר 2017 

שאלות שלב א' לדוגמא


מבחנים בחשבוןחשבון

 
מבחני הבעיות המילוליות בחשבון בוחנים יכולת הבנת בעיות מילוליות, תרגום לתרגיל חשבוני ופתרון. הדגש הוא על הבנת התרגיל שיש לעשות. לעתים קרובות יש צורך ביותר מתרגיל אחד כדי להגיע לתשובה. בשלב א' השאלות בחשבון לרוב בפורמט פתוח (כמו במבחנים שהילדים רגילים אליהם בבית הספר). כתבנו עבורכם דוגמאות לשאלות בנושאים סדרות ובעיות בחשבון:

מבחני הבעיות המילוליות בחשבון בוחנים יכולת מילולית, תרגום לתרגיל חשבוני ופתרון. הדגש הוא על הבנת התרגיל שיש לעשות. לעתים, יש צורך ביותר מתרגיל אחד כדי להגיע לתשובה, אך התרגילים בדרך כלל לא מאוד מסובכים. בשלב א' מופיעות לרוב בעיות שעוסקות במצבים בהם הילדים עשויים להיתקל ביומיום, לדוגמא, קניות בחנות וקבלת עודף.הסבר ופתרון:

כְּדֵי לַעֲנוֹת עַל הַשְּׁאֵלָה כְּדַאי לָנוּ קֹדֶם לְחַשֵּׁב כַּמָּה כֶּסֶף שְׁנֵי הַיְּלָדִים הוֹצִיאוּ בְּסַךְ הַכֹּל. לְשֵׁם כָּךְ נְבַצֵּעַ תַּרְגִּיל חִבּוּר:נֶאֱמַר לָנוּ שֶׁשְּׁנֵי הַיְּלָדִים הִתְחַלְּקוּ בַּהוֹצָאוֹת שָׁוֶה בִּשְׁוֵה, לָכֶן נְחַלֵּק אֶת הַסְּכוּם שֶׁהֵם צְרִיכִים לְשָׁלֵם לְ-2:
תְּשׁוּבָה נְכוֹנָה: כָּל אֶחָד צָרִיךְ לְשָׁלֵם 12 שְׁקָלִים.  
סדרה היא קבוצה של מספרים המופיעים זה אחר זה בחוקיות מסוימת. בכל שאלה מופיעה סדרה של מספרים ובה איבר אחד חסר. הילדים נדרשים להתחקות אחר החוקיות בכל סדרה ולהוסיף את האיבר הבא, כך שהחוקיות תשמר. שאלות מסוג סדרות נועדו לבחן כישורי חשיבה אנליטית, כלומר יכולת לפרק מידע, לנתח אותו ולזהות דפוסים.דרך לפתרון:

תְּחִלָּה נִבְחַן צָעַד צָעַד וּנְנַסֶּה לְזַהוֹת אֶת הַחֻקִּיּוֹת שֶׁקַּיֶּמֶת בַּמַּעֲבָר בֵּין אֵיבָר לְאֵיבָר. כְּחֵלֶק מִתַּהֲלִיךְ הַפִּתְרוֹן אָנוּ מַמְלִיצִים לִרְשֹׁם אֶת פְּעֻלּוֹת הַחֶשְׁבּוֹן שֶׁנִּתַּן לְבַצֵּעַ בַּמַּעֲבָר מֵאֵיבָר לְאֵיבָר בְּאֹפֶן הַבָּא: פְּעֻלּוֹת חֶשְׁבּוֹן מִסּוּג חִסּוּר נִרְשֹׁם לְמַעְלָה וּפְעֻלּוֹת חֶשְׁבּוֹן מִסּוּג חִבּוּר נִרְשֹׁם לְמַטָּה (בְּמִקְרֶה שֶׁיֵּשׁ שְׁתֵּי פְּעֻלּוֹת חֶשְׁבּוֹן).

אָנוּ מַמְלִיצִים תְּחִלָּה לְחַשֵּׁב מַהוּ הַקֶּשֶׁר בֵּין שְׁנֵי הַמִּסְפָּרִים הָרִאשׁוֹנִים בַּסִּדְרָה:
כְּלוֹמַר, עָלֵינוּ לִשְׁאֹל אֶת עַצְמֵנוּ:מַהִי הַפְּעֻלָּה הַחֶשְׁבּוֹנִית שֶׁצָּרִיךְ לַעֲשׂוֹת בִּכְדֵי לְהַגִּיעַ מְ- 0 לְ 2?
עָלֵינוּ לְהוֹסִיף 2. לָכֵן נִרְשֹׁם זֹאת כָּךְ:כָּעֵת עָלֵינוּ לִשְׁאֹל אֶת עַצְמֵנוּ: מָה צָרִיךְ לַעֲשׂוֹת כְּדֵי לְהַגִּיעַ מְ- 2 לְ- 5?
עָלֵינוּ לְהוֹסִיף 3. נִרְשֹׁם זֹאת כָּךְ:נַמְשִׁיךְ לִרְשֹׁם בְּאוֹתוֹ אֹפֶן אֶת הַקֶּשֶׁר בֵּין כָּל שְׁנֵי מִסְפָּרִים סְמוּכִים בַּסִּדְרָה:כָּעֵת אֶפְשָׁר לִרְאוֹת שֶׁהַחֻקִּיוֹת בַּסִּדְרָה הִיא תּוֹסֶפֶת שֶׁל 2+ וְתוֹסֶפֶת שֶׁל 3+ לְסֵירוּגִין (כְּלוֹמַר, פַּעַם כָּכָה וּפַעַם כָּכָה).
לְפִי חֻקִּיוֹת זוֹ הַמִּסְפָּר הַבָּא בַּסִּדְרָה יִהְיֶה 12:

הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִנָּהּ תְּשׁוּבָה א'. נִתַּן לִפְסֹל אֵת שְׁלוֹשׁ הַתְּשׁוּבוֹת הַנּוֹתָרוֹת.

לקחים שניתן להפיק משאלה זו:

  • יֵשׁ לִפְתֹּר שְׁאֵלוֹת אֵלּוּ מִשְּׂמֹאל לְיָמִין.
  • לְאַחַר תִּרְגּוּל, נַכִּיר סוּגִים רַבִּים יוֹתֵר שֶׁל סְדָרוֹת וְהַמַּעֲנֶה עֲלֵיהֶן יַהֲפֹךְ קַל יוֹתֵר. שִׁמּוּשׁ בְּשִׁיטַת הָעֲבוֹדָה שֶׁהֻצְּגָה בְּדֻגְמָא זוֹ, הוֹפֵךְ אֶת פִּתְרוֹן הַשְּׁאֵלָה לִטְֶּכְנִי וּפָחוֹת דּוֹרֵשׁ חֲשִׁיבָה מַעֲמִיקָה.
מבחנים מילוליים מילולי


חלק העברית של מבחן שלב א' כולל 3 קטעי קריאה, לאחר כל קטע 7 או 8 שאלות. נושאי הקטעים הם כלליים ואינם דורשים ידע מוקדם. כשליש מהשאלות על כל קטע מתייחסות לפירושים של מילים המופיעות בטקסט, לכן כדאי לתרגל שאלות אוצר מלים לפני המבחן. שאר השאלות מתייחסות להבנת הרעיונות המרכזיים בקטע. לרוב התשובות מנוסחות אחרת מהטקסט, כך שנדרש להבין את הסיפור על מנת להשיב על השאלות.

שאלות לדוגמה:


הכל על מבחני מחוננים כיתה ב'

מבחן מחוננים כיתה ב' שלב א' נועד לסינון ראשוני של ילדים בעלי אינטליגנציה גבוהה. המבחן נערך באותו היום בכלל בתי הספר השייכים לחינוך הממלכתי, מעט אחרי תחילת שנת הלימודים. המבחן מועבר ונבדק על ידי סגל בית הספר, ולפי הישגי התלמידים, ממליץ בית הספר אילו מביניהם יוכלו לגשת לשלב ב'. מבחן מחוננים כיתה ב' בודק יכולות מילוליות וכמותיות, לעיתים גם בנושאים אשר לא כלולים במסגרת הלימודים הרגילה. הדגש במבחן הוא פחות על יכולות כמו חשיבה יצרתית וסקרנות ויותר על מיומנויות נרכשות כמו זריזות ודיוק. משום כך, תרגול מקדים למבחן נותן לילדכם להגיע למבחן כאשר הוא יודע למה לצפות ואיך כדאי לעבוד.

↑ בחזרה לראש העמוד


לפניכם סרטון הדרכה בנושא כפל, מתוך ערכת ההכנה שלנו, שיעזור לכם להתכונן למבחן:
למדו עוד על:

מבחני מחוננים שלב א'
שאלות ותשובות מחוננים שלב א'
הורים למחוננים
אבחון חרדת בחינות
מחוננים לקויי למידה
העדפה מתקנת לבנות מחוננות 
מכון סאלד


↑ בחזרה לראש העמוד


לתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
תרגול אונליין למחוננים: שלב א + ב
תרגול אונליין למחוננים: שלב א


מבחני דוגמא בחינם
מבחן מחוננים כיתה ב' שלב א'
מבחן מחוננים כיתה ג' שלב א'


ממליצים
זו כבר קניה שניה שלנו. בשנה שעברה קניתי ערכה לבת הגדולה ועכשיו לבן הקטן. אני לקוחה חוזרת וזה אומר הכל. 
ערכת הכנה למחוננים כיתה ב' שלב ב', ינואר 2015
תמר יצאה מהמבחן בהרגשה טובה. התרגול בערכה הפחית את המתח ויצר הכרות עם החומר. מאוד מרוצים... הילדה רוצה להמשיך לתרגל בערכה גם אחרי המבחן!
הכנה למחוננים כיתה ב' שלב ב', מרץ 2013מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id