כל עבודה בהישג ידך
 

מבחני אישיות - סימולציות והכנה למבחני אישיות

מבחני אישיות הם שיטת מיון מקובלת ברוב מכוני המיון (פילת, קינן שפי, אדם מילא ועוד) וללא ספק אחת המסתוריות ביותר. בעוד ראיון העבודה בוחן את ההתנהגות המוחצנת והגלויה, מבחני אישיות מתיימרים להגיע לרובד עמוק יותר, לחלקים בלתי מודעים שלעיתים אפילו הנבחן אינו מכיר בקיומם. למכון נועם ניסיון של למעלה מ-20 שנה בהכנה למבחני אישיות שונים. הניסיון שלנו מלמד כי הכנה מוקדמת מעלה את סיכויי ההצלחה!  

המידע הנמצא בעמוד:
מטרת מבחני אישיות
לחץ במבחני אישיות
סוגי מבחני אישיות
הכנה למבחני אישיות


 "ההכנה עזרה לי מאוד. נתנה לי ביטחון כיצד לגשת למבחנים. אפשר לומר שאפילו נהנתי ביום המבחנים לא מעט בזכותכם"
נבחנה באדם מילא, אוגוסט 2017

מטרת מבחני האישיות

מטרתם של מבחני האישיות לקבל מידע עשיר ומגוון יותר על אישיות הנבחן. דהיינו, לבדוק תכונות שונות של המועמד, כגון: כישורים חברתיים, ביטחון עצמי, שפחות גלויים לעין ועלולים לפגוע בתפקוד הנבחן בתפקיד אליו הוא מועמד. לדוגמא, נבחן יכול להתנהג באופן נעים וידידותי במהלך ראיון ולעשות רושם טוב על המראיין, אך מבחני האישיות שלו יכולים לחשוף קשיים ביחסים בין אישיים שמראיין לא יכול לזהות. 

מקרה הדרכה של פסיכולוג במכון נועם עם נבחן לתפקיד שירות לקוחות בחברת סלולר:
לא מזמן הגיע למכון נועם בחור צעיר ואנרגטי לביצוע הכנה למבחני מיון לתפקיד שירות לקוחות באחת מחברות הסלולר המובילות. תוצאות מבחן האישיות שלו הצביעו על דומיננטיות וישירות גבוהה מאוד. הפסיכולוג הסביר לצעיר שלתפקיד שירות לקוחות, שאינו תפקיד ניהולי, יש צורך בפחות דומיננטיות ויותר ביכולת הקשבה.
תגובתו הייתה: "אבל אני רוצה שידעו שיש לי פוטנציאל ניהולי ואוכל להתקדם במהירות". הפסיכולוג של מכון נועם הסביר לבחור הצעיר ששיקולי קידום אינם ענייניים בשלב זה. קידום יבוא רק אם במהלך התפקיד יראו שהבחור הינו עובד מוכשר. הפסיכולוג הסביר עוד, כי מה שחשוב הוא שמבחן האישיות יראה שאישיותו של הצעיר, תאפשר לו לבצע את התפקיד בצורה הטובה ביותר. אם הצעיר יהיה דומיננטי מדי וישיר מדי מול לקוחות זה יקשה עליו לתת שירות טוב ומכון המיון עלול לפסול את מועמדותו. העצה שייעץ הפסיכולוג לצעיר היא להדגיש יותר את התכונות השירותיות שלו ופחות להתמקד בתכונות ניהוליות.

← למדו עוד על מטרת מבחני אישיות


לחץ במבחני אישיות

הצורך להיבחן במבחני אישיות מעורר התנגדות ולחץ אצל כל הנבחנים. הסיבה טבעית ומובנת: הנבחן נדרש להתמודד עם מבחנים פסיכולוגיים בלתי מוכרים והוא אינו מבין לפי אלו מדדים הוא מוערך. הדבר היחיד שהוא יודע הוא שהמבחנים הפסיכולוגיים מיועדים לחשוף חלקים סמויים באישיותו. אחת המטרות העיקריות של קורס ההכנה למבחני מיון וכן המידע המוצג באתר זה, היא הקטנת תחושת הלחץ של הנבחן על ידי היכרות מוקדמת עם מבחני האישיות ותרגולם.
תחושת הלחץ במבחני אישיות עלולה להשפיע על הנבחנים בשתי דרכים: 
 1. זלזול בביצוע המבחנים כתוצאה מתחושת הלחץ:  

  לדוגמא,
  כאשר הנבחן מתבקש לצייר עץ, מכיוון שהוא מתנגד וחרד הוא מתנהג בזלזול, ומסיים את ביצוע הציור בכמה שניות. דוגמה נוספת להתנהגות מזלזלת, שנובעת למעשה מלחץ, היא תגובות הנבחן לשאלון השלמת משפטים. נבחנים רבים עונים על השאלון בציניות, ופוגעים בסיכוייהם להשאיר רושם חיובי במבחן.

 2. עודף השקעה כתוצאה מתחושת הלחץ:

  לדוגמא,
  במבחן השלמת משפטים הנבחן מתבקש להשלים כ-70 משפטים שמוצגים בפניו. החשש מפני התרשמות הפסיכולוג מתוכן המשפטים שהוא כותב, מלחיץ את הנבחן. מחשש פן יטעה, הוא משקיע בהשלמת כל משפט הרבה מאוד זמן, חושב שוב ושוב על תשובותיו, מוחק ומתקן וכפועל יוצא מסיים את המבחן לאחר שעתיים. לעומת נבחנים אחרים שלרוב משלימים את השאלון ב-20 דקות. הבוחנים לומדים שהנבחן מתקשה להתמודד במצבי לחץ, ולכן הוא מתנהג באופן אובססיבי והססני בעת מילוי השאלון.
כשרמת הלחץ נמוכה, כשהנבחן יודע מה מצפים ממנו, גישתו למבחן תהיה עניינית. 

← למדו על עוד דוגמאות למבחני אישיות

↑ בחזרה לראש העמוד

סוגי מבחני אישיות

מבחן אישיות ממוחשב
מבחן האישיות הממוחשב הוא החלק המבלבל והמטעה של מבחני האישיות. רוב הנבחנים אינם מודעים למטרה של מבחן זה ומבזבזים זמן רב בניסיון להבין מה המבחן בודק תוך כדי עשייתו, דבר שמקשה עליהם לבצעו בהצלחה. המבחן הממוחשב הוא ארוך וכולל מספר רב של שאלות. בדרך כלל השאלות מופיעות כעמדה שאותה יש לדרג בסולם של "לא מסכים" ו"מסכים". 

← למדו עוד על מבחן האישיות הממוחשב

ציורים במבחני אישיות
במבחן זה הנבחן מתבקש על ידי אחד הבוחנים לצייר עץ, אדם, בית, משפחה, אדם בעבודה או קבוצת אנשים. סוג מבחן אישיות זה יכול להלחיץ ולאיים על נבחנים מפני שכוונתו אינה ברורה. ביצוע מבחן זה ללא הסתייגות מדגישה את יכולתו של הנבחן לבצע משימה לא מוכרת ולהשקיע בה. הכנה מוקדמת מסייעת להפחתת הלחץ ומעלה את סיכויי ההצלחה!

← למדו עוד על ציורים במבחני מיון

מבחן השלמת משפטים
במבחן זה מוצגת חצאי משפטים והנבחנים נדרשים להשלים אותם כראות עיניהם בזמן מוקצב. חלק זה אומנם נשמע פשוט, אך הוא מגלה על הנבחן דברים רבים שלאו דווקא עולים בשלבים האחרים של תהליך המיון, ולכן נמצא ברוב מבחני המיון הנמצאים בשוק כיום. ההכנה של מכון נועם תלמד אתכם איך לענות על מבחן זה בצורה הנכונה ואיך להציג את הצד הטוב ביותר שלכם.

← למדו עוד על מבחן השלמת משפטים

מבחן תיאור תמונות (TAT)
במבחן זה מוצגות תמונות שונות והנבחנים נדרשים להמציא סיפור או בעיה המוצגים בתמונה. נבחנים רבים מנסים "לקלוע" לרצון הבוחנים ורושמים תיאור לא הגיוני לתמונה, וכך בעצם מכשילים את עצמם. הניסיון של מכון נועם מלמד כי היכרות מוקדמת עם סוגי השאלות ועם מטרת המבחן עוזרת לשפר את תוצאות המבחן ואת סיכוי הקבלה!  

← למדו עוד על מבחן תיאור תמונות
← למדו עוד על דוגמאות נוספות של מבחני אישיות

הכנה למבחני אישיות במכון נועם 

בקורס הכנה מקצועי למבחני אישיות במכון נועם, ניתן להבין איך להימנע מחשיפה בלתי מודעת של חסרונות הנבחן. ההיכרות עם המבחנים, התרגול והמשוב המקצועי והממוקד הניתן ע"י צוות של פסיכולוגים ומאמנים אישיים יגרום למועמד/ת להכיר את כללי המשחק, להבין מטרת כל מבחן, כל שאלה, כל תמונה וציור. כך יוכל הנבחן להגיע למבחן אישיות בתחושת ביטחון, דבר שיחזק את המועמד ויאפשר לו תפקוד יעיל במהלך המבחן. בכל הקשור למבחני אישיות, חשוב מאוד לא להסתמך על מידע שעובר מפה לאוזן אלא רק על מקור מוסמך.

לדוגמא, ודאי נתקלת בטיפ שכדאי להיות עקבי במבחני אישיות. עצה זו יכולה להיות הרסנית ולגרום לדחיית מועמדותך. קורס הכנה למבחני אישיות במכון נועם יעזור לך להבין מדוע.

ההכנה במכון נועם כוללת:
 • ביצוע
  שלב ההכנה למבחני אישיות אורך כארבע שעות לערך וכולל ביצוע מבחני אישיות מול צוות המאבחנות הפסיכוטכניות בכיתת ההדרכה של מכון נועם.
  ראו דו"ח מבחן אישיות לדוגמא

  חשוב לציין! במהלך ההכנה, יבוצעו רוב מבחני האישיות אותם מקובל לעשות במכון המיון או הארגון אליו המועמד מיועד. 

 • משוב
  הנבחן יקבל משוב אישי על ביצוע מבחני האישיות מפסיכולוג או מאמן אישי מקצועי מצוות המדריכים של מכון נועם. במסגרת המשוב, הפסיכולוג/המאמן האישי יבדוק את המבחנים ויציג בפני הנבחן את הרושם המתקבל מביצוע מבחני האישיות, ויסייע לנבחן להתמודד עמם ולהבין את הנקודות אותן הוא צריך לחזק לקראת התפקיד אליו הוא מועמד. בכך, יגדלו סיכויי המועמד להתקבל לעבודה. 

  חשוב לציין! המשוב האישי ניתן בהקשר לתפקיד אליו את/ה מועמד/ת וכן בהתאם לתכנים שעלו במבחני האישיות.  
לימדו עוד על:
הכנה למבחנים פסיכוטכניים הכנה לראיון
הכנה למרכז הערכה הכנה למבחני אישיות
הכנה לדינמיקה קבוצתית קורות חיים


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id