ציפיות שכר והערכה עצמית

הערכה עצמית נמוכה יכולה להשפיע גם באופן הפוך. במצב שכזה המועמד חושב שאם יבקש שכר ממוצע, הוא יוערך באופן שלילי, ולכן דורש שכר מוגזם. אם לדוגמה השכר הממוצע למקצועו הוא 9,000 שקלים, הוא יענה:

"אני מצפה לשכר של 13,000 שקלים לחודש." בליבו הוא יודע שדרישתו גבוהה, אך הוא מקווה שיהיה בכך כדי להרשים את המראיין. טקטיקה זו יכולה לעבוד במשק שיש בו מחסור בעובדים, אך במשק שיש בו עודף בעובדים זו גישה מוטעית.

מצב דומה מתפתח לעיתים ביחסים בין גבר ואישה. לעיתים הגבר, עקב הערכה עצמית נמוכה, מתנהג כאילו הוא לא מעוניין באישה. אף שהוא זקוק מאוד לאהבתה, הוא מתנהג בצורה מטעה, כאילו היא לא חשובה בעיניו. הוא מקווה שערכו יעלה בעיניה ככל שהוא ישדר פחות עניין. בדיוק כפי שהמרואיין מציג דרישות שכר מופרזות כדי לשדר שהוא קשה להשגה, כך עושה גם הגבר שמתנהג כאילו הוא אינו מעוניין באישה. גישה זו מוטעית ביחסים כפי שהיא מוטעית במשא ומתן על שכר. ביחסים בין-אישיים ובשכר מומלץ להציג את הצרכים שלכם באופן ישיר ומכובד.


אז איזה שכר לבקש?

הכלל המומלץ במשא ומתן על שכר הוא לבקש שכר ריאלי, שכר שמתאים לדרישות השוק, שכר ממוצע לתפקיד שאליו אתה מיועד, שכר הוגן, לא נמוך ולא מופרז. כל מעסיק מוכן לקבל עובד טוב אם עלות שכרו הגיונית. אם יש במשק ביקוש לעובדים, ניתן לדרוש שכר גבוה יותר. לעומת זאת אם המשק במצב של עודף בעובדים ויש מחסור במקומות עבודה, יש להביא זאת בחשבון ולדרוש שכר מותאם למציאות.

גם ביחסי אהבה אם אתם מעוניינים בקשר, עדיף להראות זאת בצורה ישירה. ככל שהקשר חשוב לכם יותר, עדיף להשקיע בו יותר ולא להפגין חוסר עניין.

מאת דוד משולם, מנכ"ל מכון נועם
מתוך הטור "יחסי אהבה ועבודה" שפורסם בעיתון "מעריב".

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.