כל עבודה בהישג ידך
 

משא ומתן על שכר

אחת השאלות שמקבלות במסגרת ראיון עבודה היא: "מה השכר שאתה דורש?" שאלה זאת הקשורה למשא ומתן על שכר, היא אחת השאלות הקשות והמורכבות לרוב מחפשי העבודה. יש מרואיינים שחוששים שאם ידרשו שכר גבוה יפסלו ולכן הם מוכנים לכל הצעה של המראיין, ועונים: "השכר אינו החלק שמעניין אותי, חשוב לי להתקבל לעבודה." תשובה זו מצביעה על הערכה עצמית נמוכה של המרואיין ומשאירה רושם שלילי בריאיון.

הערכה עצמית נמוכה יכולה להשפיע גם באופן הפוך, כלומר, בגלל הערכה עצמית נמוכה המרואיין חושב שאם יבקש שכר ממוצע הוא יוערך באופן שלילי לכן הוא דורש שכר מוגזם. אם לדוגמה השכר הממוצע למקצועו הוא 9000 ₪ הוא יענה:

"אני מצפה לשכר של 13000 ₪ לחודש." בלבו הוא יודע שדרישתו גבוהה אך הוא מקווה שזה יעשה רושם על המראיין. טקטיקה זאת יכולה לעבוד במשק בו יש חוסר בעובדים אך במשק בו יש עודף עובדים זו גישה מוטעית.

מצב דומה מתפתח לעיתים ביחסים בין גבר ואישה. לעיתים הגבר בגלל הערכה עצמית נמוכה, מתנהג כלפי האישה כאילו הוא לא מעוניין בה. למרות שהוא זקוק מאוד לאהבתה, הוא מתנהג בצורה מטעה, כאילו היא לא חשובה בעניו. הוא מקווה שערכו יעלה בעיניה ככל שהוא ישדר חוסר עניין. בדיוק כמו שהמרואיין מציג דרישות שכר מופרזות כאילו הוא קשה להשגה, כך גם הגבר מציג כאילו הוא לא מעוניין באישה. גישה זו מוטעית ביחסים וגם במשא ומתן על שכר. ביחסים בין אישיים ובשכר מומלץ להציג את צרכיך באופן ישיר ומכובד.

הכלל המומלץ במשא ומתן על שכר הוא לבקש שכר ריאלי, שכר שמתאים לדרישות השוק, שכר ממוצע לתפקיד אליו אתה מיועד, שכר הוגן, לא נמוך ולא מופרז. כל מעסיק מוכן לקבל עובד טוב אם עלות שכרו הגיונית. אם המשק במצב ביקוש עובדים ניתן לדרוש שכר גבוה יותר. לעומת זאת אם המשק במצב של עודף עובדים וחוסר של מקומות עבודה יש לקחת את זה בחשבון ולדרוש שכר שמתאים למציאות בו מצוי המשק.

גם ביחסי אהבה אם אתה מעוניין בקשר, עדיף להראות זאת בצורה ישירה. ככל שהקשר חשוב לך יותר עדיף להשקיע בו יותר ולא להעמיד פנים של חוסר עניין.

מאת דוד משולם, מנכ"ל מכון נועם
מתוך הטור "יחסי אהבה ועבודה" שפורסם בעיתון "מעריב".


לתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
חנות מכוני מיון וארגונים

מבחני דוגמא בחינם


ממליצים
רק רציתי להודות לכם על יום ההכנה המצוין והאפקטיבי. ההכנה שלכם הייתה מצויינת ומדוייקת...
נבחן באלביט לתפקיד מהנדס מערכות, מאי 2012


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id