כל עבודה בהישג ידך
 

מטלת החיבור בפסיכומטרי

לומדים לפסיכומטרי? התנסיתם בכתיבת חיבור? עתה הגיע הזמן לדעת אם אתם באמת כותבים בצורה מוצלחת, כזו שקולעת לדרישות הבחינה. המשוב המקיף והמפורט של המומחים שלנו יסייע לכם להבין מהן הדרישות של המרכז הארצי ויכין אתכם בצורה הטובה ביותר לכתיבת מטלת החיבור בפסיכומטרי.  

המידע הנמצא בעמוד: 
הליך כתיבת החיבור במכון נועם
מה נכלל בבדיקת החיבור?
מידע כללי על מטלת הכתיבה
כיצד מוערכת מטלת הכתיבה?
  "ברצוני להודות לכם על המקצועיות, האדיבות והמסירות שלכם לאורך החודשיים האחרונים, על ההערות הבונות, המקצועיות והמעשירות. ההכנה שלכם לפסיכומטרי עזרה לי לשפר את הציון שלי בצורה משמעותית ולהתקבל ללימודים".
הכנה למטלת הכתיבה בפסיכומטרי, אפריל 2017

הליך כתיבת חיבור לבדיקה במכון נועם

ההכנה במכון נועם למטלת כתיבת החיבור בפסיכומטרי כוללת שני שלבים:

  • כתיבת חיבור פסיכומטרי באינטרנט:
    הכתיבה נעשית בתוך מערכת האונליין האישית שלכם. בתום הבחינה, כאשר תלחצו על כפתור "הגש מבחן", החיבור שלכם יישלח אלינו באופן אוטומטי.

  • בדיקת חיבור פסיכומטרי:
    עם קבלת החיבור, בודק מקצועי מצוות המומחים של מכון נועם יבדוק את חיבורכם. החיבור יוערך על פי כל הדרישות של המרכז הארצי, ובתוך 3 ימי עסקים תקבלו קובץ ובו בדיקה מקיפה של חיבורכם, הכוללת הערות בנושאי תוכן ולשון, דגשים ליישום בכתיבת החיבורים הבאים, טיפים חשובים וציון בכל אחד מהממדים. לאחר שתעברו על ההערות והתיקונים שלנו, תוכלו לכתוב חיבור נוסף ולשלוח גם אותו לבדיקה. כך תשתפרו מחיבור לחיבור.

נוסף על הערות הבודקים, ערכת האונליין של מכון נועם תנחה אתכם צעד אחר צעד איך לכתוב חיבור לפסיכומטרי ותספק מענה על שורה של שאלות רווחות כגון: כמה מילים לכתוב? כיצד מתחילים? כיצד מבינים את הנושא שעליו נדרשים לכתוב לעומק? כיצד בוחרים עמדה? כיצד מתכננים את כתיבת החיבור בראשי פרקים? מדוע חשוב לעשות הגהה? מה נבדק במטלת הכתיבה? כיצד ניתן הציון? כמו כן, בנוסף לטיפים לכתיבת חיבור, הערכה כוללת חיבורים לדוגמה בכל אחד מנושאי החיבורים אשר בערכה.


בדיקת החיבורים לפסיכומטרי 

מכון נועם מציע בדיקת חיבורים מקיפה למבחן הפסיכומטרי אונליין הכוללת:

  1. הערכת החיבור מבחינת התוכן – התייחסות למבנה החיבור והפסקאות, לאופן בניית הרעיון, לטיב הנימוקים וההסברים, לרמת הפירוט בפסקאות, לסגנון הכתיבה – האם הוא הולם כתיבה עיונית ומופגנת בו חשיבה ביקורתית.
  2. הערכת החיבור מבחינת הלשון – התייחסות לגיוון תחבירי, עושר ותקינות לשוניים, ארגון הפסקה, בהירות, שימוש במילות קישור ובמטבעות לשון, דיוק סמנטי.
  3. ציון מטלת הכתיבה – הן בממד התוכן והן בממד הלשון.
  4. הערה מסכמת – הערה הכוללת דגשים ליישום בכתיבת החיבורים הבאים.


מידע כללי על החיבור בפסיכומטרי

מהי מטלת הכתיבה?

מטלת כתיבת החיבור התווספה לבחינה הפסיכומטרית במועד אוקטובר 2012. מטלה זו היא החלק הראשון של הבחינה הפסיכומטרית. על הנבחן לכתוב חיבור באורך של 25 שורות לפחות על הנושא המוצג לפניו, ללא אפשרות בחירה.

מטלת הכתיבה היא חלק מהחשיבה המילולית וציונה מהווה 25% מציון החשיבה המילולית.
החיבור מקבל גם ציון נפרד, בסקלה של 6-1, חיבור שקיבל ציון 6 הוא חיבור מצוין הן מבחינה תכנית והן לשונית וחיבור שקיבל ציון 1 הוא חיבור נמוך הן מבחינה תכנית והן לשונית. חיבור יכול גם לקבל ציון 0, אם נכתב בשפה שאינה עברית, אינו קריא, אינו מובן או אינו רלוונטי לנושא כלל.

החיבור נבדק על ידי שני בודקים שונים. ציון החיבור הוא ממוצע הציון שנתן כל קורא לחיבור. במקרה בו הפער בין ציוני שני הבודקים גדול מנקודה אחת (לדוגמה, בודק אחד נתן לחיבור ציון 3, ובוחן שני נתן לאותו חיבור את הציון 5), מועבר החיבור לקורא שלישי, והוא זה שיקבע את ציון החיבור הסופי.

↑ בחזרה לראש העמוד 

כתיבת חיבור לפסיכומטרי

את החיבור יש לכתוב בעיפרון. מותר להשתמש במחק.
את החיבור כותבים על דף שורות. דף זה כולל שני עמודים. השורות בשני עמודים אלה ממסופרות. חשוב מאד לא לחרוג מהשורות. זאת מאחר שהעמודים נסרקים על ידי סורק אלקטרוני והסריקה כוללת את תחום השורות בלבד, לכן כל מה שנכתב מחוץ לשורות לא ייבדק.

החיבור צריך להיות באורך של 25 שורות לפחות. המרכז הארצי לבחינות והערכה מדווח על סמך חיבורים שנכתבו ממועד אוקטובר 2012 ואילך כי אורכם הממוצע של חיבורים טובים הוא 30-40 שורות בכתב יד בגודל ממוצע. אם כתב ידכם גדול משמעותית מהממוצע, כתבו יותר מ-25 שורות. אם כתב ידכם זעיר, הקפידו לכתוב 25 שורות ולא פחות, אך גם לא הרבה יותר.

עמוד חוברת הבחינה בו מצוין נושא החיבור ריק יחסית. מומלץ להשתמש בעמוד זה לתכנון החיבור ולכתיבת ראשי פרקים, אך לא לכתיבת החיבור כולו. זאת משתי סיבות: ראשית, עמוד הטיוטה אינו נבדק. שנית, אין זמן לכתוב את החיבור פעמיים, פעם אחת בעמוד הטיוטה ופעם נוספת בדף השורות.  

חשוב להדגיש, יש להקפיד לא רק על שימוש נכון ומדויק בשפה (קרי, אוצר מילים הולם ועשיר, שימוש נכון בסימני פיסוק ובמילות קישור), אלא גם על תוכן החיבור. החיבור צריך להיות הגיוני, מובנה, מאורגן רעיונית, מחולק לפסקאות לפי נושאים, ולשכנע את הקוראים בדעה אותה מביע הכותב. על החיבור לכלול כתיבה עיונית. כתיבה המתאפיינת בארגון, קישור בין רעיונות והיצמדות לעובדות. הימנעו מתיאורים ארוכים, הבעת רגש עז, נימה אישית מדי וסיפורי חיים. החיבור דומה למאמר דעה בעיתון יותר מאשר לסיפור קצר או לפרק מספר.

↑ בחזרה לראש העמוד 

אופן הערכת מטלת החיבור בפסיכומטרי

הערכת מטלת החיבור בפסיכומטרי נעשית בשני ממדים: ממד התוכן וממד הלשון. כל ממד מוערך בנפרד, כך שייתכן מצב שבו תקבלו ציון גבוה בממד אחד, ונמוך באחר.
בממד התוכן יש להציג ציר רעיוני ברור, להקפיד לפתחו ולנמקו ככל האפשר, לשמור על לכידות ולהפגין חשיבה ביקורתית.
בממד הלשון יש להקפיד על בהירות, דיוק סמנטי, שימוש באמצעי ארגון לשוניים ועושר לשוני.   
לימדו עוד על:
הכנה לפסיכומטרי
תרגול פסיכומטרי אונליין
הפרק הכמותי
פרק האנגלית
הקלות בפסיכומטרי
מבחן פסיכומטרי לדוגמא חינםלתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
תרגול סימולציות אונליין
לכל ערכות התרגול למפע"ם
תרגול מבואות וסימולציות אונליין
לכל ערכות התרגול לפסיכומטרי
התמודדות עם חרדת בחינות
הכנה לפרק האנגלית
הכנה לפרק הכמותי


מבחני דוגמא בחינם
מבחן פסיכומטרי לדוגמא
אנגלית בפסיכומטרי לדוגמא


ממליצים
לולא אתם הייתי נאבד בין מבחני דמה של כל מיני אתרים במקום להתרכז באחד מסודר ומוסבר היטב כמו שלכם. הציון שקיבלתי הוא הישג אדיר. המון תודה, המשיכו כך!
אביב, נבחן באמיר"ם – מאי 2015
"ברצוני להודות לכם על המקצועיות, האדיבות והמסירות שלכם לאורך החודשיים האחרונים, על ההערות הבונות, המקצועיות והמעשירות."
חיה, אפריל 2017, כתיבת חיבור פסיכומטרי


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id