כל עבודה בהישג ידך
 

מטלת החיבור בפסיכומטרי

מטלת החיבור התווספה לבחינה הפסיכומטרית במועד אוקטובר 2012. מטלה זו היא החלק הראשון של הבחינה הפסיכומטרית. על הנבחן לכתוב חיבור באורך של 25 שורות לפחות על הנושא המוצג לפניו, ללא אפשרות בחירה.

המידע הנמצא בעמוד:
שירות בדיקת חיבורים
מידע על מטלת החיבור
טיפים איך לכתוב חיבור בפסיכומטרי

שירות בדיקת חיבורים

מכון נועם מציע בדיקה מקצועית ומפורטת של החיבורים שלכם, הכוללת הערכת החיבור מבחינת התוכן ומבחינה לשונית, ציון כולל לחיבור, ותיקון שגיאות שפה ותוכן. 

איך זה עובד? אתם כותבים חיבור ושולחים לנו אותו. אנו נבדוק אותו תוך 3 ימי עסקים, אנו נבדוק אותו ונשלח לכם עם תיקונים. לאחר שתעברו על ההערות והתיקונים שלנו, תוכלו לכתוב חיבור נוסף ולשלוח גם אותו לבדיקה, וכן הלאה. כך תשתפרו מחיבור לחיבור.

בנוסף, תקבלו ערכת הדרכה מקיפה שתנחה אתכם צעד אחר צעד בדרך לכתיבת החיבור המושלם. כמה מילים לכתוב? מאיפה מתחילים? כיצד מבינים את הנושא שעליו נדרשים לכתוב לעומק? כיצד בוחרים עמדה? כיצד מתכננים את כתיבת החיבור בראשי פרקים? כיצד כותבים? למה חשוב לעשות הגהה על החיבור? מה נבדק במטלת הכתיבה וכיצד ניתן הציון? כל זאת וגם נושאים לדוגמה תמצאו אצלנו, בערכת ההדרכה של מכון נועם.

מידע על מטלת החיבור

מטלת הכתיבה היא חלק מפרקי החשיבה המילולית. לפיכך, ציון החיבור משתקלל בחישוב ציון הפרק המילולי, ומהווה 25% ממנו. עם זאת, החיבור מקבל גם ציון נפרד, בסקאלה של 6-1, כאשר ציון 1 מציין שהחיבור חלש מאד, וציון 6 מציין שהחיבור מעולה. חיבור יכול גם לקבל ציון 0, אם הוא נכתב בשפה שאינה עברית, אינו קריא, אינו מובן או אינו רלוונטי לנושא כלל.
את החיבור בודקים שני קוראים שונים. ציון החיבור הוא ממוצע הציון שנתן כל קורא לחיבור. במקרה שהפער בין ציוני שני הקוראים גדול מנקודה אחת (לדוגמה, בודק אחד נתן לחיבור ציון 3, ובוחן שני נתן לאותו חיבור את הציון 5), מועבר החיבור לקורא שלישי, והוא זה שיקבע את ציון החיבור הסופי.

↑ בחזרה לראש העמוד 

טיפים איך לכתוב חיבור בפסיכומטרי

את החיבור יש לכתוב בעיפרון. מותר להשתמש במחק.
את החיבור כותבים על דף שורות. דף זה כולל שני עמודים. השורות בשני עמודים אלה ממסופרות, בדומה למספרי השורות בקטעי הבנת הנקרא. בשני העמודים יחד יש 50 שורות. <חשוב מאד לא לחרוג מהשורות. זאת מאחר שהעמודים נסרקים על ידי סורק אלקטרוני. הסריקה כוללת את תחום השורות בלבד, ולכן כל מה שנכתב מחוץ לשורות לא ייבדק. אין גם שום סיבה לחרוג מהשורות, מאחר שהחיבור צריך להיות באורך של 25 שורות לפחות, ובשני העמודים יש 50 שורות – די והותר.

אורך שורה בדף השורות מספיק לכתיבת 10-12 מילים בממוצע. מכאן, שחיבור בן 25 שורות הוא חיבור באורך 250-300 מילים. המרכז הארצי לבחינות והערכה מדווח על סמך חיבורים שנכתבו ממועד אוקטובר 2012 ואילך שאורכם הממוצע של חיבורים טובים הוא 30-40 שורות בכתב יד בגודל ממוצע. לכן, אם כתב ידכם גדול משמעותית מהממוצע, כתבו יותר מ-25 שורות. אם כתב ידכם זעיר, הקפידו לכתוב 25 שורות ולא פחות, אך גם לא הרבה יותר.

בנוסף, עומד לרשותכם עמוד טיוטה חלק (ללא שורות). מומלץ להשתמש בעמוד זה לתכנון החיבור ולכתיבת ראשי פרקים, אך לא לכתיבת החיבור כולו. זאת משתי סיבות. ראשית, עמוד הטיוטה אינו נבדק. שנית, אין זמן לכתוב את החיבור פעמיים, פעם אחת בעמוד הטיוטה ופעם נוספת בדף השורות.

הדגש במטלת הכתיבה מושם על כתיבה עיונית. כתיבה זו מתאפיינת בארגון, קישור בין רעיונות והיצמדות לעובדות. הימנעו מתיאורים ארוכים, הבעת רגש עז, נימה אישית מדי וסיפורי חיים. החיבור דומה למאמר דעה בעיתון יותר מאשר לסיפור קצר או לפרק מספר.
חשוב להדגיש שעל מנת לקבל במטלת הכתיבה ציון גבוה, יש להקפיד לא רק על שימוש נכון ומדויק בשפה (קרי, אוצר מילים הולם ועשיר, שימוש נכון בסימני פיסוק ובמילות קישור), אלא גם על תוכן החיבור. החיבור צריך להיות הגיוני, מובנה, מאורגן רעיונית, מחולק לפסקאות לפי נושאים, ולשכנע את הקוראים בדעה אותה מביע הכותב.

כך, חיבור שקיבל ציון 6 הוא חיבור מצוין הן מבחינת התוכן והן לשונית.
חיבור שקיבל ציון 1 הוא חיבור גרוע הן מבחינת התוכן והן לשונית.

לימדו עוד על:
הכנה לפסיכומטרי
תרגול פסיכומטרי אונליין
הפרק הכמותי
פרק האנגלית
הקלות בפסיכומטרי
מבחן פסיכומטרי לדוגמא חינםלתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
הכנה לפרק הכמותי
לכל ערכות התרגול למפע"ם
תרגול סימולציות אונליין
לכל ערכות התרגול לפסיכומטרי
הכנה לפרק האנגלית
התמודדות עם חרדת בחינות
תרגול מבואות וסימולציות אונליין


מבחני דוגמא בחינם
מבחן פסיכומטרי לדוגמא
אנגלית בפסיכומטרי לדוגמא


ממליצים
לולא אתם הייתי נאבד בין מבחני דמה של כל מיני אתרים במקום להתרכז באחד מסודר ומוסבר היטב כמו שלכם. הציון שקיבלתי הוא הישג אדיר. המון תודה, המשיכו כך!
אביב, נבחן באמיר"ם – מאי 2015
"ברצוני להודות לכם על המקצועיות, האדיבות והמסירות שלכם לאורך החודשיים האחרונים, על ההערות הבונות, המקצועיות והמעשירות."
חיה, אפריל 2017, כתיבת חיבור פסיכומטרי


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id