האם נכון לספר לילדים מראש על מבחן המחוננים?

שלב א' של מבחן המחוננים נערך בכל בתי הספר בארץ באותו היום ובאותה השעה. לכאורה, מדובר ביום לימודים רגיל, ומשום כך הורים רבים חושבים שאין טעם לומר לילדיהם דבר כדי שלא לעורר בהם חרדה מוקדמת או ציפייה מוגזמת. אלא שההפך הוא הנכון. סביר להניח שילדכם ישמע על המבחן מחבריו או בסביבתו הקרובה, וללא התיווך שלכם, המידע שאליו ייחשף עלול לעורר בו חרדה גבוהה עוד יותר מזו שהייתה מתעוררת לו אתם הייתם מדברים איתו.  
שיחה עם ילדכם תעזור לכם להבין אם יש לו חששות או ציפיות לקראת המבחן, להכין אותו למה שמצפה לו, להרגיע אותו במקרה הצורך וגם לחזק את האמונה שלו ביכולתו להצליח.  


"מאוד ממליצים לילדים שמנסים להתקבל למחוננים".

 

אמא של ליאל, הכנה למחוננים שלב ב', נובמבר 2019 

אומרים ששלב א' קל משלב ב' – מדוע בכל זאת כדאי להתכונן למבחן?

מבחן שלב ב' קשה יותר ממבחן שלב א', אך זה לא הופך את מבחן שלב א' למבחן קל. למעשה, מבחן שלב א' מזמן לילדכם כמה התמודדויות חדשות, שהם אינם מורגלים בהן מהמבחנים בבית הספר, ולכן לא מומלץ שהפעם הראשונה שהם ייתקלו בהן תהיה במבחן עצמו.   

שתי ההתמודדויות המרכזיות במבחן שלב א' הן סוג השאלות (אמריקאיות) וניסוחן ומגבלת הזמן. שאלות אמריקאיות אינן רווחות במבחנים בבית הספר בגיל הזה, וכדי להתמודד איתן בהצלחה יש לזהות את המסיחים, שנועדו להטעות. ילדים שחסרים את המיומנות הזאת טועים לא אחת גם בשאלות שהם יודעים את התשובה עליהן. חשוב לציין שחלק מן השאלות מנוסחות בשפה גבוהה, שילדים אינם מורגלים בה מבית הספר, ודבר זה עלול להציב קושי נוסף.  

גם מגבלת הזמן היא התמודדות חדשה בעבור הילדים. כדי לצלוח אותה נדרשת שליטה בטכניקות פתרון יעילות, שיבטיחו פתרון מהיר של השאלות, וכן יכולת להתמודד עם הלחץ, הנרכשת תוך כדי תרגול.  


האם כדאי להרגיל את הילד לעבוד במגבלת זמן (עם שעון)? 

אחת הדרישות המרכזיות במבחן מחוננים שלב א' היא יכולת עבודה במגבלת זמן ובקצב מהיר. עם זאת, הבוחנים לא יידעו את הילדים כמה זמן נותר למבחן בשום שלב. בדיוק משום כך, חשוב במיוחד לתרגל עם הילדים אסטרטגיות עבודה מהירה (פסילת מסיחים, ניחוש ועוד) מבלי להפנות תשומת לב יתרה לשעון היד או לסטופר.


"אתר מעולה, ברמה גבוהה ומאתגר, הסברים מעולים"

 

אמא של דנה, הכנה למחוננים שלב א', דצמבר 2020

האם כדאי לנחש תשובות?

חד משמעית – כן! במבחן שלב א' אין "קנס" על תשובות שגויות - הציון מחושב על פי מספר התשובות הנכונות בלבד; לכן גם כשלא בטוחים בתשובה, מומלץ לנחש, ולא להשאיר שאלות ללא מענה. מניסיוננו, בזמן המבחן הילדים, ובעיקר הבנות, חוששים לנחש, ולכן מומלץ לוודא שהמסר בעניין זה עבר וגם לתרגל איתם שאלות כדי לוודא שהם יודעים מה לעשות במקרה של התמודדות עם שאלה שהם אינם בטוחים לגביה.


הילד שלי לא עבר את מבחן שלב א'. האם הוא יוכל להיבחן במבחן שלב ב'?

אם ילדכם לא הרגיש טוב ביום המבחן ולא היה בשיאו, דעו שעדיין יש סיכוי להעבירו לשלב ב'. האגף למחוננים ומצטיינים מאפשר לבתי הספר להמליץ על מספר מצומצם של תלמידים שיעברו לשלב ב', נוסף על אלה שהצטיינו בשלב א'. כמו כן, גם תלמידים שבקשת הערעור שלהם התקבלה (כ-2%) ייגשו למבחני שלב ב' יחד עם שאר התלמידים שעברו את שלב א'. עם זאת, דעו שבבחינה שתלמידים אלה יעשו יצוין כי הם התקבלו לשלב ב' לאחר שהוגש עבורם ערעור.


איך מגישים ערעור על תוצאות מבחן המחוננים שלב א'?

כדי להגיש בקשת ערעור על מבחן המחוננים שלב א', עליכם לשלוח פנייה מקוונת בפורטל ההורים באתר משרד החינוך. בקשת הערעור רלוונטית אך ורק עבור תלמידים שזוהי הפעם הראשונה שבה הם נבחנים במבחן המחוננים שלב א'. לא יתאפשר להגיש ערעור עבור תלמיד שנבחן בשלב א' בעבר. את בקשות הערעור תוכלו להגיש מתאריך בינואר ועד 31 בינואר 2021. הבקשה תיבחן, ואם היא תאושר, יישלח אליכם הזימון למבחן שלב ב'. שימו לב - באחריות ההורים לעקוב אחר שליחת הזימון. אם לא התקבל זימון עד 1 במרץ, יש לשלוח אי-מיילים ופניות מקוונת נוספות לרפרנט המחוזי למבחני קבלה ולפניות ההורים באתר משרד החינוך. 


 מה מיוחד בערכת ההכנה למבחני המחוננים של מכון נועם?

ערכת ההכנה שלנו פותחה על ידי צוות פיתוח והדרכה מנוסה, ותוך כדי שיתוף פעולה עם אנשי חינוך, יועצים פדגוגיים ואנשי חינוך. חומרי הלימוד והתרגול הכלולים בערכה מקיפים את כל הנושאים, רמות הקושי וסוגי השאלות הצפויים במבחן, והם מספקים מעטפת מלאה המכינה לא רק לתוכני המבחן, אלא גם לתנאיו. אחת הדרכים לעשות זאת היא להקנות לילדים שיטות פתרון יעילות, כגון עבודה מתוך הקשר ופסילת מסיחים, אשר יסייעו להם להתמודד עם מגבלת הזמן בבחינה. עוד כוללת הערכה תרגול רב בכל הנושאים, שמלווה בפתרונות מלאים ובהסברים מפורטים, וכן אפשרות להיבחן בתנאים המדמים את מבחן המחוננים. המערכת ידידותית במיוחד למשתמשים צעירים, ומספקת להם ולכם, ההורים, כלי עזר למעקב אחר ההתקדמות ואחר השיפור בידע.


טיפים לילדים לקראת המבחן

  • הַקְשִׁיבוּ בִּמְלוֹא תְּשׂוּמֶת הַלֵּב לַהוֹרָאוֹת שֶׁל הַבּוֹחֲנִים. אִם בְּסוֹף הַהֶסְבֵּר יֵשׁ מַשֶּׁהוּ שֶׁלֹּא לְגַמְרֵי בָּרוּר לָכֶם, כְּדַאי מְאֹד לֹא לְהִתְבַּיֵּשׁ וּפָשׁוּט לִשְׁאֹל.
  • אָסוּר לְסַמֵּן יוֹתֵר מִתְּשׁוּבָה אַחַת לִשְׁאֵלָה, אֶלָּא אִם נֶאֱמַר אַחֶרֶת. אִם שְׁתֵּי תְּשׁוּבוֹת נִרְאוֹת נְכוֹנוֹת, בָּחֲרוּ בְּזוֹ שֶׁנִּרְאֵית נְכוֹנָה יוֹתֵר.
  • אִם נִרְאֶה לָכֶם שֶׁיֵּשׁ טָעוּת בִּשְׁאֵלָה, אוֹ שֶׁאַף תְּשׁוּבָה מִבֵּין הָאֶפְשָׁרֻיּוֹת אֵינָהּ נְכוֹנָה, נַסּוּ לִבְחֹר בַּתְּשׁוּבָה שֶׁנִּרְאֵית הֲכִי פָּחוֹת שְׁגוּיָה. בְּכָל מִקְרֶה, אֵין טָעַם לְהוֹסִיף תְּשׁוּבָה אַחֶרֶת בִּכְתָב יָד, כִּי מִי שֶׁבּוֹדֵק אֶת הַמִּבְחָן לֹא יוּכַל לָתֵת לָכֶם נְקֻדּוֹת עַל הַתְּשׁוּבָה, גַּם אִם הִיא תִּהְיֶה יָפֶה וּנְכוֹנָה.
  • מִי שֶׁמְּסַיֵּם אֶת הַמִּבְחָן רִאשׁוֹן לֹא מְקַבֵּל יוֹתֵר נְקֻדּוֹת! הִשְׁתַּדְּלוּ לְנַצֵּל אֶת מְלוֹא הַזְּמַן שֶׁנִּתַּן לָכֶם לְפִתְרוֹן הַמִּבְחָן, וְאִם מְסַיְּמִים לִפְנֵי הַזְּמַן – אֶפְשָׁר לִבְדֹּק שׁוּב אֶת הַתְּשׁוּבוֹת.
  • כְּשֶׁנִּתְקָעִים בִּשְׁאֵלָה,כְּדַאי לְסַמֵּן תְּשׁוּבָה כָּלְשֶׁהִי, לְסַמֵּן כּוֹכָבִית לְיַד הַשְּׁאֵלָה וּלְהַמְשִׁיךְ הָלְאָה. אִם מְסַיְּמִים לַעֲנוֹת עַל כָּל הַשְּׁאֵלוֹת אֶפְשָׁר לַחֲזֹר לַשְּׁאֵלָה עִם הַכּוֹכָבִית.
  • כְּדַאי לְהִתְרַכֵּז כַּמָּה שֶׁיּוֹתֵר בַּמִּבְחָן שֶׁלָּכֶם וְלֹא בַּמֶּה שֶׁעוֹשִׂים הַיְּלָדִים הָאֲחֵרִים בְּכִתָּה. כָּל אֶחָד עוֹבֵד בַּקֶּצֶב שֶׁלּוֹ וּבַדֶּרֶךְ שֶׁנִּרְאֵית לוֹ נְכוֹנָה.

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.