בתחילת שנת הלימודים ייערכו מבחני שלב א' – האם לספר לילדים שיש מבחן?

מאחר ומבחני מחוננים שלב א' מועברים במסגרת יום לימודים "רגיל" בבית הספר, ניתן לחשוב שאולי הכי טוב לא להגיד לילד שום דבר לגבי המבחן. הבעיה היא, שזו לא באמת אופציה. תסמכו על הילדים הסקרנים שלכם שיבינו בדיוק מה קורה וקחו בחשבון שילדים אחרים בכיתה כן דיברו עם ההורים שלהם על המבחן. בקיצור, כדאי שהילדים ידעו לקראת מה הם הולכים, למען שלוות הנפש שלהם ושלכם.


"אתם פנטסטיים! זו כבר פעם שניה שאני משתמשת בערכה שלכם, ואני בטוחה שאעזר בכם עוד הרבה בהמשך".

 

אמא של ליאור, הכנה למחוננים שלב א', נובמבר 2017 

ראיתי שהשנה יצאו ערכות הכנה נוספות למבחן מחוננים שלב א' – מה מיוחד בהכנה של מכון נועם?

מכון נועם הוא בעל הניסיון הרב ביותר בהכנה און ליין למבחני מחוננים. חומרי הלימוד שאנו מציעים נכתבו על ידי צוות אנשי פיתוח מובילים בתחומם תוך שיתוף פעולה עם אנשי חינוך, יועצים פדגוגיים ועורכים לשוניים. כל השאלות בערכה שלנו תואמות את רמת המבחן ואת אופי השאלות בכל אחד מחלקי המבחן (שאלות פתוחות / אמריקאיות). לאחר כל שאלה מופיע הסבר מלא של דרך הפתרון, כולל התייחסות לאסטרטגיות פתרון המתאימות לילדים – עבודה מתוך הקשר, פסילת מסיחים ועוד. השאלות וההסברים מעודדים את הילדים להרחיב אופקים וללמוד תכנים חדשים מתוך עניין ואתגר. מערכת המבחנים שלנו משמשת את מכון נועם לאורך שנים, היא אמינה מאוד וידידותית למשתמשים צעירים.


שמעתי ששלב א' קל משלב ב' – מדוע בכל זאת כדאי להתכונן למבחן?

המתכונת של מבחן מחוננים שלב א' שונה במהותה מסגנון המטלות הנהוגות בדרך כלל בכיתות הנמוכות. ילדים אינם רגילים להתמודד עם מגבלת זמן נוקשה ועם שאלות אמריקאיות. במבחן, יפגשו הילדים שפה גבוהה וניסוחים מורכבים של שאלות. כתוצאה מכך, לעתים קרובות נוצר פער בין יכולתו של הילד לעבוד במטלות הדרושות ברמה התאורטית לבין הביצוע בזמן המבחן. בנוסף, יש לזכור שהציון הוא יחסי להישגיהם של שאר הילדים.


האם כדאי להרגיל את הילד לעבוד לפי זמנים (עם שעון)? 

במבחן מחוננים שלב א' יש דגש רב על עבודה בקצב מהיר. עם זאת, חשוב לזכור שבשום שלב במבחן הבוחנים לא אומרים לילדים כמה זמן נשאר להם. לכן, כדאי להתאמן עם הילדים על אסטרטגיות של עבודה מהירה (פסילת מסיחים, ניחוש...) מבלי לתת יותר מדי תשומת לב לשעון היד או לסטופר.


"לפי מה שאני מתרשמת, המבחן היה מאוד דומה לשאלות בערכה. עכשיו מחכים לתוצאות. בכל מקרה אין ספק הילד החכים מזה ולמען האמת גם אנחנו."

 

אמא של גיא, הכנה למחוננים שלב ב', פברואר 2018

האם כדאי לנחש שאלות שלא יודעים?

חד משמעית – כן! הציון במבחן מתבסס על סכימה של מספר התשובות הנכונות. שאלה שלא מסמנים בה תשובה – לא מקבלים עליה נקודות, בדיוק כמו שאלה שטועים בה. לכן תמיד כדאי לסמן את אחת התשובות (לנחש) גם אם לא בטוחים או לא יודעים. אמרתם את זה כבר לילדים? תגידו שוב. מניסיוננו, בזמן המבחן הילדים פשוט חוששים לנחש (בעיקר בנות!). העבירו להם את המסר שזה באמת בסדר.


ומה קורה אם לא עוברים את מבחן מחוננים שלב א'?

אם ילדכם לא הרגיש טוב ביום המבחן ולא היה בשיאו, דעו שעדיין יש סיכוי להעבירו לשלב ב'. האגף למחוננים ומצטיינים מאפשר לבתי הספר להמליץ על מספר מצומצם של תלמידים נוספים פרט לאלה שהצטיינו בשלב א'. התלמידים שבקשת הערעור שלהם מתקבלת (כ-2%) ייגשו למבחני שלב ב' ביחד עם שאר התלמידים שעברו את שלב א'. ואולם, לגבי תלמידים אלה יצוין שהם התקבלו לשלב ב' לאחר ערעור. בכל מקרה, זכרו שהקבלה לתכניות המחוננים מהווה דרך אחת מני רבות לחשוף את הילדים למסגרות המאפשרות למידה מאתגרת ומסקרנת.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.