כל עבודה בהישג ידך
 

תלות ביחסי אהבה ועבודה

תלות היא הבסיס ליחסי אהבה ועבודה. אנו זקוקים לשני כדי להירגע, להרגיש בטוחים, ליהנות מחוויה יומיומית, להתחבק, להתחכך, לשוחח, לזכות בחיוך, להפיג את תחושת הפחד הקיומי. אך לעיתים עוצמת התלות גוברת, הצורך באהבה מתעצם, אהבה הופכת לחזקה מידי, אובססיבית. תינוק זקוק לאימו בעוצמה גדולה ולכן הוא ידרוש כל הזמן את תשומת ליבה ואהבתה, ברגע שהיא תתרחק הוא יכנס ללחץ ויתחיל לילל. הדרישה של התינוק לאהבת אימו, הצורך שלו בהרגעה לעיתים חזק מידי, מעייף, מתיש, מעיק.

תלות גדולה עשויה להביא את יחסי האהבה לעוצמה חזקה, אך היא עלולה גם להפוך למקור לשיבושם. אנשים תלותיים מבקשים תשומת לב בלתי פוסקת, זקוקים לקרבה תמידית, אינם יכולים לשאת התרחקות זמנית ביחסים, נבהלים כשבן רוצה להיות קצת לבד. אנשים תלותיים אינם מאפשרים חופש באהבה, מחניקים את היחסים. מי שנמצא ביחסי אהבה עם אדם תלותי יחוש עייף, מנוצל, מותש מהדרישות הבלתי פוסקות של בן זוגו, כמו אימא שצריכה לטפל בדרישות תינוקה ללא הפסקה. הרבה אנשים טועים במחשבה שהתלות של השני בהם היא הבסיס לחיזוק היחסים, להבטחת יציבות הקשר, ולכן הם בוחרים בני זוג תלותיים. לדעתי זו טעות, בני זוג תלותיים יהפכו את היחסים למעיקים ומתישים.

כדי שאהבה תוכל לצמוח, כדי שביחסים תהיה אפשרות להתרחקות והתקרבות, כדי שביחסים לא תשרור תחושת מחנק, בני הזוג צריכים להתבגר, להתחזק, ללמוד לסמוך על עצמם, להתמודד עם הפחדים של עצמם.

גם ביחסי עבודה עוצמת התלות משפיעה. עובד תלוי באהבת הבוס שלו, בהערכה שהוא מקבל מהארגון בו הוא עובד, ביחס חבריו לעבודה. ככל שעובד תלותי יותר הוא יזדקק לפרגון ותמיכה גדולים יותר. עובד תלותי ידרוש יותר תשומת לב כמו תינוק שזקוק לאהבת אימו. הוא יפנה לבוס שלו בשאלות לגבי כל עניין פעוט, יהפוך לנודניק, יחשוש לקבל החלטת באופן עצמאי, ייפגע כשהבוס שלו יתעלם ממנו. תלות גדולה מידי עלולה לגרום לפגיעה ביחסי עבודה, לעורר תחושת מחנק, לפגוע בהערכת הסביבה.

כדי להצליח בעבודה יש להפחית את עוצמת התלות באחרים, בבוס, בארגון, ולחזק את תחושת הביטחון ביכולתנו לפתור בעצמנו בעיות בעבודה, ביכולתנו לקבל החלטות באופן עצמאי, להתמודד עם המשימות בעבודה.

תלות היא הבסיס ליחסי אהבה ועבודה, היא נורמאלית וטבעית לכל בן אנוש, אך כשהיא בעוצמה גדולה מידי היא עלולה להחניק, להעמיס על היחסים, להקשות על תחושת החופש הנעימה שבאהבה.
מאת דוד משולם, מנכ"ל מכון נועם
מתוך הטור "יחסי אהבה ועבודה" שפורסם בעיתון "מעריב".


לתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
אדם מילא – הכנה אונלייןקינן שפי – הכנה אונלייןחנות מכוני מיון וארגונים
פילת – הכנה אונליין
AKT – הכנה אונליין


מבחני דוגמא בחינם
קורות חיים לדוגמא

ממליצים
"בהחלט אמליץ. יש לכם צוות ממש טוב ונעים שמנסה להבין את הנבחן ולעזור לו להשתפר.עברתי את המבחנים בהצלחה. תודה רבה על כל הדגשים וההערות. "
נבחן לתפקיד ניהולי במשרד ממשלתי, קינן שפי אוגוסט 2017


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id