על מבחני המחוננים

ילדים מחוננים שונים משמעותית מבני גילם במספר מישורים: במישור הקוגניטיבי, ילדים מחוננים מתאפיינים ביכולות גבוהות המקדימות את גילם הכרונולוגי, ובהן יכולת זיכרון גבוהה לטווח ארוך, מהירות חשיבה גבוהה והעדפה לפתרון בעיות מורכבות. במישור הרגשי, ילדים מחוננים מתאפיינים בתכונות, כגון ביקורת עצמית גבוהה, פרפקציוניזם ורגישות גבוהה לסביבה. תכונות אלו, בשילוב הפערים האינטלקטואליים הגדלים בין הילדים המחוננים לבין אחרים בני גילם, תורמות להתפתחותם של קשיים חברתיים ובעיות רגשיות.

התובנות לגבי צורכיהם הקוגניטיביים והרגשיים הייחודיים של הילדים, לצד ההערכות לגבי הפוטנציאל העצום הטמון בהם, הובילו את משרד החינוך לפתיחת תכניות ומסגרות חינוכיות ייעודיות לילדים מחוננים. מסגרות אלו שואפות לטפח את הכישרונות והיכולות האישיות של הילדים, ולספק להם מעטפת רגשית מקצועית. במרבית המקרים, המסגרות הללו נתמכות כלכלית בעמותות ובקרנות, כך שהילדים זוכים לקבל יחס אישי, ולהתקדם בקצב המותאם להם.

נכון להיום, הקבלה לכיתות ולתכניות מחוננים מותנית במעבר מבחני מחוננים - מבחנים הנערכים בכיתות ב'-ט', ואשר נועדו לאתר ילדים מחוננים. האגף למחוננים ולמצטיינים של משרד החינוך עורך את מבחני המחוננים.


על האגף למחוננים ולמצטיינים של משרד החינוך

האגף למחוננים ולמצטיינים של משרד החינוך הוא הגוף המדיני הרשמי האמון על איתורם ועל קידומם של תלמידים מחוננים ומצטיינים בארץ. מתוקף כך, האגף עוסק רבות ביצירת תכניות ומנגנונים שיתנו מענה לצורכיהם האינטלקטואליים, החברתיים והרגשיים של ילדים מחוננים ומצטיינים, מעבר למסגרות החינוך הרגיל. כמו כן, האגף מפתח מבחנים לאיתור מחוננים, ועובד בשיתוף פעולה עם מוסדות המתמחים באבחון ילדים כמו מכון קרני. נוסף על כל אלו, האגף אחראי גם על בניית הכשרות מקצועיות העוסקות בחינוך ילדים מחוננים ומצטיינים עבור מורים ומנהלים.

יצירת קשר

מרכז השירות והמידע הארצי של משרד החינוך הוא הכתובת לשאלות, לפניות ולבקשות בנושא מחוננים ומצטיינים.
שעות פעילות המרכז הן 7:30–17:00 בימים א'–ה'.
באפשרותכם ליצור קשר עם המרכז בטלפון 6552* או בטלפון 073-3983960 (שלוחה 3). 

בנוסף לכך, באפשרותכם לפתוח פנייה באופן מקוון דרך פורטל ההורים של משרד החינוך.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.