יש לכם שאלה? פנו אלינו בצ'ט המתגייסים ותקבלו תשובה במהירות!

 

מה זה צו ראשון, ומה הוא כולל? 

הצו הראשון, כשמו כן הוא, הזימון המחייב הראשון שנשלח מטעם צה"ל. מטרתו של יום הצו הראשון בצה"ל הינה היכרות ראשונית עם המלש"ב (מועמד לשירות ביטחון) ועיקרה איסוף נתונים ופרטי מידע "יבשים". על סמך מכלול הנתונים שנאספו, מחליטים בצה"ל לאן לנתב את המועמדים בהמשך תהליך המיון והגיוס (מיון תעסוקתי, יום סיירות וכדומה).

יום ההתייצבות הוא חד-פעמי ומתקיים בלשכת הגיוס אליה זומנת. לשכת הגיוס אליה תזומן תקבע על פי כתובת המגורים, אין הבדל מהותי בין הלשכות השונות למעט מיקומן הגיאוגרפי.

בלשכת הגיוס תמצאו ארבע תחנות שונות (הסימון על פי צבעים נשמר בדרך כלל רק בלשכת תל השומר). סדר הכניסה לתחנות לא משנה ונעשה באופן אקראי.

התחנות השונות בהן תעברו בצו הראשון הן:

אימות נתונים (התחנה הצהובה)

לאורך כחצי שעה, מאבחנת פסיכוטכנית תרשום פרטים אודות השכלתכם, מצבכם המשפחתי, מקום מגוריכם, מספר הטלפון שלכם ועוד. בסיומה של השיחה, תעברו מבחן עברית שידרוש מכם לקרוא משפטים בעברית במשלב גבוה ולהציג טיעון תוך שימוש במילים שתמסור לכם המאבחנת. בתום חצי שעה עם המאבחנת הפסיכוטכנית תקבלו 2 ציונים: ציון צה"ר (המהווה 17% מציון הקב"א) וציון סימול עברית שמשפיע על ההתאמה שלכם לקצונה. שימו לב, אם ציון סימול העברית שלכם נמוך במיוחד כנראה שלא תוכלו לצאת לקצונה גם אם הברקתם בחלקים האחרים. לכן כדאי להתייחס ברצינות למבחן סימול העברית ולהתכונן אליו מראש.

מבחנים פסיכוטכניים (התחנה הירוקה) 

תחנה זו חשובה במיוחד כיוון שבה יקבע ציון הדפ"ר שלכם. בעקבות הדפ"ר, יקבע גם ציון הקב"א, שיכריע באיזה תפקיד תשרתו בצבא, האם יתאפשר לכם להתקדם לתפקידים פיקודיים ועוד. בשל החשיבות הרבה, חשוב להתכונן למבחני הדפ"ר.

← הכנה לפסיכוטכני צו ראשון

ראיון אישי (התחנה האדומה)

מטרתו של הריאיון לקבוע לאיזה תפקיד כדאי לשבץ אתכם על מנת שתהיו חיילים יעילים ומועילים. הראיון האישי בצו הראשון היא שיחה אישית עם מאבחנת פסיכוטכנית. המאבחנות הן חיילות בעלות נתונים גבוהים ביותר שנבחרו בקפידה ועברו הכשרות אינטנסיביות. לכן אנחנו ממליצים להימנע משקרים גסים, הטעיות או מניפולציות שכן המאבחנות הוכשרו לזהות דברים מעין אלו. את הראיון עוברים רוב הבנים המועמדים לגיוס והחל מנובמבר 2017, גם רוב הבנות, בהתאם לדרישות הצבא. בעקבות הראיון האישי ייקבע ציון הצד"כ שלכם, שישפיע גם הוא על ציון הקב"א. במקום, אנחנו ממליצים להתמקד בצדדים החיוביים שלכם, לספר כי אתם מתפקדים היטב במסגרות, שאינכם חוששים ממסגרת חברתית, שאתם חיוביים, עצמאיים ובעלי מוטיבציה. בנוסף, חשוב שתדברו באופן שוטף, רציני, לא מהיר מדי, לא מתנשא וברמת עברית גבוהה יחסית.  

← לימדו עוד על הראיון האישי

בדיקה רפואית (התחנה הכחולה)

בבדיקות הרפואיות נקבע הפרופיל שלכם – שמדרג עד כמה אתם כשירים מבחינה גופנית ובריאותית לשרת בתפקידים שונים בצה"ל. הפרופיל הנמוך ביותר הוא 21 שמשמעותו שאינכם יכולים לשרת בצה"ל, פרופיל הנמוך מ-64 פוסל אתכם מלשרת בתפקידי לחימה והפרופיל המקסימלי 97 מאפשר לכם לשרת ביחידות מובחרות. חייל המרכיב משקפיים יכול לקבל פרופיל 97 בצירוף סעיף ראיה.  בתחנה זו תתבקשו למסור את השאלון הרפואי ואת המסמכים הרפואיים שהבאתם מהבית ולהיבדק ע"י רופא. הרופא ימדוד משקל, גובה, לחץ דם, חדות ראייה ועוד.

עם כניסתכם ללשכה תודבק מדבקת ברקוד על תעודת הזהות שלכם ועל גביה המספר האישי שילווה אתכם מאותו הרגע ועד תום השירות הצבאי שלכם. הציגו את התעודה בכל תחנה ובסיומה ינחו אתכם החיילים לאיזו תחנה להמשיך.


"התכוננתי עם ערכת ההכנה לצו הראשון קצת פחות מחודש וכשהגעתי ליום המבחנים והתחלתי לענות על השאלות הרגשתי מלא בביטחון עצמי, שאני יודע ומצליח במה שאני עושה ופותר."

 

הכנה לצו ראשון, ספטמבר 2018


איך להתכונן לצו הראשון?

מכון נועם מציע לכם ערכת הכנה מקצועית, יעילה וממוקדת, כדי שתגיעו מוכנים לצו הראשון ותצליחו במבחני הדפ"ר.

הכנה ותרגול ישפרו את ציון הדפ"ר שלכם ויובילו להרחבת מגוון התפקידים היוקרתיים בהם תוכלו לשרת בבוא היום. בערכת ההכנה תוכלו לתרגל מבחנים בכל הנושאים שיופיעו בצו הראשון: מבחנים כמותיים, אנלוגיות צורניות, אנלוגיות מילוליות, הבנת הנקרא ומבחני הוראות, כמו גם מבחני סימול עברית בליווי הסברים וטיפים לפתרון. בנוסף, בערכה תוכלו לתרגל סימולציות מלאות המדמות את יום המבחן.

בערכה תוכלו לעקוב אחר ההישגים שלכם לאורך זמן כדי לדעת מהן נקודות החוזק שלכם ואילו נקודות עליכם לשפר, כך תוכלו להפיק ממנה את המיטב.

זכרו - אין הזדמנות שניה להצליח בצו הראשון! תנו לנו לעזור לכם הגיע הכי מוכנים שאפשר.

 


מה כדאי לדעת לפני שמגיעים לצו הראשון?

למרות הרצון הטוב של כל הנוגעים בדבר, יום הצו הראשון הוא יום ארוך ודי מתיש. לרוב יש לחכות בתור בתחנות השונות וקצב העבודה משתנה מתחנה לתחנה. עם זאת, חשוב לשמור על קור רוח ועל סבלנות. צו ראשון עושים פעם אחת בלבד ואנו ממליצים בכל לשון שהיא לא לדחות אף תחנה למועד אחר.

כדי לייעל את התנהלותכם בצו הראשון, שימו לב לכללים הבאים:

 • הביאו את השאלון הרפואי שנשלח אליכם עם הצו הראשון. השלימו את הבדיקות הרפואיות – יש אפשרות לעשות בדיקות דם ושתן במרפאה של קופת החולים ולהביא אתכם את התוצאות (שחייבות להיות תקפות ל-3 חודשים לפני מועד הצו הראשון). מרכיבי משקפיים - הביאו אתכם גם את תוצאות בדיקות הראייה.
 • חשוב לזכור להביא:
  • תעודת זהות, דרכון ישראלי או רישיון נהיגה.
  • צו ההתייצבות שנשלח לביתכם.
  • אבחון דידקטי לקבלת הקלות במבחנים הפסיכוטכניים (לתלמידים עם בעיות קשב וריכוז). מומלץ לשלוח את האבחון למוקד מיט"ב במייל טרם ההתייצבות בלשכת הגיוס, לפרטים נוספים התקשרו למספר 03-7388888. למידע נוסף על הקלות בצו הראשון.
  • כל מסמך רלוונטי אחר כפי שנתבקשת להביא ללשכת הגיוס.
  • פרטים של ההורים (מספר תעודת זהות, שנת לידה, מקצוע וכו').
  • מומלץ להביא אתכם אוכל ושתייה ואולי גם ספר/אוזניות כדי להעביר את הזמן בנעימים.

 

אפשר לעזור לך סימן שאלה
אפשר לעזור לך סימן שאלה
לפני שנמצא בשבילך את ההכנה המתאימה, הנה כמה פרטים שאנחנו צריכים.
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.