מה זה דפ"ר?

הדפ"ר הוא אחד מהמדדים החשובים ביותר שתקבלו בתהליך הגיוס. הוא משוקלל על פי ציוניכם במבחנים הפסיכוטכניים שנערכים בצו הראשון: מבחן אנלוגיות מילוליות, מבחן הוראות מילוליות, מבחן אנלוגיות צורניות, מבחן חשיבה כמותית ומבחן חשיבה צורנית. הדפ"ר נע בסולם ערכים של 90-10 בעשרות שלמות, וציוני המבחנים הפסיכוטכניים נעים בין 1 ל-9.

הן הדפ"ר והן הציונים שלכם במבחנים הפסיכוטכניים יקבעו את ההתאמה שלכם לתפקידים שונים בצה"ל. כך למשל, לתפקידים טכנולוגיים מסוימים ייתכן שתידרשו לדפ"ר 80 ומעלה, וציון 7 ומעלה במבחן חשיבה כמותית.


מה צפוי לכם במבחנים הפסיכוטכניים?

אומנם כבר הספקתם לעבור לא מעט מבחנים בחייכם, אבל המבחנים הפסיכוטכניים (מבחני הדפ"ר) שונים מאוד מרוב המבחנים שעשיתם עד היום. כדי שתבינו בדיוק לקראת מה אתם הולכים, במיוחד לנוכח השינויים שנעשו לאחרונה במבחני הדפ"ר, ריכזנו בשבילכם את הדברים הכי חשובים שצריך לדעת על המבחנים החדשים:

  • המבחנים הפסיכוטכניים הם מבחנים אמריקאיים, ממוחשבים ואדפטיביים.
  • אתם צפויים להיבחן ב-5 סוגי מבחנים: אנלוגיות צורניות, אנלוגיות מילוליות, כמותי, הוראות וחשיבה צורנית.
  • הגבלת הזמן במבחנים חלה על כל שאלה בנפרד, ומשתנה בין סוגי המבחנים השונים. טווח הזמן שיהיה לכם לענות על כל שאלה נע בין חצי דקה לדקה וחצי. בסך הכול, המבחנים נמשכים 60-30 דקות.
  • קריאת ההוראות לפני כל מבחן לא מוגבלת בזמן. כדאי להביא בחשבון שאי אפשר לחזור למסך ההוראות לאחר שהתחיל המבחן. כמו כן, במהלך המבחן לא תוכלו לחזור לשאלות קודמות או לדלג לשאלות הבאות.
  • מבחינת עזרים: במבחן תקבלו דף טיוטה אחד לחישובים. בסוף המבחן תתבקשו למסור אותו, אבל הוא לא ייבדק. מעבר לכך, שימו לב שאסור להשתמש במחשבון או להכניס למבחן מכשירים אלקטרוניים. למלש"בים שזכאים להתאמות ייתכנו הנחיות שונות (ראו על כך בשאלות הנפוצות).


שפרו את הסיכוי שלכם לקבל דפ"ר גבוה 


מבחנים פסיכוטכניים - שאלות לדוגמא

 מבחן אנלוגיות צורניות

בשאלות מסוג אנלוגיה צורנית יופיעו לפניכם שלוש צורות. בין שתיים מהן מתקיים קשר מסוים, ועליכם למצוא מבין התשובות צורה שמקיימת את אותו קשר עם הצורה השלישית. 

שאלה לדוגמא

לפניכם שתי צורות שיש ביניהן קשר מסוים, 1 ו-2. עליכם למצוא תשובה שיש בה צורה המקיימת את אותו הקשר עם צורת ההשוואה 3.

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

 

פתרון והסבר: 

אפשר לראות בדוגמה שבמעבר מהצורה הראשונה 1 לשנייה 2 חלו שני שינויים:

 1. הצורה החיצונית והפנימית החליפו צבעים.
 2. הצורה הפנימית נעה ב-180 מעלות.

אם כן, הצורה המתאימה תהיה מעגל קטן שחור שמוקף במעגל לבן.

מבחן כמותי 

במבחן זה תיבחנו בנושאים בסיסיים במתמטיקה, למשל אחוזים, ממוצעים, בעיות דרך והספק, יחסים, הסתברות, גיאומטריה, הסקה מתרשים ועוד.

שאלה לדוגמא

המנצח בתוכנית "לרדת בגדול 4" שקל בתחילת התוכנית 200 ק"ג ובמהלכה הפחית ממשקלו 45%. ידוע כי משקלו של מי שמנצח בתוכנית "לרדת בגדול" עולה פי שניים לאחר התוכנית.
מה יהיה משקלו של המנצח בתוכנית לאחר שמשקלו יוכפל? 

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה


פתרון והסבר:

אנחנו יודעים שהמנצח בתוכנית הוריד 45% ממשקלו, ולכן נחשב כמה הם 45% מ-200. לשם כך ניעזר בטבלה הבאה:

שאלות דפר לדוגמא

כשאנו נעזרים בטבלה, עלינו לבצע כפל באלכסון וחילוק. נכפול את המספר שנמצא לבדו בטור (במקרה זה 200) במספר שנמצא באלכסון אליו (במקרה זה 45) ונחלק במספר הנותר (100).

200X45/100

נצמצם ב-100 ונקבל:
2X45=90

כלומר, המנצח ירד 90 ק"ג.
עתה נפחית 90 ק"ג ממשקלו של המנצח:
110=200-90

משקל המנצח לאחר הירידה היה 110 ק"ג.
ידוע שמשקלו של כל מי שמנצח בתוכנית מוכפל, ולכן נכפיל את התוצאה ב-2 ונקבל כי משקלו לאחר התוכנית הוא 220 ק"ג.

מבחן אנלוגיות מילוליות 

בשאלות מסוג אנלוגיות מילוליות יופיעו לפניכם שלוש מילים: השתיים הראשונות מקיימות ביניהן קשר לוגי מסוים. עליכם להתאים למילה השלישית בשאלה את התשובה שמקיימת איתה את הקשר הלוגי הדומה ביותר לזה שיש בין שתי המילים הראשונות.

שאלה לדוגמא

טייס: המראה = סופר : ?

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

 

פתרון והסבר:

קודם כול, ננסח משפט שיבטא את הקשר בין שתי המילים הראשונות: 

הטייס מתחיל את פעולתו בהמראה

עכשיו "נלביש" את המשפט שניסחנו על המילה השלישית ביחס לכל אחת מהתשובות:

1. הסופר מתחיל את פעולתו בטקסט? לא, הסופר כותב טקסטים, לכן התשובה נפסלת.

2.  הסופר מתחיל את פעולתו בספר? לא, התוצר הסופי של הסופר הוא הספר, לכן התשובה נפסלת.

3. הסופר מתחיל את פעולתו בכריכה? לא, הכריכה עוטפת את הספר, לכן התשובה נפסלת.

4. הסופר מתחיל את פעולתו בפרולוג? כן! פרולוג הוא הפרק הראשון בספר, לכן זו התשובה הנכונה.

מבחן הוראות 

במבחן תקבלו הוראות שמנוסחות באופן מעט מבלבל ומטעה. עליכם יהיה לסמן את התשובה המבוקשת (על פי ההוראה) בזמן קצר במיוחד.

שאלה לדוגמא

אם המכפלה של 12 ו-7 קטנה מהמכפלה של 36 ו-2, יש לסמן כתשובה את המכפלה. אם לא – יש לסמן בתשובה את הפרש המכפלות.

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

 

פתרון והסבר:

מכפלה היא התוצאה המתקבלת מהכפלת שני מספרים.
84 = 12X7
72 = 36X2
84 גדול מ-72, ולכן ההפרש בין המכפלות הוא 12.

מבחן חשיבה צורנית

במבחנים אלו יופיעו לפניכם מספר צורות אשר מקיימות חוקיות מסוימת. עליכם למצוא את החוקיות, ובהתאם להשלים מבין התשובות את הצורה החסרה.  

שאלה לדוגמא

 

 

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

 

פתרון והסבר:

אפשר להסתכל על החוקיות כך: בכל שורה נדמיין ששמים את האיבר האמצעי ואת האיבר השמאלי זה על זה, והחלקים החופפים נעלמים. במילים אחרות, הצורה הימנית בכל שורה מורכבת מהחלקים שאינם מופיעים בשתי הצורות האחרות.

רוצים לנסות שאלות נוספות?


טיפים למבחנים הפסיכוטכניים

המבחנים הפסיכוטכניים כוללים לא מעט אתגרים, למשל שאלות מסוגים לא מוכרים, תרגילים שאולי כבר שכחתם איך פותרים והגבלת זמן מחמירה. קבלו כמה טיפים שיעזרו לכם להתמודד איתם:

איך מגיעים מוכנים למבחני הדפ"ר?

  • היכרות מוקדמת - הפתעות הן דבר טוב ויפה, אבל לא כשמדובר במבחני הדפ"ר. מבחני הדפ"ר שונים מאוד מהמבחנים שאתם מכירים מבית הספר, והיכרות מוקדמת עם המבנה הייחודי שלהם, עם סוגי השאלות ועם הנושאים השונים שהם כוללים, תעזור לכם להגיע רגועים יותר למבחנים ותגדיל את הסיכויים שלכם להצליח בהם.  
  • תרגול - מבחני הדפ"ר דורשים מיומנויות ספציפיות, שלאו דווקא משמשות אתכם בלימודים בבית הספר, כגון חישובים בעל פה, מציאת חוקיות בין צורות שונות וכדומה. לכן, אם אתם רוצים להוציא ציון גבוה אתם צריכים לשפר האת המיומנויות הדרושות, ולשם כך דרוש תרגול.  
  • עבודה בהגבלת זמן - בכל אחד מן הפרקים במבחן אדפטיבי מוקצב לכל שאלה זמן קבוע. הגבלת הזמן לא צפויה להכביד עליכם יותר מדי בשאלות הקלות, אבל האתגר האמיתי יתחיל כשרמת השאלות תעלה. כדי שתצליחו להתמודד עם השאלות הקשות למרות הזמן המוגבל, תהיו חייבים לעבוד בזריזות וביעילות, ולכן חשוב שכבר בזמן התרגול תתרגלו לעבוד בהגבלת זמן שמתאימה למבחנים החדשים. 

איך להימנע מטעויות נפוצות במבחנים?

  • לנחש כשלא יודעים - במבחנים הפסיכוטכניים לא מורידים ציון על תשובות לא נכונות, ולכן בשום אופן אל תשאירו שאלות ללא מענה. גם אם אתם לא בטוחים בתשובה, עדיף שתנחשו. 
  • לקרוא בתשומת לב את ההנחיות - בתחילת כל מבחן מופיע מסך הוראות. קריאת ההוראות לא מוגבלת בזמן, אז אין לכם שום סיבה למהר. קראו אותן בעיון וודאו שאתם מבינים אותן כמו שצריך מכיוון שלא תוכלו לחזור אליהן בזמן המבחן. אתם יכולים גם לנצל את הזמן לרגע של מנוחה והתאפסות לפני שאתם מתחילים. 
  • לבדוק את עצמכם - במבחן כל שאלה עומדת בפני עצמה - אין אפשרות לחזור לשאלות קודמות או לצבור זמן משאלה לשאלה. לכן, אל תמהרו לענות; הקפידו לנצל את כל הזמן שיש לכם, ובדקו את עצמכם גם אם אתם חושבים שאתם יודעים את התשובה.    


בהצלחה!

 אל תתפשרו על השירות שלכם    


איזה דפ"ר תצטרכו בשביל התפקיד שאתם רוצים 

ציון הדפ"ר הוא אחד הנתונים החשובים ביותר שייקבעו לכם בצו הראשון. הציון ילווה אתכם לאורך השירות שלכם, ותחילה יקבע את אפשרויות השיבוץ שלכם. כדי להשתבץ בתפקידים המשמעותיים בצבא, יהיה עליכם להוציא ציון דפ"ר גבוה.

אז האם אתם זקוקים לדפ"ר 90 כדי להשתבץ בתפקיד שאתם רוצים? האם דפ"ר 70 יספיק לכם לקצונה? ומה תוכלו לעשות עם דפ"ר 50? סיכמנו לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על ציוני הדפ"ר: 

 • דפ"ר 10 - הציון הנמוך ביותר שניתן לקבל. מועמדים שיקבלו ציון זה יצטרכו לעבור ועדת חריגים כדי להתגייס. 
 • דפ"ר 20 - ציון נמוך שמגביל מאוד את אפשרויות השיבוץ. חלק מהמועמדים שיקבלו ציון זה יצטרכו לעבור ועדת חריגים כדי להתגייס. 
 • דפ"ר 30 - ציון נמוך, אך על פי רוב מאפשר שיבוץ ביחידה לוחמת.
 • דפ"ר 40 - החל מציון דפ"ר זה ניתן לשרת בתפקיד פיקודי זוטר כמו מפקדי כיתות (מ"כים).
 • דפ"ר 50 - הציון הממוצע באוכלוסייה. ציון זה הוא הציון המינימלי ליציאה לקצונה, ובכלל זהו ציון שמאפשר להשתבץ לתפקידים רבים, ובהם מסלולי ערבית בחיל המודיעין. בנוסף, ציון זה יאפשר לכם לקבל זימון ליום סיירות ולהתחיל את תהליך המיונים ליחידות הלוחמה המובחרות של צה"ל, ובהן שייטת 13, סיירת מטכ"ל, שלדג, דובדבן ומגלן.
 • דפ"ר 60 - מדובר בציון שהוא מעל הממוצע, ושיאפשר לכם להתמיין לקורסים ולמסלולים מובילים, כגון קורס טיס, מסלול גאמ"א סייבר ועוד.
 • דפ"ר 70 - ציון זה הוא ציון סף לתפקידים טכנולוגיים רבים, כגון תוכניתן ומגן סייבר, ואפילו מאפשר להשתבץ ביחידה 8200 וביחידה 81 היוקרתית. למעשה, רוב התפקידים בצבא יהיו פתוחים בפני אלו מכם שיצליחו לקבל ציון דפ"ר 70. 
 • דפ"ר 80 - ציון דפ"ר 80 הוא ציון הסף שיאפשר לכם להתקבל ליחידות אקסקלוסיביות ולמסלולי עילית, כגון תוכנית תלפיות ומסלולים שונים של שחקים (הכוללים את חבצלות).
 • דפ"ר 90 - הציון הגבוה ביותר שתוכלו להשיג במבחני הדפ"ר. עם ציון שכזה האפשרויות שייפתחו לפניכם יהיו בלתי מוגבלות. 

שאלות נפוצות

מה זה מבחן אדפטיבי?

מבחן אדפטיבי הוא מבחן שהשאלות בו מותאמות לרמה של הנבחנים. זה עובד כך: בתחילת המבחן יופיעו לפניכם כמה שאלות ברמת קושי בינונית. אם תענו עליהן נכונה תקבלו שאלות ברמה גבוהה יותר, ואם תטעו בהן תקבלו שאלות ברמה נמוכה יותר. כך עד שתתקבל הרמה המדויקת שלכם, ועל פיה ייקבע הציון.

בדרך כלל מבחן אדפטיבי יהיה קצר ממבחן רגיל, שבו השאלות קבועות מראש. הסיבה לכך היא שמבחן אדפטיבי "חוסך" לכם שאלות שאינן ברמתכם - אם רמתכם גבוהה, הוא לא ייגע אתכם בשאלות ברמה נמוכה, וגם ההפך נכון. מצד שני, המבחן האדפטיבי גם מציב כמה אתגרים: הזמן המוקצב לכל שאלה, לא משנה אם היא קשה או קלה, אחיד וקבוע מראש, וזה אומר שגם אם תענו בזריזות על חלק מהשאלות, לא תוכלו "לצבור" זמן לשאלות הקשות יותר. בנוסף, במבחן אדפטיבי אין אפשרות לחזור לשאלות קודמות.   

איך מקבלים התאמות במבחני הדפ"ר?

כדי לקבל התאמות במבחני הדפ"ר צריך לשלוח אחד או יותר מהמסמכים הבאים:

 • סיכום ועדת אפיון (ועדת השמה)
 • אבחון דידקטי / פסיכו-דידקטי / פסיכולוגי מלא
 • אבחנת קשב חתומה ע"י גורם מוסמך או מרשם לתרופה להפרעות קשב וריכוז


שימו לב שהמסמכים צריכים להיות עדכניים (מחופשת הקיץ בכיתה ו' ואילך), ברורים, תקינים (עם פרטי הזיהוי המתאימים, כוללים את כל העמודים) וחתומים.

יש כמה דרכים להעביר את המסמכים:

 • להעלות לאזור האישי באתר
 • לצרף לשאלון אימות הנתונים
 • לשלוח למייל MEITAV@DIGITAL.IDF.IL


כדי לקבל את ההתאמות תצטרכו לקבל אישור זכאות לפני הצו הראשון (לא תתאפשר בדיקה של המסמכים בלשכה עצמה). ההחלטה אם אתם זכאים או לא להתאמות תגיע אליכם בסמס - ואין אפשרות לערער עליה. 

האם ציון דפ"ר גבוה מבטיח שאקבל את התפקיד שאני רוצה?

גם אם קיבלתם את ציון הדפ"ר הדרוש לתפקיד, זה לא בהכרח אומר שתתקבלו אליו. יש נתונים נוספים שצה"ל משקלל בעת המיון לתפקידים, כגון פרופיל, מספר שנות לימוד והתרשמות מהריאיון האישי. חשוב לציין שגם אם יהיו לכם כל הנתונים הדרושים - הצבא ישתדל להתחשב בבקשות שלכם, אבל צורכי המערכת תמיד יהיו בעדיפות ראשונה. 

אפשר להגיש ערעור על ציון דפ"ר?

כל מלש"ב ומלש"בית יכולים להגיש ערעור על מבחן הדפ"ר, בתנאי שהציון שקיבלו הוא 70 או פחות. כמו כן, חשוב להביא בחשבון שבמסגרת השינויים במבחני הדפ"ר, עודכנה גם מדיניות הערעורים. כיום כדי לקבל מבחן חוזר אתם צריכים שיהיה לכם ממוצע 80 במקצועות הריאליים (פיזיקה, כימיה, רובוטיקה, סייבר, ביוטכנולוגיה, מתמטיקה 5-4 יחידות וכו') או לחלופין ממוצע 90 במקצועות ההומניים או ב-3 יחידות מתמטיקה. 

גם אם אתם לא עומדים בקריטריונים האלה תוכלו להגיש בקשה חריגה בצירוף גיליון ציונים, מכתב אישי והמלצת גורם מחנך. 

דברים שכדאי לדעת בהקשר הזה: 

 • אי אפשר לערער על מבחן הדפ"ר החוזר.
 • הציון השני הוא הקובע (גם אם הוא נמוך יותר).
 • גם אם קיבלתם ציון טוב יותר, זה לא מבטיח שתקבלו מיונים חדשים או שיבוץ אחר.
 • אם הבקשה שלכם לא התקבלה, תוכלו להגיש אותה שוב בצירוף המלצה של מנהל או מנהלת בית הספר.
רק הדפ"ר קובע מה יהיה התפקיד שאקבל?

הדפ"ר הוא רק אחד מתנאי הסף לקבלה לתפקידים. תנאי סף נוספים יכולים להיות התפלגות הציונים הפסיכוטכניים שלכם, מספר שנות הלימוד, הפרופיל, ההתרשמות מכם בריאיון האישי ועוד. 

מה עושים אם הדפ"ר שלי לא מספיק לתפקיד שרציתי?

אם ציון הדפ"ר שלכם נמוך מתנאי הסף לתפקיד מסוים, תוכלו לנסות להגיש בקשה חריגה למיונים לתפקיד המבוקש.

יש תפקידים שהקבלה אליהם לא תלויה בציון הדפ"ר?

יש כמה תפקידים שהקבלה אליהם לא תלויה בציון הדפ"ר - אלו בדרך כלל תפקידי קביעה, כלומר תפקידים בלי מיונים. דוגמאות לתפקידים כאלה: סמב"צ/ית, מש"ק/ית ת"ש, מדריך/ת כושר קרבי, תפקידי לחימה בגבעתי, בגולני ובכפיר וכו'. עם זאת, נתוני איכות גבוהים יאפשרו לכם להתקדם לתפקידי פיקוד וקצונה ולצאת להכשרות ולקורסים שונים (למשל קורס חובשים).

מה זה צו ברשת?

צו ברשת הוא שאלון ממוחשב שצריך למלא באזור האישי באתר מתגייסים לפני ההגעה ללשכת הגיוס.

השאלון מחולק לחמישה חלקים:

1. פרטים אישיים

2. פרטים על בני המשפחה

3. פרטי יצירת קשר

4. פרטים על לימודים והשכלה

5. שאלון פיזיולוגי בן 15 שאלות

לא חייבים להשלים את השאלון בפעם אחת - אפשר לשמור את המידע בו ולחזור אליו בזמן אחר. השאלון ננעל סופית חמישה ימים לפני ההגעה ללשכת הגיוס.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.