התנדבות לצה"ל - מי יכול להתנדב לצבא?

אחד השלבים בצו הראשון הוא קביעת הפרופיל הצבאי של כל מלש"ב ומלש"בית (מועמד/ת לשירות ביטחון). הפרופיל הנמוך ביותר הוא פרופיל 21, המעיד על מצב רפואי או נפשי לא כשיר, שמזכה בפטור משירות צבאי. למרות הפטור, צעירים רבים רוצים בכל זאת לתרום למדינה ולהתגייס לצה"ל, והם בוחרים לעבור תהליך של התנדבות לצבא שמביא להעלאת הפרופיל לפרופיל 25.

ההתנדבות בצה"ל נעשית בהתאם למגבלות הרפואיות או הנפשיות של המתנדבים, אבל כן חשוב לדעת שהמתנדבים, בדיוק כמו חיילים סדירים אחרים, צריכים לעמוד בכל דרישות הצבא. ובהתאם, המתנדבים זוכים ליהנות מכל הזכויות השמורות לחיילים משוחררים.

אופציה נוספת למי שקיבל פטור משירות צבאי היא התנדבות לשירות לאומי.


איך מתנדבים לצה"ל?

תהליך ההתנדבות לצה"ל הוא לא מאוד מסובך (למרות שזה לגמרי תלוי במצב הייחודי של כל מלש"ב ומלש"בית), אבל הוא כן דורש סבלנות והתמודדות עם הרבה בירוקרטיה. ככה זה עובד:  

  • פתיחת תיק התנדבות: אחרי קבלת פרופיל 21 תוכלו להתחיל את תהליך ההתנדבות. עליכם למלא את הטפסים הבאים ולשלוח אותם בווטסאפ, למספר 03-7387055 או 03-7387195. אפשר גם לשלוח אותם במייל למדור המתנדבים שבלשכת הגיוס שבה עברתם את הצו הראשון.
  • בחינת התנדבות: התיק שלכם ימשיך לבירור אצל גורמים רפואיים רלוונטיים, שיכריעו אם ניתן לעלות את הפרופיל שלכם מ-21 לפרופיל 25, ולאשר את התנדבותכם בצבא. זהו שלב ארוך ובירוקרטי שדורש בעיקר סבלנות, ובסופו תקבלו את אישור ההתנדבות דרך לשכת הגיוס או דרך זימון לוועדה רפואית מיוחדת.  
  • שיבוץ: אם קיבלתם אישור התנדבות, עכשיו נותר למצוא לכם תפקיד שמתאים למידותיכם ולצרכים הרפואיים שלכם. בשלב הראשון תעברו ריאיון אישי במדור מתנדבים של צה"ל, כדי שבצבא יכירו אתכם קצת יותר טוב וימצאו תפקיד שבאמת מתאים לכם. 
  • לפני גיוס: רגע לפני שאתם עולים על מדים, תתבקשו לשלוח מסמכים רפואיים משלושת החודשים האחרונים שיעידו שלא חל שינוי משמעותי במצבכם. יש לשלוח את המסמכים עד שבועיים לפני הגיוס - אחרת אתם עלולים לפספס את מועד הגיוס שלכם! כמובן, תקבלו פרטים מלאים על המסמכים ולאן לשלוח אותם עם התקדמות תהליך ההתנדבות שלכם. 

אילו תפקידים למתנדבים פתוחים בפניכם?

מתנדבים יכולים להשתלב במגוון תפקידים עורפיים וכתומכי לחימה. התפקידים מתחלקים לשישה אשכולות: מבצעים ומודיעין, דוברות ושירות, הוראה והדרכה, מקצועות המחשב, אבחון כוח אדם וטיפול במשאבי אנוש. הינה רק טעימה קטנה מהתפקידים הפתוחים בפניכם: תפקידי מודיעין, מנהלי רשתגלי צה"ל, מאבחנת פסיכוטכנית, מש"קי תיאום ימי, סמב"צים ועוד ועוד! 

במסגרת הריאיון מול מדור מתנדבים תוכלו לציין מהם התפקידים שמעניינים אתכם, ואם הנתונים שלכם יהיו מתאימים (דפ"ר, תוצאות הריאיון, צורכי המערכת ובמקרים מסוימים גם מעבר של מיונים נוספים או ריאיון אישי), תקבלו שיבוץ לתפקיד. חשוב לזכור שתנאי התפקיד צריכים להתאים לצרכים הרפואיים שלכם. למשל, יש מתנדבים שנדרשים להיות תמיד במרחק קצר מבית החולים, ולכן הם לא יכולים לשרת בבסיסים מרוחקים.


משיגים ציון דפ"ר שפותח אפשרויות


טירונות מתנדבים

עם הגיוס תקבלו תעודת מתנדב, תעודה שבה מצוינים כל הפטורים שמגיעים לכם. משם תוכלו לבחור להמשיך לטירונות מתנדבים. טירונות מתנדבים היא טירונות בת חמישה ימים בבסיסים הפזורים ברחבי הארץ, במתכונת של "יומיות" - כלומר, בכל ערב הטירונים חוזרים הביתה ושבים בבוקר למחרת. זוהי טירונות עיונית בלבד, ללא שימוש בנשק.

חשוב לציין שהטירונות היא רשות, ותוכלו לבחור אם לעבור אותה או לא. כמו כן, לא בכל מחזור גיוס מתקיימת טירונות מתנדבים. אם בחרתם לא לעבור טירונות מתנדבים, תגיעו מייד לאחר הגיוס ליחידה או לקורס, ותתחילו את שירותכם הצבאי. 


מידע חשוב למתנדבים לצה"ל

  • משך השירות - מתנדבים עם פטור רפואי נדרשים לשירות של שנתיים. לעומתם, אלו שבחרו בהתנדבות לצבא עם פטור על רקע נפשי נדרשים לשירות של שנה. שימו לב שיש תפקידים המחייבים שירות של 32 חודשים (כמו יחידות מיוחדות ומסלולים בחיל האוויר), וידרשו מכם להתחייב לשירות ארוך יותר. 
  • יציאה לקצונה - מתנדבים בהחלט יכולים לצאת לקצונה אם הם מתאימים ומעוניינים. היציאה לקצונה מותנית בקבלת אישורים של הגורמים הבאים: רופא או רופאת מתנדבים, המלצת המפקדים, הקצאת היחידה ומעבר מבדקים לקצונה.
  • טיפול רפואי - כמתנדבים, הטיפול הרפואי שלכם נשאר בקופת החולים האזרחית בהתאם לחוק ביטוח בריאות ממלכתי. כלומר, אם תצטרכו טיפול רפואי כלשהו, עליכם לפנות לקופת החולים שלכם ולא למרפאה הצבאית. הקופה שלכם היא גם זו שיכולה להעניק לכם "גימלים" במידת הצורך. 
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.