דוגמאות למבחני אמינות

דוגמה 1 - היו כנים עם עצמכם:

לנבחנים מוצגת רשימה של מילים קשות בלועזית ונאמר להם שמטרת המבחן היא לבדוק את רמת הידע המילולי שלהם ואת מידת ההיכרות שלהם עם מילים נדירות בשפה. בנוגע לכל מילה ומילה נשאלים הנבחנים אם הם מכירים אותה. בתוך רשימת המילים הקשות מופיעות מילים שנשמעות מוכרות, אך בעצם אינן קיימות. כך למשל, הנבחנים עשויים להישאל אם הם מכירים את המילה "אינציקרופדיה". המילה "אינציקרופדיה" דומה מאוד למילה "אינציקלופדיה", אלא שלהבדיל ממנה אינה באמת קיימת.  

הסבר: הבוחנים עשויים לפרש תשובה חיובית של נבחן - כלומר, שהוא מכיר את המילה - כניסיון הטעיה. אם הדבר חוזר על עצמו עם מספר רב של מילים שאין להן פשר, הבוחנים יכולים להסיק שרמת אמינותו של הנבחן נמוכה. 

דוגמה 2 - כולנו בני אדם:

לנבחנים מוצגים משפטים שונים ועליהם להשיב אם הם מסכימים עימם או לא. להלן כמה משפטים לדוגמא:

  • יש מקרים שבהם אני מצוברח
  • יש אנשים לא נחמדים
  • לפעמים איני מספיק לסיים את משימותיי

הסבר: נבחן שישיב שהוא מסכים עם המשפטים - כלומר, יש מקרים בהם הוא מצוברח, וישנם אנשים לא נחמדים, ולפעמים הוא אינו מספיק לסיים את משימותיו - ייתפס בעיני הבוחנים כאמין. לעומת זאת נבחן שיטען שאינו מסכים עם המשפטים ייתפס בעיני הבוחנים כלא אמין. 

לסיכום:

במבחני אמינות הנבחנים נדרשים לענות על שאלות שחושפות חוסר שלמות בהתנהגותם. מומלץ שלא לנסות להרשים את הבוחנים ולהציג את עצמכם כמושלמים, שכן הדבר עלול להתפרש כחוסר אמינות.

אפשר לעזור לך סימן שאלה
אפשר לעזור לך סימן שאלה
לפני שנמצא בשבילך את ההכנה המתאימה, הנה כמה פרטים שאנחנו צריכים.
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.