איך נקבעת מוכנות לכיתה א'? 

המעבר מהגן לכיתה א' כרוך בכמה אתגרים, שכולם מחייבים רמת בשלות מסוימת. בשלות היא עניין מורכב, ולכן אם אתם לא בטוחים שהילד או הילדה שלכם מוכנים לעלייה לכיתה א', מומלץ שתפנו לגננת או לגנן ותתייעצו איתם כיצד אפשר לסייע להם להגיע לרמת הבשלות המתאימה. 

ברוב המקרים, בקביעתם אם הילד או הילדה מוכנים לעלות לכיתה א', הגננת או הגנן יתבססו על ארבעה תחומים עיקריים:

 • בשלות רגשית - האם ילדכם מתפרץ בכעס כשעליו להמתין לתורו? האם לילדתכם קשה להיפרד מכם בבוקר ולהירגע בכוחות עצמה? בשלות רגשית היא היכולת לדחות סיפוקים, לשלוט בכעסים, להתמודד עם תסכולים ולהצליח לחלוק ולשתף מחשבות ורגשות עם אחרים. ילדים שלא יגיעו לבשלות הרגשית הנדרשת יתקשו למשל לשבת בשקט לאורך שיעור של 45 דקות ולהתאזר בסבלנות עד להגעת ההפסקה כדי לצאת לשחק.  
 • בשלות חברתית - בשלות חברתית היא היכולת לשתף פעולה עם ילדים אחרים, להסתדר בעצמאות יחסית בתוך קבוצה, להפסיד בכבוד, לדעת לוותר, לקבל סמכות ולעמוד בנורמות חברתיות. ילדים שלא יגיעו לבשלות החברתית הנדרשת בכניסה לכיתה א' יתקשו למשל להבין את משמעות הצלצול בסוף ההפסקה ולהיכנס לכיתה בזמן. 
 • בשלות מוטורית - האם ילדתכם חווה קושי בפעילויות יצירה עדינות או בקשירת שרוכים? האם ילדכם מתקשה בתפיסת כדור ובזריקתו למרחק? בשלות מוטורית היא שליטה רצונית ומודעת על תנועות הגוף, הן במוטוריקה הגסה והן במוטוריקה העדינה. ילדים שפעולות מוטוריות אלו יהיו קשות להם, יתקשו להחזיק עיפרון בצורה נכונה, ובהמשך הם עלולים גם להתקשות בכתיבה הנדרשת בכיתה א'.    
 • בשלות קוגניטיבית - בשלות קוגניטיבית מורכבת מיכולות זיכרון חזותיות ושמיעתיות לטווחים ארוכים וקצרים, מהיכולת למקד קשב לאורך זמן, מיכולות שפתיות תקינות ומאוצר מילים רחב. דבר זה יכול לבוא לידי ביטוי ביכולת לבנות משפטים עם מבנה תחבירי נכון או למיין חפצים על פי צורה וצבע. ילדים שהבשלות הקוגניטיבית שלהם לא תהיה מספקת יתקשו למשל לזהות ולזכור דפוסים של אותיות, ולכן יתקשו בקריאה. 

מהם האתגרים שמצפים לילדיכם בכיתה א'? 

גם ילדים שיש להם הבשלות המתאימה, והגננת או הגנן המליצו להעלותם לכיתה א', עלולים להיתקל בקשיים בשנתם הראשונה בבית הספר, ובכל מקרה יהיה עליהם להתמודד עם לא מעט אתגרים. חלק מהאתגרים הצפויים להם מוכרים לנו, המבוגרים, מתחנות ומסיטואציות שונות בחיינו, למשל התחלה של עבודה חדשה או תחילת הלימודים באקדמיה. עם זאת, חשוב לזכור שילדים מתקשים יותר להסתגל ולהתמודד עם אתגרים שאנחנו המבוגרים מורגלים בהם.   

 • קבוצה גדולה - בכניסה לכיתה א' הילדים הופכים להיות חלק מקבוצה גדולה בהרבה מזו שהיו בה בגן. בבית הספר הם צפויים לפגוש ילדים גדולים מהם, וכן מבוגרים שנושאים בתפקידים שונים ומגוונים במערכת, החל במורים ובמנהלת וכלה במזכירות. מטבע הדברים, קבוצה זו הרבה פחות אינטימית מזו שהייתה להם בגן, ורבים מחבריה אינם מוכרים להם. לגודל הקבוצה תהיה גם השפעה על האפשרות שלהם לקבל יחס אישי ותשומת לב.
 • סביבה פיזית חדשה - מבנה בית הספר גדול בהרבה מהגן או מאשכול הגנים שאליו הילדים רגילים. מגן קטן ומוכר שיש בו מעט מאוד חללים נפרדים והילדים יכלו למצוא בו את דרכם בקלות, יהיה עליהם להתרגל להתמצא במבנה הכולל לעיתים כמה קומות או חצרות, חדרים רבים ועוד. הקושי להתמצא במרחב יכול לפגוע בתחושת הביטחון והשליטה של הילד בסיטואציה החדשה.
 • חוקים חדשים - בית הספר הוא מסגרת הרבה יותר תובענית מהגן מבחינת הדרישות והגבולות שהוא מציב לילדים: רוב היום הילדים נדרשים לשבת בשקט, להתרכז בדברי המורים, למלא אחר הוראותיהם ולעמוד בקצב ההתקדמות של הכיתה. בנוסף, זמן המשחק שלהם מצטמצם באופן ניכר, והם צריכים לפעול על פי נורמות מקובלות, דוגמת צלצול בית הספר שמחייב אותם להיכנס לכיתה. אפילו הציפייה מהילדים להיות אחראים על הציוד האישי שלהם ולהגיע מוכנים ומאורגנים לכל שיעור ושיעור מצריכה מהם הסתגלות.
 • נושאים חדשים - הכניסה לכיתה א' מביאה איתה חשיפה למגוון נושאי לימוד חדשים: עברית, חשבון, מדע ועוד. לצד הסקרנות והעניין שבתקווה יתעוררו אצל הילדים, יצטרכו הילדים להתמודד עם עומס לימודי רב, עם מעברים תכופים בין המקצועות השונים שהם לומדים ועם הציפיות של הסביבה מהם ולעיתים גם שלהם מעצמם. כמו כן, הנושאים החדשים ידרשו מהם יותר ריכוז, יותר התמדה ויכולת גבוהה יותר בעיבוד מידע מזו שהם מורגלים לה. כל הדברים הללו עלולים לייצר תחושות של תסכול וחוסר ביטחון. 

איך הכנה לכיתה א' תעזור לילדיכם להתמודד טוב יותר עם האתגרים המצפים להם?

 • שדרו התלהבות - לכם יש את ההשפעה הגדולה ביותר על ילדיכם, ולכן חשוב שתשקפו להם שהעלייה לכיתה א' היא אירוע מרגש ושמצפות להן הרבה חוויות כיפיות ומעניינות - למשל ללמוד לקרוא ולכתוב ולהכיר חברים חדשים. כדאי גם להפוך את ההכנות לקראת כיתה א' לאירועים יוצאי דופן, למשל יום כיף לקניית הציוד לבית הספר. לצד ההתלהבות חשוב גם לעודד אותם לקבל אחריות אישית. לשם כך, שתפו אותם במטלות הבית, כגון עריכת שולחן או סידור החדר, וזכרו להביע את ההערכה ואת ההתרשמות שלכם מהעזרה וממידת הבגרות שלהם. כמובן, הדבר החשוב מכול - חזרו ואמרו להם שאתם מאמינים בהם ונמצאים לצידם לאורך כל הדרך.
 • הקטינו את חוסר הוודאות - חשיפה הדרגתית של הילדים, עוד בחופש הגדול, לסביבה הפיזית והחברתית הצפויה להם יכולה מאוד להקל את הכניסה לכיתה א' עבורם. לכן מומלץ להשתתף במפגש היכרות עם המחנך או המחנכת ולנסות לאתר ילדים נוספים שעתידים ללמוד באותה כיתה. כמו כן, כדאי להגיע עם הילד או הילדה לבית הספר עוד בחופש הגדול ולערוך איתו סיור במבנים השונים, לתרגל את הדרך מהכיתה לשירותים, ואפילו להראות לו איפה עליו להמתין לאיסוף בסוף היום.  
 • חזקו את הבסיס הלימודי - כדי לתת לילדיכם את נקודת הפתיחה הטובה ביותר בפן הלימודי, רצוי לחזק אצלם את הנושאים שנכללים בתוכנית הלימודים של משרד החינוך לגן חובה. אם תעשו זאת במהלך החופש הגדול, תוכלו להיות בטוחים שילדיכם לא ישכחו את הנושאים שלמדו לקראת כיתה א'. בנוסף, חשוב להביא בחשבון שמשבר הקורונה ומצוקת כוח האדם בגנים יצרו קושי ממשי להעביר בצורה רציפה ומעמיקה את תוכנית הלימודים, דבר אשר עלול לגרום לפערים גדולים בין ילדים שמגיעים לאותה כיתה מגנים שונים. ביסוס והעמקה של הידע הלימודי מהגן, למשל באמצעות משחקים המשלבים היכרות עם האותיות בעברית והסְפָרות, יתרום לביטחון העצמי של ילדיכם, יפחית את התסכול ויאפשר להם להפנות את האנרגיה להתמודדות עם האתגרים האחרים והלא פחות חשובים שמצפים להם בבית הספר. 


חיזוק המיומנויות לקראת כיתה א' - דוגמאות  

הכנו עבורכם שאלות שאתם יכולים לתרגל עם ילדיכם כדי לבסס את המיומנויות העיקריות הנדרשות בכיתה א':

היכרות עם אותיות

בחרו בתמונה שמתחילה באות שי"ן.

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

התשובה הנכונה היא 4, שמש. נעבור על שאר התשובות: 

תשובה מספר 1: בתמונה אנחנו רואים אופניים, והמילה מתחילה באות אל"ף. 

תשובה מספר 2: בתמונה אנחנו רואים כובע, והמילה מתחילה באות כ"ף. 

תשובה מספר 3: בתמונה אנחנו רואים ברווז, והמילה מתחילה באות בי"ת. 

מספרים וספרות - מנייה וזיהוי 

כמה כלבים מופיעים בתמונה?

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.