כל עבודה בהישג ידך
 

אבחון לקויות למידה והקלות בצו הראשון

מאובחנים כבעלי לקויות למידה או הפרעת קשב? נוטלים ריטלין ולא בטוחים מה לעשות במבחני הדפ"ר? חוששים שהאבחון הדידקטי יפגע לכם בנתונים האישיים? 

בדף הזה נלמד מדוע כדאי להציג אבחון, איזה אבחונים מתקבלים ומה מומלץ לעשות אם אתם נוטלים תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

  "ערכת ההכנה שקיבלתי מאוד מקיפה ואני מרגישה הרבה יותר מוכנה לגשת למבחנים אחרי שתרגלתי בה. תודה רבה!"
הכנה לפסיכוטכני צו ראשון, יולי 2015


למה צריך אבחון לקויות למידה לצו הראשון? 

מספר בני הנוער שמאובחנים כסובלים מקשיי למידה או הפרעת קשב וריכוז וזכאים להקלות כלשהן גדל מדי שנה, ועל כן צה"ל מספק התאמות במבחני הדפ"ר לבעלי אבחון העומד בקריטריונים מסוימים.
אמנם לא כל אבחון מזכה אוטומטית בהקלות אך זכרו שתמיד קיים הסיכוי שתימצאו זכאים להתאמה כלשהי – לכן, כדאי להציג את האבחון שלכם בכל מקרה, בין אם במעמד הצו הראשון או לפני כן.

חשוב להדגיש שהצגת האבחון משפיעה אך ורק על מתן הקלות כלשהן במבחני הדפ"ר ואינה פוגעת בשום צורה בסיכויי ההצלחה שלכם במיונים כלשהם בעתיד, נהפוך הוא.

**זכרו -
הכנה מקיפה ואיכותית, בשילוב מבחן שתואם את היכולות והצרכים שלכם יכול לשפר את הסיכויים להגיע לתפקיד נחשק. מכון נועם מציע ערכות הכנה לכל חלקי הצו הראשון - תנו לנו לעזור לכם להיות מוכנים יותר.

איזה אבחון מתקבל בצו הראשון?

  • אבחון שנערך בין כיתה ו' לז' או לאחר מכן.
  • אבחון שנערך על ידי גורם מוסמך דוגמת פסיכולוג, נוירולוג, מאבחנת קשיי למידה או גורמים אחרים.
  • האבחון שהוצג שלם וקריא, מכיל את כל העמודים ללא יוצא מן הכלל. אבחון תקין מכיל את תאריך האבחון, תוכן האבחון, ממצאיםסיכום והמלצות.
  • זכרו שאבחון חלקי לא יתקבל! תינתן לכם האפשרות לפקסס את האבחון בשנית אך הדבר עלול לגרור המתנה נוספת.
  • ועדות השמה קבילות אף הן ובתנאי שנערכו מהחופש הגדול שבין כיתה ו' לז' ואילך.
חשוב לזכור שלעתים בדיקת האבחון מהווה תחנה בפני עצמה, אשר במהלכה המלש"ב נדרש להמתין ולכן רצוי לשלוח את האבחון לבדיקה מבעוד מועד – ניתן לשלוח אותו בפקס למרכז השירות של מיטב: 03-7388880.

מומלץ להצטייד באבחון בבואכם ללשכת הגיוס ליתר ביטחון, גם אם שלחתם אותו לפני ההתייצבות לצו הראשון.

חשוב לזכור 
 אם לא תצליחו להשיג את האבחון לפני ההתייצבות לצו הראשון ותרצו להיבחן עוד באותו היום, למרות שתמיד יומלץ לכם לא להיבחן מבלי שהאבחון שלכם נבדק, תיאלצו לחתום על 'ויתור על הקלות'. משמעות הוויתור היא שבעתיד לא תוכלו לערער על ציון הדפ"ר על בסיס הסיבה הזו מכיוון שוויתרתם מרצונכם על הסיכוי לקבלת הקלות, קחו זאת בחשבון!


יש לכם שאלה? רוצים לשתף אותנו? לחצו כאן, כתבו לנו ותקבלו תשובה

ריטלין בצו ראשון - מה כדאי לעשות?

בני נוער רבים נוטלים כיום ריטלין, קונצרטה או תרופות אחרות כדי להקל על ההתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה אחרות. לא אחת עולה השאלה כיצד לנהוג במעמד הצו הראשון - האם ליטול את התרופות? האם כדאי להציג מרשם? אם אני לוקח רטלין רק לצרכי לימודים - למה שאני אספר על כך בצו הראשון? 

נפזר את החששות - ראשית, נדגיש בשנית כי הצהרה על לקויות למידה כלשהן או על הפרעות קשב וריכוז אינה פוגעת בנתונים האישיים, ולהיפך, ביכולתה אפילו להוביל לקבלת הקלות במבחנים ועל ידי כך לשיפור בתוצאות בחינות הדפ"ר. מומלץ שתצהירו שאתם נוטלים ריטלין או כל תרופה אחרת הן במהלך אימות הנתונים (שם תישאלו על לקויות למידה או הפרעות קשב וריכוז שאובחנו בעבר) והן בתדרוך שלפני המבחנים הפסיכוטכניים.

רק נוירולוג/פסיכיאטר/מומחה להתפתחות הילד מוסמך לתת מרשם לריטלין כטיפול בהפרעת קשב, לכן מומלץ להביא את ההמלצות, האבחון, וכל המסמכים הנוגעים לכך לצו הראשון - רק כך יהיה לכם סיכוי לקבל הקלות במבחנים!

דרך נוספת להוריד את סף הלחץ שעלול להקשות עוד יותר על נבחנים בעלי לקויות למידה או הפרעות קשב וריכוז היא הכנה מוקדמת למבחנים.
מכון נועם מציע הכנה מקיפה למבחני הדפ"ר, ערכות הכנה לבנים הכוללות גם את הראיון האישי וערכת הכנה לבנות בדגש על אימות הנתונים ומבחני הדפ"ר (בנות לא עוברות ראיון אישי).

זכרו - תרגול מוקדם והצגת אבחון יכולים לשפר משמעותית את הסיכויים שלכם לקבל ציוני קב"א ודפ"ר גבוהים יותר!

מה אם אין לי דרך להשיג את המסמכים?

הבחירה נתונה בידך - אם די לך בנטילת התרופה באפשרותך לחתום על ויתור על ההקלות הפוטנציאליות. עם זאת, למען הסיכוי הקיים מומלץ לא לוותר ולנסות ליצור קשר עם אבא ואמא או עם יועצת בית הספר כדי לראות האם באפשרותם לפקסס את המסמכים ללשכה. אם ניסיתם הכל ודבר לא עזר, מומלץ לדחות את המבחנים למועד אחר בו המסמכים יהיו בידיכם.

אני נוטל/ת ריטלין רק במקרים מסוימים - האם לקחת אותו לפני המבחנים בצו הראשון?

הבחירה היא אך ורק שלכם! נטילת ריטלין עשויה להשפיע על הנוטל/ת במגוון אופנים ורק אתם יכולים להיות להסיק על סמך ניסיון העבר שלכם האם רצוי שתקחו ריטלין כדי להצליח במבחנים שאורכם שעה וחצי או האם השפעת הריטלין עליכם כוללת תופעות לוואי שפוגעות בתפקוד שלכם, ואז מוטב יהיה אם לא תיטלו אותו. אם יש ספק, התייעצו עם הוריכם, המורים שלכם או רופא המשפחה.

מתי ליטול את הריטלין? בתחילת היום או ישר לפני מבחן הדפ"ר?

הדבר תלוי רבות במהלך היום שלכם. לרוב תעברו את אימות הנתונים לפני המבחנים ואז תוכלו לקחת את הריטלין במהלכו כדי שיתחיל להשפיע במבחנים, מומלץ לבקש מהמאבחנת לעשות את המבחנים מיד בתום אימות הנתונים כדי שתהיו כמה שיותר רעננים ומרוכזים. אם הפנו אתכם לתחנת המבחנים לפני אימות הנתונים תוכלו לבקש מהמאבחנות שמנהלות את כיתת המבחנים להמתין עד שהריטלין ישפיע, או שיעבירו אתכם לתחנה אחרת קודם כדי להרוויח עוד זמן.

כך או כך, מומלץ להיות כנים עם המאבחנים הפסיכוטכניים בלשכה כאשר אתם נשאלים לגבי אבחונים והקלות כאלה או אחרות, שכן הדבר יכול לסייע לכם להשיג את נתוני האיכות שמגיעים לכם.

למדו עוד:

הכנה לצו ראשון
ערכות הכנה לצו ראשון
טיפים לצו ראשון
מבחן צו ראשון לדוגמה
אוצר מילים לצו ראשון
אבחון והקלות במבחני הדפ"ר

↑בחזרה לראש העמוד
לתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
הכנה לצו הראשון והדרכה במכון
כל ערכות ההכנה לצהלהכנה לצו הראשון והכנה לראיוןחנות צו ראשוןערכת הכנה מלאה לצו הראשון!


מבחני דוגמא בחינם
מבחן צו ראשון לדוגמא


ממליצים
תודה רבה לכם עזרתם לי מאוד והדפ"ר שלי מאוד טוב!!
צו ראשון, מרץ 2015 – הכנה לדפ"ר


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id