שאלות כמותיות

מבחן הבודק את יכולת ההסקה הכמותית, את אופן ניתוח המידע ואת היכולת להסיק מסקנות מגרפים ומטבלאות מורכבות. בין המבחנים המופיעים בחלק זה: ידע חשבון בסיסי, דרך מבחני אומדנים, ומבחני בעיות מתמטיות.

שאלת דרך והספק לדוגמא

אוטובוס יוצא מנקודה A לנקודה B במהירות 100 קמ"ש. בכמה זמן יעבור את הדרך אם המרחק בין A ל-B הוא 120 ק"מ?

 1. 1.2 שעות
 2. שעה אחת
 3. 0.8 שעות
 4. 12 דקות

פתרון והסבר:

התשובה הנכונה היא (1).

אם האוטובוס נוסע במהירות של 100 קמ"ש, מכאן שבכל שעה הוא עובר דרך של 100 ק"מ (דרך = זמן x מהירות). במקרה זה על האוטובוס לעבור דרך של 120 ק"מ, ולכן בהכרח זמן נסיעתו יהיה גדול משעה. בהתבוננות על אפשרויות התשובה בשאלה זו ניתן לראות כי רק תשובה (1) מתאימה לדרישה זו.

אפשר גם לחשב במדויק. ידוע כי המהירות = 100 קמ"ש והדרך = 120 ק"מ. לפי הנוסחה של זמן X מהירות = דרך:

זמן = דרך חלקי מהירות = 1.2 = 100 / 120

לכן התשובה הנכונה היא 1.2 שעות.

שאלת גרפים לדוגמא

לפניכם גרף המתאר את אחוזי הגידול של הנסועה השנתית (קילומטרז'), מצבת כלי הרכב, שטח הכבישים ואורכם בשנים 1990 עד 2006. הבסיס להתייחסות הוא שנת 1990, המיוצגת ב-100%.

מהו אחוז הגידול בשטח הכבישים שחל משנת 1990 ועד לשנת 1998?

גרף המתאר אחוזי גידול בפרמטרים שונים בתחבורה הציבורית בישראל

 1. 10%
 2. 20%
 3. 30%
 4. 40%

פתרון והסבר:

התשובה הנכונה היא (3).

מכיוון שנתון שהגרף המקורי הוא באחוזים ולא במספרים מוחלטים, אין צורך להשתמש בנוסחת האחוז כדי לחשב את השינוי - די בחישוב פשוט. על פי המדדים בשנת 1990 היה שטח הכבישים 100, ואילו בשנת 1998 - 130.

לכן התשובה הנכונה היא 30%.


שאלות מילוליות

מבחן הבודק את היכולת להבין, לפרש ולהסיק מסקנות מחומר מילולי. במבחנים: הבנת הנקרא בעברית ובאנגלית (לתפקידי ניהול לדוגמא), לוגיקה, דקדוק ואיות, קשר בין מילים, אוצר מילים והשלמת משפטים.

שאלת הבנת הנקרא לדוגמא

להלן קטע קריאה קצר, ולאחריו היגד הנוגע לקטע. עליכם לקבוע אם ההיגד נכון, לא נכון או שלא ניתן לדעת אם הוא נכון מכיוון שחסרים נתונים.

קטע קריאה:

מטוסים שטסים לחו"ל משתמשים במפות נתיבים בינלאומיים. שינוי במספר המטוסים ובנתיבי התעופה מחייב הכנת מפות ידניות חדשות מדי חודש. מכשיר חדש לשרטוט מפות שפותח לאחרונה על ידי חברת אלביט מאפשר אחסנת כל האינפורמציה האווירית והצגת כל הנתיבים האפשריים על פי כמות המטוסים והטיסות בזמן נתון. המכשיר החדש שפותח נותן פתרון גם לטייסי חיל האוויר שטסים בנתיבים צבאיים פנים-ארציים ומונע תאונות והתנגשויות בין מטוסים.

היגד: השיטה החדשה שפותחה משפרת את בטיחות הטיסות.

תשובות אפשריות:

 1. נכון
 2. לא נכון
 3. לא ניתן לדעת

פתרון והסבר:

התשובה הנכונה היא (1).

בקטע מצוין שהמכשיר החדש מונע תאונות והתנגשויות בין מטוסים, ולכן ההיגד נכון.


שאלת היגיון צורני לדוגמא

אם אין פנס שאינו צהוב ואין נר שאינו פנס, אזי תמיד נכון ש-

 1. אין צהוב שאינו פנס
 2. כל נר הוא צהוב
 3. כל צהוב הוא גם נר
 4. אף אחת מהנ"ל

פתרון והסבר:

התשובה הנכונה היא (2).

מהמשפט: "אם אין פנס שאינו צהוב", ניתן להסיק כי כל הפנסים הם צהובים, ולכן קבוצת הפנסים מוכלת בתוך קבוצת הצהובים. מהמשפט: "אין נר שאינו פנס", נסיק כי כל הנרות הם פנסים, ולכן קבוצת הנרות מוכלת בתוך קבוצת הפנסים (ולכן היא מוכלת גם בתוך קבוצת הצהובים).

נצייר זאת כך:

שרטוט פתרון לשאלת הגיון צורני

עלינו לקבוע איזה מהמשפטים הבאים תמיד נכון. לשם כך נבחן את האפשרויות המוצעות לנו:

 • תשובה (1): "אין צהוב שאינו פנס" – לא בהכרח נכונה. מהציור ניתן לראות כי קבוצת הפנסים מוכלת בתוך קבוצת הצהובים, ולא להפך. ייתכן שהחפיפה בין שתי הקבוצות מלאה, אך אין בידינו מספיק נתונים כדי לקבוע זאת. לפיכך, לא ניתן לקבוע שמשפט זה נובע מן הנתונים.
 • תשובה (2): "כל נר הוא צהוב" – נכונה. מהציור ניתן לראות כי קבוצת הנרות מוכלת בתוך קבוצת הפנסים, וזו מוכלת בתוך קבוצת הצהובים. כלומר, גם קבוצת הנרות מוכלת בתוך קבוצת הצהובים, ולכן כל נר הוא צהוב.
 • תשובה (3): "כל צהוב הוא גם נר" – לא בהכרח נכונה. מהציור ניתן לראות כי קבוצת הנרות מוכלת בתוך קבוצת הצהובים, ולא להפך. ייתכן שהחפיפה בין שתי הקבוצות מלאה, אך אין בידינו מספיק נתונים כדי לקבוע זאת. לפיכך, לא ניתן לקבוע שמשפט זה נובע מן הנתונים.
 • תשובה (4): "אף אחת מהנ"ל" – אינה רלוונטית, מאחר שתשובה (2) נכונה.

שאלות צורניות ודיאגרמטיות

מבחן הבודק את היכולת לזהות חוקיות בסדרות צורניות שונות. מבחני צורות אלה לא נסמכים על ידע מוקדם, אלא על יכולת תפיסה ולוגיקה.

שאלת צורות בשורה לדוגמא

בחרו את הצורה שמשלימה באופן הגיוני את הסדרה.

שאלת צורות בשורה מתוך מבחן פסיכוטכני לדוגמא

פתרון והסבר:

התשובה הנכונה היא (4).

סדרה זו מורכבת מריבועים שבתוכם מתקיימות תנועתיות של משולשים ועיגולים בצבעים שחור ולבן ורוטציה ביניהם.

בריבוע תמיד יש שתי צורות מאותו הסוג, אחת בצבע לבן, ואחת בצבע שחור. הצורה הבודדת מהסוג השני תמיד מופיעה בצבע לבן. בצעד הבא הצורה השחורה תעלם ובמקומה תמוקם הצורה הסמוכה אליה מהסוג השני, בצבע לבן (כך שאם העיגול השחור נעלם, במקומו יהיה משולש לבן), ובמקומה יהיה שכפול של הצורה שזזה, בצבע שחור.

בצורה הראשונה יש שני משולשים - אחד שחור ואחד לבן - נוסף על עיגול לבן. בצעד הבא המשולש השחור ייעלם ובמקומו יבוא העיגול הלבן. במקום שבו היה העיגול הלבן יופיע עיגול שחור. כעת בצורה השנייה יש שני עיגולים, אחד שחור ואחד לבן, נוסף על משולש לבן. בצעד הבא על העיגול השחור להיעלם ובמקומו יבוא המשולש הלבן. במקום שבו היה המשולש הלבן יופיע משולש שחור. בצורה הרביעית ניתן לראות כי יש שני עיגולים - אחד שחור ואחד לבן - נוסף על משולש לבן. בצעד הבא על העיגול השחור להיעלם, ובמקומו יבוא המשולש הלבן. במקום שבו היה המשולש הלבן יופיע כעת משולש שחור.

אפשר לעזור לך סימן שאלה
אפשר לעזור לך סימן שאלה
לפני שנמצא בשבילך את ההכנה המתאימה, הנה כמה פרטים שאנחנו צריכים.
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.