מה זה צו ראשון?

צו ראשון הוא השלב הראשון בתהליך המיון והגיוס שלכם לצה"ל. בשלב זה תעברו סדרה של מבחנים ומבדקים, אשר יאפשרו לצבא לאסוף את הנתונים האישיים שלכם. בעזרת נתונים אלו יחליט הצבא אילו אפשרויות שיבוץ ייפתחו בפניכם, ולאילו תפקידים תתאימו.   

בעבר נערכו כל המבחנים והמבדקים בצו הראשון ביום מיון אחד שהתקיים בלשכת הגיוס. כיום, בשל הגבלות הקורונה, חולק יום המיון לשני שלבים:

השלב הראשון מתבצע מביתכם, וכולל מילוי שאלונים שונים ושיחת טלפון לאימות הנתונים ולקביעת סימול העברית שלכם.

השלב השני מתבצע בלשכת הגיוס, וכולל מבחנים פסיכוטכניים, בדיקות רפואיות וריאיון אישי.

חשוב לציין שהצו הראשון הוא תהליך מיון חד-פעמי. למעט מקרים חריגים, לא תוכלו לעבור את התהליך שוב.

מתי מקבלים צו ראשון? 

הצו הראשון יישלח אליכם בדואר לפי הכתובת המעודכנת ברישומי משרד הפנים לאחר שימלאו לכם 16 וחצי שנים. התאריך המדויק תלוי בתאריך הלידה העברי שלכם:

אם נולדתם בחודשים תשרי עד אדר (כולל) - תקבלו צו ראשון בחודשים דצמבר/ינואר/פברואר.
אם נולדתם בחודשים ניסן עד אלול (כולל) - תקבלו צו ראשון בחודשים אפריל/מאי/יוני.


השלב הראשון - מתחילים את התהליך בבית

 צו ברשת (אימות נתונים)

צו ברשת הוא שאלון אימות נתונים שימתין באזור האישי שלכם באתר מתגייסים. הסיסמה לאזור האישי תישלח אליכם במעטפת הצו הראשון.

מה צריך למלא בשאלון? פרטים אישיים שלכם ושל בני משפחתכם (כולל פרטי יצירת קשר), מוסדות הלימוד שבהם למדתם והמקצועות שבהם אתם מתכוונים לגשת לבגרות. בנוסף, תצטרכו לענות על שאלון פיזיולוגי.

 שאלון רפואי 

השאלון הרפואי כולל שאלות שונות בנוגע למצבכם הרפואי, והוא חלק משאלון אימות הנתונים. בנוסף, תתבקשו לשלוח באמצעות האתר טופס רפואי חתום על ידי רופא המשפחה שלכם, תוצאות בדיקת ראייה שבוצעה על ידי אופטומטריסט ותוצאות בדיקות שתן. 

 אימות נתונים טלפוני 

לאחר שתמלאו את שאלון צו ברשת, ייקבע לכם מועד לשיחת אימות נתונים טלפונית. לשיחה זו יש שתי מטרות עיקריות - לקבוע את ציון ההשכלה הראשוני שלכם (צה"ר), ולקבוע את ציון סימול העברית שלכם.

ציון השכלה ראשוני

בשיחה הטלפונית תישאלו שאלות בנוגע למסגרות החיים שלכם, לסטטוס הבגרויות שלכם וללקויות הלמידה שלכם, אם יש לכם כאלו. כל הפרטים הללו יסייעו לצבא לגבש את ציון השנו"ל שלכם (שנות לימוד), שיהווה 17% מציון הקב"א שלכם. 

מבחן סימול עברית

בחלקו השני של אימות הנתונים הטלפוני ייערך לכם מבחן בעברית, או בשמו הצה"לי - מבחן סימול עברית. מטרת המבחן היא לבדוק את רמת השליטה שלכם בעברית: המראיינת תעלה נושא לדיון, ואתם תתבקשו לשלב בתשובתכם 5 מילים מתוך רשימה של 8 מילים שתציג לפניכם. חלק מן המילים יסומנו בכוכבית, ואותן לא תוכלו להטות למעט יחיד, רבים, זכר ונקבה (כלומר, אם המילה אכזרי מסומנת בכוכבית תוכלו לשלב בתשובה שלכם את המילים אכזרי, אכזרית, אכזריים, אכזריוֹת, אבל לא תוכלו לשלב את המילים להתאכזר או אכזריוּת). לצורך תכנון התשובה יינתנו לכם כמה רגעים למחשבה.    

 שאלה לדוגמא 

נושא הדיון
מה דעתכם על ניסויים בבעלי חיים? נמקו. 

המילים שיש לשלב בתשובה
1. אכזרי ; 2. לחסוך* ; 3. חסר אונים ; 4. להשתמש ; 5. גופני ; 6. קורבן ; 7. כאב* ; 8. רחום*

 מה חשוב לדעת לפני מבחן סימול עברית

 •  אל תחששו להביע את עמדתכם. מטרת המבחן היא לאמוד את כושר הביטוי שלכם, ולא לבחון את דעותיכם בנושאים המדוברים. 
 •  קחו לעצמכם כמה רגעים (ההמלצה שלנו - עד חצי דקה) כדי לתכנן את התשובה שלכם. 
 • ציון סימול העברית שלכם לא ישוקלל בציון הקב"א הסופי, אבל אם תקבלו ציון נמוך במיוחד, לא תוכלו להתקבל לטיס, לקצונה ולקורסים מסוימים. 

השלב השני - מגיעים ללשכת הגיוס

יום המיונים בלשכת הגיוס כולל 3 תחנות מרכזיות - מבחנים פסיכוטכניים, בדיקות רפואיות וריאיון אישי. לפני ההגעה ללשכת הגיוס, חשוב מאוד שתוודאו שברשותכם כל המסמכים הדרושים כמו צו ההתייצבות, תעודת מזהה ומסמכים נוספים, רפואיים ודידקטיים שעליכם להציג.

 מבחנים פסיכוטכניים ממוחשבים 

בתחנה זו תעברו מבחנים שמטרתם היא לקבוע את ציון הדפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) שלכם. משך המבחנים כשעתיים, והם כוללים חמישה חלקים.

א. הבנת הנקרא - במבחנים אלו יהיה עליכם לקרוא כמה קטעי קריאה ולענות על שאלות הבנה שיופיעו לאחריהם.

ב. אנלוגיות מילוליות - בחלק זה תתבקשו לעמוד על טיב הקשר בין צמד מילים הנתון בשאלה ועל בסיס זה ליצור צמד נוסף שמקיים קשר דומה.  

ג. אנלוגיות צורניות - בחלק זה יהיה עליכם לעמוד על טיב הקשר בין שתי צורות וליצור צמד נוסף שמקיים קשר דומה.  

ד. מבחן הוראות - בחלק זה תישאלו שאלות, שכדי לענות עליהן יהיה עליכם לעקוב בקפדנות אחר הוראות. 

ה. מבחן כמותי - בחלק זה תתבקשו לפתור בעיות כמותיות. 

ציון הדפ"ר הוא כ-50% מציון הקב"א שלכם. היות שלציון הקב"א יש השפעה רבה על השיבוץ שלכם, חשיבותו של ציון הדפ"ר היא מכרעת. 

חשוב לציין כי המבחנים הפסיכוטכניים שונים מאוד מהמבחנים שבהם אתם מורגלים מבית הספר, וכי רמת הקושי שלהם גבוהה בהרבה. דבר נוסף שיש להביא בחשבון הוא שהציון במבחנים הפסיכוטכניים הוא יחסי, ולכן כל תשובה נכונה יכולה להיות בעלת משקל מכריע. 

*השינוי בהרכב מבחני הדפ"ר בצו הראשון

החל מחודש ספטמבר חל שינוי בהרכב מבחני הדפ"ר. השינוי כולל תוספת של מבחן צורני חדש, וכן חישוב שונה של התפלגות הציון הסופי, כפי שאפשר לראות בטבלה הבאה:

הרכב מבחני הדפ"ר כיום  הרכב מבחני הדפ"ר בעתיד
אנלוגיות מילוליות 25% אנלוגיות מילוליות 20%
חשיבה כמותית 25% חשיבה כמותית  20%
הבנת הוראות 25% הבנת הוראות 20%
אנלוגיות צורניות 25%  אנלוגיות צורניות 20% 
  מבחן צורני חדש 20%

 

עצבו את חוויית השירות שלכם בעצמכם

 

 שאלה כמותית לדוגמא

אסף נסע מעל מגבלת המהירות, וחלף על פני שוטר במהירות של 100 קמ"ש. השוטר התחיל לנסוע אחרי אסף במהירות של 125 קמ"ש, כאשר אסף היה במרחק של 250 מטרים ממנו.

כמה זמן (בשניות) ייקח לשוטר לצמצם את המרחק?

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

 

 איך מגיעים לתשובה הזו?

לפי הנתון בשאלה, ברגע שבו החלה ניידת המשטרה לנסוע, המרחק בינה לבין מכוניתו של אסף היה 250 מטרים. מכיוון שמהירות השוטר גבוהה ממהירותו של אסף, המרחק ביניהם הולך ומצטמצם עם הזמן, עד שמגיע לאפס ברגע התפיסה.

פתרון שאלה לדוגמא, מבחן דפ"ר צו ראשון, דרך והספק

מה שקובע את הקצב שבו מצטמצם המרחק בין שתי המכוניות הוא המהירות היחסית ביניהן, אשר שווה להפרש בין המהירויות:

125-100=25 קמ"ש

המשמעות של מספר זה היא שבכל שעה המרחק ביניהם מצטמצם ב-25 ק"מ.

כעת עלינו להמיר את היחידות משעה לשניות, ומק"מ למטרים, כדי שיתאימו לנתוני השאלה ולתשובות.

שימו לב ליחידות הזמן והמרחק:

 • 1 ק"מ = 1,000 מטר
 • 1 שעה = 60 דקות = 3,600 שניות

כלומר, בכל 3,600 שניות המרחק מצטמצם ב-25,000 מטרים.

כאמור, כדי שהשוטר יתפוס את אסף, על המרחק להצטמצם ב-250 מטרים - שהוא מרחק קטן פי 100. אם כך, גם הזמן שיידרש יהיה קצר פי 100:

פתרון שאלה לדוגמא, מבחן דפ"ר צו ראשון, דרך והספק

 לסיכום 

זוהי שאלת דרך והספק בדרגת קושי בינונית, ולצד שאלות ברמה זו, עשויות להופיע במבחני הדפ"ר גם שאלות קשות הרבה יותר. כדי לפתור שאלות מסוג זה בקלות ובמהירות, דרושה היכרות מוקדמת איתן ועם הדרישות והאתגרים שהן עשויות להציב. תרגול מקיף בנושא זה יסייע לכם ליישם את הנוסחאות, להכיר את המכשולים הצפויים ולפתור את השאלות בקלות ובזריזות.

 בדיקות רפואיות 

נוסף על השאלון הרפואי שמילאתם, וכן על הטפסים הרפואיים ששלחתם באתר מתגייסים, ייערכו לכם כמה בדיקות רפואיות בלשכת הגיוס. בבדיקות ימדדו הגובה, המשקל ולחץ הדם שלכם. כמו כן, ייערכו לכם בדיקות חדות ראייה ועיוורון צבעים, ויהיה עליכם להצהיר על בעיות גופניות שמהן סבלתם בעבר. יש לציין שתחנה זו כוללת בדיקה רפואית מלאה, ושלזכותכם עומדת האפשרות לבקש להיבדק על ידי רופא או רופאה לפי בחירתכם.

מטרת הבדיקות הרפואיות היא לקבוע את הפרופיל הרפואי שלכם. פרופיל זה נועד לייצג את מידת הכשירות שלכם מבחינה גופנית ובריאותית, והוא אחד הגורמים שיכולים להשפיע על השיבוץ שלכם. 

פירוט סולם הפרופילים הצבאיים:

 פרופיל 97 - הפרופיל המקסימלי המאפשר שירות ביחידות מובחרות. חייל המרכיב משקפיים יכול לקבל פרופיל 97 (לפרופיל יתווסף סעיף ראייה).
פרופיל 82 - שירות בכל יחידות השדה ובחיל הרגלים. פרופיל זה מאפיין מועמדים בריאים הסובלים ממגבלה קלה.
פרופיל 72 - שירות בכל יחידות הלוחמה, למעט יחידות הסיירות והיחידות המובחרות. פרופיל זה מאפיין מועמדים בריאים הסובלים ממגבלה בינונית כמו בעיות ברכיים או אסטמה קלה.
פרופיל 64 - שירות כתומכי לחימה ביחידות, כגון מג"ב והגנה אווירית, ובתפקידים, כגון מפקד כיתה, בכפוף לסעיף הליקוי שממנו סובל המועמד.
 פרופיל 45 - שירות בתפקידים עורפיים במגוון רחב של חילות. פרופיל זה מאפיין מועמדים הסובלים מבעיה רפואית מגבילה, שבגינה הם זכאים לפטורים ולהקלות.
פרופיל 25 - פרופיל זה ניתן למועמדים לשירות שאינם כשירים לשירות צבאי מסיבות נפשיות או פיזיות, אך שהחליטו להתגייס בהתנדבות. במצב זה יועלו המועמדים מפרופיל 21 או 24 לפרופיל 25. 
פרופיל 24 - פרופיל זה מאפיין מועמדים שאינם כשירים לשירות בצה"ל באופן זמני עקב פציעה או מחלה. המצב הרפואי של מועמדים אלה ייבחן מחדש במועד שיקבע הרופא בלשכת הגיוס.
פרופיל 21 - פרופיל זה מאפיין מועמדים שאינם כשירים לשירות בצה"ל, מסיבות רפואיות או נפשיות. מועמדים בפרופיל זה יכולים להגיש בקשה להתנדבות לשירות צה"לי.

 ריאיון אישי 

בתחנה זו תעברו ריאיון עומק שמשכו 60-20 דקות. הריאיון מיועד גם לבנים וגם לבנות, והוא ייערך על ידי מאבחנת פסיכוטכנית. בעזרתו תיבדק מידת ההתאמה שלכם לשירות הצבאי בכלל, ובאופן פרטני יותר לשירות בתפקידי לוחמה. 

מיד בתום הריאיון ייקבע הצד"כ (ציון דרך כללי) שלכם. ציון זה מהווה כשליש מציון הקב"א, וכמו כן הוא תנאי סף לקבלה למסלולים יוקרתיים, כגון טיס, חובלים וכדומה. 

חשוב לציין כי הריאיון הוא חד-פעמי, ולא תינתן לכם הזדמנות לריאיון חוזר. הריאיון הוא מבחן לכל דבר ועניין, ואינו "אתנחתא" משאר המבחנים בצו הראשון. מסיבה זו יש להגיע אליו ממוקדים, כמו לכל שאר המבחנים שתעברו במסגרת הצו הראשון.    

 אילו פרמטרים אישיותיים בוחן הריאיון האישי?

באמצעות שאלות שונות, תבחן המאבחנת שתראיין אתכם 6 פרמטרים אישיותיים שונים:

מוטיבציה

פרמטר זה בוחן מהי רמת המוטיבציה שלכם לשירות בתפקידי לוחמה או בתפקידים משמעותיים אחרים. כך למשל, עשויה המאבחנת לשאול אתכם מהי העדפתכם לשירות ביחידות קרביות. תשובה לשאלה זו, כגון "או גולני או כלום" לא תזכה אתכם בניקוד מקסימלי.   

שאלות לדוגמא

 • "היכן אתם רוצים לשרת? מה יקרה אם לא תשובצו שם?"
 •  "מה תעשו אם תשובצו בתפקיד קרבי אף שאינכם מעוניינים בכך?"
מסגרתיות

פרמטר אישיותי זה בוחן עד כמה אתם הישגיים ושאפתנים, בעלי משמעת עצמית, מסוגלים לקבל מרות. כמו כן, בוחן פרמטר זה את יכולתכם להתאים את עצמכם לדרישות המערכת, כמו גם להתמודד עם קשיים ואתגרים במסגרות, כגון בית ספר, נבחרות ספורט ותנועות נוער.

 שאלות לדוגמא

 •  "האם אי פעם הברזתם משיעור בבית ספר?"
 •  "מה אתם עושים בכיתה אם השיעור משעמם?"
עצמאות

פרמטר זה בוחן האם אתם בעלי יכולת להוביל תהליכים ולגלות יוזמה ומנהיגות חיובית, והאם אתם מסוגלים לקבל החלטות ולפעול במצבים מורכבים בכוחות עצמכם.

 שאלות לדוגמא

 • "ספר לי על מקרה שבו רצית להשיג דבר מה שלא היה קל להשיגו. מה עשית כדי להשיג אותו?"
 • "כאשר יש דיון בכיתה, האם אתה מביע את דעתך ועומד על שלך, גם כשאתה נתקל בהתנגדות?"
חברותיות

פרמטר זה בוחן עד כמה אתם חברותיים, באילו מעגלים חברתיים אתם נמצאים, מה טיב הקשרים שלכם ומהי תדירות המפגשים החברתיים שבהם אתם משתתפים.  

שאלות לדוגמא

 • "כמה חברים קרובים יש לכם?"
 • "מהי חברות בשבילכם?"
פעילות גופנית

שאלות בנושא זה יבחנו באיזו מידה אתם פעילים גופנית במשך השבוע, ואילו פעילויות ספורט אתם מבצעים. 

שאלות לדוגמא

 • "האם אתם מתאמנים בחדר כושר?"
 • "באיזו תדירות אתם עוסקים בפעילות ספורטיבית?"
דייקנות

פרמטר זה בוחן את מיומנות ניהול הזמנים שלכם ואת יכולתכם לפעול בצורה מאורגנת ומסודרת גם בתנאי לחץ.

שאלות לדוגמא

 • "האם אתם נוטים לאחר מעט לאירועים חשובים?"
 • "האם אתם מסדרים את החדר שלכם לבד?"
 • "האם אתם מנהלים יומן משלכם?"

 טיפים לריאיון האישי

 • זכרו שהריאיון אינו שיחה חברית או "סמול טוק". ענו על השאלות באדיבות, ואולי אפילו בהומור, אך הקפידו לענות באופן ענייני ומקיף. 
 • נסו לענות תשובות שמעידות על תפיסה מורכבת של המציאות, ולא חד-ממדית ("שחור או לבן"). 
 • אל תחששו להביע את דעתכם, אך עשו זאת בצורה שאינה מבטלת דעות אחרות. 
 • היו קשובים למאבחנת ולשאלותיה. 
 • קחו את הזמן ותכננו את תשובתכם כשאתם נתקלים בשאלה מאתגרת, אך הימנעו מהתחמקות ממענה.
 • היו מרוכזים במטרת הריאיון ובמסר שאתם מעוניינים להעביר, וותרו על הניסיון להרשים את המאבחנת.
 • השתדלו לא לענות על שאלה בשאלה, אך אם לא הבנתם את מהות השאלה, העלו זאת באוזני המאבחנת כדי להימנע ממתן תשובה שאינה מתאימה.
 • השתדלו לשבת בנוחות, לשדר נינוחות, ונסו להימנע מתנועות חדות ומשפת גוף מאיימת ועצבנית.
 • הקפידו לדבר בשפה שוטפת וברמת לשון גבוהה יחסית, אך היזהרו מלהישמע מתנשאים או לא טבעיים באופן הדיבור. 

 שאלון תחביבים 

לאחר שתסיימו את יום המיון בלשכת הגיוס, תוכלו למלא את שאלון התחביבים באזור האישי שלכם באתר מתגייסים. שאלון התחביבים הוא אחד הכלים של הצבא להכיר אתכם טוב יותר, והוא מצטרף לכלי אחר שאתם בוודאי מכירים - שאלון ההעדפות. בין השאר תוכלו לציין בו מהם התחביבים והכישורים שלכם, ולאלו עשויה להיות השפעה על השיבוץ שלכם. לכן, אף שאתם לא חייבים למלא אותו, רצוי שתעשו זאת. כדי לוודא שלא תחמיצו מיונים רלוונטיים, אל תדחו את מילוי השאלון, ועשו זאת כמה שיותר מהר לאחר הביקור שלכם בלשכת הגיוס. 


למה חשוב להצליח בצו ראשון, ואיך זה קשור לקב"א?

בצו ראשון נקבע ציון הקב"א (קבוצת איכות) שלכם, שהוא ציון האיכות שצה"ל נותן לכל חייל וחיילת כדי לקבוע באיזה תפקיד ישובצו. ציון זה עתיד ללוות אתכם בשירות הצבאי שלכם, וכן לקבוע את אפשרויות הקידום שלכם. 

טווח ציוני הקב"א הוא 56-41. הציון נקבע על פי שלושה פרמטרים: 

 • ציון דפ"ר (50%) - ציון הדפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני), הנקבע על פי ציון המבחנים הפסיכוטכניים, הוא הפרמטר החשוב ביותר בקביעת הקב"א. טווח ציוני הדפ"ר הוא 90-10. ציון דפ"ר גבוה (70 לפחות) הוא תנאי סף לקבלה לרוב התפקידים הנחשבים בצה"ל. 
 • ציון צד"כ (33%) - ציון הצד"כ (ציון דרך כללי) נקבע על סמך התרשמותה של המאבחנת בריאיון האישי. 
 • ציון שנו"ל (17%) - ציון שנו"ל (שנות לימוד) נקבע על פי צפי מספר שנות הלימוד שלכם. 

 

אפשרויות השיבוץ על פי ציון הקב"א

טווח הציונים אפשרויות השיבוץ
41 עד 43 שחרור משירות צבאי או גיוס מיוחד. מועמדים שציונם נמצא בטווח זה יוכלו להתנדב לשירות. 
44 עד 47 שירות רגיל, לרבות ביחידות קרביות. מועמדים שציונם נמצא בטווח זה לא יוכלו להתקבל לסיירות וליחידות נחשבות (מודיעין, ממר"ם), ולא יוכלו לשמש בתפקידי פיקוד, הדרכה ודוברות.  
48 עד 51 אפשרות לקידום לתפקידי פיקוד זוטר. מועמדים שציונם נמצא בטווח זה לא יוכלו לצאת לקצונה ולשמש בתפקידי פיקוד בכירים.
52 עד 56 שירות בסיירות, ביחידות מיוחדות ובתפקידים הנחשבים ביותר בצבא. מועמדים שציונם נמצא בטווח זה יוכלו להתקבל לתוכניות מיוחדות, לצאת לקצונה ולשמש בתפקידי פיקוד בכירים (בשילוב ציון דפ"ר 60 ומעלה).
אל תוותרו על ההזדמנות לשירות בתפקיד משמעותי

שאלות לדוגמא למבחני הדפ"ר 

 אנלוגיות צורניות - שאלה לדוגמא

לפניכם שתי צורות, (1) ו-(2). בין הצורות יש קשר מסוים.

עליכם למצוא תשובה, שבה צורה המקיימת את אותו הקשר עם צורת ההשוואה (3).

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

 איך מגיעים לתשובה? 

כצעד ראשון, עלינו להתבונן בצורות הכוכבים המופיעות מולנו ולנסות להבין אילו שינויים חלו במעבר בין צורה 1 לצורה 2. 

כפי שנוכל לראות, בצורה 2 נעלמת המסגרת החיצונית שמקיפה את הכוכב בצורה מספר 1 נעלמת, וכן נעלם הכוכב הלבן הקטן שבמרכז צורה 1. 

נעבור לצורה 3, ונחפש בתשובות צורה שמקיימת איתה יחס דומה לזה המתקיים בין צורות 1 ו-2. נבחן את כל התשובות האפשריות, אך כדי לחסוך זמן יקר נתמקד מראש באלו שאין להן מסגרת חיצונית, כלומר צורות 2 ו-3. 

התנאי השני שצריך להתקיים במעבר בין הצורות הוא היעלמות של הצורה הלבנה המופיעה במרכז. בצורה 3 מופיע מעוין לבן במרכז, ומכאן שתשובה זו אינה נכונה. 

אם כך, התשובה הנכונה היא צורה 2 - פתרון שאלה לדוגמא, מבחן דפ"ר צו ראשון, אנלוגיות צורניות

החץ והעיגול השחורים מופיעים, המעוין הלבן נעלם וכך גם המסגרת החיצונית. 

 לסיכום

המפתח לפתרון אנלוגיות צורניות הוא הבנה של החוקיות המתקיימת בין הצורות בשאלה. במבחני הדפ"ר רווח השימוש בכמה סוגים של חוקיות, ואם תכירו אותם מראש ותתרגלו אותם לפני המבחן, יהיה לכם קל הרבה יותר לזהות אותם ולהצליח לפתור את השאלות. 

 אנלוגיות מילוליות - שאלה לדוגמא

מצאו את צמד המילים המקיים את אותו הקשר הקיים בשאלה

ענבל : פעמון 

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

איך מגיעים לתשובה?

שאלות מסוג אנלוגיות מילוליות מציגות צמד מילים, שמתקיים ביניהן קשר לוגי כלשהו. כדי לפתור את השאלה, עלינו להבין מהו הקשר הלוגי ולאתר בתשובות צמד מילים  המקיים את אותו הקשר בדיוק. 

במקרה זה, מוצג לפנינו הצמד ענבל : פעמון. ענבל הוא לשון הפעמון - אותו חלק שנמצא בתוך תיבת התהודה ומאפשר לפעמון להפיק צליל. מרגע שהבנו את משמעות המילה "ענבל", נוכל לנסח משפט המייצג את הקשר בין המילים: ענבל הוא חלק מהפעמון, ולא רק זאת, אלא שהוא חלק מהותי (מאפשר את הפקת הצליל) ופנימי (תיבת התהודה עוטפת אותו). 

נעבור אל התשובות וננסה למצוא צמד מילים שמקיים את אותו הקשר שמתקיים בצמד המילים שבשאלה:

 • גלגל : מכונית - הגלגל הוא חלק מהמכונית, ואף מהותי, אך הוא אינו חלק פנימי בה, אלא חיצוני. לכן תשובה זו אינה מתאימה.  
 • אדם : ראש - הראש הוא חלק מהאדם, ואף חלק מהותי, אבל הוא אינו פנימי (לעומת המוח, שהוא פנימי). דבר נוסף שיכול לעזור לנו לפסול צמד מילים זה הוא סדר המילים - בעוד שבשאלה החלק (ענבל) מופיע מצד ימין, כאן החלק (ראש) מופיע מצד שמאל. 
 • מחשב : עכבר - העכבר אינו חלק מהמחשב, הוא חיצוני לו, והוא אינו נחוץ לפעולת המחשב, כפי שהענבל נחוץ לפעולת הפעמון - המחשב יכול לפעול גם ללא עכבר.  

אם כן, התשובה הנכונה היא 3 - מנוע : מכונית - סדר המילים נכון, והמנוע הוא אכן חלק מהותי ופנימי בגוף המכונית - בדיוק כמו הענבל בגוף הפעמון. 


בחינה פסיכוטכנית בתנאים מותאמים

כאמור, המבחנים הפסיכוטכניים הנערכים בצו הראשון קובעים את ציון הדפ"ר, שהוא ממדדי האיכות החשובים והמשפיעים ביותר בשירות הצבאי. ציון דפ"ר גבוה הוא תנאי לשיבוץ ביחידות איכותיות ובתפקידים יוקרתיים, ולכן חשוב מאוד שתעשו את כל הנדרש כדי להבטיח שתיבחנו בתנאים שיאפשרו לכם למצות את מלוא היכולות שלכם. 

אילו מסמכים לשלוח?

 1. סיכום ועדת השמה.
 2. אבחון דידקטי, פסיכולוגי או פסיכו-דידקטי מלא. על האבחון להיות עדכני, כלומר, לכל המוקדם מהחופש הגדול שבין כיתה ו' לז'. 
 3. מרשם לתרופת קשב וריכוז (כגון ריטלין או קונצרטה) או אבחון הפרעת קשב. על המרשם או האבחון להיות חתומים על ידי נוירולוג, פסיכולוג, פסיכיאטר או רופא משפחה בעל הסמכה לאבחון הפרעות קשב.

שימו   את המסמכים עליכם לשלוח באתר מתגייסים, בשלב אימות הנתונים.  

לאחר שבודקי אבחונים מוסמכים מטעם הצבא יבדקו את המסמכים ששלחתם, יישלח אליכם מסרון (SMS) תשובה בדבר זכאותכם להתאמות. חשוב לציין שהגורמים הצבאיים המטפלים בבקשתכם אינם מחויבים להתאמות שקיבלתם בבית הספר, ועל כן לא תקבלו את אותן ההתאמות בהכרח. ההחלטה המתקבלת לאחר בחינת המסמכים סופית, ולא ניתן לערער עליה.


שאלות נפוצות

מה להביא ללשכת הגיוס?

 חובה להביא ללשכה

 • צו התייצבות - הצו המקורי שנשלח אליכם בדואר. 
 • תעודה מזהה - תעודת זהות, רישיון נהיגה בתוקף או דרכון ישראלי. אם יש ברשותכם דרכון זר, הביאו גם אותו. 

 כדאי להביא ללשכה

 • עותק של השאלון הרפואי ששלחתם באתר מתגייסים, וכן תוצאות בדיקות שתן וראייה, אבחון דידקטי ומסמכים רפואיים נוספים ששלחתם בהתאם למצבכם הרפואי. 
 • אוכל ושתייה - יום המיון עשוי להתארך עד לשעות אחר הצוהריים וחשוב שתישארו ערניים ורעננים. כדאי גם להביא ספר ואוזניות כדי שתוכלו להעביר את זמן ההמתנה בנעימים. 
 • כל מסמך רלוונטי אחר שאתם מעוניינים להציג ביום המיון.

 

 שימו לב! חובה למלא את שאלון אימות הנתונים ואת השאלון הרפואי באתגר מתגייסים לפני ההגעה ליום המיון. מועמדים שלא ימלאו את הטפסים, לא יורשו להיכנס ללשכת הגיוס. 

מה זה צו ברשת?

צו ברשת הוא שאלון ממוחשב, המאפשר לכם לאמת את הפרטים האישיים והרפואיים שלכם עוד לפני ההגעה ללשכת הגיוס. השאלון נמצא באזור האישי באתר מתגייסים, והוא כולל חמישה חלקים. 

בחלק הראשון תתבקשו למלא את הפרטים האישיים שלכם, ובהם תאריך הלידה שלכם, שם מלא, איזו אזרחות יש לכם ועוד.

בחלק השני נוגע לתא המשפחתי שבו אתם חיים - הורים, אחים וכדומה.

החלק השלישי נוגע לפרטי ההתקשרות שלכם, כגון כתובת המגורים שלכם, מספר הטלפון ועוד.

החלק הרביעי עוסק בלימודים, ובו תתבקשו לציין באיזה בית ספר אתם לומדים, באיזו מגמה, כמה יחידות בגרות אתם מתכוונים לעשות ועוד.  

החלק החמישי והאחרון כולל שאלון פיזיולוגי, שבו 15 שאלות, שנועדו לספק לצבא מידע על מצבכם הפיזי והנפשי. 


אפשר לשמור את הפרטים בשאלון ולחזור אליו במועד מאוחר יותר. השאלון ננעל חמישה ימים לפני תאריך ההגעה ללשכת הגיוס. 

איך ממלאים את השאלון הרפואי?

את השאלון הרפואי יש למלא באתר "מתגייסים" לפני ההגעה ללשכת הגיוס. 

לאחר מילוי השאלון, יש להוריד את טופס החתימה לרופא, ולהחתים את רופא המשפחה. כמו כן, יש להחתים גם אופטומטריסט על הטופס לאחר שביצעתם בדיקות ראייה, וכן לצרף תוצאות של בדיקות שתן.

את הטפסים הרפואיים, יחד עם תוצאות הבדיקות ,יש לשלוח אל לשכת הגיוס דרך כפתור "העלאת הקבצים" באתר "מתגייסים". אם יש לכם בעיה רפואית כלשהי, עליכם לצרף גם את הטפסים הרפואיים הרלוונטיים.

ומה אם השאלון הרפואי אבד לכם? אל דאגה, תוכלו להיכנס לעמוד "טפסים שימושיים" באתר מתגייסים ולהוריד אותו.

איך דוחים צו ראשון?

אפשר לדחות את תאריך ההתייצבות שלכם לצו הראשון, ואף להקדים אותו, באמצעות כפתור "הזזת זימונים"  באזור האישי באתר מתגייסים.

בלוח השנה שייפתח לפניכם יופיעו תאריכים פנויים, ומתוכם תוכלו לבחור תאריך חלופי. הקפידו לבחור תאריך חלופי רק כאשר אתם בטוחים לגביו, שכן מספר הפעמים שתוכלו לשנות את התאריך מוגבל. 

מומלץ להקדים או לדחות את תאריך ההתייצבות מוקדם ככל הניתן, כלומר, ברגע שגיליתם שקיימת בעיה בהגעה. זאת משום שדחייה מאוחרת עלולה להשפיע על אפשרויות הזימון שלכם למיונים ליחידות מובחרות או לתפקידים נחשקים.

מה זה צו בצוותא?

צו בצוותא הוא שיתוף פעולה בין צה"ל לבין בתי ספר תיכוניים, המאפשר הגעה מרוכזת של כיתות מאותו בית ספר ללשכת הגיוס. ההגעה ללשכת הגיוס מתבצעת בהסעה מאורגנת מבית הספר, ואת התחנות השונות ביום הצו התלמידים עוברים עם חבריהם לשכבה. צו בצוותא מאפשר צמצום הפגיעה בשגרת הלימודים של שכבות כיתה י"א ובקרה של בית הספר על התייצבות התלמידים בלשכת הגיוס.

ההורים שלי גרושים. האם זה יפגע בציון הקב"א שלי?

המצב המשפחתי של ההורים שלכם לא ישפיע בשום צורה על ציון הקב"א שלכם. יתרה מכך, גם אם אינכם קרובים לאחד ההורים, ואפילו אם אינכם מקיימים איתו קשר, הדבר לא יפגע בציון שלכם. 

הסיבה שאתם נשאלים על המצב המשפחתי של הוריכם, וגם מתבקשים למסור את הכתובות שלהם, היא טכנית בלבד - הצבא זקוק לפרטים הללו לצורכי משלוח מכתבים, זימונים וכדומה. 

האם האבחון הדידקטי שלי יפגע בציון הקב"א שלי?

לא, האבחון הדידקטי שלכם לא יפגע בציון הקב"א שלכם כלל. למעשה, ההיפך הוא הנכון. הצגת האבחון הדידקטי שלכם תסייע לכם להשיג את ההתאמות הדרושות לכם בבחינות המיון, דבר שיוכל לסייע לכם להשיג ציונים גבוהים יותר. 

עד איזו שעה אצטרך להישאר בלשכת הגיוס?

לשכת הגיוס פועלת מדי יום עד השעה 17:00. אם תתעכבו באחת התחנות או אם לא תסיימו את המבחנים הפסיכוטכניים עד לשעה זו, תקבלו זימון נוסף למועד אחר כדי שתוכלו להמשיך במיונים כשאתם ערניים ורעננים. 

איך יוצרים קשר עם מיט"ב (לשכת הגיוס)?

יחידת מיט"ב אחראית למיון ולשיבוץ שלכם, ותוכלו לפנות אליה בכל שאלה ובקשה. אפשר לפנות למיטב בדרכים הבאות:

 באתר או באפליקציה - ברוב המקרים, זו הדרך המומלצת ביותר לפנות למיטב. כדי לשלוח שאלה, בקשה או מסמכים, התחברו לאזור האישי, ותוכלו להעלות ולשלוח טפסים ב"שליחת טפסים ואישורים". 

 בפייסבוק - דרך הצ'ט בפייסבוק תוכלו לשנות מועדי צווים ומיונים, לעדכן פרטים ולאפס סיסמה לאתר "מתגייסים". החיסרון בפנייה דרך פייסבוק הוא שלא תוכלו לשלוח קבצים.

 בדוא"ל - אם נושא הבקשה שלכם לא מופיע באתר או באפליקציה בלשונית "שליחת טפסים ואישורים", תוכלו לפנות למיטב בדוא"ל: meitav@digital.idf.il. הקפידו לכתוב בהודעה את שמכם המלא ואת מספר תעודת הזהות ותאריך הלידה שלכם. שימו לב - המערכת תומכת בקבלת שני סוגי קבצים בלבד (Word / JPG).

 בטלפון - הטלפון הוא אמצעי מוגבל יחסית ומספק מענה רק לבקשות כלליות כמו שינוי מועדי צווים ומיונים, עדכון פרטים אישיים וכו'. המספר של מיטב: 03-7388888 או 3529*

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.