תכירו: המבחנים הפסיכוטכניים ביום המא"ה

אחת התחנות שתעברו ביום המא"ה היא תחנת המבחנים הפסיכוטכניים. בתחנה זו תעברו מספר מבחנים, שיקבעו את הציונים שלכם בחמישה מדדים: עיבוד מידעחשיבה מרחביתניהול וארגוןקשב מתמשך והפעלה טכנית. חשוב להגיד שמתוך כל התחנות ביום המא"ה, זו התחנה שבוחנת את המספר הרב ביותר של המדדים. 

המטרה העיקרית של המבחנים הפסיכוטכניים ביום המא"ה היא לבחון אם אתם מתאימים לתפקידים באוריינטציה טכנולוגית ולתפקידים שיש להם הכשרה מקצועית ברמת קושי גבוהה. ככל שתצליחו ביותר מבחנים פסיכוטכניים, יש יותר סיכוי שייפתחו לכם במנילה תפקידים שדורשים נתוני איכות גבוהים. 


תבינו: זה מה שמחכה לכם בכל אחד מהמבחנים הפסיכוטכניים

כדי לקבל תוצאות מבוססות על היכולות שלכם, יבחנו אתכם ביום המא"ה ב-12-10 מבחנים פסיכוטכניים. כלומר, הציון בכל מדד שהזכרנו ייקבע לפי יותר ממבחן אחד. טווח הציונים של כל מדד הוא 5-1 (5 זה הציון הטוב ביותר).

כל המבחנים אמריקאיים ומקוונים, ונמשכים בין 10 ל-30 דקות. בסך הכול, הזמן המוקצב לכל המבחנים הפסיכוטכניים הוא שעתיים. ברוב המבחנים תוכלו לקרוא את ההוראות בלי הגבלת זמן, ולנוע קדימה ואחורה בין השאלות תוך כדי המבחן. 

בשונה ממבחני הדפ"ר, במבחנים הפסיכוטכניים של יום המא"ה אי אפשר לקבל התאמות. באישור המאבחנות במיונים, תוכלו להשתמש בדפי טיוטה.

ועכשיו - ניגש למבחנים עצמם. לנוחותכם, מתחת לכל מדד (מלבד חשיבה מרחבית, שהנתונים עליו עדיין לא התעדכנו) הוספנו דוגמאות לתפקידים שדורשים אותו בתנאי הסף. 

עיבוד מידע 

דוגמאות לתפקידים:   ♦ מאבחן/ת פסיכוטכני/ת   ♦ מדריך/ת סימולטור   ♦ תוכניתן/ית   ♦ מגן/מגינת סייבר   ♦ פקח/ית טיסה

המטרה במדד עיבוד מידע היא לשקף את היכולת שלכם לקלוט ולהפנים מידע חדש, להסיק מסקנות על בסיס נתונים שקיבלתם, להצליב בין מקורות מידע שונים ולהבין תהליכים מורכבים.

 • מבחן היגדים (לוגיקה) - במבחן זה יוצגו לפניכם שתי שיחות בין חברים - כל שיחה בנושא אחר. השאלות שתישאלו יבחנו את היכולת שלכם להגיע למסקנות בהתבסס על הנאמר בכל אחת מהשיחות, ולעיתים תוך הצלבה של שתיהן.
 • תרשימי זרימה (תוצרים) - התרשימים במבחן זה מתארים תהליך ייצור של מוצר כלשהו, והשאלות עוסקות בתוצרים של התהליך. כדי לענות עליהן תצטרכו להביא בחשבון את ההסתעפויות בתרשים, שמייצגות משתנים בתוך התהליך. 
 • תרשימי זרימה (סדר פעולות) - בתרשימי הזרימה במבחן זה מתוארים תהליכים מורכבים (למשל התקדמות במשחק מחשב), שחסרים בהם חלק מהשלבים. המשימה שלכם היא להשלים אותם לפי מה שידוע לכם על התהליך.
 • הסקה כמותית - במבחן זה תישאלו שאלות המתייחסות לגרפים ולטבלאות שיוצגו לפניכם. התשובות שלכם יראו אם אתם מצליחים לשלוף את הנתונים הרלוונטיים מתוך התרשימים, לעשות אינטגרציה ביניהם ולהגיע למסקנות המתבקשות.

חשיבה מרחבית

מבחני חשיבה מרחבית בוחנים את היכולת שלכם להבין את ה"התנהגות" של פריטים שונים במרחב, בהתבסס על ההנחיות שיינתנו לכם בנוגע לתכונות הפריטים ולכללים שחלים עליהם. אלו מבחנים שמאפיינים, בין היתר, גם מיונים לחיל המודיעין. 

 • מבחן חץ מתעקל - בכל שאלה במבחן זה יוצג לפניכם ציור של חץ שמתפתל לכיוונים שונים. מה שתצטרכו לעשות זה לספור את הפניות של החץ ימינה או שמאלה (משתנה משאלה לשאלה).
 • מבחן מפות - במבחן זה יוצגו לפניכם מפות שונות, ותתבקשו לענות על שאלות הנוגעות לפריטים שונים שנמצאים עליהן (למשל להבין מה המיקום של פריט מסוים לפי פריטים אחרים שנמצאים בסביבתו).

 

קבלו טיזר למבחנים

➂ ניהול וארגון

דוגמאות לתפקידים:   ♦ פקמ"ץ/ית   ♦ מש"ק/ית דוברות   ♦ חייל/ת במשרד הביטחון   ♦ חוקר/ת מודיעין אוויר

המשימות שתקבלו במבחנים אלו הן אומנם לא מאוד מורכבות במהותן, אך הן דורשות תשומת לב גבוהה לפרטים ויכולת לעבוד בקצב מהיר (כל מבחן נמשך דקות בודדות) - שתי תכונות שלא תמיד עובדות יחד. 

 • מבחן מלונות - במבחן זה תצטרכו להשוות בין שתי טבלאות עמוסות נתונים, ולאתר את השגיאות שנעשו בהעתקה מטבלה לטבלה (למה מלונות? כי הנתונים בטבלה קשורים לבתי מלון למיניהם).
 • בדיקת נתונים - גם במבחן זה תידרשו להשוות בין שני מופעים של כביכול אותו מידע (אבל הפעם לא בטבלה) ולבדוק אם יש הבדל ביניהם, ואם כן - איפה. 
 • מיון לקטגוריות - בכל שאלה במבחן זה יוצג לפניכם נתון מסוים. עליכם יהיה לבחור, מתוך התשובות, את הקטגוריה שהנתון משתייך אליה.

➃ קשב מתמשך

דוגמאות לתפקידים:   ♦ חובל/ת   ♦ פקח/ית טיסה   ♦ להקה צבאית ותיאטרון צה"ל   ♦ מאמן/ת סימולטור בחיל הים

ההנחיה במבחנים אלו היא מאוד בסיסית - לסמן איזשהו אלמנט חזותי, מינורי למדי, שמופיע לסירוגין על המסך. המבחן הזה נבדל משאר המבחנים בשתי דרכים עיקריות: האחת, במהלך המבחן לא תדעו כמה זמן נשאר לכם עד לסיום. השנייה, המבחן משתנה בין בנים לבנות (אבל הרעיון שלו נשאר ממש אותו הדבר).

 • מבחן ערנות לבנות (סְפָרות) - על המסך יוצג מספר רב של הספרות 1 ו-2, ומדי פעם תיעלם או תתווסף ספרה. אתם תצטרכו לסמן את הספרה שמספר המופעים שלה השתנה.
 • מבחן ערנות לבנים (רכבת) -  במבחן זה יוצג לכם סרטון של נסיעה ברכבת, ותתבקשו לסמן שני תרחישים ספציפיים (יתוארו בהנחיות) שחוזרים באופן רנדומלי לאורך הנסיעה.

➄ הפעלה טכנית

דוגמאות לתפקידים:   ♦ מדריך/ת צניחה   ♦ מדריך/ת טג"ח   ♦ גרפיקאי/ת   ♦ מטאורולוג/ית   ♦ מפעיל/ת קש"ב טקטי

המבחנים של מדד זה נועדו להעריך את ההתאמה שלכם לעבודה בסביבה טכנולוגית. כדי להצליח במבחנים אלו, תצטרכו להבין איך עובדות המערכות הטכנולוגיות שיתוארו לכם ולדעת איך לתפעל תקלות שמאפיינות אותן.

 • מערכת חיפוש קבצים - ההנחיות במבחן זה נוגעות לאופן שבו אפשר לצמצם תוצאות חיפוש במערכת לחיפוש קבצים. השאלות יבחנו אם אתם מבינים את כללי השימוש במערכת.
 • מדריך הפעלת מחשב - במבחן זה תקבלו מפרט טכני של כמה מערכות מחשב, ותתבקשו לענות על שאלות העוסקות בתקלות ובתרחישים היפותטיים שעשויים לקרות בהן.

 

תנו לנו להרוס לכם את ההפתעה ביום המא"ה 

האם צריך להתכונן למבחנים הפסיכוטכניים ביום המא"ה?

בתור מכון הכנה, התשובה הנדרשת היא (חכו לזה...) - כן. טוב סוג של.

יש בערך 13 מבחנים פסיכוטכניים ביום המא"ה, שבודקים ציונים שמשתנים לחלוטין בתכליתם (עיבוד מידע, הפעלה טכנית, ניהול וארגון, קשב מתמשך, תפיסה מרחבית). כל מבחן בוחן יכולת אחרת שלכם, בחלק מהמבחנים, רק ההיכרות המקדימה שלעצמה יכולה לסייע לשפר את הביצועים.  באחרים תרגול נוסף של המבחן הוא זה שיעזור לכם לשפר את הביצועים. 

שימו לב! רוב הציונים נקבעים באמצעות תוצאות של לפחות שני מבחנים.

איך יום המא"ה משפיע על השיבוץ?

עבור רוב התפקידים בצה"ל יצרו 'תעודת זהות' של ציונים שדרושים כדי לקבל את המיון, קיבלתם ציון יותר גבוה מהרף הנדרש? מזל טוב - ציון ההתאמה שלכם (= הציון שמתקבל ממכלול הנתונים שנאסף עליכם בנוגע לכל אשכול תפקידים שתדרגו בשאלון ההעדפות) יעלה בהתאמה וכך גם הסיכוי שתשובצו אל התפקיד הנחשק. 

איזה ציון צריך להוציא ביום המא"ה בשביל תפקיד במחשבים?

בשביל לקבל מיון לתפקידי המחשבים בצבא, כאשר המיון הבולט שבהם 'מקצועות המחשב', הוא מיון שדורש לתפקידיו את הציונים עיבוד מידע 3 ומעלה וניהול וארגון 2 ומעלה.

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.