מלווה אתכם מתחילת הדרך: מתאם הקצונה

מתאם קצונה הוא נתון שנקבע בצו הראשון שלכם, אבל מתעדכן פעמיים נוספות במהלך השירות: בסיום הטירונות ובסיום המבד"קים (עכשיו הכול מתחבר, הא?). מתאם הקצונה הוא שקלול של כמה נתונים - תכף נגיע אליהם - וטווח הציונים שלו הוא 0-3*. כדי לקבל זימון למבד"קים צריך מתאם של 3-1. כדי שיהיה לכם מתאם כזה, אתם צריכים את הנתונים הבאים:

ציון דפ"ר 60 ומעלה

ציון התרשמות מריאיון אישי של "התאמה לכלל התפקידים"

• ציון פיקוד והדרכה (ציונים שנקבעים ביום המא"ה) 3 ומעלה 

• ציון סוציומטרי - הסוציומטרי נערך בסיום הטירונות ולעיתים גם בסיום קורסי הכשרה. מדובר בציון פנימי שלא תהיו חשופים אליו.

* מתאם קצונה - סולם ציונים

מתאם 0-א': לא מתאים/ה לקצונה כלל (עקב הגבלות רפואיות או אחרות).

מתאם 0-ב': מתחת לרף ההתאמה לקצונה, יכול/ה לצאת רק באישור מטכ"לי חריג.

מתאם 0-ג': מתחת לרף ההתאמה לקצונה, יכול/ה לצאת רק באישור זרועי חריג.

מתאם 1: רף היציאה לקצונה - לבעלי הנתונים שהזכרנו מעלה.

מתאם 2: בעלי התאמה גבוהה לקצונה.

מתאם 3: בעלי התאמה גבוהה מאוד לקצונה.

 

את הנתונים יש לכם? קדימה להסתער על המבד"קים


רגע לפני שמגיעים: המבדקים לקצונה

מבדקי קצונה, או בקיצור - מבד"קים, הם המבחנים שקובעים אילו חיילים יצאו לקורס קצינים בצה"ל. כלומר, המטרה שלהם היא לנבא את סיכויי ההצלחה שלכם בקורס קצינים, ולהעריך את ההתאמה שלכם לתפקידי קצינים בצה"ל. 

ככה זה עובד בפועל:

המבד"קים נערכים ביום מיון מרוכז, שמתחיל בשעות הבוקר ומסתיים אחר הצהריים. המיון נערך במדור מבד"ק בתל השומר, ומתחלק לשני חלקים עיקריים:

ריאיון עם פסיכולוג/ית - בריאיון יעריכו את המוכנות המנטלית שלכם להתמודד עם מה שמצופה מקצינים בצה"ל: לפקד על חיילים, לייצג בצורה טובה את המערכת, לגלות יוזמה ואחריות וכו'.

מבחני אישיות - מבחנים מסוגים שונים (פירטנו עליהם בהמשך) שנועדו לבחון את ההתאמה שלכם לפרופיל האישיותי של קצין או קצינה בצה"ל.

וזה מה שצריך לדעת על הציונים:

ציוני המבד"קים נעים בין 1 ל-30, לפי החלוקה הבאה: 7-1 זה נכשל ודאי, 13-8 מחייב אישור חריג לצאת לקצונה, ומעל 13 המשמעות היא שאתם מתאימים לקצונה 😊 את תוצאות המבד"קים מקבלים בדרך כלל בתוך שבועיים ממועד המיון.

 שימו תזכורת

לפני יום המיון, תוודאו שיש לכם חוות דעת מפקד/ת (טופס 870) מלאה וחתומה - זה עוד גורם שישפיע על הציון שלכם במבד"קים.


לומדים את השטח: מבחני האישיות של המבד"קים

בשביל לבדוק אם אתם מתאימים לקצונה, יבחנו אתכם בכמה סוגים של מבחני אישיות. במבחנים האלה אין תשובות נכונות ולא נכונות - המטרה שלהם היא לשקף אלמנטים שונים באישיות שלכם: תכונות דומיננטיות, תפיסת עולם, דפוסי התנהגות וכו'. בסיום יום המיון, הממצאים שיגובשו מכל המבחנים יסייעו להכריע את ההחלטה האם אתם יוצאים או לא יוצאים לקצונה.

מבחן השלמת משפטים

במבחן זה תקבלו התחלה של משפט ותצטרכו להשלים אותו. האופן שבו תבחרו להשלים משפט ישפוך אור על האופן שבו אתם תופסים את עצמכם ואת הסביבה, וגם על מידת המוטיבציה, האקטיביות והדומיננטיות שלכם.

דוגמה לשאלת השלמת משפטים

במבחן השלמת משפטים אפשר לפגוש משפטים בסגנון הזה: "הילד הכין את שיעורי הבית לאחר ש_____"

אם למשל תבחרו להשלים את המשפט הזה כך: "הוריו הכריחו אותו", זה יעיד עליכם משהו אחר לגמרי מאשר אם תבחרו להשלים אותו כך: "חזר ממפגש עם חבר". כלומר, זה יחשוף משהו על היכולת שלכם להתמודד עם מחויבות ואחריות ועל מידת המערכתיות שלכם.

מבחן TAT - כתיבת תיאור תמונה

במבחן זה תוצג לפניכם תמונה, ותתבקשו לתאר אותה - ממש לספר סיפור קצר שנותן לה הקשר. המחשבה כאן היא שהדרך שבה תתארו את התמונה תתאר, במידה מסוימת, גם אתכם - את השקפת העולם שלכם, את היחס שלכם לקונפליקטים וכו'. בנוסף, במבחן הזה אפשר די בקלות להעריך אם התיאור שלכם הוא אותנטי או שהוא נועד רק להרשים את מעריכי המבחנים.

דוגמה לשאלה במבחן TAT

קחו למשל את התמונה המפורסמת הזאת:


נניח שתתארו אותה כך: "הילד בתמונה חולם על היום שבו יהיה כנר בתזמורת הפילהרמונית. הוא מנגן כבר שלוש שנים, וזה הדבר שהוא הכי אוהב לעשות. הכול התחיל כשהוריו לקחו אותו לקונצרט, והוא הסתכל על הכנרית שם בעיניים נוצצות. זה היה הרגע שבו החליט - אני רוצה להיות כמוה". נכון שזה נשמע לא כל כך אותנטי? הרי הילד בתמונה לא נראה מאוד נרגש ומחובר לכינור. במקום זה, עדיף לתאר את התמונה בצורה שנותנת מקום למורכבות שיש בה, אבל לסיים את הדברים בנימה חיובית, למשל: "הילד בתמונה מתוסכל - הוא לא מצליח לנגן את היצירה האחרונה שהמורה לימדה אותו. הוא חושב מה לעשות. אולי יצא להפסקה קטנה, ייפגש עם חבר ויתרענן קצת, וכשיחזור ינסה שוב".

מבחן דילמות פיקודיות 

מבחן הדילמות מורכב מסרטונים שמציגים סיטואציות מחיי היום-יום של קצינים בצה"ל. בכל סרטון יש איזשהו קונפליקט, ובסיומו תתבקשו לבחור, מתוך כמה תשובות אפשריות, את דרך התגובה שלכם. התשובות שתבחרו יאפשרו לפסיכולוגים לגלות איך אתם מתמודדים עם דרישות המסגרת הצבאית ועם הלחץ והאחריות שנלווים אליה.

דוגמה לדילמה פיקודית

יכול להיות, למשל, שיוצג לפניכם סרטון שמציג חיילת שמשליכה לכלוך בשטח הבסיס, ליד שלט המורה לשמור על הניקיון. לאחר הסרטון תישאלו מה אתם הייתם עושים אם הייתם נתקלים בסיטואציה. אפשרויות התשובה עשויות לנוע מ"להתעלם ולהמשיך ללכת", ל"להסב את תשומת ליבה של החיילת" ועד ל"להעלות למשפט". הרעיון כאן הוא לבחור בתגובה שמבטאת שיקול דעת ומערכתיות, מבלי להיות תוקפנית ומוגזמת.

שאלון אישיות (קורות חיים)

בשאלון זה תתבקשו לענות על עשרות שאלות פתוחות שעוסקות בחיים האישיים שלכם: משפחה, חוויות ואירועים משמעותיים, הישגים ושאיפות ועוד. זהו עוד כלי של הצבא להכיר אתכם ואת הרקע שלכם בצורה מעמיקה יותר , ולהעריך בהתאם את הסיכויים שלכם להצליח בתפקידי קצונה.

דוגמה לשאלה מהשאלון האישי

בין כל השאלות שתישאלו על חוויות מהעבר שלכם, אפשרי שתהיה גם שאלה בסגנון: "האם הייתה לך תקופה לחוצה במיוחד? אם כן, איך התמודדת איתה?". לא רק שהתשובה שלכם יכולה לגלות צדדים נוספים באישיות שלכם - היא גם תעיד על המסוגלות שלכם להתנהל בתנאי הלחץ והמתח שמאפיינים תפקידי קצינים. חשוב לציין, אין כאן ציפייה שתגידו שלא היו לכם תקופות מלחיצות, אלא שפשוט תסבירו על הדרך שבה אתם מתמודדים איתן (למשל באמצעות ניהול לו"ז, רשימת משימות וכו').

מבחן אישיות ממוחשב (שאלון 300)

במבחן הזה יופיעו לפניכם קרוב ל-300 היגדים בנושאים שונים: תחביבים, יחסים בין-אישיים, הרגלים ועוד. מה שאתם תצטרכו לעשות זה לסמן את מידת ההסכמה שלכם עם ההיגד. בסיום המבחן, המעריכים יקבלו דו"ח של התשובות שלכם, כך שהם יוכלו לערוך ניתוח אישיותי מקיף - וכחלק מזה גם לבחון את מידת העקביות שלכם במענה על השאלון.

דוגמה לשאלה משאלון 300

בשאלון 300 אתם עשויים להיתקל בהיגד כמו "לפעמים יש לי מצב רוח רע", ולסמן את מידת ההסכמה שלהם בסקאלה שבין מאוד מסכים/ה למאוד לא מסכים/ה. אתם בטח מבינים שמדובר בהיגד טריקי, כי מצד אחד - לכולם יש לפעמים מצב רוח רע. אבל מצד שני - האם זה ישפיע על התפקוד שלכם כקצינים? אחד הדברים שצריך לקחת בחשבון במענה על שאלון 300 זה ההפרדה בין ה"אני האישי" שלכם ל"אני בתפקיד" שלכם.

אז איך מפצחים את מבחני האישיות?

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.