רק בגלל הרוח - תוכנית אידיאה

תוכנית אידיאה של מרכז מדעני העתיד מיועדת לתלמידים מחוננים, מצטיינים ובעלי יכולות למידה גבוהות שמתעניינים בתחומים של מדעי הרוח, מדעי החברה והאומנויות. התוכנית מעניקה לתלמידים אלו מקום להתעמק בסוגיות חברתיות, תרבותיות והיסטוריות, ואף לכתוב עבודת מחקר ברמה של 5 יחידות לימוד בליווי איש או אשת אקדמיה. לצד החוויה האינטלקטואלית, המשתתפים בתוכנית נהנים גם מהפן החברתי של התוכנית, שמאפשר להם להכיר בני נוער סקרנים, אינטליגנטים ושאפתנים ממש כמוהם. המיונים לתוכנית נערכים בכיתה ט', והתוכנית עצמה מתקיימת בכיתות י'-י"א. בנוסף, חשוב לציין שהתוכנית מסובסדת במלואה.


עוד תוכניות של מדעני העתיד שיכולות לעניין אתכם:
תוכנית אודיסיאה | תוכנית אלפא

 

תנאי הקבלה לתוכנית ותהליך המיון

תלמידים מחוננים ומצטיינים שרוצים להתקבל לתוכנית אידיאה יצטרכו לעבור את שלבי המיון הבאים:

  • הרשמה: ממלאים טופס הרשמה באתר מרכז מדעני העתיד ומעלים גיליון ציונים / תעודה אחרונה (וגם אבחון פסיכודידקטי, אם יש).
  • מבחן מדעני העתיד:

    מבחן פסיכוטכני הבוחן שלושה תחומים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית וחשיבה מרחבית. המבחן מורכב משישה פרקים (שניים לכל תחום), ולכל פרק הגבלת זמן של 20 דקות.

    המבחן נערך בחודשים ינואר-פברואר. תלמידים שיגיעו לשלב זה יקבלו זימון מהאוניברסיטה שנרשמו אליה.
  • השלמת הרשמה: בשלב זה התלמידים מתבקשים להגיש משימת חיבור וטופס המלצה ממורה או מחנך/ת.
  • מבחן אקדמי וריאיון אישי: המבחן והריאיון יתקיימו במוסד האקדמי שהתלמידים נרשמו אליו.
  • מחנה קיץ ממיין: מחנה קיץ של כשבועיים שיתקיים באוניברסיטאות. 

 

לתלמידים שאוהבים לשאול שאלות (וגם לענות עליהן)


תוכנית אידיאה במוסדות השונים

תוכנית אידיאה פועלת באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה ובאוניברסיטה העברית בלבד. המבנה של התוכנית דומה למדי בשלוש האוניברסיטאות: בסוף כיתה ט' יוצאים למחנה קיץ גדוש בהרצאות, בדיונים ובפעילויות חברתיות; בכיתה י' מגבשים את שאלת המחקר בעזרת הדרכה אישית וקבוצתית של מנחה מהאקדמיה; בסוף כיתה י' יוצאים למחנה קיץ נוסף ומתחילים לעבוד במרץ על כתיבת העבודה; ובכיתה י"א ממשיכים להשתתף במפגשי הנחיה ולשקוד על עבודת הגמר, עד להגשתה בסוף השנה. בכל שנה יש בין שבעה לעשרה מפגשי הנחיה (חלקם עם לינה), ובין לבין התלמידים כמובן ימשיכו לעבוד על המחקר שלהם מהבית.

 ובכל זאת, הינה כמה מילים על כל אוניברסיטה:

אידיאה באוניברסיטת תל אביב

מעבר להתמקדות בנושא המחקר לעבודת הגמר שאפשר לכתוב בנושאים מגוונים, כגון מגדר, תקשורת, פילוסופיה, כלכלה וספרות, באוניברסיטת תל אביב מלמדים את התלמידים מושגי יסוד בהומניסיטיקה ונותנים להם כלים לניתוח ביקורתי של טקסטים ואירועים פוליטיים והיסטוריים.

אידיאה באוניברסיטת חיפה

באוניברסיטת חיפה התלמידים יוכלו לכתוב עבודת גמר בתחומים הומניים שונים, כמו פילוסופיה, היסטוריה, בלשנות, תקשורת ואומנות. בנוסף לעבודת הגמר, התלמידים יהנו מליווי אישי של אנשי אקדמיה מהאוניברסיטה, ויעמיקו במעגלי שיח מרתקים עם חבריהם לקבוצה ועם אנשי הסגל. 

אידיאה באוניברסיטה העברית

באוניברסיטה העברית התלמידים ישתתפו במפגשים קבוצתיים שבהם יעמיקו בתחומים של תולדות האמנות, מדעי היהדות, היסטוריה וכן מדינה וחברה, ויקבלו כלים לניהול מחקר איכותני ולכתיבה מדעית. זאת, כמובן, לצד העבודה האישית על המחקר שלהם בליווי מנחה מהאוניברסיטה. 

 

תוכנית שמרחיבה את האופקים (וגם את מעגל החברים)

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.