כיצד מכון נועם יכול לעזור?

רוב התלמידים הניגשים למבחני התוכנית טרם התנסו במבחנים פסיכוטכניים ממיינים. כמות השאלות והזמן הקצוב עשויים להלחיץ את ילדכם ולפגוע בתפקודו - כלומר, יציגו תמונה שאינה משקפת את יכולותיו.

מכון נועם שם לו למטרה להנגיש את נושאי הבחינה, להפחית את הלחץ ולסייע לילדיכם לממש את הפוטנציאל הטמון בהם. לשם כך, צוות פסיכולוגים ואנשי פיתוח מנוסים יצרו ערכות הכנה למבחני הקבלה לתכנית. ערכות ההכנה שלנו למבחן לאיתור מחוננים של מכון קרני ולמבחן קרב, מכילות שאלות מגוונות ונושאים רבים לתרגול והתנסות בחומר. החשיפה המוקדמת ותרגול הקצבת הזמנים מביאים לשיפור מורגש ביכולות ומעלים את הביטחון העצמי. כך, ילדכם יגיע לבחינה רגוע ובטוח בעצמו.

יתרונות ערכת ההכנה שלנו

  • הכניסה לערכה הינה מכל מחשב ודפדפן, טאבלט, סמארטפון, בכל שעה ומכל מקום.
  • המבחנים נכתבו על ידי אנשי מקצוע מנוסים: אנשי פיתוח, פסיכולוגים ואנשי חינוך בעלי ותק רב.
  • בערכות מאות שאלות מעשרות מבחנים לתרגול.
  • כל שאלה מלווה בהסבר וטיפים לעבודה נכונה ופתרון מהיר.
  •  קיימים שני סוגי תרגול: ישנה אפשרות לתרגול מוגבל בזמן, מה שמדמה את המבחן בצורה הטובה ביותר ואפשרות לתרגול לא מוגבל בזמן, כדי להתעמק בכל שאלה והסברה.
  • בסופו של כל מבחן מתקבל דוח המאפשר מעקב אחר התקדמות הילד. תרגול מרובה בערכה יאפשר התקדמות מציון נמוך לציון גבוה. 

 


תנאי הקבלה לתכנית ותהליך המיון

תנאי מקדים לתהליך המיון הוא הגדרת התלמידים כמחוננים על ידי אגף המחוננים של משרד החינוך. תלמידים ותלמידות שלא אותרו כמחוננים ורוצים להצטרף לתכנית, יכולים להירשם כנדרש ובמידה ויעברו את המיון הראשוני יופנו למבדק לאיתור מחוננים במכון קרני המוסמך מטעם משרד החינוך לערוך מבחנים לאיתור תלמידים מחוננים.

המיון הראשוני כולל מבחן פסיכוטכני מטעם המרכז הארצי לבחינות והערכה (מבחן קרב), כתיבת חיבור בהיקף שני עמודים, הצגת גיליון ציונים, מילוי שאלון אישי, המלצת מחנך ומבחן אוריינות אקדמית ומרכז הערכה.

רק מתמיינים שעברו בהצלחה את מבחן קרב יזומנו להשתתף במרכז הערכה באוניברסיטת תל אביב. מרכז ההערכה כולל מבחן אוריינות אקדמית, ראיון אישי ופעילות בקבוצה.

מבחן מכון קרני לאיתור מחוננים

המבחנים של מכון קרני אינם מסתמכים על חומרי הלימוד בבתי הספר, וכוללים מגוון רחב של שאלות פסיכוטכניות הבוחנות חשיבה כמותית, חשיבה מילולית וחשיבה צורנית.

לכל אחד מן התחומים שבבחינה מוגדר פרק זמן נתון, והזמן המוקצב לשאלה הוא כדקה בממוצע. אי אפשר לעבור בין פרקים שונים. 

מטרת המבחן היא איתור תלמידים בעלי סקרנות, יכולות חשיבה מפותחת, כישורים חזותיים ומרחביים, זיכרון וכדומה. אחוז התלמידים שעוברים את הבחינה נע בין 1% ל - 3%.

← התחילו להתכונן למבחני המחוננים!

מבחן קרב - מיון ארצי

מבחן קרב הוא מבחן פסיכוטכני שנערך מטעם המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. המבחן נבנה בעבור המיונים לתכניות "אידיאה", "אלפא" ו "אודיסיאה" (מדעני וממציאי העתיד). בבחינה 6 פרקים ולכל אחד מהם מוקצב פרק זמן של 20 דקות. במבחן שאלות הנוגעות לחשיבה כמותית, חשיבה מילולית ולחשיבה צורנית ולכל אחד מנושאים אלו מוקדשים שני פרקים. המבחן הוא מסוג רב-ברירה (אמריקאי).

← התחילו להתכונן למבחן קרב!


מהי תוכנית אידיאה?

תוכנית אידיאה יחד עם תוכניות אודיסיאה ואלפא הן שלוש תוכניות שמפעיל המרכז לקידום מחוננים ומצטיינים תחת הכותרת מדעני העתיד. בתוכנית אודיסיאה ואלפא הדגש הוא על התחומים המדעיים, ואילו בתוכנית אידיאה הדגש הוא על תחומי ההומניסטיקה.

תכנית אידיאה היא תכנית חדשה ומיוחדת במינה. מטרתה של התוכנית היא לקדם ולאתגר את יכולותיהם של תלמידים מחוננים בעלי עניין וסקרנות בתחומי ההומניסטיקה, מתוך כוונה להכשיר את דור ההמשך של העולם המחקרי. בתוכנית זו מושם דגש על פיתוח יכולות אקדמיות וחברתיות.

התוכנית מציעה חשיפה לעשייה אקדמית מחקרית וכתיבת עבודת מחקר בתחום ההומני יחד עם ליווי של מנחים מומחים מהתחום ומפגש עם תלמידים מחוננים מכל רחבי הארץ.

התוכנית פועלת כפיילוט באוניברסיטת תל אביב וכוללת עבודת מחקר אישית וקבוצתית. העבודה נחשבת כ-5 יחידות לימוד בתעודת הבגרות.

לתוכנית מאותרים תלמידים בכיתה ט' והיא נמשכת עד סיום כיתה יא'.

בתוכנית ארבעה שלבים:

 1. מחנה קיץ ראשון: בסוף כיתה ט׳ - מהווה שלב מיון לתכנית. 
 2. שנת מחקר ראשונה :במהלך כיתה י'.
 3. מחנה קיץ שני: בתום כיתה י'.
 4. שנת מחקר שנייה: במהלך כיתה י"א.

שימו לב שכל אחד מהשלבים הוא תנאי מעבר לשלב הבא!


"הערכה תרמה לי מאוד, לא הכרתי את הנושאים לפני התרגול".

 

הכנה למבחני מחוננים מכון קרני, מרץ 2018
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
loading..
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.