חרדת בחינות היא תופעה המשתנה מתלמיד לתלמיד. היא עשויה לבוא לידי ביטוי דרך שלל תגובות שונות – גופניות, קוגניטיביות והתנהגותיות. המשותף לכל התופעות היא העובדה, שהן מפריעות באופן משמעותי לתלמידים להביא את יכולותיהם לידי ביטוי במבחן.

כאשר ילדים עוברים את מבחן המחוננים ומאותרים לתכניות המיוחדות, הם חווים לא פעם קושי סביב עצם הסימון שלהם בתווית "מחונן". רבים חשים כי תווית זו משנה את האופן בו מסתכלים עליהם הורים, מורים וחברים. הילדים מרגישים כי מצפים מהם להוכיח ולהצדיק את התווית. תחושות אלה עשויות להוביל להיווצרותה של חרדה מפני מצבי הערכה.


תחושות חרדה עשויות להיווצר גם בכיוון השני, כאשר ילד מחונן אינו מאובחן ככזה מסיבה זו או אחרת. ילד כזה, המבחין בשונותו, עלול לחשוב ש"משהו לא בסדר אתו", ולדכא את כישרונותיו. לכל זה ישנה השפעה רבה על תפיסת הילד את יכולותיו, דבר אשר משפיע על חרדה מפני בחינות.

Play

← חדש - משחקי פיתוח חשיבה לילדים!


חרדת בחינות היא תופעה המזינה את עצמה. תחילתה בחווית כשלון, הגוררת אחריה חרדה לפני המבחן הבא. מתוך החרדה עולה יאוש וחוסר יכולת ללמוד, כך שיכולת הלמידה נפגעת ונוצר פער ממשי של ידע. העיסוק בשאלות של הצלחה וכישלון, במקום בחומר הלימודי, גורר כישלונות חוזרים, המחזקים יותר ויותר את התחושה כי אין סיכוי להצליח. תחושה זו מחריפה וגוררת בעקבותיה ירידה במוטיבציה, מעורבות-יתר של הסובבים, ונטייה גוברת לדפוסים של התנהגות נמנעת עד כדי נשירה מהלימודים.


על מנת לזהות מקרים בהם מופיעה חרדת בחינות, מונה יערי (1993) שורה של תגובות העשויות להופיע בעת שעולה החרדה:

  • סימפטומים פיזיולוגיים: הזעה, מתח שרירים, דפיקות לב מהירות, כאבי בטן וראש, שלשולים, עייפות, קשיי שינה בחילות, סחרחורות ורעד.
  • קשיים קוגניטיביים: עיסוק-יתר בשאלות הקשורות בהצלחה ובכישלון, הופעת דמיון קטסטרופלי של כישלון, של לעג או של נידוי, חסימה ("Black-out"), קשיי זיכרון, קושי בהבנת הוראות וקושי בארגון החומר הלימודי.
  • קשיי התנהגות: דחינות ואי-עמידה בלוח זמנים, עיסוק יתר בהכנת טיוטות ושימוש בעזרים לא יעילים, כגון העתקה או ניסיונות לחלץ תשובות מהמורה. 

זכרו: תשומת לב של ההורים להופעתן של תופעות חרדה שונות עשויה להיות בעלת חשיבות מכרעת על איכות החיים של הילד המחונן, על בריאותו הנפשית ועל עתידו.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.