מיונים באדם מילא

מכון אדם מילא מקיים ימי מיון לצורך אבחון מקצועי ובחינת התאמה של מועמדים לעבודה. על פי רוב יום המיון הוא יום מרוכז, והוא נמשך 5 עד 9 שעות, לפי דרישות התפקיד והארגון:

  • מבחני כשרים (פסיכוטכני) - מבחני הכשרים הם מבחנים פסיכוטכניים ממוחשבים, הבודקים את היכולות הקוגניטיביות והשכליות של המועמד. בדרך כלל המבחנים מוגבלים בזמן וכוללים מבחני צורות, מבחנים כמותיים ומבחנים מילוליים. בחלק מהמקרים יופיעו גם מבחנים באנגלית ומבחנים טכניים. משך המבחנים הוא שעה וחצי עד שלוש שעות, לפי התפקיד שאליו מיועד המועמד.
  • מבחן אמינות - מבחן מאתגר שפותח על ידי חברת הבת של אדם מילא, "אינטגרה". המבחן כולל שאלות אישיות והיגדים, הבוחנים יושרה ואמינות במגוון תחומים (יחסים בין-אישיים, רישום פלילי, צריכת סמים ועוד). מטרת המבחן היא לאתר התנהגויות או נטיות שאינן רצויות מבחינת המעסיק, ושעלולות לפגוע בארגון או בתפקודו של העובד. מלבד העובדה שלא תמיד ברור מה הכוונה האמיתית מאחורי השאלות וכיצד יש לענות עליהן (האם לענות בכנות או להעדיף תשובה שתרצה את המעסיק?), לאורך המבחן מופיעות על הצג הודעות מלחיצות (למשל, שהמענה שלכם איטי מדי), ולפיכך מדובר במבחן מאתגר למדי. היכרות מוקדמת עם מבנה המבחן וההתמודדות המומלצת עם השאלות חשובה ביותר לצורך הצלחה בו.
  • ריאיון אישי - ריאיון עם פסיכולוג, שנועד להיכרות אישית ותעסוקתית עם המועמד, לרבות בחינת המוטיבציה שלו לתפקיד ושאיפותיו.
  • מבחני אישיות - המבחנים כוללים מילוי שאלונים אישיים ותעסוקתיים, וכן מבחני אישיות פרונטליים כגון מבחני TAT, מבחני ציורים, מבדקי אמינות ועוד. מטרת המבחנים היא הכרת הנטיות האישיותיות והתעסוקתיות של המועמד לצורך בדיקת התאמה לתפקיד. משך המבחנים הוא שעה וחצי עד שלוש שעות.
  • מבחן קבוצתי - מטרת המבחן הקבוצתי היא לבדוק כיצד המועמד מתנהל בנוכחות אחרים וכיצד הוא משתף עימם פעולה לצורך ביצוע משימות. על פי רוב, המבחן הקבוצתי הוא דינמיקה קבוצתית שאורכה כשעה עד שעתיים. בדינמיקה תתבקשו להציג את עצמכם ולהשתתף בפעילויות ובסימולציות המדמות סיטואציות מהתפקיד. לעומת זאת מועמדים לתפקידים מסוימים (בעיקר לתפקידים ניהוליים, וכן מהנדסים וטכנאים) ייבחנו ב"חדר בריחה" במקום בדינמיקה קבוצתית. מבחן חדר הבריחה בודק בדיוק את אותם הכישורים שנבחנים בדינמיקה הקבוצתית, אך במתכונת שונה - במבחן חדר הבריחה תתבקש הקבוצה להיחלץ ממתחם סגור במגבלת זמן מוגדרת מראש (לרוב שעה-שעתיים), באמצעות פתירת חידות שונות.
   נוסף על כל האמור, חשוב לציין כי מועמדים לתפקיד שאינו דורש מעבר של יום מיון מלא, יעברו מבחן קבוצתי בלבד באורך שלוש שעות ("מרכז הערכה").

 

תנו לעצמכם יתרון על המועמדים האחרים.


המיונים במכון אדם מילא בשגרת קורונה

משבר הקורונה חייב את מכון אדם מילא לערוך כמה שינויים מהותיים בתהליך המיון. מהמידע שיש ברשותנו, הרכב המבחנים הפסיכוטכניים והתחנות הכלולות ביום המיון נותרו זהים, אך חלו שינויים באופן ההיבחנות עצמו.

 • מיונים מקוונים - המבחנים הממוחשבים, הדינמיקה הקבוצתית והריאיון האישי יתקיימו מהבית, באופן מקוון (אונליין), ולא במכון, כפי שהיה טרם הקורונה.
 • צמצום מספר המבחנים הפסיכוטכניים - כדי להקל על המועמדים החליטו מעסיקים רבים לשנות את הרכב המבחנים הפסיכוטכניים ולצמצם במקצת את מספרם (ערכות ההכנה שלנו מותאמות לשינויים אלה).
 • מצלמת רשת - עם הלחיצה על הקישור המוביל למבחנים, תידלק מצלמת הרשת, והיא תישאר דלוקה לכל אורכם. שימו לב - כדי למנוע הפרעות מצד הבוחנים במהלך הבחינה, חשוב שתבדקו שהמצלמה אכן פונה אליכם, שפניכם גלויות ושאינכם משתמשים בעזרים שונים שאינם מותרים לשימוש בזמן הבחינה. מבחני אישיות - כיוון שהמבחנים יתבצעו מהבית ולא פרונטלית במכון, יותאמו מבחני האישיות להיבחנות ממוחשבת. עקב כך, סביר שלא ייכללו בהם מבחני ציורים. 
 • דינמיקה קבוצתית - היות שהדינמיקה הקבוצתית או חדר הבריחה (שמחליף את הדינמיקה בחלק מהמיונים, למשל במיוני מנהלים ומהנדסים) יתקיימו בזום, יותאמו המשימות בהם לפלטפורמה זו. משום כך, לא יתבצעו משימות הרכבה הדורשות נוכחות פיזית של המשתתפים. 
 • ריאיון אישי - כאמור, כמו שאר המבחנים ביום המיון, גם הריאיון האישי ייערך בזום. מומלץ לבחור חדר מואר ושקט לקיום הריאיון, לסדר אותו לפני תחילת הריאיון ולהתלבש כפי שהייתם מתלבשים לריאיון פנים אל פנים. פיצול יום המיון - עקב כל השינויים הללו ייתכן שיום המיון יפוצל, וכך במקום יום מרוכז אחד, ייפרסו המבחנים על פני יומיים. הודעה על כך תתקבל מראש. 

שאלות לדוגמא עם הסברים מלאים

מבחן חשיבה אסטרטגית

מבחן חדש המופיע בחלק ממבחני המיון במכון אדם מילא. המבחן נועד לבחון את יכולת התכנון האסטרטגית שלכם בדרך משחקית וברמת קושי עולה. 

תרגול מוקדם במשחק תכנון אסטרטגי יסייע לכם לשפר את מיומנויות החשיבה האסטרטגית, המרחבית והלוגית שלכם, ולהתמודד טוב יותר עם מצבים מורכבים ועם רמות הקושי במופיעות במבחן המיון.  

 

מבחן מילולי

דוגמא 1 - אנלוגיות

מצאו את צמד המילים המקיים את אותו הקשר המופיע בשאלה.

גרזן : שבבים

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

הגרזן משמש לחטיבת עצים, כאשר תוצר הלוואי שלו הוא שבבים. בהתאם, קומקום משמש להרתחת מים, כאשר תוצר הלוואי הוא קיטור.

תשובה 1 שגויה: את משמש לחפירה באדמה, אך אדמה היא לא תוצר הלוואי של החפירה.

תשובה 2 שגויה: עשן יוצא ממנוע, אך מנוע הוא לא תוצר הלוואי של העשן.

תשובה 4 שגויה: הסכין משמשת לחיתוך או למריחה, אך פרוסה אינה תוצר לוואי של פעולת החיתוך או המריחה.

היחשפו לכל סוגי השאלות בבחינה ושפרו את סיכויי הקבלה.

מבחן חשיבה צורנית

בחרו את התשובה המשלימה את המטריצה:

אדם מילא מבחן לדוגמא
פתרון והסבר:

התשובה הנכונה היא (6).

הצורה האמצעית בכל שורה מהווה איחוד של שתי הצורות האחרות.

 • בשורה הראשונה - האיבר המאוחד נמצא במקום האמצעי, ומופיעים בו 2 האיברים האחרים (שני קווים אנכיים ונקודה). 
 • בשורה השנייה - האיבר המאוחד נמצא גם במקום האמצעי, ובו מופיעים האיברים האחרים (שני קווים אופקיים ושני קווים אנכיים היוצרים יחד ריבוע, איקס ונקודה).
 • בשורה השלישית - האיבר המאוחד הוא הצורה האמצעית, ובו מופיעים שני קווים אופקיים ואיקס. לכן, הצורה החסרה היא איקס. 

תרגלו את כל סוגי השאלות במבחן.

טיפים ליום המיון באדם מילא

  • השקיעו בקריאת ההוראות - קריאת ההוראות למבחן אינה מוגבלת בזמן. נצלו אותה כדי לקרוא בעיון את ההוראות, וגם כדי להירגע לפני שאתם מתחילים את הבחינה.
  • בצעו הערכת זמן בתחילת כל מבחן - הביאו בחשבון את מספר השאלות ואת הזמן המוקצב לבחינה, ועל סמך נתונים אלו החליטו כמה זמן להקדיש לכל שאלה. בממוצע תידרשו לענות על 20 עד 25 שאלות בכל פרק, בזמן של דקה לשאלה.
  • זכרו שלא תוכלו לחזור לפרקים קודמים - המענה על כל אחד מפרקי הבחינה מוגבל בזמן, והמעבר מפרק לפרק הוא אוטומטי - בתום פרק הזמן שהוקצב לפרק, תועברו לפרק הבא. גם אם סיימתם את הפרק לפני תום הזמן המוקצב, לא תוכלו לחזור לפרק קודם או להתחיל את הפרק הבא.
  • נחשו גם כשאינכם יודעים את התשובה לשאלה - אלא אם כן צוין במפורש שתשובות שגויות יגררו הפחתת נקודות.
  • היו יעילים ומדויקים, לא מושלמים ואיטיים - אין ציפייה שתענו נכונה על כל השאלות. הציפייה היא לאיזון בין דיוק להספק. ככלל, מצופה מכם לענות נכונה לפחות על 50 אחוז מהשאלות, ואם אתם מועמדים לתפקיד ניהולי, הציפייה היא לאחוז גבוה יותר.
  • הצטיידו בכל מה שדרוש למבחן - תעודה מזהה, אישור על לקות למידה (במידת הצורך), אוכל ובקבוק מים.
  • הגיעו בלבוש הולם ומכובד - הקפידו על סגנון לבוש סולידי, ולא צבעוני מדי או מצועצע. 

תוצאות המבחנים

תוצאות המבחנים מועברות ממכון אדם מילא לחברות ולארגונים בתוך שלושה ימי עסקים, והאחריות לעדכון המועמדים מוטלת עליהם. מועמדים שיהיו מעוניינים לעיין בחוות הדעת של מאבחני אדם מילא יוכלו לעשות זאת לאחר שיקבלו את התשובה. לשם כך יהיה עליהם למלא טופס בקשה מקוון ולהגיע למכון אדם מילא.

תוצאות המבחנים נשמרות במשך שנתיים וחצי, וניתן להעבירן לארגון אחר, בתנאי שהחברה שמטעמה נשלח המועמד תאשר זאת.


תנאים מיוחדים במבחנים

 • שפה - שפת המבחנים היא עברית, אולם אפשר לקיימם גם ברוסית, באנגלית ובערבית, ובלבד שהארגון ששלח את המועמד למיונים מאשר זאת.
 • זמן - מי שמעוניינים בהארכת זמן יוכלו להגיש בקשה בצירוף אבחון מלא, הכולל את תוכן האבחון, תוצאותיו, המלצות המאבחן ותאריך האבחון. את המסמכים הרלוונטים יש לשלוח לאדם מילא בפקס או להביא ביום האבחון. שימו לב: במבחנים של נציבות שירות המדינה יש להגיש את הבקשה מראש.

על מכון אדם מילא

מכון אדם מילא עוסק בתחום משאבי האנוש, ומספק שירותי אבחון, מיון, גיוס, ייעוץ והשמה.
חברות רבות משתמשות בשירותים של אדם מילא במסגרת הליך הגיוס שלהן. חלק מהחברות בוחרות לתת לאדם מילא לנהל את כל תהליך הגיוס עבורן, וחלקן משתמשות בשירותים מסוימים שאין ביכולתן לבצע בעצמן, למשל אבחון קוגניטיבי.

סניפים

תל אביב: רח' תבואות הארץ 3. טל': 03-6450000.

חיפה והצפון: רח' דוד אלעזר 10 (בניין אלמוג). טל': 04-8502220.

באר שבע: רח' שדרות שז"ר 35 (בניין בית נעם). טל': 08-6287766.

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.