כל עבודה בהישג ידך
 

בחירת מקצוע

בחירת בן זוג ובחירת מקצוע הם אולי שתי ההחלטות החשובות ביותר בחיינו. למרות חשיבותן הן לרוב מתבצעות על פי אינטואיציה ותחושות ולא על פי שיקולים עניינים.

בחירת בן זוג מתבצעת לרוב על פי משיכה גופנית, הופעה חיצונית, תקוות ופנטזיות ולא על פי רמת השכלה, אחריות, חוכמה, אדיבות. אדם בדרך כלל יבחר במישהו שמשפיע על רגשותיו ויצריו ולא במישהו שמפעיל את שיכלו וחוכמתו. גבר יבחר אישה שמעוררת אותו מינית ולא אישה שמעודדת אותו לעבוד קשה. אישה תבחר בגבר שנותן לה תחושה מזויפת של בטחון, ולא בגבר שמציע לה ידידות. התרבות בה אנו חיים (סרטים, שירים ועוד) מחזקת את הנטייה לבחור בן זוג על פי תחושות,

אדם שבוחר בת זוג לפי שיקול הגיוני וענייני יחשב לאדם קר ואפילו לא אנושי. לדעתי הסיבה לאחוזי הגירושים הגבוהים קשורה בשיטת הבחירה האינטואיטיבית הנהוגה בחברה המודרנית היום. יתכן ובעבר כשההורים היו מעורבים יותר בבחירת בן הזוג, ולשיקולי הבחירה הוכנסו שיקולים שמבוססים על ניסיון ההורים, הבחירה היתה נכונה יותר. היום דעת ההורים אינה נחשבת יותר, הם נתפסים כאנשים מדור מיושן שלא מבין מהי "אהבה אמיתית".

גם בבחירת מקצוע רוב האנשים מקבלים החלטה באותה שיטה. ההחלטה על מקצוע מתבצעת תוך הדגשת תחושותיו של האדם למקצוע. אדם יבחר מקצוע שהוא "אוהב" ולא מקצוע שמאפשר קידום מקצועי ופרנסה בכבוד. אדם יעדיף לעבוד כעובד סוציאלי בשכר מינימום בגלל שזה מקצוע שהוא "אוהב" ולא יסכים בשום אופן לעבוד כמהנדס, כי הוא לא "אוהב" עבודה טכנית, למרות שכמהנדס יוכל להתקדם יותר ולהרוויח פי חמש.

אדם יהיה מוכן להשקיע שנים בלימודי תואר ראשון בתרבות יפנית, כי זה מה שהוא אוהב, למרות שאין כל סיכוי למצוא עבודה בתחום זה. לדעתי אחת הסיבות שהרבה אנשים אינם מרוצים מהמקצוע בו בחרו קשורה בכך שהחליטו על פי תחושות ותחושות מטבען משתנות עם הזמן. הבדיחה על האמא הפולנייה שמעוניינת שהבן שלה יבחר מקצוע מכובד אולי אינה מצחיקה כל כך, יתכן ושיקוליה של האמא הפולנייה מציאותיים יותר מהשיקולים התחושתיים בהם משתמשים רוב האנשים.

התרבות בה אנחנו חיים, הספרים, הסרטים, ההצגות, השירים, הטלנובלות, המוזיקה מעודדים אותנו להתנהג על פי הרגש. ההמלצה של הסופרים, המחזאים, הזמרים להעדיף את תחושותינו מטעה ומבלבלת. הנורמה החברתית שהחלטה מקבלים על פי תחושות משפיעה עלינו לקבל את ההחלטות החשובות ביותר בחיינו בהתעלמות מנתונים, בניגוד למה שמכתיבה המציאות והניסיון.

כותב: דוד משולם, מנכ"ל מכון נועם


לתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
קינן שפי – הכנה אונלייןחנות מכוני מיון וארגונים
פילת – הכנה אונליין
אדם מילא – הכנה אונליין


מבחני דוגמא בחינם


ממליצים
"עברתי בהצלחה וקיבלתי את המשרה עליה התמודדתי. תודה רבה וענקית. עזרתם לי המון."
נבחן באלביט לתפקיד ניהולי, יולי 2013


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id