החטיבה הסגולה: חטיבת גבעתי

חטיבת גבעתי היא אחת מחטיבות החי"ר (חיל הרגלים) הסדירות של צה"ל. החטיבה הוקמה בשנת 1983 ונקראה על שמה של חטיבת גבעתי שפעלה בזמן מלחמת העצמאות.

בחטיבה שלושה גדודים סדירים - רותם, שקד וצבר. תפקידם המרכזי של הגדודים הוא להגן ולשמור על גבולות המדינה מפני האיומים השונים. השירות כלוחמים בגדודים מורכב מסבבים של אימונים מבצעיים ותעסוקה מבצעית ("תפיסת קו") בגבולות המדינה, בדגש על אזור הדרום ובגבול רצועת עזה. בעת חירום, הלוחמים כמובן לוקחים חלק בלחימה.

בחטיבה גם גדוד סיירת - הגדס"ר - שמורכב מכמה יחידות מיוחדות: פלס"ר, המתמחה במשימות ניווט ומודיעין; פלוגת נ"ט, המתמחה בהפעלת טילים; פלוגת חיל הקשר; ופלוגת חיל ההנדסה, שמתמחה בחבלה ומיקוש.

הידעת? את הכינוי "חטיבת השועלים" קיבלה החטיבה בזכות תג החטיבה, שמורכב מחרב ומשועל. השועל מסמל את יחידת "שועלי שמשון", שהייתה ליחידת הסיירת של חטיבת גבעתי הוותיקה. כינוי נוסף של החטיבה הוא ה"חטיבה הסגולה", בזכות הכומתה הסגולה של לוחמיה. את צבע הכומתה בחרה בתו של המח"ט הראשון, אל"ם יהודה דובדבני.


איך מתקבלים לחטיבת גבעתי?

כדי להתקבל לתפקיד לוחמה בגבעתי עליכם לעמוד בתנאי הסף הבאים:


כדי להגדיל את סיכויי השיבוץ בחטיבה, מומלץ לדרג אותה גבוה בשאלון ההעדפות. 


מי שחלם גבעתי: טירונות, הכשרה ואפשרויות קידום

  • טירונות

מיד אחרי הגיוס תגיעו לבא"ח גבעתי, שנמצא בבסיס קציעות על גבול מצרים. המסע שלכם יתחיל בארבעה חודשים של טירונות רובאי 05. הטירונות תעסוק בעיקר במשמעת צבאית - עמידה בזמנים, דיגום ולמידה של עקרונות ויסודות הלוחם וערכי צה"ל. במהלך הטירונות תעבדו גם על הכושר הגופני שלכם, תלמדו שדאות ותתנסו בשימוש בנשק וקליעה. בסיום הטירונות תעברו מסע שמסתיים בטקס השבעה בכותל.

  • אימון מתקדם

מיד אחרי הטירונות תמשיכו לאימון מתקדם בן ארבעה חודשים בבא"ח, ואותו תסיימו עם הכשרה ברמת רובאי 07. באימון המתקדם תוכשרו ללחימה מקצועית - תתרגלו מבנים של כיתה ומחלקה, תלמדו להילחם בשטח בנוי ובשטח פתוח, תעבדו בשת"פ עם טנקים ומסוקים ותתנסו בניווט. לקראת סוף האימון המתקדם תבצעו "סדרת קרב" מסכמת, שבמסגרתה תעברו מסע כומתה ובסופה תקבלו את הכומתה הסגולה של גבעתי. טקס הענקת הכומתה מתקיים באנדרטת החטיבה שבמצודת יואב, בנוכחות המשפחות. 

  • פלוגת מסלול

בסיום האימון המתקדם הלוחמים תקבלו שיבוץ לאחד הגדודים של גבעתי - צבר, רותם או שקד. ההכשרה מסתיימת בארבעה חודשים בפלוגת המסלול של הגדוד. בחודשים אלו אתם תצטרפו לפעילות הגדוד ותתפקדו כלוחמים. בתום ההכשרה תקבלו את סיכת הלוחם של חטיבת גבעתי, ותצטרפו לאחת הפלוגות הוותיקות בגדוד - הפלוגה המבצעית, הפלוגה המסייעת או פלוגת החוד.

  • הכשרת גדס"ר

בתחילת הטירונות תוכלו לצאת לגיבוש ולנסות להתקבל לגדס"ר של גבעתי. אם תתקבלו, תמשיכו לאחר האימון המתקדם לפלוגת ההכשרה של הגדס"ר (ולא לפלוגת מסלול). הכשרת הגדס"ר מתקיימת במשמר הנגב, שם תתאמנו ותתמקצעו במשך שישה חודשים בסיור, בהנדסה, בחבלה או בהפעלת טילים כבדים. בסיום ששת החודשים תקבלו את סיכת הגדוד בטקס חגיגי ותפנו לאחת הפלוגות, בהתאם להתמקצעות שלכם.

  • אפשרויות קידום בחטיבה

במהלך האימון המתקדם יאותרו חיילים שמתאימים לתפקיד מ"כ (מפקד כיתה). אם נבחרתם להתקדם למסלול פיקוד והדרכה, תצאו לקורס מ"כים באחת משתי פעימות - אחרי האימון המתקדם או בסיום פלוגת המסלול. לקורס מגיעים חניכים מכל יחידות החי"ר בצה"ל, והוא נמשך כ-13 שבועות בביסלמ"ח. מ"כים יכולים להמשיך גם לקורס קציני יבשה קרביים בבה"ד 1, ולהתקדם לתפקיד של מ"מ (מפקד מחלקה) והלאה לעבר תפקידים בכירים בחטיבה.

גם אם לא עברתם קורס מ"כים, עדיין תוכלו לקבל עליכם תפקידים נוספים - תוכלו לצאת לקורס חובשים קרביים, קורס נהיגה מבצעית, קורס צלפים ועוד. 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.