הצרכים המיוחדים של הילד המחונן עלולים לגרום למתח גובר והולך בתוך המשפחה. מסתבר שהורים רבים לילדים מחוננים חשים קושי ניכר לגדל את ילדיהם. במהלך עשרות שנות מחקר הראו חוקרים כי להיות הורה לילד מחונן עלול להיות קשה אף יותר מלהיות מחונן!

פעמים רבות, ההורים מודאגים מכך שהילד המחונן מקבל יותר תשומת לב מאחיו "הרגילים". בנוסף, ילדים מחוננים עשויים להיות רגישים מאוד, מופנמים, ופעמים רבות הם מקיימים יחסים מתוחים עם בני גילם ועם חברים קרובים. במקרים כאלה, כדאי לפנות לייעוץ ולבקש עזרה. כאשר לילד אחד קשה, כל המשפחה מושפעת.

← חדש - משחקי פיתוח חשיבה לילדים!


מקור אפשרי נוסף למתח, כזה שלהורים רבים קשה יותר להודות בו, כרוך בהתמודדות של ההורה עצמו כפי שהיא משתקפת בילד. לרוב הילדים המחוננים יש הורים מחוננים – אך פעמים רבות ההורים אינם מכירים את עצמם ככאלה. ההכרה בכך שהילד מחונן עשויה להביא את ההורה להתבונן בראייה חדשה על חייו שלו ולהרגיש שהישגיו האישיים אינם משקפים את הפוטנציאל שהיה לו. במקרים אלה, פנייה לייעוץ נחוצה כדי לסייע להורה להשלים עם המחוננות שלו עצמו. בהקשר זה, אמר טולן (1992) כי "קשה לסייע לילד לפתור סוגיות שהוריו עדיין לא פתרו בעצמם".


Play

על אף הקושי, יש לזכור כי להורים תפקיד חשוב במיוחד במניעת בעיות רגשיות וחברתיות בקרב הילדים המחוננים שלהם. בין היתר, סביבה משפחתית תומכת עשויה לפעול נגד חוויות בלתי נעימות של הילד המחונן בבית הספר. יש לשים לב במיוחד למקרים בהם גורמים מחוץ למשפחה, כגון מערכת התמיכה בבית הספר, אינם מספקים מענה נאות לצרכיו הרגשיים של הילד. מודעות של ההורים במקרה זה עשויה לחולל שינוי משמעותי ולמנוע נזקים.

אחד הדברים שיכול לעזור להורים להתמודד, הוא יצירת קבוצות דיון של הורים, כגון "פורום הורים למחוננים" בתפוז. קבוצות דיון מספקות הזדמנויות לשתף בטיפים שלה הורות וחוויות של גידול ילדים המספקות פרספקטיבה כמו גם מידע ייחודי. על מנת שההורים יוכלו לפעול באופן מיטבי למען ילדיהם, עליהם לפעול למעורבות הורית אמיתית בחייהם של הילדים הצעירים: להבין את המאפיינים שגורמים לילדים מחוננים לחוש או להיתפס כשונים כדי לסייע להם להתמודד.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.