שלבי המיון לפני הקורס

לאחר שתקבלו את הזימון הנכסף למיונים לטיס, תצטרכו לעבור כמה שלבים בדרך לקורס. חשוב לדעת כי רק מועמדים שיעברו בהצלחה את שלב א', ימשיכו לשלבים הנוספים.

שלב א' - זימון למבחנים פסיכוטכניים ולסימולטור טיסה

בשלב זה תזומנו לבסיס חיל האוויר בחצרים, ושם תעברו כמה מבחנים. אחד מהם - סימולטור טיסה - הוא מבחן שאין כל דרך להתכונן אליו, ועל כן השתדלו לשמור על קור רוח. עוד יתקיימו במהלך היום מבחן דינור, מבחנים הבוחנים ראייה מרחבית, מבחן לוח טיסה ומבחן אישיות ממוחשב. הערכה של מכון נועם תעזור לכם להתכונן לכל המבחנים הפסיכוטכניים, בדגש על מבחן דינור - מבחן שהצלחה בו חיונית להמשך המיונים.

 

הגשימו את החלום שלכם.

שלב ב' - זימון למבחני צוות אוויר, סימולטור טיסה ומבחנים פסיכוטכניים נוספים

שלב זה כולל סדרה נוספת של מבחנים, וישתתפו בו המועמדים שעברו בהצלחה את שלב א'. בעבר נערכו מבחני צוות אוויר בלשכות הגיוס, אך בשנים האחרונות הם מתקיימים בחיל האוויר. מבחנים אלו הם מבחנים טכניים ופיזיים, והם דורשים קואורדינציה וסבלנות. במהלך המבחנים תצטרכו לתפעל מכשירים שונים, דוגמת מחוגות וגלגלי שיניים, ולבצע משימות בפרקי זמן קצרים יחסית. כך למשל, תיאלצו להתמודד עם הרכבה של מכונה על לוח עץ ולבצע משימות שונות; כמו כן תיבחנו במבחן קוארדינציית יד-עין, שיבדוק את היכולת שלכם לנווט בתוך לוח עץ צפוף.

נוסף על כך, תיבחנו שוב בסימולטור טיסה ותעברו סדרה נוספת של מבחנים פסיכוטכניים ממוחשבים בנושאים דומים לאלו שהופיעו בשלב א' - מבחנים טכניים, ראייה מרחבית וכדומה.

שלב ג' - בדיקות רפואיות וריאיון אישי

השלב השלישי כולל בדיקות רפואיות בבסיס ירפ"א (יחידת רפואה אווירית). הבדיקות נועדו לבחון את מצבכם הגופני ולוודא שתוכלו לעמוד בקורס המפרך ובטיסות. כמו כן, ייערך לכם ריאיון אישי, ובו תיבדק רמת המוטיבציה שלכם.


גיבוש קורס טיס

מי שעברו את כל השלבים הקודמים יגיעו לגיבוש לקורס טיס. במהלך הגיבוש (שנחשב לחלק מהשירות הצבאי וכלול בפז"ם) תתמודדו עם שגרת יום מפרכת, שתדמה את שגרת הקורס, ותסייע לבוחנים להעריך מי מכם יוכלו להתמודד עם קשיי הקורס לאורך זמן. מי שיעברו את הגיבוש ייחשבו לחניכי קורס טיס מן המניין. 

חשוב לדעת!

    • בשנים האחרונות התייעל התהליך וקוצר ומספר החניכים המנופים בכל שלב גדל.
    • בזמן המיונים לטיס, בנים אינם יכולים להתמיין לשום יחידה אחרת ויכולים לחתום ויתור רק בשלב הגיבוש. לעומת זאת, בנות יכולות להמשיך להתמיין לשאר היחידות בצה"ל גם בעת המיונים לקורס טיס ויכולות לחתום ויתור בכל שלב.

 

 האתגר הגדול ביותר לפניכם. הצטרפו לחוד החנית של צה"ל.


תנאי הקבלה לקורס טיס

כדי להתמיין לאחד הקורסים הנחשקים ביותר בצה"ל, על המועמדים להציג נתונים גבוהים:

  • פרופיל 97
  • קב"א 54 ומעלה
  • דפ"ר 60 ומעלה
  • לבנות בלבד - ציונים ביום המא"ה: שדה - 4 ומעלה; פיקוד - 2 ומעלה; צוות - 4 ומעלה.


חשוב לציין כי גם עמידה בתנאי הסף שצוינו לעיל, אינה מבטיחה זימון למיונים. נתונים אישיים מסויימים, העדפות אישיות או שיקולים שונים של צה"ל עשויים גם הם להשפיע.


מידע כללי על קורס טיס

חיל האוויר הוא מושא גאוותו של הצבא הישראלי ואחד היתרונות הגדולים שלו על הצבאות המקיפים את מדינת ישראל. מסיבה זו שירות בחיל הוא חלום של צעירים רבים. קורס טיס הוא אחד הקורסים המבוקשים ביותר בצה"ל, ובוגריו עתידים לשרת בתפקידי צוות אוויר כ-12 שנים לפחות.

הקורס כולל שישה שלבים - מכין, בסיסי, ראשוני, מבואות, מסלולים ומתקדם - ובמהלכו מסווגים החניכים לתפקידים בצוות האוויר - טייסים, נווטים או מכוננים; ולמגמות - קרב, תובלה או מסוקים. כמו כן חניכי הקורס משלימים במהלכו את לימודיהם לתואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון. עם תום הקורס ממשיכים פרחי הטייס לשירות קבע.

אפשר לעזור לך סימן שאלה
אפשר לעזור לך סימן שאלה
לפני שנמצא בשבילך את ההכנה המתאימה, הנה כמה פרטים שאנחנו צריכים.
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.