משימה ראשונה: להתקבל לקורס טיס

נתחיל מהבסיס - תנאי הקבלה לקורס טיס הם

 • פרופיל: 97
 • דפ"ר: 70
 • ציון ריאיון אישי: התאמה לכלל התפקידים
 • ציונים ביום המא"ה: פיקוד - 2 ; עבודת צוות - 4. 


עמידה בתנאים האלה היא חובה אם אתם רוצים לקבל זימון למיונים, אבל היא עדיין לא מבטיחה דבר. לצה"ל יש מגוון של שיקולים, ויכול להיות מקרה שבו ההעדפות שלכם לא יענו על צורכי המערכת.

ובכל זאת, רוב הסיכויים שתקבלו את הזימון הנכסף, ואז יחל תהליך המיון שלכם. התהליך יתחלק לארבעה שלבים: ירפ"א א' חלק א', ירפ"א א' חלק ב', ירפ"א ב' וגיבוש טיס. כל השלבים מתקיימים בירפ"א 112 בתל השומר, מלבד הגיבוש - שנערך בבית הספר לטיסה בחצרים. זה מה שמצפה לכם בכל שלב:

שלב 1: ירפ"א א' חלק א'

שלב זה כולל שני חלקים: מבחנים פסיכוטכניים וסימולטור טיסה. שני החלקים יתקיימו באותו יום, עם הפסקה ביניהם. בסוף היום ישוקללו הציונים שלכם, ואתם תקבלו הודעה (במקום) אם עברתם או לא. 

מבחנים פסיכוטכניים 

חלק מהמבחנים הפסיכוטכניים מזכירים את המבחנים שעברתם בצו הראשון - אם כי ברמה גבוהה יותר - וחלק מהמבחנים ייחודיים רק למיונים לטיס. המבחנים נמשכים שעה וחצי עד שעתיים (בלי הפסקות), ונערכים בשעות הבוקר. המטרה שלהם היא לבדוק את ההתאמה שלכם לתפקיד במספר תחומים: 

  • חשיבה כמותית - מבחנים שבוחנים את הידע שלכם בנושאים מתמטיים כמו אחוזים, בעיות דרך והספק, שטח מעגל, הסקה כמותית, יחס מהירויות בגלגלי שיניים וכו'.
  • חשיבה מרחבית - מבחנים שמטרתם להעריך את התפיסה המרחבית שלכם. דוגמאות למבחנים כאלה: מבחן דינור (הידוע גם כמבחן הקובייה) ומבחן נוף מתא הטייס.
  • ניתוח נתונים - במסגרת המבחנים האלה תצטרכו לענות על שאלות שונות בהתבסס על טבלת נתונים שתקבלו. דוגמאות למבחנים כאלה: מבחן נחיתה ומבחן לוח טיסה.

 

סימולטור טיסה

סימולטור הטיסה בוחן אם יש לכם את הכישורים הדרושים לתפעול מטוס. בעזרת מצערת וידית ניווט (סטיק) תקבעו את מהירות המטוס, תנווטו אותו ותבצעו משימות ירי ויירוט. נציין גם שבידית הניווט יהיו המון כפתורים, אבל בסימולטור הזה תשתמשו רק באחד מהם (בשאר הכפתורים תשתמשו אם תגיעו לסימולטור שבירפ"א א' חלק ב'). בין היתר תתבקשו להגביר מהירות, לעלות ולרדת בגובה, להתקרב למטוס אחר, להתרחק ממנו ואז ליירט אותו. בשלב הסופי, תתבקשו לעשות את כל הפעולות ברצף ובמהירות. בסך הכול הסימולטור נמשך כשלוש עד ארבע שעות (בטווח הזה כלול גם הזמן שמוקדש לקריאת ההוראות), ומקבלים בו הפסקה של חמש דקות בלבד. 

 

טיפ מאיתנו: בירפ"א בוחנים גם את היכולת שלכם להתמודד עם אתגרים לא מוכרים וללמוד מטעויות. לכן, גם אם משהו לא מצליח לכם - אל תיתנו לזה לייאש או לתקוע אתכם, אלא תחשבו מה אתם יכולים ללמוד מזה כדי להתקדם הלאה.

עופו על השירות שלכם

שלב 2: ירפ"א א' חלק ב'

בשלב השני תיבחנו במבחן סימולטור נוסף ובמבחני אישיות. אחרי כל אחד מהמבחנים יעדכנו אתכם מיידית אם עברתם או לא.

סימולטור ניווט וירי

מבחן סימולטור מאתגר ומציאותי יותר מהמבחן של חלק א'. 20 השלבים הראשונים בסימולטור, או שלבי ההכנה, ילמדו אתכם בעצם איך לתפעל אותו (כמו שאמרנו, הפעם יהיו יותר כפתורים ופונקציות שתצטרכו להכיר). אחר כך תעברו ל-30 שלבים נוספים, בדרגת קושי עולה, שיבחנו אתכם על מה שלמדתם. בחלק מהשלבים תתבקשו, למשל, לנסות לזכור מפה שתוצג לפניכם לזמן קצר, ולאחר מכן לנווט בה מהזיכרון; ליירט מטרות ולהתמודד עם מטוסים שמאיימים עליכם; ובאופן כללי להצליח לתפקד עם הפרעות והסחות דעת כמו צפצופים ואזעקות, פניות במכשיר קשר וכו'. הבשורות הטובות הן שתוכלו לצאת להפסקות בין השלבים השונים, רק קחו בחשבון שזה אומר שתסיימו את יום המיונים מאוחר יותר.

 

מבחני אישיות

סדרה של מבחנים שנועדו לאפשר לצבא להכיר אתכם טוב יותר ולהבין אם יש לכם את התכונות הדרושות לתפקיד. המבחנים מחולקים לכמה סוגים:

  • שאלון אישי - במבחן זה תתבקשו לכתוב קורות חיים מורחבים: איפה למדתם ומהם הציונים שלכם, למה אתם רוצים להתגייס לטיס, אילו אירועים משמעותיים השפיעו עליכם וכו'.
  • שאלון 300 - שאלון ממוחשב שכולל כ-300 שאלות, ובמסגרתו תתבקשו לדרג את מידת ההסכמה שלכם עם היגדים שקשורים לתכונות אופי שונות (למשל אמפתיה, שאפתנות, ישירות וכו').
  • השלמת משפטים - במבחן זה יופיעו לפניכם התחלות של משפטים שונים ואתם תצטרכו להשלים אותם בהתאם לשיקול הדעת שלכם.
  • שאלון העדפות למגמות - בשלב זה גם ישאלו אתכם באיזו מגמה תרצו להיות במקרה שתעברו את המיונים ותגיעו לשלב הרלוונטי בקורס: קרב, מסוקים, תובלה וכו'.

 

שלב 3: ירפ"א ב'

שלב זה כולל תחנה של ריאיון אישי ותחנה של בדיקות רפואיות. הפעם לא תקבלו את התשובות באופן מיידי, אלא תצטרכו לחכות כמה ימים עד שתדעו אם אתם ממשיכים לגיבוש טיס או לא.

ריאיון אישי 

ריאיון עם פסיכולוג או פסיכולוגית שבו תיבדק ההתאמה שלכם לתפקיד על פי התנסויות שעברתם, תכונות אישיותיות ורמת המוטיבציה שלכם - כלומר האם יש לכם את מה שדרוש כדי להתמודד עם האתגרים הרבים של הקורס ושל התפקיד עצמו. במהלך השיחה, הפסיכולוג או הפסיכולוגית גם עשויים להתייחס לתשובות שלכם במבחני האישיות בירפ"א א' חלק ב'.

 

בדיקות רפואיות 

בדיקות גופניות מקיפות שנועדו לבדוק אם תוכלו לעמוד בדרישות הפיזיות של הקורס. בין הבדיקות שתעברו: בדיקת ראייה, בדיקת עיוורון צבעים, בדיקת שמיעה, בדיקת תפקודי ריאה, לחץ דם ואקו לב.

שלב 4: גיבוש טיס

שלב המיון האחרון והאינטנסיבי ביותר. הגיבוש אורך חמישה ימים ונערך, כאמור, בבית הספר לטיסה בחצרים. יש שני מועדים לגיבוש בכל שנה: מועד ראשון אחרי סוכות, בסביבות ספטמבר-אוקטובר, ומועד שני לפני פסח, בסביבות מרץ-אפריל. במהלך הגיבוש תתמודדו עם סדר יום עמוס ומעייף, שידמה את השגרה בקורס טיס, ועם אתגרים מנטליים ופיזיים מסוגים שונים. בגיבוש בעצם מחפשים מלש"בים שבולטים ביכולת שלהם לעבוד בצוות, ללמוד מהר ולמצוא פתרונות למצבים מורכבים, ושגם יש להם כושר גופני ברמה בינונית-גבוהה (בלי זה קשה מאוד לסיים את הגיבוש). לאלו מכם שיצלחו את הגיבוש ויתגייסו לקורס טיס, הגיבוש ייחשב לחלק מהשירות הצבאי.

 

ההכנה שתיתן לכם כנפיים


משימה שנייה: לצלוח את הקורס

קורס טיס אורך שלוש שנים, והוא בין הקורסים היחידים בצה"ל שהבוגרים שלו מסיימים בדרגת סגן ועם תואר אקדמי. הקורס נערך ברובו בבית הספר לטיסה בחצרים, והוא מורכב משישה שלבים - כל אחד מהם נמשך כשישה חודשים: 

מכין - כולל טירונות (רובאי 05), טיסות מיון ראשונות (צ'קים), קורסים אקדמיים וכו'. 

בסיסי - כולל הכשרה לקצונה, קורס צניחה, סדרת מילוט וכו'. בסוף השלב הזה החניכים מחולקים למגמות השונות (טייסי קרב, טייסי מסוקים, טייסי תובלה, נווטי קרב, נווטי תובלה ומהנדסי טיסה). בסוף השלב הזה החניכים מקבלים סיכת קצונה של לוחמי צוות אוויר.

ראשוני - כולל בעיקר טיסות אימון ומטרתו לפתח את מיומנויות הטיסה של החניכים, בהתאם למגמות שבהן שובצו.

מבואות + מסלולים - שני השלבים האלה מרכיבים את שנת ההשכלה של החניכים. במהלך שנה זו הם לומדים לתואר ראשון באוניברסיטת בן גוריון באחד מהמסלולים הבאים: מתמטיקה ומדעי המחשב; ניהול מערכות מידע; כלכלה וניהול; פוליטיקה וממשל וניהול. בנוסף, הם מובילים פרויקטים שונים של מעורבות בקהילה.

מתקדם - כולל את השלמת הלימודים האקדמיים וכן רכישת מיומנויות טיסה מבצעיות ומתקדמות. בסיום השלב הזה נערך מסדר הכנפיים (טקס סיום הקורס), שבו כמובן מקבלים הבוגרים את סיכת כנפי טיס.

אחרי שצלחו את כל השלבים, בוגרי הקורס משובצים בטייסות שבבסיסי חיל האוויר השונים, ומתחילים את שירות הקבע שלהם, שנמשך שבע שנים (יש לא מעט טייסים שחותמים אחר כך עוד קבע ומתקדמים לתפקידים בכירים יותר).


שאלות נפוצות

כמה חניכים מסיימים קורס טיס?

בממוצע, רק אחד או אחת מתוך שישה חניכים מסיים/ת את הקורס בהצלחה.

ומה קורה למי שנופל או נופלת מקורס טיס?

הנופלים מקורס טיס מתחלקים לשניים: 

1. נק"טים - נושרי קורס טיס. מדובר על חיילים שנפלו מהקורס לפני סוף השלב הבסיסי (השלב השני בהכשרה).

2. מצ"אות - מודחי צוות אוויר. החיילים שנפלו מהקורס אחרי השלב הבסיסי, וכבר הספיקו לקבל סיכת מ"מ. 

נק"טים בדרך כלל יעברו ראיונות בתוך חיל האוויר וגם בחילות אחרים, שם ינסו להבין למה הם נפלו מהקורס ולמצוא להם תפקיד שיתאים להם. פעמים רבות, נק"טים משובצים כסיירי אוויר, פקחי העמסה, קשל"טים, בקרים ועוד.

מצ"אות יתבקשו להתייצב לפני ועדה שמעריכה את היכולות והכישורים שלהם (פיקוד, חוסן אישי וכו'). התפקידים הכי מבוקשים בקרב המצ"אות הם בקרים או מפעילי כטב"ם.

בשני המקרים יכול להיות שהנופלים מהקורס ישובצו בתפקידים שהתקבלו אליהם בתור מלש"בים.

כמה עוברים גיבוש טיס?

רק 40% מכל המלש"בים שמתחילים את הגיבוש, יסיימו אותו בהצלחה ויתקבלו לקורס טיס. 20% מהמלש"בים שניגשים לגיבוש כלל לא יסיימו אותו, ויחתמו ויתור מתישהו במהלכו.

כמה מלש"בים מתמיינים לקורס טיס בכל שנה?

בכל שנה יכולים להתמיין לטיס עד 10,000 מלש"בים (מתוכם יש מכסת מינימום שמוקצית לבנות).

מה זה ירפ"א 112?

יחידת רפואה אווירת 112, או בקיצור - ירפ"א, היא יחידה בתל השומר שבה נערכים שלבי המיון הראשונים של הקורס (ירפ"א א' וירפ"א ב').

ואיך מגיעים לשם? הכי קל לחפש באפליקציית הניווט או התחבורה הציבורית שאתם משתמשים בה "בסיס תל השומר שער צפון". ירפ"א 112 נמצאת ממש ליד :)

מה זה מבחן דינור?

מבחן דינור הוא אחד מהמבחנים הפסיכוטכניים שנערכים בירפ"א א' (חלק א'), ומטרתו לבחון את התפיסה המרחבית של המועמדים. זהו מבחן ממוחשב, ובכל שאלה בו תופיע על המסך קובייה שעל פאותיה מסומנות נקודות. בהתבסס על ההנחיות שיינתנו לכם על תנועת הנקודות, תצטרכו לקבוע אם שתי נקודות ספציפיות ייפגשו ואם כן - מתי (יש שלושה זמנים אפשריים). 

← אפשר לקרוא עוד על מבחן דינור כאן.

אפשר להתמיין לעוד תפקידים במקביל למיונים לטיס?

זה משתנה מבנים לבנות. נסביר:

בגדול, בנים לא יכולים להתמיין ליחידה אחרת תוך כדי המיונים לטיס. יש רק שני יוצאים מן הכלל: אפשר להתמיין לתפקידי מודיעין ולהשתתף ביום סיירות. אם התקבלתם גם לתפקיד במודיעין או שהשגתם מיונים כלשהם ביום הסיירות, אז במקרה שתנשרו בהמשך מקורס טיס - תוכלו להיכנס לתפקיד שהתקבלתם אליו במודיעין או להמשיך את המיונים שקיבלתם ביום הסיירות. עוד דבר שחשוב לציין כאן הוא שכל הבנים שנמצאו מתאימים לטיס מבחינת הנתונים שלהם, חייבים להגיע למיונים. אפשר לחתום ויתור על המסלול רק בשלב הגיבוש.

אצל בנות, לעומת זאת, מדובר במסלול התנדבותי: אפשר לחתום ויתור בכל שלב של המיונים, ואפשר גם להמשיך להתמיין ליחידות נוספות בצה"ל.

גם בנות יכולות להתמיין לטיס?

כן! אם תימצאו מתאימות מבחינת הנתונים שלכן, תקבלו זימון למיונים לטיס. בניגוד לבנים, תוכלו לחתום ויתור בכל שלב במיונים. 

חשוב לדעת: אם התקבלתן גם לטיס וגם ליחידה נוספת אבל בחרתן בטיס, אז במקרה של נפילה מהקורס יהיה לכן "מצנח זהב" - כלומר תוכלו להשתבץ ביחידה הנוספת שהתקבלתן אליה.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.