שלבי המיון לפני קורס טיס

לאחר שתקבלו את הזימון הנכסף למיונים לקורס טיס, תעברו מספר שלבים. חשוב לדעת כי רק מועמדים שיעברו בהצלחה את שלב א', ימשיכו לשלבים הנוספים.

1. ירפ"א א', חלק א' - מבחנים פסיכוטכניים וסימולטור טיסה

בשלב זה תזומנו ליחידת המיון של חיל האוויר שנמצאת בירפ"א 112 בתל השומר, ושם תעברו כמה מבחנים. הראשון - סימולטור טיסה - הוא מבחן הבוחן את היכולת שלכם לתפעל מטוס האורך כ-3 שעות. איך זה עובד? תשבו מול מסך כחול/שחור, ובעזרת ידית הניווט של המטוס (סטיק) השולט בכיווני הטיסה והמצערת שאחראית למהירות תשלטו במטוס ותתבקשו לבצע משימות כמו מרחק ממטוס אויב, פניות, עלייה וירידה בגובה וירי.

בטרם המבחן תקבלו אפשרויות רבות לתרגול, וחשוב שתמצו אותן. השליטה בסטיק דורשת אימון, ועל כן סביר להניח שבפעמים הראשונות תנחלו כישלון. אל תיתנו לזה לייאש אתכם. זכרו שבדיוק בשל כך ניתנה לכם האפשרות לתרגל. כמו כן, הקפידו לקרוא בעיון את ההוראות ושמרו על קור רוח בתרגולים ובמבחן.

בסיום המבחן תקבלו את הציון שלכם ותדעו האם עברתם את המבחן. במידה וכן, יתקיימו במהלך היום מבחנים הבוחנים ראייה מרחבית כמו מבחן דינור, מבחן נוף מתא הטייס ומבחן נחיתה. כל המבחנים הללו זמינים בערכה התרגול שלנו! בנוסף, תקבלו גם מבחן אישיות ממוחשב ולוח טיסה. הערכה של מכון נועם תעזור לכם להתכונן לכל המבחנים הפסיכוטכניים, בדגש על חשיבה מרחבית - מבחנים שהצלחה בהם חיונית להמשך המיונים.

 

הגשימו את החלום שלכם.

2. ירפ"א א', חלק ב' - מבחני צוות אוויר, סימולטור טיסה ומבחני אישיות

שלב זה כולל סדרה נוספת של מבחנים שמתקיימת גם כן בתל השומר, וישתתפו בו המועמדים שעברו בהצלחה את שלב א'. בעבר נערכו מבחני צוות אוויר בלשכות הגיוס, אך בשנים האחרונות הם מתקיימים בחיל האוויר. מבחנים אלו הם מבחנים טכניים ופיזיים, והם דורשים קואורדינציה וסבלנות. במהלך המבחנים תצטרכו לתפעל מכשירים שונים, דוגמת מחוגות וגלגלי שיניים, ולבצע משימות בפרקי זמן קצרים יחסית. כך למשל, תיאלצו להתמודד עם הרכבה של מכונה על לוח עץ ולבצע משימות שונות; כמו כן תיבחנו במבחן קואורדינציית יד-עין, שיבדוק את היכולת שלכם לנווט בתוך לוח עץ צפוף.

נוסף על כך, תיבחנו שוב בסימולטור טיסה ברמה גבוהה יותר ותעברו סדרה נוספת של מבחנים פסיכוטכניים ממוחשבים בנושאים דומים לאלו שהופיעו בשלב א' - מבחנים טכניים, ראייה מרחבית וכדומה. השוני בשלב זה מתבטא גם בביצוע מבחני אישיות - תדרשו לענות על מגוון שאלוני אישיות, מבחן 300, השלמת משפטים ועוד. אנחנו במכון נועם יצרנו ערכת הכנה מותאמת למבחני האישיות כך שתגיעו מוכנים וללא הפתעות. זכרו - שלב המיון זה, כמו הראשון, הוא שלב מסנן לכן מומלץ להגיע מוכנים.

3. ירפ"א ב' - בדיקות רפואיות וריאיון אישי

השלב השלישי כולל בדיקות רפואיות בבסיס ירפ"א (יחידת רפואה אווירית). הבדיקות נועדו לבחון את מצבכם הגופני ולוודא שתוכלו לעמוד בקורס המפרך ובטיסות. כמו כן, ייערך לכם ריאיון אישי עם פסיכולוג, שבו תיבדק רמת המוטיבציה שלכם. גם לשלב זה יצרנו עבורכם הכנה. ברכישתה, תגיעו אלינו למכון ותעברו סימולציית ריאיון ולאחריה המדריך ינחה אתכם למענה מותאם לשאלות, וייתן לכם טיפים ודגשים על התנהלות בריאיון האישי.

4. גיבוש קורס טיס

אם תעברו את כל השלבים שהצגנו עד כה, תגיעו לגיבוש לקורס טיס. במהלך הגיבוש (שנחשב לחלק מהשירות הצבאי וכלול בפז"ם) תתמודדו עם שגרת יום מפרכת, שתדמה את שגרת הקורס, ותסייע לבוחנים להעריך מי מכם יוכלו להתמודד עם קשיי הקורס לאורך זמן. אם תעברו את הגיבוש, תהפכו לחניכי קורס טיס מן המניין. 

חשוב לדעת!

    • בשנים האחרונות התייעל התהליך וקוצר ומספר החניכים המנופים בכל שלב גדל.
    • בזמן המיונים לטיס, בנים אינם יכולים להתמיין לשום יחידה אחרת ויכולים לחתום ויתור רק בשלב הגיבוש. לעומת זאת, בנות יכולות להמשיך להתמיין לשאר היחידות בצה"ל גם בעת המיונים לקורס טיס ויכולות לחתום ויתור בכל שלב.

 

 האתגר הגדול ביותר לפניכם. הצטרפו לחוד החנית של צה"ל.


תנאי הקבלה לקורס טיס

כדי להתמיין לאחד הקורסים הנחשקים ביותר בצה"ל, על המועמדים להציג נתונים גבוהים:

  • פרופיל 97
  • קב"א 54 ומעלה
  • דפ"ר 60 ומעלה
  • לבנות בלבד - ציונים ביום המא"ה: שדה - 4 ומעלה; פיקוד - 2 ומעלה; צוות - 4 ומעלה.


חשוב לציין כי גם עמידה בתנאי הסף שצוינו לעיל, אינה מבטיחה זימון למיונים. נתונים אישיים מסוימים, העדפות אישיות או שיקולים שונים של צה"ל עשויים גם הם להשפיע.


מידע כללי על קורס טיס

חיל האוויר הוא מושא גאוותו של הצבא הישראלי ואחד היתרונות הגדולים שלו על הצבאות המקיפים את מדינת ישראל. מסיבה זו שירות בחיל הוא חלום של צעירים רבים. קורס טיס הוא אחד הקורסים המבוקשים ביותר בצה"ל, ובוגריו עתידים לשרת בתפקידי צוות אוויר כ-12 שנים לפחות.

הקורס כולל שישה שלבים - מכין, בסיסי, ראשוני, מבואות, מסלולים ומתקדם - ובמהלכו מסווגים החניכים לתפקידים בצוות האוויר - טייסים, נווטים או מכוננים; ולמגמות - קרב, תובלה או מסוקים. כמו כן חניכי הקורס משלימים במהלכו את לימודיהם לתואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון. עם תום הקורס ממשיכים פרחי הטייס לשירות קבע.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.