הכנה למבחני המחוננים של מכון קרני לעולים לכיתות ה'-י"א.

מהם מבחני המחוננים במכון סאלד?

מבחנים לאיתור מחוננים מטעם משרד החינוך נערכים מדי שנה לתלמידי כיתות ב' וג'. מטרת המבחנים היא לאתר מספר מצומצם של תלמידים בעלי יכולות גבוהות ולהעניק להם אפשרות לפתח את כישוריהם וידיעותיהם יותר מכפי שמתאפשר במסגרת תוכנית הלימודים הרגילה. הגוף הממונה על המבחנים בשפה העברית הוא מכון סאלד, ובשאר השפות מכון קרני.

למידע נוסף, קראו את המדריך השלם להורים לקראת מבחני מחוננים (pdf).


מכון סאלד - מבחני שלב א' לאיתור מחוננים

המבחן מתקיים בכל בתי הספר השייכים לחינוך הממלכתי, ובשנת הלימודים הנוכחית נערך ב-5/11/2018. במקומות שבהם מתקיימות תוכניות ההעשרה לתלמידים מכיתה ג', ניגשים למבחן תלמידי כיתה ב'. לעומת זאת במקומות שבהם מתחילות תוכניות ההעשרה רק בכיתה ד', ניגשים למבחן תלמידים בכיתה ג'. המבחן מועבר ונבדק על ידי סגל מורי בית הספר.

לכל היותר 17% מהנבחנים ימשיכו לשלב ב': כ-15% יאותרו לפי הציונים שקיבלו במבחנים ו-2% נוספים יתווספו לאחר ערעורי ההורים ובהתאם לשיקולי הצוות החינוכי. הכנה מוקדמת תגדיל את סיכויי ילדכם לעבור לשלב ב'. למכון נועם ערכות הכנה מותאמות לכל הגילים.


"הערכה מצוינת ומעשירה את הילד הרבה מעבר לחומר הנדרש. הייתי ממליצה להורים לתת לילדיהם לתרגל בערכה גם ללא קשר למבחן".

 

הכנה למבחן איתור מחוננים, כיתה ב' שלב א', אוקטובר 2018 – מכון סאלד

מכון סאלד - מבחני שלב ב' לאיתור מחוננים

מבחנים אלה מיועדים לאותם 15%-17% מהתלמידים שעברו בהצלחה את מבחני שלב א' של מכון סאלד. לאחריהם ייבחרו התלמידים אשר יזכו להשתתף בתוכניות המובחרות והמושקעות שמציע משרד החינוך למחוננים ולמצטיינים. תוכניות אלה, המתקיימות במסגרת של יום העשרה שבועי או במסגרת של כיתת מחוננים, חושפות את התלמידים למגוון רחב של נושאים מרתקים, כגון חשיבה לוגית, חשיבה מתמטית ומדעים, אשר נלמדים ברמה נמוכה או שאינם נלמדים כלל במערכת החינוך הרגילה. ההשתתפות בתוכניות ההעשרה למחוננים סוללת את הדרך לשירות צבאי ביחידות מובחרות ולקבלה למסלולי לימוד יוקרתיים לתלמידים מצטיינים באוניברסיטאות השונות.

כדי להביא לידי ביטוי את יכולותיו במבחן האיתור, חשוב שילדכם ידע מה מצפה לו ויגיע מוכן. הודעה על מועד המבחן ועל המקום שבו ייערך מגיעה רק כשבועיים לפני המועד, ולכן מומלץ לא להמתין ולהתחיל מייד בהכנה.

תרגלו חינם מבחן שלב ב' לדוגמא


מבחני המחוננים בכיתות ב', ג' ו-ד'

מכון סאלד מבצע את מבחני הקבלה לתוכניות ההעשרה שמפעיל האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים במשרד החינוך. המבחנים מיועדים לתלמידים בכיתות ב' או ג' (לפי שכבת הגיל שבה נפתחת התוכנית בכל מקום ומקום), ובמקרים מיוחדים ייבחנו במבחנים גם תלמידים בכיתה ד'.

תהליך הקבלה לתוכניות ההעשרה בכיתות ב' ו-ג' כולל את שלב א' ושלב ב', בעוד תלמידי כיתות ד' ניגשים לשלב ב' בלבד. מי שיעברו את השלבים בהצלחה יוכרו כמחוננים או כמצטיינים, ויזכו להשתתף בתוכניות השונות שמציע משרד החינוך. במקרים מסוימים מכון קרני הוא שיבצע את הבחינה, ולא מכון סאלד, למשל במקרה שבו התלמיד דובר שפה זרה.

לפרטים על המבחנים במכון קרני 

מכון נועם מציע מגוון ערכות תרגול מעודכנות, המותאמות לגיל של ילדכם:

← הכנה למחוננים לכיתה ב'

← הכנה למחוננים לכיתה ג'

← הכנה למחוננים לכיתה ד'


רקע על מכון סאלד

מכון סאלד הוקם בשנת 1941 על ידי הפעילה הציונית הנרייטה סאלד. המכון מפתח ומקיים מבחני אינטליגנציה וקבלה לבתי ספר עבור משרד החינוך ומוסדות נוספים. כמו כן, מכון סאלד אחראי לכתיבתם של מבחני בגרות במקצועות עיוניים ולקיומו של מבחן איתור המחוננים הארצי.

אחת ממטרותיו של מכון סאלד היא פיתוח כלי מדידה והערכה המשמשים למיון תלמידים למסגרות לימוד ייחודיות. צוות המכון משתף פעולה עם בתי ספר ברחבי הארץ כדי ליצור מיון רב-שלבי, הכולל היבטים שונים של הערכת יכולות – מבחני ידע, שאלוני אישיות, ראיונות, הצגת עבודות וסדנאות התנסות.

מכון נועם מציע ערכות תרגול מותאמות למבחני מכון סאלד. הערכות כוללות מאות שאלות עם הסברים מפורטים ודרכי פתרון המתאימות לילדים.


בערכה שלנו סרטוני הדרכה והעשרה שיעזרו לכם להתכונן למבחן:

ידע כללי - מדינות בעולם

סרטון הדרכה - כפל

 

איך מסמנים תשובות במבחן מחוננים?

איך פותרים צורות בשורה?

אפשר לעזור לך סימן שאלה
אפשר לעזור לך סימן שאלה
לפני שנמצא בשבילך את ההכנה המתאימה, הנה כמה פרטים שאנחנו צריכים.
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.