כל עבודה בהישג ידך
 

התמודדות עם פיטורים

פיטורים מהעבודה נחשבים לאחד מהאירועים הטראומטיים בחיים. בדומה לגירושין, פיטורים מכניסים את המפוטר ומשפחתו לתקופת משבר. הם מציבים את המשפחה במצב של חוסר וודאות, חוסר ביטחון ולחץ. אדם שפוטר חווה תחושות כמו: בדידות, חוסר ערך עצמי, חרדה. התגובה הטבעית לפיטורים היא התנגדות למציאות החדשה. רצון עז לחזור לעבודה ממנה פוטר.

אנשים שפוטרו מוכנים לעשות כמעט הכל כדי לחזור לעבודתם הקודמת. מצב דומה מתרחש ביחסי זוגיות, אדם שננטש על ידי בן זוגו שואף בשלב הראשון לחזור לקשר שנותק בכל מחיר. אדם שננטש רואה פתאום יתרונות גדולים בקשר שנותק, כאילו בגלל הניתוק הפך הקשר למשמעותי יותר. לוקח זמן עד שהוא יפנים את הפרידה ויקבל את העובדה שהקשר נותק. כך גם בשלב הראשון לאחר פיטורים מתעורר רצון להחזיר את המצב לקדמותו, לקוות שנחזור לעבודה במהירות, להאמין שאפשר להתקבל לעבודה חדשה וטובה תוך זמן קצר.

הבעיה, שלא תמיד זה מצליח, בהרבה מקרים פיטורים אינם מסתיימים תוך זמן קצר. יש מקרים בהם המפוטר צריך לעבור תקופה ארוכה יחסית ללא עבודה. הקושי הגדול בשלב זה הוא להסתגל למצב החדש. ללמוד איך לחיות ללא עבודה, איך למלא את הריקנות שנוצרת. שלב ההסתגלות למצב החדש הוא אחד המבחנים הקשים שמפוטר צריך לעבור. לוקח זמן עד שאדם שפוטר מעבודתו לומד למצוא עניין כשהוא קם בבוקר ללא עבודה, לוקח זמן עד שלומדים ליהנות מהחופש, מקריאת ספרים, ממשפחה, מפגישה עם חברים.

מצב דומה מתרחש בנפשו של אדם שנעזב על ידי בן זוגו וצריך להפנים את העובדה שעליו לחיות תקופה מסוימת לבד ללא בן זוג. לוקח זמן עד שלומדים להתגבר על הפחד להיות לבד ללא בן זוג. בשלב הראשון הקושי הוא גדול אך כשאדם מצליח להתגבר על הפחד הראשוני להיות לבד, הוא יגלה שיש גם יתרונות בלהיות לבד. שהחיים יכולים להיות מהנים גם ללא בן הזוג. ההתמודדות עם שלב הפחד הראשון היא מבחן שחשוב לעבור בהצלחה. כשאדם מצליח להתגבר על הפחד להיות לבד הוא יכול לבחור בן זוג מתוך הכרות אמיתית עם יתרונותיו ויכולותיו.

הרצון למצוא עבודה באופן מיידי לאחר פיטורים היא טבעית, בדיוק כמו הרצון למצוא בן זוג חדש מיד לאחר פרידה. מי שמצליח למצוא מיד עבודה טובה או בן זוג מתאים יפחית את תחושת המשבר, כי עבודה וזוגיות משפרים את חיינו ומפחיתים את תחושת החרדה. במקרים שלא מוצאים עבודה מיד, צריך ללמוד להיות סבלניים, כדאי לקחת את ההזדמנות ולמצוא עניין בחיים גם ללא העבודה. הלמידה הזאת אינה קלה אך היא טומנת בחובה תהליך גדילה והתבגרות. היא מאפשרת לאדם לבחור עבודה חדשה מתוך ביטחון ולא מתוך מצוקה.

מאת דוד משולם, מנכ"ל מכון נועם
מתוך הטור "יחסי אהבה ועבודה" שפורסם בעיתון "מעריב".


לתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
חנות מכוני מיון וארגוניםליווי אישי למפוטרים

מבחני דוגמא בחינם


ממליצים
עברתי בהצלחה וגם התקבלתי לתפקיד. תודה רבה !!!
נבחנה באור יישומים לתפקיד אדמיניסטרטיבי, יולי 2013
רק רציתי להודות לכם על יום ההכנה המצוין והאפקטיבי. ההכנה שלכם הייתה מצויינת ומדוייקת...
נבחן באלביט לתפקיד מהנדס מערכות, מאי 2012


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id