כפיר - החטיבה המנומרת של צה"ל

חטיבת כפיר הוקמה בשנת 2005, ולמרות שהיא חטיבת החי"ר הצעירה ביותר - היא גם הגדולה ביותר. החטיבה ניצבת בחזית הלחימה בטרור הפלסטיני, בדגש על אזור יהודה ושומרון (איו"ש). זו הסיבה שבניגוד לחטיבות חי"ר אחרות, לוחמי החטיבה מתמקצעים בלחימה בשטח בנוי צפוף התואם לערים הפלסטיניות שבהן יוצבו, בלחימה תת-קרקעית ובקרב מגע. בנוסף, לוחמי כפיר לומדים את השפה הערבית ואת אורחות חייהם של תושבי יהודה ושומרון, במטרה לנסות ולהפחית את החיכוך עם האוכלוסייה האזרחית. בשנים האחרונות החטיבה אף מרחיבה את פעילותה ותופסת קווים מגבול מצרים ועד רמת הגולן.

השירות בגדודי החטיבה (מלבד הסיירת) מורכב מסבבים: ארבעה חודשי אימון וארבעה חודשי תעסוקה מבצעית. במסגרת התעסוקה המבצעית הלוחמים "תופסים קו", עושים סיורים, שומרים במחסומים ויוצאים לפעילויות מבצעיות כמו מעצרים, מארבים וסריקות אמל"ח. 

לחטיבת כפיר כומתה ייחודית בנוף: זוהי כומתה מנומרת, המשלבת צבעי אדמה וזית - צבעי הסוואה. 


חטיבת כפיר - תנאי קבלה והכשרה

איך מתקבלים לחטיבת כפיר?

כדי להתקבל לתפקיד לוחם כפיר עליכם לעמוד בתנאי הסף הבאים:


כדי להגדיל את סיכויי השיבוץ בחטיבה, מומלץ לדרג אותה גבוה בשאלון ההעדפות. 

איך נראה מסלול ההכשרה של לוחם כפיר?

  • טירונות - בשלב הטירונות, שנמשך ארבעה חודשים, לומדים את עקרונות ויסודות הלוחם, ומתרגלים משמעת צבאית, עבודת צוות ושימוש בנשק. זה גם הזמן שבו יכולים לשלוח אתכם לכל מיני קורסים נוספים, כמו קורס חובשים, קורס הפעלת נשק כבד, קורס צלפים וקורס נהגי נגמ"ש. בסוף הטירונות תוסמכו לרובאי 05. 
  • אימון מתקדם - שלב האימון המתקדם נמשך כארבעה חודשים נוספים. במסגרת השלב הזה תהפכו לגדוד מאוחד, ותתנסו בסוגי לחימה שונים כמו לוחמה בנגמ"ש, שיתוף פעולה עם מסוקים וטנקים ולוחמה זעירה. בשלב זה גם מאותרים החיילים שיכולים להתאים לפיקוד. בסוף האימון המתקדם תוסמכו לרובאי 07, ואחרי מסע כומתה תקבלו את הכומתה המנומרת. הטירונות והאימון המתקדם מתקיימים בבא"ח כפיר שבבקעת הירדן. 
  • פלוגת מסלול - לאחר סיום האימון המתקדם מגיע השלב שכל לוחם מצפה לו: "עלייה לקו", הצטרפות לפלוגת מסלול באחד מגדודי כפיר: גדוד נחשון, שמשון, דוכיפת או נצח יהודה. לאחר ארבעה חודשים בפלוגת מסלול תמה ההכשרה ומגיע הטקס המיוחל - טקס מכובד שבו מוענקת לכל חייל סיכת לוחם כפיר שמסמלת את סיום ההכשרה.

שימו  - בתחילת הטירונות תוכלו לנסות ולהתקבל לסיירת כפיר (סיירת חרוב). אם תתקבלו, תמשיכו לאחר האימון המתקדם לאימון נוסף בן ארבעה חודשים, ולא תצטרפו לפלוגת מסלול. האימון של הסיירת מתקיים בבסיס מרו"ם שבמרכז בארץ. 


אהוב מסיירת חרוב: הגדודים והסיירת של חטיבת כפיר

חטיבת כפיר מורכבת מארבעה גדודים ומסיירת:

  • גדוד נחשון - הגדוד הוקם בשנת 2000 והיום הוא חלק בלתי נפרד מחטיבת כפיר. בין היתר, במבצע "חומת מגן" הגדוד השתתף בקרבות מרכזיים, עצר מבוקשים וחשף כמויות רבות של אמל"ח. 
  • גדוד שמשון - הגדוד עבר טלטלות במהלך שנות פעילותו - הוא הוקם לאחר האינתיפאדה הראשונה ופעל כיחידת מסתערבים. לאחר הסכמי אוסלו הוא פורק, והורכב מחדש לאחר כעשור. היום הוא פועל באזור איו"ש. 
  • גדוד דוכיפת -הגדוד הוקם בשנת 1966 כסיירת מובחרת הכפופה לצנחנים, שתפקידה הוא לחימה על גבי שריונית. מאז ועד היום גדוד דוכיפת השתתף בפעילות שוטפת ובמבצעים חשובים בכל איו"ש. 
  • נצח יהודה - גדוד נצח יהודה, שהוקם בשנת 1999, מגייס לשורותיו לוחמים מהזרם החרדי, כדי לאפשר להם להשתלב בצבא תוך שמירה על אורח חיים דתי. בסוף 2008 הגדוד החל לשרת באזור ג'נין. 
  • סיירת חרוב (סיירת כפיר) - סיירת חרוב נקראת על שמה של סיירת חרוב האגדית שפורקה בשנת 1973. לוחמי הסיירת עוסקים בלחימה בסבך, ניווטים, ניוד, נ"ט, לוט"ר ועוד, ומרבית השירות שלהם מורכב מאימונים וממבצעים מיוחדים.
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.