מהי דינמיקה קבוצתית?  

דינמיקה קבוצתית היא תרגיל שנועד להעריך את מידת התאמתכם החברתית והאישיותית לתפקיד ולארגון שאליהם אתם מועמדים. הדינמיקה נערכת במסגרת מרכז הערכה ומשתתפים בה 12-6 מועמדים. על פי רוב, את הדינמיקה מנחה פסיכולוג מוסמך, ובמהלכה תקבלו משימות קבוצתיות מאתגרות אשר יאפשרו למנחה להעריך את הכישורים החברתיים שלכם ואת התפקוד שלכם בצוות. הפרמטרים שהמנחה יבקש להעריך בזמן הדינמיקה הם: 

  • עבודה בצוות
  • ביטחון בחברה
  • תפקוד בלחץ 
  • יוזמה
  • יכולת השפעה
  • יכולת ליצור קשרים והדרך שבה אתם עושים זאת (אדיבות, תוקפנות, קשב וכו').

 

עם סיום הדינמיקה יכתוב המנחה את הערכתו בנוגע לתפקודכם. ההערכה תכלול את תיאור התנהלותכם בדינמיקה ואת חוות דעתו של המנחה בנוגע למידת התאמתכם לתפקיד ולארגון. להערכה זו יהיה משקל רב בשקלול הציון הסופי שלכם במרכז ההערכה.


איזו התנהגות תעיד שאני מתאים לתפקיד?

מרכזי ההערכה גיבשו מכלולים של תכונות רצויות ובלתי רצויות לעובדים המאיישים תפקידים כלליים מסוימים. מכלולים אלו מסייעים למרכזים להעריך את מידת התאמתו של מועמד לתפקיד מסוים. לעיתים הארגונים ששולחים את מועמדיהם למרכזי הערכה מבקשים מהמרכזים להעריך מאפיינים נוספים שהם מחפשים בעובדיהם ולהתחשב בהערכה זו בשקלול מידת התאמת המועמד לתפקיד.

להלן כמה דוגמאות לתכונות רצויות ובלתי רצויות לתפקידים מסוימים:

 • נבחן אסרטיבי, כריזמטי והחלטי, שרעיונותיו מתקבלים ושתרומתו לקבוצה ניכרת, יוערך כמתאים לתפקידי ניהול.
 • נבחן שהתנהגותו ידידותית, מתחשבת ונעימה, אך חסרה כוח השפעה, יוערך כמתאים לתפקיד של איש צוות, אולם מתאים פחות לתפקיד ניהולי.
 • נבחן שמתנהג בתוקפנות ובשתלטנות יוערך כמועמד שמתקשה לפעול בחברת אנשים. הוא לא יקבל המלצה לתפקידים שכרוכים בעבודת צוות, ולעיתים גם ייפסל לתפקידים אחרים.
 • נבחן שיציג מעורבות נמוכה, לא יקבל המלצה לתפקידי ניהול. ייתכן שנבחן כזה יקבל המלצה לתפקידים טכניים, למשל בודק תוכנה בחברת הייטק.

טיפ!

מאחר שהדינמיקה היא תרגיל קבוצתי, רבים מאמינים שהצלחת הקבוצה תביא בהכרח להצלחה אישית ולקבלת ציון גבוה במרכז ההערכה. אומנם הצלחת הקבוצה חשובה ויש להביא אותה בחשבון, אך יש לזכור כי התנהלות אישית ויצירת רושם אישי חיובי חשובים יותר. זכרו כי חוות הדעת שתיכתב עליכם בסוף הדינמיקה היא אישית, ולא קבוצתית. 

שימו לב כי הפעולות הנעשות לשם קידום הצלחת הקבוצה לא באות על חשבון הרושם שאתם מעוניינים להותיר. 


דינמיקה קבוצתית - חדר בריחה

בתפקידים מסוימים (בעיקר תפקידים ניהוליים, וכן מהנדסים וטכנאים) מבחן חדר הבריחה מחליף את תרגיל הדינמיקה הקבוצתית המסורתי. מבחן "חדר בריחה" הוא מבחן "משחקי" המשמש כיום גם כלי אבחוני, הבודק את תפקודיו ואת כישוריו של הפרט כחלק מקבוצה. במבחן חדר הבריחה תתבקש קבוצת מועמדים להיחלץ ממתחם סגור בהגבלת זמן, באמצעות פתירת חידות וביצוע משימות שונות הדורשות שיתוף פעולה. המשימות והחידות הן אינטראקטיביות ונקבעות בהתאם לנושא שהוגדר. לדוגמה: מסביב לעולם - משימות עם דגלים ותיבות. חשוב לציין כי למרות השינוי במתכונת המבחן הקבוצתי, המשימות שניתנות בחדר הבריחה בוחנות את אותם כישורים ותכונות שבודקת הדינמיקה הקבוצתית. מכון נועם מציע הכנה מקיפה למבחן חדר הבריחה.


סרטון - הכנה לדינמיקה קבוצתית במכון נועם

Play

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.