טיפים לזמן ההכנה והתרגול בבית

  • הקפידו על תרגול במינונים נכונים ובפרקי זמן סבירים - הורים שנוטים ללחוץ על ילדיהם להמשיך לתרגל מעבר לגבול היכולת שלהם עלולים לעורר תסכול אצל הילדים, וזה יופנה כלפי המבחן, ובסופו של דבר יפגע בביצועיהם. תרגלו יחד בפרקי זמן קצרים, והישארו ערניים לסימני עייפות ולהתרופפות בקשב. גם תרגול יומי קצר ייטיב עם ילדיכם ויספק להם היכרות מוקדמת עם נושאי המבחן ועם סוגי השאלות הכלולים בו.
  • פוגגו חששות באמצעות התנסות מוקדמת בבית - מבחן המחוננים נערך בכתב, ומשום שהוא כולל מספר רב של שאלות, הוא מוגש לילדים כחוברת בת כ-10 עמודים. ילדים בכיתות ב' וג' עלולים לחוש תסכול וחוסר אונים נוכח חוברת הדפים העמוסה המוגשת להם בתחילת המבחן. הדרך הפשוטה ביותר לסייע להם להתמודד עם התחושות הללו היא לתרגל את הסיטואציה הזו בסביבה הרגועה של הבית. הדפיסו את הסימולציות מערכת ההכנה, ופתרו את השאלות עם הילדים במגבלת זמן הדומה לזו שבמבחן. בדרך זו תאפשרו להם להתנסות בתנאי המבחן האמיתיים טרם יום המבחן, ולגשת אליו ברוגע ובביטחון מוחלט. 
  • סייעו לילדים בהתמודדות עם מגבלת הזמן - סביר שמבחן המחוננים עצמו יהיה המפגש הראשון של הילדים עם פתרון שאלות בזמן קצוב. התרגול המוקדם יסייע לכם, ההורים, לאבחן את הקשיים של ילדיכם בהתמודדות עם מגבלת זמן טרם יום המבחן, ולסייע להם להתמודד איתם. צפו בילדיכם פותרים את השאלות בזמן קצוב ובדקו האם הם מוטרדים ממגבלת הזמן, האם ביצועיהם נפגעים בשל כך, או שמא הם דווקא נוטים שלא להתחשב בה כלל. סייעו לילדיכם להתגבר על המכשולים בתיווככם, כדי שיגיעו ליום המבחן כשהם מסוגלים לעבוד בזריזות וביעילות, ללא הפרעות מיותרות. 
  • תרגלו את שיטת "הניחוש המושכל" - הניקוד במבחן המחוננים נקבע רק על פי התשובות הנכונות. מכאן, שגם אם ילדיכם אינם יודעים את התשובה לשאלה מסוימת, מומלץ שינחשו, ולא ישאירו אותה ללא מענה. אומנם לנו כהורים זה נשמע טריוויאלי למדי, אך מתברר שלילדים לא ממש. בפועל, ילדים רבים מתקשים לסמן תשובה כשהם אינם בטוחים בה, ולא אחת מעדיפים להשאיר את השאלה ללא מענה. כדי לעזור להם להתמודד עם ה"קיפאון" שלעיתים פוקד אותם, ועם הקושי לסמן תשובה גם כשאין ביטחון או ודאות לגביה, חשוב שתסבירו להם שלא מצופה מהם לדעת את התשובה הנכונה לכל שאלה ושאלה במבחן המחוננים. כמו כן, למדו אותם כיצד מנחשים באופן מושכל. לא זו בלבד שיהיה בכך כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה שלהם בניחוש, אלא שכלי עזר זה חשוב זה יסייע להם להתמודד עם הסיטואציה. לבסוף, תרגלו איתם שאלות מתאימות, כך שההתנסויות הראשונות שלהם יהיו בתיווך שלכם. 

זו הערכה השנייה שאני קונה אצלכם, ואני שמחה להגיד שבני עבר את שלב א' של המבחן".

 

אמא לילד בכיתה ב', הכנה למחוננים שלב א', דצמבר 2020

טיפים ליום שלפני המבחן 

  • ארזו לילד משהו קטן לאכול בהפסקה שלפני המבחן - לרוב נערך מבחן המחוננים בשעות הצוהריים, וחשוב שהילדים ייגשו אליו כשהם רעננים ושבעים. 
  • דאגו שהילד ינוח בערב שלפני המבחן ויזכה לשנת לילה שקטה ומועילה -השרו אווירה רגועה ונינוחה בבית בערב שלפני יום המבחן. הפסיקו את התרגול בשעה מוקדמת והפחיתו את הגירויים בסביבתם של הילדים. 
  • אל תשלחו ילד חולה או שאינו במיטבו למבחן - גם ילדים שלא נבחנו בשלב א' יוכלו להיבחן בשלב ב'. לשם כך יהיה עליכם להגיש בקשה להיבחן במבחן שלב ב' דרך פורטל ההורים המקוון של משרד החינוך
  • הרגיעו את הילדים והביעו ביטחון ביכולותיהם, ללא קשר להצלחה במבחן - הילדים הנבחנים במבחן המחוננים צעירים מאוד והאופן שבו אתם, ההורים, תנהגו בהם עשוי בהחלט לקבוע את מהלך ההיבחנות שלהם ואת התוצאה הסופית. ילד שחש כי הוריו מצפים ממנו לתוצאה חיובית בכל מחיר עלול לקרוס תחת תחושות הלחץ והתסכול, והישגיו עלולים להיפגע ללא קשר לפוטנציאל ההצלחה שלו. לעומת זאת, ילד שהתכונן בביתו עם הוריו באווירה תומכת ומעצימה יוכל להתגבר על מכשולים קשים בזמן המבחן בזכות תחושת המסוגלות הגבוהה שלו.

ומה אם הילד לא עבר?

  • תוכלו לערער על תוצאות מבחן שלב א' - כאמור, את בקשת הערעור יש להגיש בפורטל ההורים המקוון. עם זאת, כדאי לבדוק כיצד הגיב הילד לתהליך הלמידה ולמבחן עצמו. אם חוויית הילד לא הייתה חיובית, כדאי שתשקלו להמתין עם שלב ב' לשנת הלימודים הבאה ולאפשר לילד "להתבשל" מעט עד הפעם הבאה.
  • זכרו, תמיד יש הזדמנות שנייה - מי שלא עבר את מבחן המחוננים, יוכל להיבחן בבחינה לאיתור מחוננים במכון קרני במעבר בין כיתה ו' לז'.

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.