כל עבודה בהישג ידך
 

טיפים לראיון עבודה

אחד הגורמים שיוצרים את תחושת הלחץ במהלך ראיון עבודה הוא החשש מכוחו של המראיין. מרואיינים רבים רואים במראיין דמות מאיימת בעלת כוח להשפיע על עתידם. הידיעה שהתרשמות המראיין משפיעה על תוצאות המבחן, הופכת אותו בתודעת המרואיין לדמות חזקה ומאיימת. מכיוון שהמראיין הוא לרוב פסיכולוג הלחץ גדול עוד יותר. אנחנו במכון נועם מביאים עבורכם מספר תרחישים אפשריים וטיפים כיצד לעבור את הראיון בשלום.


  "ההכנה לראיון תרמה לי רבות לשיפור מיומנויותיי האישיות, במענה על שאלון האישיות וכן בחלקים מסויימים בדינמיקה הקבוצתית"
נבחן לתפקיד ניהולי בטופ-שיא, ינואר 2016

טיפ לראיון עבודה : הראיון כמשחק פינג פונג

הדרך היעילה להתנהגות בזמן ראיון היא לענות על כל שאלה באופן ענייני, בלי התחמקות ובלי התחכמות. כמו במשחק פינג פונג, שבו שחקן אחד מעביר את הכדור למגרשו של האחר, ועל השחקן האחר מוטלת החובה להחזיר את הכדור למגרשו של הראשון. כך זה גם בראיון. כשהמראיין שואל שאלה, ענה בדיוק על מה שנשאלת. לכאורה, זה נשמע פשוט וברור, אך מסתבר, שהרבה מרואיינים חוששים שיטעו בתשובתם ונוטים שלא להשיב על מה שנשאלו.


דוגמא שלילית:

מראיין: "מה עשית בין השנים 2008-2010?

מועמד: "האמת שבשנים האלה לא עשיתי תפקיד מיוחד, לעומת זאת בשנים 2010-2012 עסקתי בפרוייקטים מיוחדים שאני רוצה לפרט עליהם".


התשובה אינה עונה על השאלה של המראיין. בעקבות כך, המרואיין משאיר רושם לא טוב על המראיין.

דוגמא חיובית:

מראיין: "תאר את תפקידך האחרון"
מועמד: "בתפקידי האחרון ניהלתי צווות של 10 אנשי פיתוח. הייתי אחראי על פרוייקט שעסק בפיתוח אתר חדש באינטרנט שכלל חנות אונליין"

המרואיין ענה באופן פשוט וממוקד, קצר ועינייני ובכך השאיר רושם טוב על המראיין.


 בחזרה לראש העמוד

טיפ לראיון עבודה: גישה כלפי המראיין

יש מרואיינים הנוטים להסתגר, להתגונן, להשפיל מבט, לענות בקול חלש, בקצרה ובהצטנעות כאילו הם מנסים למנוע מן המראיין לגלות את חולשתם במהלך ראיון עבודה. בסתר לִבם הם מקווים שהמראיין יעריך את עדינותם, צניעותם, אנושיותם וותרנותם ויראה בתכונות אלה יתרון. הם מאמצים לעצמם תפיסה שהמראיין אינו מעונין במועמדים שיסכנו אותו ולכן יש להתנהג מולו בביטול עצמי.
לעומתם, יש מרואיינים הנוקטים בדרך הפוכה. כדי להתגבר על תחושת הלחץ מהמראיין, מכוחו להחליט על גורלם ומיכולתו לגלות את נקודות התורפה שלהם, הם נוטים לזלזל בו. כדי להפחית את החשש ממנו, הם מאמצים לעצמם גישה של ביטול חשיבותו של המראיין, וחושבים לעצמם: "מי הוא בכלל?" או " הוא אינו מבין את מידת התאמתי לתפקיד".
סוג שלישי של התנהגות היא הקצנה. יש מרואיינים המקצינים את תגובותיהם ונוקטים שיטה תוקפנית. הם נוטים לענות על השאלות של המראיין בשאלות חוזרות, בציניות ובהתרסה. הם מתקיפים אותו, כאילו שאלותיו אינן לגיטימיות. כאילו אין בשאלותיו היגיון, ואין ביכולתו להעריך את התאמתם לתפקיד על פי שיחה אחת. לדעתם, אם ייכשלו בראיון, הדבר ינבע מחוסר יכולתו של המראיין להעריך את יתרונותיהם, ולא בגלל היעדר כישורים מתאימים. הם לרוב אינם מבינים שתגובתם הרגשית כלפי המראיין נובעת מהחשש מכוחו, מתפיסתם אותו כשולט על עתידם.

טיפ לראיון עבודה: המראיין העוין, המראיין הרע

המרואיין סבור שהמראיין קורא את מחשבותיו ומזהה את כל חולשותיו, שיש לו יכולת כמו למכשיר רנטגן לחדור לנבכי נפשו ולגלות את סודותיו. החשש הזה מעורר אצל המרואיין לחץ וגורר תגובה רגשית שפוגעת ביכולת להתמודד באופן ענייני במהלך ראיון עבודה.

דוגמא:

מנהלת שיווק בחברה גדולה, בת 43, בעלת תואר שני במנהל עסקים ניגשת לפגישת ראיון עבודה במכון מיון. כשהיא מגיעה מתברר לה שמראיינת אותה בחורה בת 24. המחשבות שמתעוררות אצלה: " מה היא יודעת בכלל? איך נתנו לבחורה כל כך צעירה לראיין אדם כה מנוסה כמוני?"
מחשבה זו עושה אותו ביקורתי וגורמת לו להתנהג אליו בציניות ובזלזול במהלך ראיון עבודה. המראיין מצידו חש מותקף ומגיע למסקנה שהמרואיין הוא אדם תוקפני וחסר גבולות. הוא יכול גם להסיק שתגובתו נובעת מחוסר יכולתו להתמודד עם סמכותו כמראיין, דבר שפוגם בסיכוייו להצליח. היחס המזלזל שלו מתפרש כהתנהגות לא מתאימה וכחוסר ביטחון.

↑ בחזרה לראש העמוד

טיפ לראיון עבודה: המראיין הטוב

לעיתים הציפייה למראיין נוח וידידותי מתגשמת. מהרגע הראשון המראיין מתנהג באופן חביב, נוח ולבבי. התגשמות הציפייה גורמת לעיתים להתלהבות ולהקלה העלולה לגרום לחלק מהמרואיינים להתנהגות פזיזה ולא שקולה. בשל כך, המרואיינים מגלים פתיחות יתרה כיוון שהם חושבים בליבם כך: "אם המראיין כל כך נחמד, אין לי ממה לחשוש, כנראה מצאתי חן בעיניו מהרגע הראשון. אני יכול להגיד לו הכול בלי דאגה וחשש". תגובה זו עלולה להכשיל את המועמד ולגרום לו לחשיפה מיותרת ומזיקה. יש לזכור כי הראיון הוא מקום להצגת יכולת ולא מקום ליצירת קשר אישי או לקבלת סימפטיה. בדיוק כפי שמול מראיין עוין אין להיפגע או לכעוס אלא להתמודד באופן ענייני, כך מול מראיין נוח אין סיבה לחגיגה או מסיבה. 

טיפ לראיון עבודה: האם לשקר בראיון?

אחת השאלות המטרידות לפני ראיונות עבודה היא האם להגיד רק אמת, או האם כדאי לשקר במהלך הראיון.

להלן מספר שאלות לדוגמא: האם לומר את האמת?

  • "האם הסתכסכת עם הממונה עליך בתפקידך הקודם?" האמת היא: יחסכם לא היו מיודדים במיוחד.
  • "תאר את תפקידך האחרון" - האמת היא: שבתפקידך האחרון השתעממת מאוד והרגשת שהתפקיד חסר ערך.
  • "מדוע עזבת את מקום העבודה האחרון?" האמת היא: פוטרת בשל חוסר התאמה.

הדילמה האם לומר את האמת או לשקר קיימת בהרבה מצבים יום-יומיים ולא רק במהלך ראיונות עבודה:

  • יש מצבים שבהם אין מנוס מן הכורח לשקר.
  • יש מצבים שבהם מקובל להציג רק מקצת האמת
  • יש מצבים שבהם מרבית האנשים יציגו רק אמת.
  • יש שהצגת רק מקצת האמת נחשבת נכונה ולגיטימית

מצב בו מוטב להגיד רק חלק מהאמת:

מחברת פרסום המשווקת מוצר מצפים לאמירת מקצת האמת. חברת הפרסום צריכה להדגיש רק את יתרונות המוצר ולהימנע מחשיפת חסרונותיו. חברה המפרסמת משקה קל תוסס תדגיש את הטעם המיוחד ותסתיר את העובדה שהמשקה אינו בריא ומשמין.

מצבים בו מצופה מהאדם להגיד את כל האמת:

כשאדם פונה לייעוץ פסיכולוגי מצופה שיגיד אך ורק את האמת, אם ישקר יפגע באפשרות לעזור לו. ביחסים בין חברים מקובל בדרך כלל להגיד את כל האמת שכן היחסים ביניהם בנויים על אמון הדדי.

במהלך ראיונות עבודה מומלץ להציג בעיקר את האמת שמדגישה את יתרונותיך. הצגת כל האמת כמו בייעוץ פסיכולוגי או בשיחה בין חברים קרובים היא טעות שעלולה לגרום לכישלון של ראיון עבודה.לתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
הכנה לראיון טלפוניהכנה לראיון ושדרוג קוחראיון מצולם בוידאו

מבחני דוגמא בחינם


ממליצים
"ההכנה באינטרנט עזרה לי מאד ושיפרתי באופן משמעותי את הציונים לאורך התרגול. יום המיון היה הרבה יותר קל נינוח ורגוע בעקבות ההכנה המוקדמת שעשיתי בעזרת המבחנים המקוונים."
נבחן באדם מילא לתפקיד טכני, אפריל 2013
אני ממליץ לכל חבר קולגה או מחפש עבודה לגשת למכון נועם. בעבר זכיתי בעבודה בזכותם ועד היום מרגיש שגריר כבוד שלהם- מצויינים!!
מאי 2015 – הכנה למבחני מיון


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id