יום סיירות - לטפס לפסגה של צה"ל

אם אתם חולמים להגיע לתפקידי הלוחמה המשמעותיים ביותר בצה"ל, יום סיירות (או בשמו השני, "יום שדה"), הוא הדלת הראשונה שאתם צריכים לפתוח במסע המאתגר אל עבר יחידות העילית. יום סיירות הוא יום מיון פיזי ארוך שבוחן את היכולות הפיזיות והמנטליות שלכם, וכולל משימות כמו ריצה וזחילה, סחיבת אלונקה ושקי חול וחפירת שוחות. מלבד המשימות הפיזיות, אתם נבחנים גם מבחינה אישיותית וחברתית, ובסוף היום נערך שאלון סוציומטרי שבמסגרתו תתבקשו לדרג את החברים שהיו איתכם בקבוצה.

לפי התוצאות שלכם ביום זה תוכלו להמשיך את המיונים לתפקידי לוחמה ביחידות מובחרות כמו סיירת מטכ"ל, יחידת שלדג, 669, שייטת 13, קורס חובלים, שייטת צוללות ויחידה 504 של מודיעין.

טוב לדעת: החל משנת 2023 יום הסיירות נפתח גם בפני בנות בעלות פרופיל 97 ודפ"ר 50. מלש"ביות שיעברו את יום הסיירות בהצלחה, יוכלו להתקדם למיוני המשך לתפקידי לוחמה ב-669 וביחידת יהל"ם. 


יום סיירות - תנאי קבלה

יום סיירות הוא אחד מימי המיון המבוקשים ביותר בצה"ל. כדי לקבל זימון ליום סיירות עליכם לעמוד בתנאי הסף הבאים: 


אם הפרופיל שלכם נמוך מהנדרש ולא קיבלתם זימון לגיבוש סיירות אבל אתם ממש רוצים, תוכלו להגיש בקשה חריגה למרכז השירות של מיטב. לבקשה יש לצרף מסמכים רפואיים רלוונטיים והיא תיבחן על ידי המדור הרפואי. אם הדפ"ר שלכם נמוך מהנדרש, תוכלו לנסות ולהגיש מכתב אישי בקובץ וורד למיטב בכתובת meitav@digital.idf.il.


זה מתחיל כבר בצו הראשון

טיפ מאיתנו: כדי לצלוח את היום הזה, מומלץ להתחיל להעלות את רמת הכושר הגופני לפחות שלושה חודשים קודם לכן, ולהתמקד באימוני סיבולת ואימוני התנגדות. 


מה עושים ביום סיירות?

יום סיירות מתקיים מדי בשנה בחודשים ינואר ואוקטובר - בכל חודש בכמה מועדים. בחודש ינואר היום מתחיל בשבע בבוקר ונמשך לכל אורך היום, ואילו בחודש אוקטובר יום הסיירות מתחיל בצהריים וממשיך לתוך הלילה.

עליכם להגיע לעיר הבה"דים בשעת הזימון, ומשם תיסעו בהסעה אל מקום המיונים. הדבר הראשון שתעשו כשתגיעו הוא למלא שני שאלונים - שאלון רפואי ושאלון העדפות. לאחר מכן תמשיכו לתחנה הרפואית, שם יבדוק אתכם חובש וייקח מדדים. בשלב הבא תעשו חימום ותצאו לריצת 2000. אלו שלא יעמדו ברף של הריצה, יסיימו כאן את היום.

עכשיו מתחיל הכיף האמיתי, שמורכב בעיקר ממשימות פיזיות. בגדול, היום הזה נחשב ליום מסווג, ולכן השלבים בו עשויים להשתנות; ובכל זאת, אפשר לומר שאלו התרגילים העיקריים שמאפיינים את גיבוש סיירות:

  • ספרינטים: ריצת ספרינט על דיונות במקצים שונים. זהו תרגיל מאתגר מבחינה פיזית ומנטלית, וכדאי לדעת שרבים פורשים כבר בתרגיל הזה!
  • אלונקה סוציומטרית: מקצי ריצה נוספים, הכוללים גם סחיבת אלונקה וג'ריקנים. 
  • תרגיל משולב: תרגיל הכולל ריצה, סחיבת שקים וזחילה על דיונות. 
  • חפירת בור: חפירת בור או תעלה לפי הנחיות, כולל תכנון מיקום הבורות ופיזורם בשטח. 
  • תרגילי מחשבה: משימות חשיבה אישיות, כמו שרטוט מפה בחול וסימון נ"צ על גבי המפה, ומשימות דינמיקה קבוצתית, כמו בניית מערך אבטחה משותף וחלוקת תפקידים במערך. 


בסיום היום תשבו לריאיון מסכם עם הצוות והמגבש. כל אחד יבקש לספר מעט על עצמו, איך התכונן ליום הזה ולאיזו יחידה הוא רוצה להגיע. בשלב האחרון תמלאו שאלון סוציומטרי, שבו תתבקשו לדרג את החברים שהעבירו איתכם את היום. 

זהו! עכשיו רק צריך לחכות כמה שעות במקום המיונים, ולהמתין עד שהתשובות יגיעו. זה אחלה זמן לדבר עם החבר'ה :)

תזכורת: לא לשכוח להגיע ליום סיירות עם תעודה מזהה בתוקף, אישור רפואי חתום על ידי רופא או רופאת משפחה, בגדי וספורט ונעלי ספורט, שתי חולצות לבנות עם שרוולים קצרים ובגדים להחלפה. בנוסף, חשוב לישון היטב בלילה שלפני, ולהימנע מפעילות גופנית אינטנסיבית ביומיים שלפני הזימון. 


כמה עוברים יום סיירות ולאן אפשר להגיע דרך יום סיירות?

כשמדברים על סטטיסטיקה ביום סיירות, הנתונים לא מאוד מעודדים - רק כמחצית מהמשתתפים מסיימים את היום הזה בהצלחה. כבר בסיום היום תדעו אם עברתם או לא, ותקבלו את אחת התוצאות הבאות:

  • תוצאת "היחידה" - אם תקבלו את התוצאה הזאת, תזומנו לגיבוש אחוד של היחידות סיירת מטכ"ל ושלדג. סיימתם את הגיבוש אבל לא עברתם אותו? הצבא יבחן את התאמתכם ליחידה 669 ולחטיבת הקומנדו (דובדבן, מגלן, אגוז). 
  • תוצאת "שייטת 13" - תוצאה זו תזכה אתכם בזימון לגיבוש של שייטת 13 בבה"ד חיל הים בחיפה. סיימתם את הגיבוש ולא עברתם? תיבחן התאמתכם ליחידה 669 ולחטיבת הקומנדו.
  • תוצאת חובלים-צוללות - עם תוצאה זו תקבלו זימון לגיבוש של חובלים-צוללות בבה"ד חיל הים. אם תסיימו את הגיבוש אבל לא תעברו אותו, תוכלו להגיע למיוני המשך ליחידת קורל או לשבוע הראיונות של זרוע היבשה. 
  • סיים ולא עבר - אם סיימתם את יום הסיירות אבל לא עברתם אותו, תהיו זכאים לראיון קבלה לחטיבת הצנחנים או ליחידה 504 (למתמיינים בינואר בלבד).
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.