מה אנחנו יודעים על יחידה 504?

יש סיכוי לא רע ששמעתם על מודיעין חזותי (ויזינט) ועל מודיעין אותות (סיגינט) - אבל האם יצא לכם לשמוע על מודיעין אנושי (יומינט), השיטה הוותיקה ביותר לאיסוף מודיעין? יחידה 504, עוצבת המודיעין האנושי, בעצם אוספת מידע מודיעיני באמצעות מקורות אנושיים. היחידה היא חלק מאגף המודיעין בצה"ל, ומטרתה היא לסכל פעילות חבלנית עוינת (פח"ע) נגד מטרות ישראליות. כדי להגיע למטרה היא מפעילה סוכנים מחוץ לגבולות המדינה וחוקרת שבויים. הפעילות של היחידה מאוד מסווגת, אבל מספיק להעיף מבט ברשימת הפרסים והצל"שים שקיבלה כדי להבין שמדובר ביחידה עמוסה בעשייה ובהישגים מבצעיים. 

אנשי המפתח ביחידה 504

  • סוכנים - סוכנים סמויים שהקת"מים מאתרים ומתדרכים, ותפקידם הוא להגיע למידע מודיעיני אמין ומדויק מבלי לעורר את חשד הסביבה. הסוכנים פועלים במדינות אויב ובשטחי הרשות הפלסטינית.
  • קת"מים - קצינים לתפקידים מיוחדים. הקת"מים אחראים על גיוס הסוכנים והפעלתם, ומתחזקים את הקשר איתם באופן שוטף. הקת"מים הם בדרך כלל קצינים (חלקם מגיעים מהאזרחות) בעלי שליטה בערבית.
  • לוחמים -  תפקיד הלוחמים הוא לדאוג לכך שכל מבצע ומפגש בין הסוכנים לקת"מים יעבור חלק מבחינה ביטחונית. הם בודקים את השטח, מאבטחים את הזירה ומסייעים לתיאום ההתקשרות בין הסוכנים לקת"מים.
  • חוקרי שטח - גדוד חוקרי השטח של היחידה מורכב מלוחמים במילואים, בעלי שליטה מלאה בערבית, שמצוּותים ליחידות השונות של צה"ל בפעילויות מבצעיות כדי להשיג מידע מודיעיני בזמן אמת.
  • חוקרי מתקנים - גדוד נוסף שפועל ביחידה. החוקרים לרוב נמצאים במתקנים צבאיים בעורף, שם הם חוקרים מחבלים ועצורים. במלחמת חרבות ברזל למשל התפרסמו חקירות מחבלים שערכו החוקרים ב-504.

איך מגיעים ליחידה 504?

ביחידה 504 אפשר למצוא חיילים בסדיר רק בתפקיד של לוחמים אלו שלוש הדרכים להגיע למיונים של הלוחמים ביחידה:

  1. לקבל תוצאת חובלים/צוללות ביום סיירות ולחתום ויתור לפני הגיבוש.
  2. לקבל תוצאת "סיים ולא עבר" בגיבוש מטכ"ל או שייטת.
  3. להיות מורחקים מגיבוש מטכ"ל לאחר 48 שעות.

לאחר מכן, המועמדים המתאימים עוברים מיונים מקצועיים שמתחלקים לשניים. אחרי המיונים המקצועיים ממשיכים לסיווג ביטחוני ולבדיקות רפואיות במכון לרפואה ימית. עברתם בהצלחה את כל השלבים? התקבלתם ליחידה ואתם צפויים להתגייס בנובמבר :)

קצת על הטירונות וההכשרה ביחידה

הלוחמים ביחידה עוברים טירונות בגולני, ולאחר מכן ממשיכים לאימון מתקדם ולמסלול ההכשרה. ההכשרה כוללת, בין היתר, פעילות חשאית ולוחמה בטרור, ומתבצעת בארץ ובחו"ל. בסך הכול, המסלול מהגיוס ועד לסיום ההכשרה אורך כשנה.

ואם אתם רוצים להיות קת"מים...

יחידה 504 מפרסמת מעת לעת מודעות דרושים עם לינק להגשת מועמדות לתפקיד של קת"ם. בקרב המועמדים ניתנת עדיפות לקצינים (בשירות או במילואים), בעלי תואר ראשון וידע בערבית. 

חשוב להגיד שתהליך המיון והסיווג הביטחוני הוא ארוך במיוחד (נמשך כשישה חודשים). אם תעברו אותו, תמשיכו לאולפן ערבית של שישה חודשים, ואח"כ לקורס מקצועי של קציני מבצעים מיוחדים שאורך חצי שנה. לבסוף תעברו תקופת חניכה של שלושה עד שישה חודשים לצד קת"מים ותיקים.

 

תפקידים ומסלולים נוספים שכדאי להכיר
8200 | 9900 | חבצלות | היחידה הרב-ממדית
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.