יחידה 9900 - האחות הקטנה של 8200

על יחידה 9900 (שנקראת גם מסלול מופ"ת) כנראה שמעתם הרבה פחות מאשר על אחותה הגדולה, יחידה 8200 - אבל למעשה מדובר באחת היחידות החשובות והוותיקות בחיל המודיעין, שנוסדה עוד לפני קום המדינה. 

היחידה מתמחה באיסוף, בעיבוד ובניתוח של מידע חזותי-גיאוגרפי לטובת הפקת מודיעין איכותי בנוגע לפעולות האויב. כבר במלחמת העצמאות הייתה היחידה אמונה על הכנת מפות, ומאז ימי המנדט הבריטי היא משתכללת ומתפתחת, וכיום עושה שימוש בסנסורים, ביג דאטה, כוח אדם טכנולוגי, לוויינים ורחפנים. בזכות עבודתה של יחידה 9900 יכולים הלוחמים להבין היכן ממוקמים כוחות האויב, איפה נמצאות המטרות לתקיפה ובאיזה מסלול יש לנוע.

חיילי היחידה משרתים בבסיסי אמ"ן הפזורים ברחבי הארץ, במתכונת של בסיס פתוח או סגור.

היחידה מחולקת למספר תתי-יחידות משמעותיות:

  • יחידת הלוויינות - יחידה זו מתפעלת לוויינים כמו לווייני "אופק", שהם לווייני ריגול ישראליים שאוספים מידע מודיעיני עבור צה"ל וארגוני הביון במדינה. חיילים שמשרתים ביחידה זו אחראים על התחזוקה של הלוויינים, וכן על פעולות הצילום והתפעול שלהם.
  • יחידת הרחפנים 9900 - יחידה זו מפעילה רחפנים למטרת איסוף מודיעין חזותי. הרחפנים מאפשרים איסוף מידע מהיר באיכות וברזולוציה גבוהה.
  • יחידת המיפוי - יחידת המיפוי מספקת מיפוי דיגיטלי מדויק בזמן אמת ומהווה תשתית גיאוגרפית-חזותית עבור הלוחמים בשטח. חלק מצוותי היחידה אחראים על בניית הדמיות תלת-ממדיות של מטרות איכות, כך שהלוחמים יכולים להתנסות בתוואי השטח שבו הם עתידים להילחם באמצעות משקפי מציאות רבודה (VR). 
  • מרכז הפענוח - המרכז אחראי על הפענוח המודיעיני של המידע החזותי שנאסף ב-9900, ועל המרת המודיעין החזותי למידע מודיעיני ממשי עבור יחידות בצה"ל. המרכז מפענח תצלומי אוויר מבחינה גיאוגרפית, אווירית, סיגינטית וסנסורית. 
  • מנהלת הלוחמ"מ - מנהלת הלוחמ"מ (לוחמה מועשרת מודיעין) היא זו שאחראית על העברת המידע המודיעיני ללוחמים בשטח, באופן כזה שיאפשר ללוחמים להבין את האתגר ולהתמודד איתו בצורה הטובה ביותר. המנהלת ממפה את המידע המודיעיני שנאסף ומציגה ללוחמים את המידע הרלוונטי ביותר. 
  • יחידת שלף - יחידת סיירי אוויר, שפועלת בשיתוף עם חיל האוויר. היחידה מספקת מבט-על ומלווה את הכוחות שבשטח. היחידה אחראית על הפעלת ציוד הצילום, והטייסת אחראית על הפעלת המטוסים. 

 

במלחמת חרבות ברזל הצליבה יחידה 9900 מידע מודיעיני עם תוצרי פענוח של איסוף ויזואלי, והתריעה בפני הלוחמים על מיקומי מלכודות. בנוסף, צוותים מוטסים של יחידת שלף מלווים את כוחות הקרקע ומספקים התרעות מדויקות על איומים בקֶרֶב הכוחות המתמרנים. 


יחידה 9900 - תנאי קבלה

תנאי הסף לקבלה ליחידה

  • פרופיל צבאי 25 ומעלה
  • ציון דפ"ר 60 ומעלה
  • יתרון משמעותי - לימודים במגמות מדעיות כמו מחשבים או פיזיקה, 5 יחידות לימוד במתמטיקה וידע בשפות כמו ערבית או פרסית ברמה גבוהה. 

תהליך המיון

ליחידה 9900 מיונים ארוכים, שמתחילים ביום המיון של כלל חמ"ן. ביום זה תיבחנו במספר מבחנים, בהם מבחנים פסיכוטכניים ומבחני אישיות. אם תעברו את המיונים ותימצאו מתאימים ליחידה 9900, תזומנו למיוני המשך ליחידה. לקראת סיום המיונים תתבקשו לעבור גם סיווג ביטחוני.

בנות שמשרתות ביחידה 9900 נדרשות לחתום על השלמת משך שירות החובה ל-30 חודשים. 

אל תהיו רחפנים - תתכוננו למיונים


טירונות, הכשרה וקידום למשרתי יחידה 9900

עם הגיוס תעברו טירונות ברמת רובאי 02 האורכת כחודש, ומתקיימת בבסיס מפרשית - בסיס הטירונות של חיל המודיעין.

לאחר הטירונות תמשיכו לקורס פענוח ועיבוד מידע חזותי והפעלת מערכות מודיעין. זהו קורס אינטנסיבי שנמשך כארבעה חודשים ונערך במערך ההדרכה למודיעין ולסייבר בבית הספר למודיעין (בה"ד 15) שבגלילות. במהלך הקורס תיחשפו למידע הנוגע לצבאות האויב וליכולתם הטכנולוגית, ותלמדו לנתח מידע מצולם. 

בסיום הקורס תשובצו באחת הגזרות והיחידות, ותעברו הסמכה נוספת בת חודשיים-שלושה. בתקופה זו תמשיכו את הלימודים שלכם ותכירו את מערכת המודיעין הישראלית, תלמדו לעבוד עם מערכות שונות, תתנסו בשיטות ובכלים מחקריים נוספים ותתמחו בגזרת היעד שבה הוצבתם. 

אם תרצו ותתאימו, תוכלו להתקדם לפיקוד בקורס או לצאת לקורס קצונה שבסופו תוכלו להתברג כראשי צוות פענוח.


תפקידים דומים שיכולים לעניין אתכם
יחידה 8200 | יחידה 504 | גאמ"א סייבר | כלל חמ"ן 
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.