קשה לפיצוח: מה אפשר לספר על יחידת אגוז?

יחידת אגוז הוקמה ב-1995. היא נקראת על שם סיירת אגוז, שהייתה חלק מפיקוד הצפון עד 1974. בהתחלה, גם יחידת אגוז התמקדה בחזית הצפונית - ובעיקר בלחימה מול ארגון חזבאללה ברצועת הביטחון שבדרום לבנון. ההתמחות של היחידה היא בלוחמת גרילה (לוחמה בקבוצות לוחמים קטנות ומיומנות), לצד לוחמה בשטחים בנויים, לוחמת סבך, לוחמה תת-קרקעית ועוד.

בעבר הייתה יחידת אגוז חלק מחטיבת גולני ופיקוד הצפון, אבל ב-2015 היא הצטרפה לחטיבת הקומנדו (חטיבת עוז), שמאגדת תחתיה גם את יחידת דובדבן ואת מגלן. גם היום היחידה פעילה בעיקר בגבול הצפון, אבל לא רק - במלחמת חרבות ברזל למשל, לוחמי היחידה פעלו לשחרור יישובי העוטף שנפגעו ב-7.10.23, ובהמשך גם השתתפו בתמרון הקרקעי ברצועת עזה.

10 שניות על סמל יחידת אגוז

הסמל של יחידת אגוז מורכב מכמה אלמנטים: חרב, שמסמלת את הייעוד של היחידה ואת החדות שמאפיינת את לוחמיה; פרח הפלר דה ליס, שמסמל עוצמה. בנוסף, הפרח מזכיר את החבצלת, וכמו שהחבצלת נפתחת בלילה - כך גם לוחמי אגוז יודעים לפעול בחשכה; ויש גם את קרני אייל הצפון, שמסמל את החיבור של היחידה לגזרה הצפונית.


איך אתם יכולים להתקבל ליחידת אגוז?

תנאי הקבלה

תהליך המיון

יש למעשה שלוש דרכים להגיע ליחידת אגוז:

  1. לסיים את יום הסיירות בתוצאת "היחידה" או "שייטת 13"  ← להשתתף בגיבוש של היחידות (גיבוש אחוד מטכ"ל-שלדג או גיבוש שייטת 13) ולסיים בתוצאת "סיים ולא עבר" ← לעלות לדראפט (דיון בין היחידות) לבחינת התאמתכם לחטיבת הקומנדו (בדיון ישתדלו להתחשב במה שסימנתם בשאלון ההעדפות).
  2. להתגייס לגולני (כן, כן) ← לצאת, במהלך הטירונות, לגיבוש יח"טיות (יחידות חטיבתיות) - גיבוש של שלושה ימים, שכולל משימות פיזיות וקוגניטיביות ← עברתם את הגיבוש בהצלחה? תוכלו להשתבץ ביחידת אגוז, בפלס"ר גולני, בפלחה"ן גולני או בעורב גולני.
  3. להתגייס ליחידת עילית כמו מטכ"ל, שייטת 13, 669, שלדג או לקורס טיס ← להיפסל באחד משלבי המסלול ← לעבור ריאיון אישי ליחידת אגוז במסגרת שבוע הראיונות.

כאן אתם מתחילים:


לְמה אפשר לצפות בטירונות ובהכשרה של היחידה?

ההכשרה של לוחם ביחידת אגוז נמשכת כ-60 שבועות (בערך שנה ושלושה חודשים) מקצה לקצה, ומורכבת מלא מעט שלבים. מוכנים?

  • טירונות - את השירות שלכם תפתחו בטירונות 05 בבא"ח גולני. בטירונות תלמדו ותתרגלו שדאות, לוחמת פרט, קליעה ועוד. בסך הכול הטירונות נמשכת 14 שבועות.
  • לוחמת בסיס - הכשרת רובאי 07 בבית הספר לקומנדו שבמתקן אדם, לצד דובדבן ומגלן. שלב זה אורך תשעה שבועות וכולל שבוע נשק, שבוע לוחמה בשטח פתוח, קורס צניחה ועוד. בסוף שלב לוחמת הבסיס תקבלו את הכומתה האדומה!
  • סדרת שטח - חמישה שבועות שבהם תתרגלו ניווטים ביום ובלילה, הסוואה, תצפית וכו'.
  • שלב לוחמות מתקדם - בשלב זה תתמקדו בלוחמה בטרור, לת"ק (לוחמה תת-קרקעית), לוחמה בשטח בנוי, בסבך ועוד. השלב הזה נמשך שבעה שבועות.
  • הכשרת מפק"ץ - לכל לוחם ביחידה יש את תחום ההתמקצעות שלו. בשלב הכשרת המפק"ץ (מפקד צוות), שנמשך שבעה שבועות, תלמדו לעומק את תחום האחריות שלכם.
  • קורס פיקוד - בחטיבת הקומנדו כל לוחם הוא גם מפקד. הקורס אורך חמישה שבועות, ובמסגרתו לומדים לנהל צוות ומתנסים בתרגילי פיקוד.
  • הכשרה ביחידה - ולקינוח, אחרי כל השלבים האלה, מגיעים להכשרה ייעודית של כמה שבועות ביחידה :)

 

על חטיבת יפתח שמעתם?

חטיבת יפתח (או בשמה הארוך יותר - חטיבת הקומנדו הצפונית במילואים) היא חטיבת מילואים בצה"ל שמורכבת בעיקר מיוצאי יחידת אגוז. מדובר בחטיבת חי"ר פעילה מאוד, שלחמה בכל מלחמות ישראל.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.