החוג הנוצץ - פעילותה של יחידת יהל"ם

היחידה ההנדסית למשימות מיוחדות, און כמו שאתם בטח שמעתם עליה - יהל"ם (וכן, הוגים את זה יהלום), היא, ללא ספק, אחת היחידות המובחרות בצה"ל. בשונה מיחידות קומנדו אחרות, המשויכות לרוב לחיל הרגלים, יחידת יהל"ם היא יחידת קומנדו לכל דבר ועניין, על אף ששהיא משויכת לחיל ההנדסה הקרבית. כיום משמשת יחידת יהל"ם כסמכות ההנדסית הגבוהה ביותר בצה"ל, והיא עוסקת בפעילויות מורכבות ומתקדמות, כגון חבלה וסילוק פצצות, הפעלת רובוטים צבאיים, הגנה מפני איומי אב"כ, חבלה התקפית ופריצה הנדסית. רוב פעילויות היחידה מסווגות, ואופי הפעילות בה משלב טיפול באמצעי חבלה מורכבים לצד איתור והשמדת מנהרות לחימה בעזה, נטרול מלכודים שונים ומניעת פיגועי טרור. 

כיום ממוקם בסיס האם של יחידת יהל"ם במחנה ג'וליס. שם ממוקם גם בית הספר יהל"ם, שבו נערכות טירונות היחידה וההכשרות המקצועיות ללוחמים.

הקמתה של יחידת יהל"ם היא תוצאה של איחוד סיירת יעל עם היחידה לסילוק פצצות של חיל ההנדסה (היחס"פ). כיום מפקד היחידה הוא קצין בכיר בדרגת אלוף משנה. פעילויותיה של היחידה, שיטותיה וההכשרות המוצעות בה ממשיכות להשתכלל משנה לשנה, והיא בהחלט מבטיחה למשתלבים בה שירות מאתגר, יוקרתי ונוצץ במיוחד. 


בעוז ובענווה - מיון והכשרה ליחידת יהל"ם

המיון ליחידת יהל"ם מורכב ממספר שלבים ממיינים מאתגרים, והוא נועד לאתר מועמדים בולטים ביכולותיהם הפיזיות והקוגניטיביות כאחד. תנאי הסף לקבלה ליחידה הם:

תהליך המיון והאיתור ליחידת יהל"ם

בשונה מיחידות אחרות, שלהן תהליך מיון מובנה וייעודי שמתבצע לפני הגיוס, יחידת יהל"ם ממיינת את לוחמיה במודל הסיירות. בשורה התחתונה זה אומר שהמיון ליחידה פתוח למועמדים שסיימו גיבוש טיס, חובלים/צוללות או גיבוש מטכ"ל/שייטת בתוצאת "סיים ולא עבר". מועמדים אלו יגיעו לאחר גיוסם לריאיון ליחידת יהל"ם. המתאימים יתקבלו ליחידה. 

נוסף על מסיימי הגיבושים, הקבלה ליחידת יהל"ם פתוחה גם בפני חיילים שלא סיימו קורס טיס/חובלים או קורסים של יחידות מובחרות אחרות. גם הם יידרשו לעבור ריאיון כדי להתקבל ליחידת יהל"ם.

לבסוף, עבור מתגייסי הנדסה קרבית, שלהם הנתונים המתאימים, פתוחה האפשרות להשתתף בגיבוש יהל"ם לאחר הגיוס. הגיבוש נערך בבסיס האם של היחידה בג'וליס, אורך שלושה ימים, וידוע כגיבוש הדומה ברמת הקושי שלו לגיבוש מטכ"ל/שייטת. הוא כולל תרגילים פיזיים כמו תרגיל השקים, חפירת בור, אלונקה סוציומטרית וספרינטים, בשילוב משימות קוגניטיביות ומנטליות כמו זכירת קשרים, משחקי זיכרון ומשימות קבוצתיות למיניהן. 

מסלול ההכשרה ליחידת יהל"ם

הגיוס ליחידת יהל"ם מתבצע בשלושה מועדים לאורך השנה - בחודשים נובמבר, מרץ ואוגוסט. המועמדים שיעברו את גיבוש יהל"ם ימשיכו למסלול הכשרה מורכב בן שנה וארבעה חודשים, הכולל מספר שלבים:

  1. טירונות בבסיס הנדסה בבהל"צ - טירונות 05, שאורכת ארבעה חודשים. 
  2. טירונות יחידה - השתלבות בפלוגת ההכשרות בבית הספר יהל"ם בבסיס האם בג'וליס, למשך 30 ימים. בסיום הטירונות יתחלקו הלוחמים לפלגות המבצעיות השונות. 
  3. הכשרה ביחידה - לאחר החלוקה לפלגות המבצעיות השונות, הלוחמים יעברו 11 חודשים של הכשרות שמותאמות לאופי השירות שלהם. בין היתר ההכשרות כוללות ניווט, קליעה, הישרדות, לוחמה בטרור, צניחה, טיפוס וגלישה, קורס מ"כים, שלב מסכם והתמקצעות מהונדס (חבלה). 

פלגות יחידת יהל"ם

פלגות מבצעיות 

פלגה היא תת-יחידה התנדבותית של יחידות מובחרות שונות בצה"ל, לרוב יחידות עילית - כמו יהל"ם. בשונה מפלוגות לוחמה אחרות, מספר החיילים בפלגות של יחידות העילית עשוי להשתנות בהתאם לצורכי הלחימה והפעילות שאליה יוצאת היחידה. במרבית המקרים, הפלגה מחולקת לצוותים שונים. אלו הפלגות של יחידת יהל"ם:

פלגת "סיירת יעל" - יחידה מסווגת שפעילותה לרוב חסויה. היחידה מתמחה בחבלה התקפית, קומנדו הנדסי, סיור הנדסי ומיקוש וכן באיסוף מודיעין הנדסי. בשנת 1995 אוחדה סיירת יעל והיחידה לסילוק פצצות של חיל ההנדסה (היחס"פ) במטרה לייעל את פעילות היחידות ולבטל כפילויות בדרג הפיקודי. 

פלגת ס"פ (סילוק פצצות) - יחידה שמתמחה בנטרול מטעני חבלה, נפלי תחמושת, פצצות, חומרי נפץ, נשק ביולוגי או כימי, חפצים חשודים ועוד. בפלגה זו משרתים ה"סלקים" - לוחמים העוסקים בחבלה ובפירוק פצצות. הלוחמים ביחידה זו עוברים הכשרות שונות ומגוונות כחלק ממסע ההכשרה שלהם, ובהן קורס לוט"ר וקרב מגע, הסמכה לשימוש בכלי נשק שונים ועוד. לוחמי היחידה משתמשים באמצעים שונים לנטרול חומרי נפץ, כמו רובוטי חבלה, פיצוצים מבוקרים ופירוק מטענים. באירועים מורכבים המצריכים השתלטות ולוחמה בטרור, לוחמי ס"פ משתפים פעולה עם כוחות מיוחדים כמו לוט"ר ושייטת 13.

פלגת ספי"ר (סילוק פצצות אוויר) - בדומה לפלגת ס"פ, פלגה זו של יחידת יהל"ם מתמחה גם היא בנטרול מטעני חבלה ופצצות שונות, בשיתוף פעולה עם חיל האוויר.

סמור (סליקים ומנהרות) - פלגת קומנדו המשמשת כמוקד הידע של צה"ל בתחום הלוחמה התת-קרקעית. התשתית להקמת הפלגה הייתה צוות המנהרות שפעל בדרום רצועת עזה, בציר פילדלפי ובמעבר רפיח. במרוצת השנים, מוזג הצוות עם יחידת יהל"ם והחל להתמקצע, לעבור הכשרה ואימונים מסודרים וממוקדים בתחום ולקבל גישה לאמצעים טכנולוגיים ולתקציבים מוגדלים. רבים נוטים לחשוב ששם הפלגה "סמור" מקורו בראשי התיבות של המילים "סליקים ומנהרות", אך האמת היא שהמשמעות מגיעה דווקא משמה של החיה, הסמור - חיה טורפת, שבדומה לחיילי הפלגה, מחסלת מכרסמים ומזיקים בתוך מנהרות ומחילות תת-קרקעיות.

מדרון מושלג - פלגה מסווגת שרוב המידע על פעילותה חסוי. פלגה זו הוקמה כחלק מהפקת הלקחים לאחר ניסיון החילוץ הכושל של החייל נחשון וקסמן ב-1994. ביחידה מפותחים, בין היתר, אמצעי פריצה חמה באמצעות חומרי נפץ, וכן אמצעי פריצה קרה. הלוחמים המשרתים בפלגה זו משמשים כפורצים מומחים בעת לוחמה בשטח בנוי ובאירועי טרור שונים המערבים החזקה של בני ערובה. 

סייפן - פלגת האב"כ של יחידת יהל"ם, שתפקידה לגלות איומים שונים בנשק בלתי קונבנציונלי, כמו נשק כימי לסוגיו. היחידה מתמחה בפיתוח שיטות מיגון עבור כוחות צה"ל, נטרול האיום וטיהור השטח ממנו. נוסף על עיסוקם באיומי אב"כ, עוסקים הלוחמים ביחידה בחבלה ובסילוק פצצות, בדומה ללוחמי ס"פ. יחידת סייפן עושה שימוש ברובוטי חבלה שונים וברחפנים, והיא מסייעת לצבא בטיפול באמל"ח מסוכן ובמטעני חבלה שונים.

פלגות בניין הכוח

פלגות בניין הכוח מתמקדות בתחומים של פיתוח וגיבוש תורת לחימה, רכש, הצטיידות באמצעי לחימה ותחזוקתם, גיוס והכשרה של כוח אדם ותכנון וארגון של סדר הכוחות והמשאבים העומדים לרשות הכוח. פלגות בניין הכוח של יחידת יהל"ם הן:

פלגת התו"פ (תורה ופיתוח) - יחידה המחזיקה באחריות על רכש של אמצעי לחימה חדשים, גיבוש תורת לחימה ופיתוח פתרונות טכנולוגיים מבצעיים שונים לשירות הפלגות המבצעיות. 

בית ספר יהל"ם - בסיס ההכשרה של יחידת יהל"ם הכולל בתוכו שלוש פלוגות הכשרה, פלוגת הדרכה ופלוגת מפקדה.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.