בהשקט ובבטחה: המגלניסטים 

אי אפשר לומר המון על יחידת מגלן הסודית, כפי שמעידה סיסמתה - "בהשקט ובבטחה תהיה גבורתכם" (ישעיה, ל', ט"ו). גם שמה, על שם הציפור מגלן, מעיד על אופייה הייחודי; מגלן היא ציפור נדירה שהצליחה להסתגל היטב לחיים בישראל. היא נחשבת לציפור חסרת פחד, אבל גם צנועה ובעלת יכולות הסוואה מרשימות.

ובכל זאת, כמה מילים על היחידה המובחרת: יחידת מגלן, שהוקמה בשנת 1986, היא אחת מיחידות הקומנדו של צה"ל. היחידה מתמחה בלוחמת נ"ט (נגד טנקים) תוך שימוש בהפעלת אמל"ח (אמצעי לחימה) מתקדם בעומק שטח האויב. יחידת העילית מתקיפה ומשמידה מטרות איכות, מונעת פעילות חבלנית וארטילרית וכן יוצרת מודיעין מדויק. היחידה אף כוללת פלגת פיתוח אמל"ח, שכל מטרתה למצוא חידושים טכנולוגיים ופתרונות יצירתיים בהתאם לצרכים המבצעיים המסווגים שעולים בשטח.

היחידה כפופה לחטיבת הקומנדו (חטיבה 89) – חטיבת חיל רגלים אשר מתמחה בתחום המבצעים המיוחדים בזרוע היבשה, וכוללת גם את יחידת אגוז ואת יחידת דובדבן. לוחמי מגלן מקבלים כומתה אדומה, עוטים סיכה בצורת ציפור מגלן, ונועלים נעליים אדומות.

ב-7 באוקטובר 2023 לוחמי מגלן הוזנקו להגנה על יישובי העוטף ונלחמו בקרבות קשים והרואיים, שבמהלכם נהרגו 13 מחברי היחידה, כולל סגן מפקד היחידה רס"ן חן בוכריס וקצין האג"ם של היחידה סרן יפתח יעבץ. לכל אורך המלחמה יחידת מגלן מתמרנת בלב עזה, ואף ביצעה את טבילת האש המבצעית של פצצת המרגמה "עוקץ פלדה", שבאמצעותה השמידה עמדות ירי של חמאס. 


איך מתקבלים ליחידת מגלן?

תנאי הסף הדרושים להתחלת תהליך המיון


בנוסף, מומלץ להראות בריאיון האישי נכונות לעשות שירות קרבי, ולא יזיק גם לציין את העניין שלכם להגיע ליחידת מגלן. 

מסלולי המיון לקבלה ליחידת מגלן

המיונים המאתגרים של מגלן נועדו לסנן את המועמדים המתאימים ביותר ליחידה לפי נתוני איכות ויכולות פיזיות וחברתיות. יש שלוש דרכים מרכזיות להגיע ליחידת מגלן: 

  • גיבוש יח"טיות (יחידות חטיבתיות) לצנחנים - דרך אחת היא להתגייס כלוחם לחטיבת הצנחנים, ולהשתתף בגיבוש בתחילת הטירונות. בגיבוש נבחנים פרמטרים כמו כושר, יכולות בין-אישיות ותפקוד תחת לחץ. אם תימצאו מתאימים למגלן תזומנו לריאיון אישי, ואם תעברו אותו תתקבלו ליחידה. דרך הגיבוש אפשר להגיע גם לפלס"ר עורב, גדס"ר צנחנים, פלחה"ן צנחנים ויחידת דובדבן.
  • מודל הסיירות - דרך שנייה להגיע למגלן היא דרך יום סיירות. אל יום הסיירות מגיעים מועמדים מתאימים אחרי הצו הראשון, והוא בוחן שורה של יכולות פיזיות, מנטליות וחברתיות. אם תעברו את יום הסיירות בהצלחה ותקבלו תוצאת "היחידה" או תוצאת "שייטת 13", תזומנו לגיבוש האחוד של מטכ"ל-שלדג או לגיבוש של השייטת. במקרה שתסיימו את אחד מהגיבושים אבל לא תתקבלו (תוצאת "סיים ולא עבר"), תעלו לדרפאט ותיבחן התאמתכם ליחידה 669 ולחטיבת הקומנדו, שאחת היחידות שלה היא מגלן. השיבוץ ביחידה ייקבע לפי ההעדפות האישיות שלכם ולפי צורכי הצבא. 
  • פסילה מיחידה עילית - דרך נוספת להגיע ליחידת מגלן היא למעשה באמצעות הדחה ממסלול ההכשרה של אחת מיחידות העילית: סיירת מטכ"ל, שייטת 13, שלדג, 669, טיס או חובלים. במקרה כזה תזומנו לריאיון אישי במסגרת "שבוע הראיונות" ותוכלו לבקש להגיע ליחידת מגלן. 

 הגיוס למגלן מתקיים בשלושה מועדים בשנה - ביולי, בנובמבר ובמרץ. בכל גיוס נפתחים שני צוותי מגלן.


טירונות, הכשרה וקידום ללוחמי מגלן

מסלול ההכשרה של לוחם מגלן הוא מסלול מורכב וארוך שנמשך שנה וחצי. הוא כולל שני שלבים מרכזיים: 

טירונות ואימון מתקדם - ההכשרה מתחילה בטירונות בבא"ח צנחנים, בפלוגה ייעודית ליחידת מגלן וליחידת דובדבן. אחרי הטירונות, שכוללת בין היתר אימונים בקליעה ובשדאות ואימוני כושר גופני, ממשיכים לאימון מתקדם, ובמהלכו עוברים קורס צניחה מלא לצד אימוני רובאי, מטווחים, ניווטים ותרגילי כושר. 

הכשרת מגלן ייעודית - בסיום האימון המתקדם תגיעו לשלב ההכשרה המיוחדת של יחידת מגלן. בשלב זה תעברו אימוני הסוואה, סדרת ניווט הכוללת ניווט מקצועי באמצעות מפת השמיים, ותצפיות שמטרתן הפקת מידע ממרחק. כמו כן, תעברו קורס לוחמה זעירה (לו"ז), שילמד אתכם כיצד להפוך את העבודה בצוות מצומצם ליתרון משמעותי בשטח. לקראת סיום שלב ההכשרה תעברו שיעורים ואימונים מסכמים בצוות מצומצם ובאופן אינטנסיבי, וכן גם תגלו מה הייעוד שלכם בתוך היחידה. בסוף ההכשרה תיקחו חלק בשבוע מסכם באזור דרום הארץ, ובסיומו תקבלו את התואר לוחם מגלן.

בסיום ההכשרה תשובצו באחד הצוותים המסווגים של היחידה. לוחמים שמעוניינים ומתאימים לכך יוכלו להמשיך לפיקוד, להגיע לקורס מ"כים ובהמשך גם לקורס קצינים. 

תפקידים דומים שיכולים לעניין אתכם
לוחם בדובדבן | לוחם באגוז | לוחם בשלדג | לוחם בעוקץ
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.