שומרים על ערנות - כיתת כוננות

מטרתן העיקרית של כיתות הכוננות היא לספק מענה ראשוני ומיידי באירועי חירום שונים בקהילה, ולגשר על הפער מרגע ההכרזה על אירוע ביטחוני ועד הגעת כוחות הביטחון. צוותי הכוננות מספקים לקהילה שכבת ביטחון והגנה נוספת, ונחשבים לחלק חשוב ממערך ההגנה של ישראל. כיתות הכוננות עלו לכותרות בעקבות אירועי 7 באוקטובר 2023, כאשר צוותי כיתות הכוננות בעוטף עזה היו הראשונים להתייצב מול חוליות המחבלים שחדרו לשטחי ישראל. הצוותים, שרבים מהם נהרגו במהלך ההתקפה, פעלו לבדם במשך שעות רבות, חיסלו מחבלים והצילו חיים. מאז פרוץ המלחמה, ובעקבות הצורך הביטחוני ההולך וגדל, התרחבה הפעילות של כיתות הכוננות בכל רחבי הארץ.

צוותי כיתות הכוננות מבצעים תורנויות מסביב לשעון, ועליהם להיות זמינים לכל תרחיש ביישוב מגוריהם. לשם כך, עוברים הצוותים הכשרות ואימונים, והם מצוידים בנשקים, מכשירי קשר, אפודים, לבוש ייעודי (כמו בגדים טרמיים או נעליים מתאימות), פנסים ואף אפליקציות לניהול הכוח, במטרה לייעל את פעילות הצוות בזמן אמת. 

מתי כיתת הכוננות מוקפצת? 

ישנם מספר סוגים של אירועי חירום ואירועים ביטחוניים שבהם מוקפצות כיתות הכוננות, למשל: 

 • פיגועי טרור: לצערנו, במדינה מוכת טרור כמו שלנו, ישנן לא מעט סיטואציות שדורשות תגובה מהירה. מטרת כיתת הכוננות היא לספק מענה מיידי למצבי חירום כמו חדירת מחבלים, פיגועים, סיכול מחבלים ואף מתן מענה רפואי לנפגעי פעולות הטרור. 
 • תאונות דרכים: במקרה של תאונת דרכים חמורה בעלת סיכון ממשי למעורבים בה, מוקפצת כיתת הכוננות שנמצאת בקרבת מקום. המתנדבים מתורגלים במתן סיוע במצבים רפואיים שונים ובהתמודדות עם מצבי לחץ ובמצבים מורכבים.
 • שיטפונות: כיתות הכוננות הממוקמות באזור הדרום מתורגלות בהתמודדות עם אירועי שיטפון פתאומיים. כיוון ששיטפון הוא סיטואציה הפכפכה שקשה מאוד לחזות, דרושה תגובה מהירה ביותר מצד כוחות הביטחון וההצלה באזור המפגע. כיתות הכוננות מתרגלות בסיוע לכוחות ההצלה, וכן בפינוי ובחילוץ אזרחים שנקלעו לשיטפון. 
 • אירועים נוספים: מלבד התרחישים הנ"ל, ישנם אירועים נוספים שדורשים מענה מהיר של כיתות הכוננות, כגון בעיות תשתית מסוכנות, תקלות במפעלים או שריפות. כיתות הכוננות יגיעו לזירה ויסייעו בהשתלטות על האירוע עד הופעת כוחות הביטחון.  

סוגים שונים של כיתות כוננות

כיתת כוננות צבאית

כיתת הכוננות הצבאית מורכבת מצוותים של חיילים המבצעים כוננות בבסיסים. הכוננים "מוקפצים" בעת אירוע הדורש הגנה מיידית על הבסיס, ונדרשים למענה בתוך דקות בודדות. מסיבה זו, החיילים נשארים על מדים ונעולים בנעליים לכל אורך התורנות, כשהציוד והנשק שלהם צמודים אליהם. גם בבסיסים עורפיים פעילה כיתת התורנות הצבאית - במקרה זה, היא אינה מורכבת מלוחמים, אלא מחיילי הבסיס המבצעים תורנויות שמירה שגרתיות.

כיתת כוננות ביישובים סמוכי גדר

ביישובים סמוכי גדר מתפקדות כיתות הכוננות ככוח אבטחה המורכב מתושבים. כיתות כוננות אלה פועלות באזור עוטף עזה, רמת הגולן ויהודה ושומרון. לרוב, כיתת הכוננות מורכבת מצוות של כ-15 לוחמים תושבי היישוב והיא מנוהלת בידי הרבש"ץ (רכז ביטחון שוטף צבאי) היישובי. הלוחמים מאומנים על ידי החטיבה המרחבית, נושאים נשק ולובשים אפוד קרמי, ונמצאים תחת אחריות הצבא. מדי שנה נקראים המתנדבים לימי מילואים שבמהלכם הם לומדים להתמודד עם תרחישים כמו חדירת מחבלים.

כיתת כוננות משטרתית ליישובים שאינם סמוכי גדר

כיתות הכוננות של משטרת ישראל משמשות כוח אבטחה זמין ומהיר, המסייע לכוחות המשטרה באירועים ביטחוניים ובמצבי חירום, ומחזק את תחושת הביטחון האישי של האזרחים. עד אוקטובר 2023, פעלו בארץ כ-83 כיתות כוננות של המשטרה, אך עם פרוץ מלחמת "חרבות ברזל" הוחלט להגביר את הפעילות, וכיום פועלות ברחבי הארץ יותר מ-800 כיתות כוננות.

כיתות הכוננות של המשטרה מורכבות ממתנדבים שמעוניינים לתרום לביטחון יישוב מגוריהם. 

 • רוצים להתנדב לכיתת הכוננות של המשטרה? עוד על התהליך כאן
 • רוצים להפוך את התרומה לביטחון המדינה לקריירה? במשטרה מחפשים אתכם!

איך מצטרפים לכיתת הכוננות המשטרתית?

אלו הם תנאי הסף  שמעמידה משטרת ישראל בהצטרפות לכיתות הכוננות:

 • מועמדים בגילי 65-21
 • ללא רישום פלילי וללא עבר תעבורתי בעייתי 
 • בעלי כשירות רפואית
 • מועמדים שסיימו שירות מילואים כחוק (או פטור משירות מילואים)
 • מועמדים שסיימו שירות ביחידה לוחמת בצה"ל (רובאי 03 ומעלה) או בעלי הכשרה משטרתית מקבילה
 • בעלי אזרחות ישראלית
 • דוברי עברית
 • מתגוררים ביישוב כיתת הכוננות

 

עונים על התנאים? כעת עליכם למלא את טופס הבקשה להתנדבות לכיתת כוננות. עד שבועיים מיום הגשת הטופס, עליכם יהיה להגיש גם את טופס השלמת הפרטים. לחילופין, ניתן ליצור קשר עם מוקד גיוס המתנדבים בטלפון 076-8115211.

לאחר מילוי הטפסים ייצרו איתכם קשר לבדיקות התאמה נוספות. בדיקות אלו כוללות הצגת תעודת זהות, רישיון נשק ורישיון נהיגה (במידה ויש), הצגת אישור כשירות רפואית, בדיקת ניגוד עניינים ובדיקת ביטחון. כמו כן, תתבקשו לעבור ריאיון אישי.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.