להשלים את החסר - על מבחן השלמת המשפטים

מבחן השלמת משפטים הוא סוג של מבחן אישיות, דרכו הבוחנים מנסים להכיר אתכם וללמוד על צדדים שונים באישיות שלכם. במהלך המבחן תתבקשו להשלים משפטים שונים בצורה חופשית, לרוב בכתב יד. המשפטים שאותם תתבקשו להשלים לא דורשים מכם ידע כללי או מקצועי מסוים, כיוון שהם עוסקים בדעות ובהשקפות האישיות שלכם. השימוש בטכניקת השלמת המשפטים היא טכניקה פסיכולוגית מוכרת שבעזרתה הנבחנים חושפים רגשות ומחשבות בצורה השלכתית: הדרך שבה תשלימו את המשפטים - תלמד את הבוחנים על הצדדים השונים באישיות שלכם. באופן זה, התגובה שלכם למשפטים המוצגים עשויה לספק אינדיקציה בנוגע למחשבות, אמונות, רמת מוטיבציה, הישגיות ומרכיבים נוספים באישיותכם. 


כל מילה בסלע - על האתגרים במבחן

אף על פי שהמשפטים שתתבקשו להשלים לא דורשים שליטה בידע כללי או מקצועי כלשהו הקשור לתפקיד שאליו אתם מתמיינים, בכל זאת כדאי שיהיה לכם ידע מקדים על המבחן ועל האתגרים שהוא מציב בפניכם.

אחד האתגרים המרכזיים במבחן הוא החזרתיות של המשפטים. במבחן יש כ-70 משפטים החוזרים על עצמם בניסוחים דומים מספר פעמים. החזרתיות הזאת אינה מקרית - מטרתה לבלבל ולבדוק את העקביות שלכם לאורך המבחן. 

אתגר נוסף הוא ההתמודדות עם הניסיון לענות את "התשובה הנכונה", כשבפועל - אין תמיד רק אחת כזו. אחת הטעויות הנפוצות של נבחנים היא לנסות להשלים את המשפטים בצורה אופטימית לאורך כל המבחן כדי לייצר רושם של אדם חיובי. זו גישה שאינה מומלצת, כיוון שאתם עלולים להצטייר ככאלו הנוטים לעשות אידיאליזציה או ככאלו שחוששים להביע את עמדתם האמיתית.


כללים מנחים ב... השלמת משפטים

לרוב מבחני השלמת המשפטים יתייחסו לנושאים שונים, כמו למשל יחסים בין אישיים, יחסי משפחה, השקפות על יחסי עבודה ותחומי עניין, זאת כדי לבחון ולחשוף כמה שיותר צדדים באישיותכם. מסיבה זו לרוב גם מדובר במבחנים ארוכים יחסית, כאלו היכולים להיות מורכבים מ-100 משפטים להשלמה ואף יותר.

להלן כמה דוגמאות למשפטים היכולים להופיע במבחן מסוג זה: 

אני הכי אוהב בעולם...

אמא טובה היא אמא ש...

אנשים חושבים שהוא...

איך כדאי להשלים את המשפטים האלה?

    • תשובות אמינות ומתונות ← הקפידו לענות בצורה אמינה מצד אחד, אך זכרו שעדיין מדובר במבחן מיון וכנות מלאה לא בהכרח תשרת אתכם כאן. לדוגמה במשפט הראשון: "אני הכי אוהב בעולם..." אם תכתבו "לעבוד", תותירו רושם של טיפוס חסר אמינות ומרצה. מנגד, גם תשובה כנה מדי כמו "חופשות" לא תסייע לכם להשאיר רושם מוצלח כעובדים פוטנציאליים. 
    • מענה פשוט וענייני ← אל תהיו יצירתיים או מקוריים מדי, שמרו על תשובות פשוטות יחסית ולא מתחכמות. למשל את המשפט השני תוכלו להשלים כך: "אמא טובה היא אמא ש... מחבקת את ילדיה". 
    • עם כל הכבוד ← עוד שיטה מוצלחת להשלמת המשפטים היא התייחסות לכל משפט כאילו הייתה זו שאלה על יחסי כבוד. למשל המשפט השלישי: "אנשים חושבים שהוא..." חשבו שהוא היה מנוסח כך: "אנשים מכבדים אותו כי הוא..." והשלימו בהתאם לכך את המשפט. "אנשים חושבים שהוא... אדם אכפתי לזולת."

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.