מכוני מיון

מכוני המיון מסייעים למעסיקים רבים בתהליך גיוס מועמדים חדשים, ומתמחים בהערכת הפרופיל האישיותי ובאבחון דרכי חשיבה ושיטות העבודה, בהתאם לתפקיד שאליו מתמיינים ולאופי הארגון.

המכונים עורכים ימי מיון מרוכזים הכוללים מבחנים הבודקים תכונות ויכולות שונות. משכו של יום מיון תלוי במכון העורך אותו, במשרה שאליה אתם מתמיינים ובדרישות המעסיק. משך יום המיון משתנה ממכון למכון ומתפקיד לתפקיד - לרוב אורכים ימי המיון בין 3 ל-9 שעות. עד לא מזמן, כל ימי המיון היו מתקיימים באופן פרונטלי בלבד. כלומר, על הנבחנים היה להגיע פיזית למכון המיון כדי להשתתף בהם. עם פרוץ מגפת הקורונה המצב השתנה, והיום מרבית מכוני המיון מקיימים גם ימי מיון פרונטליים וגם ימי מיון מקוונים.

לעיתים, המעסיקים מאפשרים למועמדים לבחור את מכון המיון שבו ייבחנו. מסיבה זו, מומלץ להכיר את מכוני המיון המובילים בארץ:

 

 

 

חברות וארגונים

ארגונים רבים בתעשייה בוחרים לשכור את שירותיהם של מכוני מיון, המציעים ניהול פשוט ומקצועי של תהליכי הגיוס לתפקידים השונים. המכונים עורכים ימי מיון מרוכזים הכוללים מבחני התאמה שונים - קוגניטיביים ואישיותיים, בליווי פסיכולוגים ומאבחנות פסיכוטכניות. 

הבחירה בנוגע למכון המיון נעשית על ידי הארגון המגייס, המלווה את התהליך מתחילתו ועד סופו - מגדיר את הרכב המבחנים ובוחר את אלו הרלוונטיים לכל תפקיד, וכן קובע את הדגשים הספציפיים לכל תפקיד.

לעיתים מאפשרים הארגונים למועמדים לבחור את מכון המיון שבו הם מעוניינים להיבחן, ולעיתים יהיה זה הארגון שישלחו את המועמדים למכון המיון המנהל את תהליך הגיוס. כך למשל, נציבות שירות המדינה נוהגת לעבוד גם עם מכון אדם מילא וגם עם מכון קינון שפי, וחברת אינטל שולחת מועמדים למיונים במכון פילת.

עם זאת, ישנם ארגונים המעדיפים לערוך מיון פנימי, כמו לדוגמה, משטרת ישראל - שם כולל תהליך המיון מספר מבחנים ייחודיים, ונערך על ידי לשכת הגיוס של המשטרה.

 

מבחני מיון

מבחני מיון הם כלי נפוץ לבחינת מידת ההתאמה של מועמדים לארגונים השונים ולתפקיד המוצעים בהם. מבחני המיון בוחנים מערכות של תכונות ויכולות - קוגניטיביות ואישיותיות, והנפוצים שבהם הם המבחנים הבאים:

מבחני אישיות

מבחני אישיות הם מבחנים פסיכולוגיים-התנהגותיים הבוחנים את המידה שבה תכונות מסוימות מאפיינות את האופי של המועמד. לדוגמה, המבחנים עשויים לבחון עד כמה מועמד מסוים עקשן או עד כמה אחר יצירתי. נוסף על כך, המבחנים נועדו לאתר תכונות אופי לא רצויות בראי דרישות התפקיד. קיים מגוון רחב של מבחני אישיות: כאלו הנערכים בכתב וכאלו הנערכים באופן ממוחשב, מבחנים שמשכם דקות ספורות ומבחנים שנמשכים שעה.

דינמיקה קבוצתית

משימה הנערכת בקבוצות של 12-6 משתתפים, שנועדה לבחון את יכולת המועמדים להשתלב בקבוצה ולעבוד בשיתוף פעולה עם אחרים. הדינמיקה נערכת לרוב על ידי פסיכולוג, ונמשכת כשעתיים בממוצע.

המבחנים הפסיכוטכניים

המבחנים הפסיכוטכניים הם מבחנים ממוחשבים שנועדו לבחון את היכולות הקוגניטיביות בתחומים שונים. המבחנים נערכים לרוב בהגבלת זמן של 35 שניות בממוצע לשאלה, ומשכם הממוצע נע בין שעה וחצי לשלוש שעות.

קיימים ארבעה סוגים של מבחנים פסיכוטכניים:

    • מבחנים כמותיים – בוחנים את יכולת ההסקה הכמותית. מדובר בספקטרום רחב של מבחנים החל ממבחני ידע בחשבון בסיסי, דרך מבחני אומדנים ומבחני בעיות מתמטיות וכלה במבחנים הבודקים יכולת ניתוח מידע והסקת מסקנות מגרפים ומטבלאות מורכבות.
    • מבחנים מילוליים – מבחנים פסיכוטכניים הבוחנים את יכולת ההבנה של חומר מילולי, וכן את היכולת לפרשו ולהסיק ממנו מסקנות. המבחנים בקבוצה זו כוללים: מבחני הבנת הנקרא, מבחני לוגיקה, מבחני דקדוק ואיות, מבחני קשר בין מילים, מבחני אוצר מילים, השלמת משפטים ועוד.
    • מבחנים צורניים דיאגרמתיים – מבחנים הבודקים יכולת אבחון, הסקה והשלכה לוגית מסדרות צורניות שונות. מבחנים אלה אינם נסמכים על ידע מוקדם, כגון שפה או כישורים מתמטיים, אלא על יכולת תפיסה מולדת.
    • מבחנים ייעודיים – בחלק ממכוני המיון והארגונים מבוצעים מבחנים פסיכוטכניים הבודקים יכולות ספציפיות המקושרות לתחומים מסוימים, כגון תכנות, QA ומזכירות. מבחנים אלה מתווספים בדרך כלל למבחנים האחרים ואינם עומדים בפני עצמם. דוגמאות למבחנים ייעודיים: מבחני זריזות ודיוק, מבחני אנגלית ומבחני יכולת טכנית.

מבחני אמינות

מבחנים הבוחנים יושרה ואמינות באמצעות הערכת עמדתכם בנוגע להתנהגויות ולהחלטות שונות בנושאים, כגון: צריכת סמים ואלכוהול ויחסים בין אישיים. המבחנים נועדו לאתר נטיות אישיותיות ודפוסי התנהגות שעלולים לפגוע בארגון או בתפקודם של העובדים בארגון. הקושי המרכזי בהם הוא הקונפליקט שהם נוטים להציף - האם לענות בכנות או האם לענות באופן שירצה את המעסיק.

ריאיון אישי

ריאיון עבודה הוא חלק בלתי נפרד מתהליך ההעסקה. הוא עשוי להיות מבחן קבלה פנימי הנערך על ידי המעסיק או מבחן קבלה הנערך על ידי מכון מיון. במקרה השני, המראיין שלכם יהיה בדרך כלל פסיכולוג ומשך הריאיון ינוע בין חצי שעה לשעה.

מבחן דואר נכנס

מבחן דואר נכנס הוא מבחן הנערך מטעם מכוני מיון למועמדים למשרות ניהוליות. הוא נועד להעריך את תפקודכם בתנאי לחץ, ולבחון את סדרי העדיפויות ויכולות התכנון, הסדר והארגון שלכם.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.