נתחיל מהבסיס: הא"ב של מדי צה"ל

לפני שניכנס לפינות הקטנות של הכיסים, הגזרות והצבעים, נתחיל ממה שאתם כבר בטח יודעים: בצה"ל יש שני סוגים של מדים - מדי א' ומדי ב'. בואו נעשה את זה מסודר:

  מדי א' מדי ב'
מה מטרת השימוש? המדים הייצוגיים שלובשים מחוץ לבסיס ובטקסים רשמיים. חיילים המשרתים בבסיס פתוח וחוזרים כל יום הביתה - ילבשו אותם בכל יום. מדי עבודה שלובשים רק בתוך הבסיס.
מדי בנים או מדי בנות? מדי א' שונים אצל בנים ואצל בנות, וגם משתנים לפי החיל (כבר נפרט). אותם המדים לבנים ולבנות. צבע ירוק זית בכל החילות.
מה עונדים על המדים? על מדי א' תענדו את תג היחידה, סיכות, דרגות, כומתה, ואם יש - גם שרוך. על מדי ב' עונדים רק דרגות, כומתה ושרוך (אם יש).

עכשיו כשיש לכם את התמונה הכללית, נעבור לפירוט מעמיק יותר של סוגי המדים לפי חילות ותפקידים.

מדי א' בזרוע היבשה - הירוקים

מדי בנים

מדי בנות

חולצה בעלת שני כיסים, ומכנסיים בגזרת דגמ"ח עם שני כיסים גדולים מכל צד וכיס קטן נוסף.

על כיסי החולצה עונדים סיכות (של קורסים והכשרות) ושאר סמלים ייצוגיים. יש סיכות שעונדים מעל הכיס ויש על הכיס עצמו - תלוי אם מדובר בסיכת הכשרה, קורס התנדבותי או אות הצטיינות / אות השתתפות במלחמה.

חולצה בעלת כיס אחד בצד שמאל, שעליו עונדים את הסיכות, ומכנסיים עם שני כיסים אחוריים - למעט בתפקידים מסוימים שבהם החיילות לובשות מדי בנים (לוחמות, מדריכות חי"ר, מפקדות במג"ל ועוד).

לאחרונה הותר גם לבנות לבחור במכנסיים בדגם דגמ"ח, כמו של הבנים. מי שמקיימת אורח חיים דתי וקיבלה אישור מהרבנות הצבאית על כך, יכולה לבחור ללבוש חצאית צבאית. 

מדי א' בחיל האוויר - חאקי

מדי בנים מדי בנות
מדי א' של בנים בחיל האוויר הם בצבע חאקי. החולצה באותה גזרה כמו במדי א' הירוקים. המכנסיים, לעומת זאת, הם מכנסי קופיקו - יש להם שני כיסים פנימיים. חגורת המכנסיים היא בצבע כחול כהה. מדי א' של בנות בחיל האוויר הם באותה הגזרה כמו של מדי בנות בחיל היבשה, רק בצבע חאקי ועם חגורה כחולה. גם בחיל האוויר בנות יכולות לבחור בגזרת מכנסי הקופיקו (מכנסי בנים) או בחצאית, למי שיש את האישור הנדרש.

מדי א' בחיל הים - חאקי ולבן

מדי א' של חיל הים מאוד דומים למדים של חיל האוויר: גם הם בצבע חאקי והגזרות של בנים ושל בנות הן כמו בחיל האוויר. ההבדל היחידי הוא שבחיל הים החגורה היא שחורה. בטקסים רשמיים (ימי זיכרון, סיום קורס וכו') - החיילים והחיילות לובשים מדים בצבע לבן. זה מאוד פוטוגני, אבל פחות פרקטי ביום יום 😉

מדי ב' - בגדי עבודה

אז במה שונים מדי ב' ממדי א'?

מדי ב' הם מדים נינוחים יותר, גם מבחינת הגזרה וגם מבחינת הבד. את מדי ה-ב' לובשים אך ורק בתוך הבסיס.

ראיתם חייל/ת עם מדי ב' מחוץ לבסיס? כנראה מדובר במילואימניק/ית - הם לא מחויבים בלבישת מדי א'.

לבנות יש אפשרות ללבוש חצאית ב'.


נעולים על זה: הנעליים הצבאיות

אם חשבתם שרק במדים יש כזה מגוון - תחשבו שוב. תכירו את קולקציית הנעליים של הצבא: 

נעליים גבוהות - מכונות "נעלי בנים". אלו נעלי עור צבאיות, בצבע שחור חלק, שמיועדות לבנים בתפקידים עורפיים.

נעלי חי"ר - הנעליים של הלוחמים והלוחמות, בצבע שחור או אדום, בהתאם לחטיבה (צנחנים, כפיר ונח"ל למשל נועלים נעליים אדומות). נעלי החי"ר מאווררות יותר ויש להן סוליה חזקה ועבה יותר מהנעליים הגבוהות. 

נעלי בנות - נעלי חצאית שחורות, נמוכות יותר מנעלי הבנים.

נעלי 3/4 - גזרה חדשה יחסית של נעליים, המוכרות גם בשמן "מיני חי"ר". נעליים קצת יותר גבוהות מנעלי הבנות. ביום הגיוס תוכלו להחליט אם תרצו נעלי בנות או נעלי 3/4.

סנדלים - בימי הקיץ חיילות יכולות ליהנות מנעילת סנדלים. הסנדלים צריכים לעמוד בתקן שצה"ל קבע: סנדלים שחורים, בלי קישוטים, בעלי רצועה מלפנים ורצועה מאחור ועם עקב בגובה שני ס"מ מקסימום.

טבעונים, זה בשבילכם

נעלי הצבא עשויות מעור, אבל הצבא מציע לטבעונים חלופה שעשויה מבד עמיד (כמו גם כומתה טבעונית, שעשויה מחומרים סינתטיים במקום מצמר). 


חם, מתחמם: בגדי החורף בצבא

ימי החורף הם קצרים ובודדים בארצנו הקטנטונת, אבל כדי שגם בהם יהיה לכם חמים ונעים, הנה כמה אמצעי חימום שצה"ל יספק לכם:

סופטשל א' - הסופטשל הצבאי נכנס לשימוש בספטמבר 2021 והוא המעיל הצבאי שמקבלים היום בבקו"ם. הוא מחליף את מעיל ה-א' הישן, שהיה מוכר בכינוי "מעיל דובון" (השם אכן העיד על הצורה...).

סוודר - הסוודר הוא אופציה נוחה, חמימה ופחות מסורבלת מהמעיל לימי החורף הצבאיים. את הסוודר, כמו לא מעט דברים אחרים בצבא, בדרך כלל צריך להשיג ממישהו. 

פליז - יש גם פליז צבאי, שאותו לא מקבלים בבקו"ם. יש יחידות שלפעמים מוציאות פליזים לחיילים שלה, עם סמל היחידה ולפי הכללים התקניים של צה"ל. את הפליז אפשר ללבוש רק על מדי ב'.

ומה בנוגע ללק בציפורניים בצבא?

למכורות הלק והג'ל שבינינו, אלו הם הצבעים התקניים בצה"ל: שקוף, ורוד בהיר, פנינה או פרנץ'. הלק צריך להיות חלק ואחיד בכל הציפורניים, בלי קישוטים, מדבקות או נצנצים. לנשות הקבע יש קצת יותר אופציות מבחינת צבעים: אדום, סגול, אפור ועוד...

 

נושאים נוספים שיכולים לעניין אתכם
משכורת צבאית  |  דרגות בצה"ל  |  המדריך לכומתות 
כל הנושאים שכדאי לדעת לפני הגיוס - כאן
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.