מניעות את הגלגלים: מדריכות שריון

מדריכות שריון הן אלו שמלמדות את הלוחמים על תפעול הטנק ועל הלחימה בו, ובעצם מעבירות להם את כל הידע המקצועי הרלוונטי לביצוע התפקיד שלהם בצוות הטנק. מדובר בתפקיד מבצעי, שבמסגרתו המדריכות מכירות לעומק את הטנקים, וגם מתנסות בירי ובנהיגה בשטח - בדיוק כמו הלוחמים. 

לכל מדריכה יש את תחום ההתמחות שלה. יש כאלו שאחראיות ללמד את הידע התיאורטי, הבסיסי יותר, והן ילמדו בעיקר בכיתה. יש מדריכות סימולטור, שאחראיות על השלב המעשי שמגיע לאחר מכן. ויש מדריכות שמדריכות על הכלים עצמם, בשטח. 

סוגי המדריכות בשריון 

 • מדריכות נהג - מלמדות את הלוחמים כיצד לנהוג בטנק, בהתחלה בצורה תיאורטית בכיתה, ולאחר מכן בעזרת סימולטור מפותח במיוחד. הסימולטור מדמה נהיגה בטנק, התהפכויות ותזוזות המאפיינות תנאי שטח שונים. הלוחמים יקבלו אישור לנהוג בטנק רק לאחר שיפגינו ביצועים טובים מספיק בסימולטור. 
 • מדריכות צוות - ההדרכות של מדריכות צוות הטנק מיועדות בעיקרון למפקדי הצוות ולתותחנים, אבל בשלב מסוים כל חברי צוות הטנק ישתתפו בהן. בהדרכות עצמן כל הצוות נמצא בסימולטור (שמחובר לטנק אמיתי!), והמדריכה מציגה בפניהם סיטואציות שונות שבהן יהיה עליהם לתפעל את הטנק. כך המפקד מתרגל פיקוד על הצוות והתותחן מתרגל ירי מדויק. 
 • מדריכות טעינה - מכשירות את הטענים בצוות הטנק לטעון פגזים ולירות אותם. ההדרכה מתבצעת בטנק עם פגזים אמיתיים. כיוון שכל פגז כבד מאוד, זוהי עבודה שדורש מהמדריכות להפעיל כוח פיזי רב במהלך ההדרכות.
 • מדריכות מרגמות - מלמדות את הלוחמים איך לתפעל את המרגמות שעל הנגמ"ש.
 • מדריכות איתור והשמדה (אוה"ד) - מכשירות את הלוחמים לנווט את הטנק בשטח בעזרת ציר ניווט, לאתר מטרות ולפגוע בהן.
 • מדריכות קליעה - מעבירות את ההכשרות הבסיסיות והמתקדמות על מטול, נגב, קלע ומאג.
 • מדריכות נגמ"שים - מעבירות הכשרה תיאורטית בכיתה על נהיגה ברכב קרב משוריין (רק"ם), ואז הכשרה מעשית בשטח.

מדריכות שריון בזמן חירום

בזמני לחימה, מדריכות השריון לוקחות חלק חשוב בסיוע ללוחמים ומעבירות הדרכות מזורזות בשטח, בעיקר לחיילי המילואים. הן עורכות לחיילים רענון על הטנק ומשלימות פערים על ציוד חדש שהלוחמים הוותיקים אולי לא מכירים.

 


לטעון ולכוון גבוה: תנאי הקבלה של מדריכת שריון

נתוני צו ראשון:

ציוני יום המא"ה:

  • ציון 4 ומעלה בהדרכה
  • ציון 3 ומעלה ביחסי אנוש, פיקוד, עבודת צוות, עיבוד מידע, בגרות ובשלות
  • ציון 2 ומעלה בהפעלה טכנית


בדרך לשיזפון - מפגיזות ביום המא"ה ובצו הראשון


המדריך למדריכה: טירונות והכשרה 

מדריכות השריון מתגייסות בשלושה מחזורי גיוס בשנה - באוגוסט, בנובמבר ובמרץ. הן מתחילות את דרכן בטירונות 02 ומשם ממשיכות לקורס ההכשרה, קמ"ד (קורס מדריכות) שריון, שנמשך שלושה חודשים. במהלך הקורס הן לומדות חומר תיאורטי על תפעול הטנקים ועל תפקידי הצוות, עוברות התנסויות מעשיות בנהיגה בטנק ובטעינה וירי של פגזים, רוכשות מיומנויות הדרכה שונות ולומדות על ההיסטוריה של חיל השריון.

אחרי הקורס המדריכות מתחלקות לשני שיבוצים: מדריכות מילואים שמשרתות במל"י (המרכז לאימוני יבשה) ומדריכות בבסיס ההכשרות של השריון בשיזפון.

אחרי השיבוץ מתבצעת חלוקה למדורי ההדרכה של מדריכות השריון. לאחר השיבוץ מתמקצעת כל מדריכה בתחום שלה ועוברת חפיפה ממוקדת יותר.

למדריכות השריון אפשרויות קידום שונות העומדות לרשותן לאחר שנת שירות מלאה כמו מפקדת בקמ"ד או יציאה לקצונה, למתאימות לכך.

יש עוד תפקיד שמעניין אותך? חפשי אותו כאן

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.