שאלות אלו ואחרות דומות להן מעסיקות את כולנו כל כך, עד שבכל מקום צמחו מומחים, רבנים, יועצים, מורים, ספרים, עיתונות מקצועית ותוכניות טלוויזיה שמציעים תשובות; דרכים לאושר, להשגת כסף, למציאת אהבה, להצלחה בחיים.

המומחים לשאלת האושר טוענים שאם נאמץ את הדרך שלהם, נשיג את האושר המיוחל. הבעיה היא שברוב המקרים אנו נדרשים לאמץ התנהגות של מישהו אחר, להפוך את עורנו ולהתנהג באופן לא טבעי, לבטל את עצמנו כדי להצליח. הדת מורה לנו מה לעשות, מה ללבוש, כיצד להתנהג, מתי לעבוד ומתי לנוח כדי לזכות בחיי העולם הבא, באושר, בביטחון. יועצים אחרים אומרים לנו כיצד עלינו להתנהג, מה ללבוש, מתי לחייך ואיך לשמור על קשר עין כדי להרשים בריאיון או בעסקים. פסיכולוגים מסבירים לנו כיצד יש להתנהג עם ילדים, עם בני זוג ועם חברים כדי להיות מאושרים במשפחה ובחיי האהבה. ספרי הדרכה משרטטים למעננו את הנתיב שבו עלינו ללכת כדי להתעשר. כדי להצליח עלינו לאמץ את הדרך שבה מאמין הכותב, המורה, המומחה, הפסיכולוג, הרופא, כוהן הדת.

לא אחת אני תוהה על אודות סוד ההצלחה של הדת, היועצים וספרי ההדרכה - מדוע הדת מצליחה כל כך בכל העולם? מדוע תחום הייעוץ משגשג כל כך? מדוע ספרי הדרכה רבים הופכים בן-לילה לרבי מכר? התשובה לדעתי היא חולשתנו. רובנו לא מאמינים בעצמנו - לא מאמינים שהתשובה שלנו טובה, חוששים שהדרך שלנו לא נכונה ובטוחים שהתשובה מצויה במקום אחר, שלמישהו אחר יש פתרון טוב יותר מזה שיש לנו. הרבנים, היועצים, המומחים, הפסיכולוגים מצליחים בגלל חוסר האמונה שלנו בעצמנו.

אני לא טוען שמומחים הם דבר רע. בבריאות, באהבה, בעסקים ובעבודה יש בהחלט מקום להיעזר בניסיון ובידע של אחרים. יש פסיכולוגים שכדאי מאוד לשמוע בעצתם, יש רבנים שיכולים להוסיף לנו ידע חשוב ויש מומחים שחוות דעתם יכולה לכוון אותנו ולחסוך לנו זמן רב. הבעיה היא הכמות והתכיפות. אם אתה פונה למומחה או לחבר בכל בעיה שמציקה לך, אם בכל שאלה אתה חש צורך להתייעץ עם חבר או עם יועץ, אתה מפתח תלות ומחליש את עצמך. אנשים שמקבלים דעות של אחרים תוך כדי ביטול עצמי, שזקוקים להכוונה תכופה ומתמדת, יגבירו את חוסר האמונה שלהם בעצמם ויפגעו ביכולתם ליהנות באהבה ובעבודה.

מאת דוד משולם, מנכ"ל מכון נועם
מתוך הטור "יחסי אהבה ועבודה" שפורסם בעיתון "מעריב".
אפשר לעזור לך סימן שאלה
אפשר לעזור לך סימן שאלה
לפני שנמצא בשבילך את ההכנה המתאימה, הנה כמה פרטים שאנחנו צריכים.
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.