מבחן מחוננים שלב א'

מבחן מחוננים שלב א' נערך בדרך כלל לאחר החגים, בחודשים אוקטובר-נובמבר בכל בתי הספר ברחבי הארץ. על פי רוב, המבחן נערך בכיתה ב', אך באזורים מסוימים בארץ הוא נערך בכיתה ג'. זאת משום שתוכניות הלימודים במרכזי המחוננים שבאזורים אלה, דוגמת עמק הירדן ואורנים, מתחילות בכיתות ד'.

מבנה המבחן ומהלכו

מבחן שלב א' אורך כ-40 דקות וכולל שאלות בחשבון ובעברית, שהמענה עליהן מוגבל בזמן.

פרק החשבון יכלול תרגילי חשבון המערבים את ארבע פעולות החשבון הבסיסיות (חיבור, חיסור, כפל וחילוק), בעיות מילוליות ושאלות משולשים וריבועים (תרגילים שבהם יש משולשים וריבועים במקום מספרים, וצריך למצוא את המספרים שהם מייצגים).

פרק העברית יכלול קטעי קריאה קצרים, שלאחריהם יופיעו שאלות אמריקאיות (ברירה). מרבית השאלות יתייחסו להבנת הרעיונות המרכזיים בקטעי הקריאה. בשאלות אלו לא נדרש ידע מוקדם, והן מצריכות יכולת לחלץ את התשובה מתוך הטקסט. בשאלות אחרות יצטרכו הילדים לפרש את המילים הקשות המופיעות בקטעי הקריאה. ילדים שאוצר המילים שלהם רחב יוכלו לעשות שימוש בידע המוקדם שלהם כדי לענות על השאלות הללו, ואילו אחרים יידרשו ליכולות הסקה כדי לנסות להבין את משמעות המילה מתוך ההקשר שבו היא נתונה.  

תוצאות המבחן 

תוצאות מבחן המחוננים אינן אבסולוטיות, אלא נקבעות ביחס להישגים של שאר התלמידים שנבחנו במבחן. ככלל, לשלב ב' יעברו כ-15% מהתלמידים שנבחנו בשלב א' - רובם תלמידים שהשיגו את הציונים הגבוהים ביותר במבחן, ומקצתם תלמידים שקיבלו המלצה מהסגל החינוכי בבית הספר שלהם, ללא קשר להישגיהם במבחן. אליהם יצטרף מספר מצומצם של תלמידים שבקשת הערעור שלהם על תוצאות מבחן א' התקבלה. 

שבועיים עד שלושה לאחר המבחן תגיע אליכם הודעה שתבשר לכם אם ילדכם עבר את המבחן או לא.

האתגרים המצפים לילדים בשלב א'

שאלות אמריקאיות - בכל פרקי המבחן יתמודדו הילדים עם שאלות אמריקאיות. לכאורה, בחירת התשובה הנכונה מתוך ארבע התשובות המוצעות לא נשמעת כמו משימה מאתגרת במיוחד, אך כשמדובר בתלמידים שזהו המפגש הראשון שלהם עם שאלות אמריקאיות, לא מדובר בפעולה טריוויאלית כל כך. שלילת המסיחים עלולה לבלבל תלמידים שאינם מורגלים בשאלות אמריקאיות, ולגרום להם לטעות גם במקרים שבהם הם יודעים מהי התשובה הנכונה. כמו כן, ילדים שאינם מנוסים בשאלות מסוג זה עלולים לטעות בסימון תשובותיהם, ורבים אחרים, בעיקר תלמידים מצטיינים, אף נוטים להותיר שאלות ללא מענה כלל, רק משום שהם אינם בטוחים בתשובתם באופן מוחלט. במבחן המחוננים הציון נקבע על פי מספר התשובות הנכונות, ולכן טעויות מסוג זה, הנובעות בעיקר מחוסר היכרות עם מבנה השאלות ומתחושת חסר ביטחון אצל הילדים, עלולות בהחלט לפגוע בציון הסופי.

רמת הקושי והגבלת הזמן - מבחן המחוננים נועד לסייע לאתר את התלמידים המוכשרים ביותר שיוכלו להשתלב בתוכניות הטיפוח הייחודיות של משרד החינוך, ועל כן רמת הקושי שלו גבוהה מזו המקובלת במבחנים הנערכים בבית הספר. רוב התלמידים הלומדים בכיתה ג' ודאי הספיקו להיתקל בתרגילים חשבוניים שונים או בבעיות מילוליות כאלה ואחרות, אך בדרך כלל רמת המורכבות שלהם נמוכה יותר מזו הרווחת במבחן המחוננים. לכך מתווספת הגבלת הזמן במבחן, שמחייבת את הילדים לעבוד במהירות וביעילות. 


שאלות לדוגמא - מבחן שלב א'

שאלות בחשבון

פִּתְרוּ אֶת תַּרְגִּיל הַחֶשְׁבּוֹן וְכִתְבוּ אֶת הַתּוֹצָאָה בַּמָּקוֹם הַמַּתְאִים.

=2÷14

פִּתְרוֹן וְהֶסְבֵּר:

בַּתַּרְגִּיל נִשְׁאַלְנוּ כַּמָּה פְּעָמִים נִכְנָס הַמִּסְפָּר 2 בַּמִּסְפָּר 14. 

נֵעָזֵר בַּצִּיּוּר עַל מְנַת לִפְתּוֹר אֶת הַתַּרְגִּיל.

לְפָנֵינוּ שָׂדֶה וּבוֹ 14 פְּרָחִים. נְחַלֵּק אֶת הַפְּרָחִים בַּשָּׂדֶה לִקְבוּצוֹת, שֶׁבְּכָל אַחַת מֵהֶן 2 פְּרָחִים, וְנִמְצָא כַּמָּה קְבוּצוֹת הִתְקַבְּלוּ:

תרגיל כיתה ג שלב א תשובה

מָצָאנוּ שֶׁבַּשָּׂדֶה יֵשׁ 7 קְבוּצוֹת, שֶׁבְּכָל אַחַת מֵהֶן 2 פְּרָחִים. כְּלוֹמַר, 2 נִכְנַס בְּ-14 בְּסַךְ הַכּוֹל 7 פְּעָמִים.

הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִיא: 7

בעיית משולשים וריבועים לדוגמא

עֲלֵיכֶם לִבְחוֹר אֶת הַמִּסְפָּר שֶׁצָּרִיךְ לִהְיוֹת בִּמְקוֹם הַמְּשֻׁלָּשׁ ואֶת הַמִּסְפָּר שֶׁצָּרִיךְ לִהְיוֹת בִּמְקוֹם הַרִבּוּעַ, כָּךְ שֶׁהַתַּרְגִּיל יִהְיֶה נָכוֹן.

 △8 = 2 - ◻△ 

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

הֶסְבֵּר:

נַחְלִיף אֶת הַמְּשֻׁלָּשִׁים שֶׁבַּתַּרְגִּיל בַּמִּסְפָּר 9 וְאֶת הָרִבּוּעִים שֶׁבַּתַּרְגִּיל בַּמִּסְפָּר 1.
89=91-2
נִשְׁאַל אֶת עַצְמֵנוּ, הַאִם הַתַּרְגִּיל נָכוֹן?
כֵּן! 91 פָּחוֹת 2 שָׁוֶה 89, וְלָכֵן זוֹ הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה.

 

שאלות מילוליות לדוגמא - הבנת הנקרא

1 הוֹרִים וְתַלְמִידִים יְקָרִים,
2 מָחֳרָתַיִם, בְּיוֹם רְבִיעִי, יִתְקַיֵּם בְּבֵית הַסֵּפֶר "יוֹם שׁוּק" בּוֹ תַּלְמִידַי
3 בֵּית הַסֵּפֶר מְבִיאִים לַשּׁוּק חֲפָצִים שֶׁאֵינָם זְקוּקִים לָהֶם וְלוֹקְחִים בִּמְקוֹמָם
4 חֲפָצִים אֲחֵרִים. זֹאת הַשָּׁנָה הַשְּׁנִיָּה בָּהּ אֵרוּעַ זֶה יִתְקַיֵּם בְּבֵית הַסֵּפֶר
5 בְּסָמוּךְ לִיצִיאָה לְחֻפְשַׁת הַפֶּסַח. לְמַעַן אֵלֶּה מִכֶּם שֶׁלֹּא הָיוּ בָּאֵרוּעַ 
6 אֶשְׁתָּקַד, נְסַפֵּר שֶׁהָיָה לָנוּ שׁוּק מְאֹד מְהַנֶּה וּמֻצְלָח. הַיְּלָדִים נֶהֱנוּ מְאֹד 
7 מֵהַשִּׁיטוּט בֵּין הַדּוּכָנִים וְאַף חָזְרוּ הַבַּיְתָה בְּיָדַיִם מְלֵאוֹת.
8 בִּכְדֵי שֶׁיּוֹם הַשּׁוּק הַשָּׁנָה יִהְיֶה מֻצְלָח לֹא פָּחוֹת, אָנוּ זְקוּקִים לְעֶזְרַתְכֶם: 
9 הַיּוֹם וּמָחָר אֶפְשָׁר עֲדַיִן לְהַעֲבִיר לְבֵית הַסֵּפֶר פְּרִיטִים שׁוֹנִים שֶׁיִּמָּכְרוּ
10 בַּשּׁוּק. 


שאלה 1 לדוגמא

בְּאֵיזֶה יוֹם בַּשָּׁבוּעַ נִשְׁלַח הַמִּכְתָּב לַהוֹרִים וְלַתַּלְמִידִים?

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

הֶסְבֵּר:

כָּתוּב בַּקֶּטַע שֶׁהַשּׁוּק יִתְקַיֵּם מָחֳרָתַיִם, בְּיוֹם רְבִיעִי. מָחֳרָתַיִם זֶה הַיּוֹם שֶׁאַחֲרֵי מָחָר. אִם מָחֳרָתַיִם יוֹם רְבִיעִי, אָז מָחָר יוֹם שְׁלִישִׁי וְהַיּוֹם יוֹם שֵׁנִי.


שאלה 2 לדוגמא

מָה פֵּרוּשׁ הַמִּלָּה "אֶשְׁתָּקַד"?

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

הֶסְבֵּר:

פֵּרוּשׁ הַמִּלָּה "אֶשְׁתָּקַד" הוּא "בַּשָּׁנָה שֶׁעָבְרָה".


שאלה 3 לדוגמא

מָה אֶפְשָׁר לְהָבִין מִכָּךְ שֶׁ"הַיְּלָדִים חָזְרוּ הַבַּיְתָה בְּיָדַיִם מְלֵאוֹת"?

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

הֶסְבֵּר:

מַטְּרַת הַשּׁוּק שֶׁנֶּעֱרַךְ בְּבֵית הַסֵּפֶר הִיא שֶׁיְּלָדִים יָבִיאוּ חֲפָצִים שֶׁהֵם לֹא צְרִיכִים, וְיִקְחוּ בִּמְקוֹמָם חֲפָצִים אֲחֵרִים. מְסַפְּרִים לָנוּ שֶׁהָאֵרוּעַ הָיָה מֻצְלָח, כְּלוֹמַר - שֶׁהַמַּטָּרָה הֻשְּׂגָה וְהַיְּלָדִים הִצְלִיחוּ לִמְצֹא חֲפָצִים בַּשּׁוּק שֶׁהֵם רָצוּ לָקַחַת הַבַּיְתָה. לָכֵן הַיְּלָדִים חָזְרוּ הַבַּיְתָה בְּיָדַיִם מְלֵאוֹת.


מבחן מחוננים - שלב ב'

מבחן שלב ב' מתקיים בדרך כלל בחודשים ינואר-מרץ בשעות אחר הצוהריים. בשונה ממבחן שלב א', מבחן שלב ב' לא יתקיים בהכרח בבית הספר שבו לומד ילדכם אלא באחד מבתי הספר באזור מגוריכם. את הזימון למבחן שלב ב' תקבלו כשבועיים בלבד לפני מועד המבחן.

מבנה המבחן ומהלכו

המבחן אורך כשעה ועשרים דקות, ומורכב משלושה חלקים - החלק המילולי, החלק הכמותי והחלק הצורני. 

החלק המילולי כולל שאלות מילוליות ולוגיות שמטרתן לבחון יכולות שונות בתחומי השפה, הבנת הנקרא, אוצר המילים וההיגיון. השאלות בפרק זה יהיו מסוג השלמת משפטים ויוצאי דופן. על הילדים יהיה להשלים את המשפטים או לאתר את המילה יוצאת הדופן באמצעות בחירה באחת מארבע התשובות האפשריות שיוצגו בפניהם.

החלק הכמותי ידרוש מילדכם לפתור בעיות מילוליות שונות וסדרות חשבוניות. בשני המקרים, יוצגו ארבע תשובות אפשריות שמתוכן יצטרכו הילדים לבחור בנכונה. השאלות המילוליות ידרשו מהילדים להבין את מהות השאלה ולתרגם אותה לתרגיל חשבוני. ברוב המקרים יהיה צורך ביותר מתרגיל חשבוני אחד כדי להגיע אל הפתרון. כמו כן, התרגילים יערבו פעולות חשבון מורכבות יותר מאלו שבהן התנסו הילדים בשלב א', כגון חילוק ארוך ושימוש בחוק הפילוג. תרגילי הסדרות החשבוניות ידרשו מהילדים לנסח חוקיות המתקיימת בין כל המספרים המופיעים בסדרה, ובאמצעותה לאתר את האיבר החסר. 

החלק הצורני יכלול מבחני צורות ואנלוגיות צורניות. מבחני הצורות ידרשו מהילדים לנסח את החוקיות המתקיימת ברצף הצורות שיוצגו להם ולזהות את הדפוס באחת מהתשובות האפשריות. בפרק האנלוגיות הצורניות יצטרכו הילדים לערוך השוואה בין הצורות המוצגות לפניהם, ולאתר את הקשר שמצאו בזוג צורות אחר מבין התשובות השונות.

תוצאות המבחן ומשמעויותיהן

3% בלבד מכלל התלמידים שייבחנו במבחן המחוננים יוגדרו כמחוננים, ויזכו להשתלב בתוכניות המחוננים של משרד החינוך (כיתות מחוננים או ימי שליפה מרוכזים). 5% נוספים יוגדרו כמצטיינים ויוכלו להשתלב בתוכניות ההעשרה למצטיינים שמקיים משרד החינוך בשעות אחר הצוהריים במרכזי המחוננים השונים ברחבי הארץ. 

תוכניות הטיפוח היוקרתיות של משרד החינוך מציעות למשתתפים בהן חשיפה לתכנים אקסקלוסיביים שאינם חלק מתוכנית הלימודים בבתי הספר, הכוללים שיעורים לבחירה בנושאים כגון מדעים והומניסטיקה. כמו כן, הילדים המאותרים כמחוננים וכמצטיינים זוכים לפגוש בתוכניות ההעשרה השונות ילדים החולקים איתם את אותם תחומי העניין, את אותן היכולות האינטלקטואליות ואת אותה הסקרנות לדעת יותר על העולם. הקשרים החברתיים הללו מיטיבים עם הילדים המוכשרים, ואף מלווים אותם במרוצת חייהם הבוגרים.

האתגרים המצפים לילדים במבחן שלב ב'

אף שהילדים הנבחנים בשלב ב' של מבחן המחוננים התנסו כבר במענה על שאלות אמריקאיות בנושאים שונים ובהגבלת זמן, במבחן זה רמת הקושי של השאלות עולה, ואסטרטגיות הפתרון שהילדים יצטרכו ליישם הופכות מורכבות יותר.

בפרק הכמותי יופיעו בעיות מילוליות, בדומה לשלב א', אלא שבמקרה זה התרגילים שהילדים יצטרכו לבנות מהנתונים שיוצגו לפניהם יהיו רבים יותר, ויצריכו שימוש בפעולות חשבון מורכבות הרבה יותר, כגון חילוק ארוך. דבר זה עלול להקשות על ילדים שלא תרגלו את הנושאים הללו בלימודי החשבון בבית הספר. נושא נוסף שמופיע בחלק הכמותי וככל הנראה יהיה חדש לרוב הילדים הוא סדרות חשבוניות, שכן הוא כלל לא נלמד בבית הספר. 

בפרק הצורני יידרשו הילדים להפעיל דפוסי חשיבה שאינם נדרשים מהם בלימודיהם בבית הספר. בשאלות אלו יצטרכו הילדים להשתמש ביכולות ההשוואה וההסקה שלהם, וכן לאתר חוקיות ודפוסים זהים המתקיימים בצורות שיוצגו להם. החומר הנלמד במסגרת תוכנית הלימודים בבית הספר לא דורש מהילדים להשתמש ביכולות אלו, וסביר שמבחן המחוננים יהיה המפגש הראשון שלהם עם אסטרטגיות החשיבה ועם הדרישות הללו. 

כמובן, אי אפשר לדבר על מבחן שלב ב' בלי להזכיר את הגבלת הזמן. מלכתחילה הגבלת הזמן היא אתגר לא פשוט עבור ילדים צעירים, אך כשהיא מצטרפת לשאלות מורכבות יותר, המחייבות ריכוז גבוה ומאמץ קוגניטיבי לא רגיל, היא עלולה ליצור עומס ומתח אצל ילדים שאינם מורגלים בה ולהקשות עליהם לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם. 


שאלות לדוגמא - מבחן שלב ב'

מבחני צורות 

צורות בשורה

בחלק זה, מופיעות 4 או 5 צורות בשורה. על הילדים למצוא את הצורה החסרה, המתאימה להשלמת הסדרה. בשאלות מסוג זה יש לבחון את הצורות משמאל לימין. על הילדים לנסות לזהות את הצורה החסרה בהתאם לחוקיות שניסחו באמצעות שאר הצורות שמוצגות להם בשאלה. כדאי להשתמש בטכניקת הפרדת אלמנטים - תחילה יש להפריד בין הגורמים השונים, ואז לבחון כל אחד מהם בנפרד.

שאלה לדוגמא

שאלת צורות לדוגמא מבחן מחוננים

 

 

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

הֶסְבֵּר:

לַחִצִּים הַמַּרְכִּיבִים אֶת הַסִּדְרָה שֶׁלְּפָנֵינוּ יֵשׁ שְׁנֵי מְאַפְיְנִים: צֶבַע וְכִוּוּן.

הַכִּוּוּן מִשְׁתַּנֶּה בְּסִיבוּב נֶגֶד כִּוּוּן הַשָּׁעוֹן, לָכֵן הַחֵץ הַבָּא צָרִיךְ לִפְנוֹת כְּלַפֵּי מַטָּה.

הַצֶּבַע הוּא בְּדֶגֶם שֶׁל: שָׁחֹר-אָפֹר-לָבָן, לָכֵן הַחֵץ הַבָּא צָרִיךְ לִהְיוֹת אָפֹר.

 

לקחים שניתן להפיק משאלה זו:

  • בִּשְׁאֵלוֹת "צוּרוֹת בְּשׁוּרָה" מִסְתַּכְּלִים עַל שׁוּרַת הַצּוּרוֹת מִשְּׂמֹאל לְיָמִין. הַצּוּרָה שֶׁעָלֵינוּ לְהַשְׁלִים הִיא הַיְּמָנִית בְּיוֹתֵר.
  • מִסְתַּכְּלִים עַל הַגּוֹרְמִים הַשּׁוֹנִים בַּשְּׁאֵלָה וּמַפְרִידִים בֵּינֵיהֶם, לְדֻגְמָה: צֶבַע, צוּרָה וְכִוּוּן.
  • בּוֹדְקִים אֶת הַדְּפוּס שֶׁל כָּל גּוֹרֵם בְּנִפְרָד וּמְחַפְּשִׂים חֲזָרָתִיוּת. לְדֻגְמָה: תְּנוּעָה בְּכִוּוּן מְסֻיָּם, הַחְלָפָה, תְּזוּזַת מָקוֹם, תְּמוּנַת מַרְאָה וְעוֹד.
  • נֶעֱזָרִים בִּפְסִילַת תְּשׁוּבוֹת לֹא נְכוֹנוֹת: כַּאֲשֶׁר מְזַהִים דְּפוּס מְסֻיָּם, בּוֹדְקִים אֵיזוֹ מֵהַתְּשׁוּבוֹת לֹא מַתְאִימָה וּפוֹסְלִים אוֹתָהּ.
  • אִם נִשְׁאַרְנוּ עִם שְׁתֵּי אֶפְשָׁרֻיּוֹת, נְנַסֶּה לְהַבְחִין בַּהֶבְדֵּל בֵּינֵיהֶן וּלְהַחְלִיט אֵיזוֹ יוֹתֵר מַתְאִימָה לְהַשְׁלְמַת הַשּׁוּרָה (לְפִי הַדְּפוּסִים שֶׁהִגְדַּרְנוּ).

 

 

אנלוגיות צורניות

אנלוגיה היא השוואה בין שני דברים או יותר. בשאלות מסוג אנלוגיות צורניות על הילדים למצוא את הקשר בין שתי צורות.
לאחר מכן עליהם למצוא זוג צורות נוסף המקיים קשר דומה.

שאלה לדוגמא

אנלוגיות צורניות שלב ב כיתה ג שאלה
אנלוגיות צורניות כיתה ג שלב ב תשובות

פִּתְרוֹן וְהֶסְבֵּר:

הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִיא:

אנלוגיות צורניות שלב ב כיתה ג תשובה נכונה

שִׂימוּ לֵב לַחֻקִּיּוֹת שֶׁל הַצּוּרוֹת הָעֶלְיוֹנוֹת:

הַצּוּרָה הַשְּׂמָאלִית מֻרְכֶּבֶת מִשְּׁנֵי רִבּוּעִים, אֶחָד לִפְנֵי הַשֵּׁנִי. בַּצּוּרָה הַיְּמָנִית הָרִבּוּעַ הַקִּדְמִי מִסְתּוֹבֵב שְׁמִינִית סִיבוּב (45 מַעֲלוֹת) עִם כִּוּוּן הַשָּׁעוֹן.

קַל יוֹתֵר לְהָבִין אֶת הַחֻקִּיּוֹת אִם מְנַסִּים לְהִתְמַקֵּד בְּחֵלֶק מְסֻיָּם שֶׁל הַצּוּרָה וְהָאֹפֶן בּוֹ הוּא זָז, לְמָשָׁל הָרִבּוּעַ הַשָּׁחֹר הַקָּטָן בְּפִנַּת הָרִבּוּעַ הַקִּדְמִי.

הַתְּשׁוּבָה הַנְּכוֹנָה הִיא זֹאת שֶׁבָּהּ הַמְּשֻׁלָּשׁ הַקִּדְמִי מִסְתּוֹבֵב שְׁמִינִית סִיבוּב עִם כִּוּוּן הַשָּׁעוֹן.

שפרו את סיכויי ההצלחה של ילדכם.

שאלות בחשבון

בעיות מילוליות

הבעיות המילוליות בוחנות את יכולת ההבנה המילולית של הילד, וכן את יכולתם לתרגם את המלל לתרגיל חשבוני כדי להגיע לפתרון הבעיה. לעיתים, יש צורך ביותר מתרגיל אחד כדי להגיע לתשובה.

שאלה לדוגמא

בִּשְׁנֵי בָּתֵּי הַסֵּפֶר בָּעִיר לוֹמְדִים 950 תַּלְמִידִים מִכִּתּוֹת א' עַד כִּתּוֹת ו'. הַתַּלְמִידִים מְחוּלַקִים ל-25 כִּתּוֹת שָׁווֹת בְּגָדְלָן. מָה מִסְפָּר הַתַּלְמִידִים אַשֵּׁר לוֹמְדִים בְּכָל כִּתָּה?

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

הֶסְבֵּר:

דֶּרֶךְ א'

בִּשְׁאֵלָה זוֹ הִתְבַּקַּשְׁנוּ לְהָשִׁיב מַהוּ מִסְפָּר הַתַּלְמִידִים אַשֵּׁר לוֹמְדִים בְּכָל כִּתָּה. יָדוּעַ לָנוּ עַל פִּי נְתוּנֵי הַשְּׁאֵלָה כִּי בִּשְׁנֵי בָּתֵּי הַסֵּפֶר לוֹמְדִים 950 תַּלְמִידִים, וְכִי יֶשְׁנָן 25 כִּתּוֹת בְּבֵית הַסֵּפֶר. לְצוֹרֵךְ פִּתְרוֹן שְׁאֵלָה זוֹ עָלֵינוּ לִיצֹר תַּרְגִּיל חִלּוּק:

מבחן מחוננים כיתה ג'

נִתַּן לִפְתֹּר אֶת הַתַּרְגִּיל בְּעֶזְרַת חֹק הַפִּלּוּג, נְפַלֵּג אֶת הַמִּסְפָּר 950 לִשְׁנֵי מִסְפָּרִים נוֹחִים לַחֲלוּקָה ל-25:

מבחן מחוננים כיתה ג'

תְּשׁוּבָה נְכוֹנָה: בְּכָל כִּתָּה לוֹמְדִים 38 תַּלְמִידִים. 

דֶּרֶךְ ב'
נִשְׁתַּמֵּשׁ בְּחִלּוּק אָרֹךְ - 

מבחן מחוננים כיתה ג' חילוק ארוך

תְּשׁוּבָה נְכוֹנָה: בְּכָל כִּתָּה לוֹמְדִים 38 תַּלְמִידִים.


מספרים בצורות

בפרק זה יתבקשו הילדים להשלים את המספר החסר בתוך צורה הנדסית מחולקת בעזרת ביצוע פעולות חשבון בין המספרים המופיעים בצורה. 

שאלה לדוגמא

מצאו את המספר החסר: 

מספרים בצורות כיתה ג שלב ב שאלה

 

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

הֶסְבֵּר:

התשובה הנכונה היא 16.

סימן השאלה נמצא בחלק הימני של העיגול.

בעיגול השמאלי, החלק הימני הוא התוצאה של תרגיל חיבור שני החלקים הנותרים (השמאלי ועוד התחתון).

לכן כדי למצוא את התשובה הנכונה, נפתור את התרגיל בעיגול הימני: 16 = 12 +4

קיבלנו 16, ולכן זו התשובה הנכונה.

מספרים בצורות מבחן מחוננים שלב ב כיתה ג תשובה

 

השלמת משפטים

בכל שאלה בנושא זה יש משפט שחסרה בו מילה, ולאחריו ארבע אפשרויות, התלמידים מתבקשים להשלים את החסר ולבחור בתשובה המשלימה את המשפט בצורה הטובה ביותר.

שאלה לדוגמא

בַּחֲרוּ בַּמִּלָּה הַמַּשְׁלִימָה אֶת הַמִּשְׁפָּט בַּצּוּרָה הַטּוֹבָה בְּיוֹתֵר:

הֶחָתוּל הַצָּמֵא ______ בִּמְהִירוּת אֶת הֶחָלָב שֶׁנָּתַתִּי לוֹ.

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

הֶסְבֵּר:

הַמִּילָּה "גָּמַע" הִיא מִילָּה נִרְדֶּפֶת לְ"שָׁתָה" אוֹ "לָגַם". לָכֵן הַמִּשְׁפָּט הוּא: הֶחָתוּל הַצָּמֵא גָּמַע בִּמְהִירוּת אֶת הֶחָלָב שֶׁנָּתַתִּי לוֹ.

הַתְּשׁוּבָה "גִּמְגֵּם" אֵינָהּ נְכוֹנָה כִּי לֹא נִיתַּן לְגַמְגֵּם חָלַב.
הַתְּשׁוּבָה "גּוֹלֵל" אֵינָהּ נְכוֹנָה כִּי לֹא נִיתַּן לְגוֹלֵל חָלָב. פֵּירוּשׁ הַפּוֹעֵל "גּוֹלֵל" הוּא סִיפֵּר בְּאוֹפֶן מְפוֹרָט וִיסוֹדִי אוֹ תֵּאֵר בַּאֲרִיכוּת.
הַתְּשׁוּבָה "גָּרַס" אֵינָהּ נְכוֹנָה כִּי לֹא נִיתַּן לִגְרוֹס חָלָב. לַפּוֹעֵל "גָּרַס" שְׁתֵּי מַשְׁמָעוּיּוֹת, וּשְׁתֵּיהֶן אֵינָן קְשׁוּרוֹת לֶחָלָב. הָרִאשׁוֹנָה הִיא גָּזַר אוֹ טָחַן לַחֲתִיכוֹת קְטַנּוֹת (כְּמוֹ מַגְרֵסַת נְיָר). הַשְּׁנִיָּיה הִיא טָעַן אוֹ הִבִּיעַ אֶת דַּעְתּוֹ (כְּמוֹ בְּגִרְסָה שֶׁל מִישֶׁהוּ לְמִקְרֶה שֶׁקָּרָה).

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.