מהו מבחן מחוננים שלב א'?

מבחן שלב א' הוא הראשון מתוך שני מבחנים לאיתור ולמיון תלמידים מחוננים ומצטיינים. המבחן הוא מבחן ארצי, והוא מתקיים בבתי הספר בכל רחבי הארץ באותו יום. השנה שלב א' ייערך ביום שני, 8.11.2021 בשיעור הרביעי. המבחן נערך מטעם משרד החינוך והאגף למחוננים ולמצטיינים על ידי מכון קרני, שמחבר את המבחן, אולם בפועל סגל המורים בבית הספר הוא שמעביר את המבחן והוא שאחראי לבדיקתו.

במבחן שלב א' נבדקת רמת הילדים בתחום המילולי ובתחום הכמותי. תלמידים שיעברו שלב זה, יזומנו למבחן שלב ב' שבו נבדקת גם היכולת בתחום הצורני.

באיזו כיתה נערך מבחן שלב א'? 

מבחן שלב א' נערך בכיתה ב' או בכיתה ג' - באזורים שבהם תוכניות הטיפוח מתחילות בכיתה ג', נבחנים הילדים בכיתה ב', ואילו באזורים שבהם תוכניות הטיפוח מתחילות בכיתה ד', נבחנים הילדים בכיתה ג'. חשוב לציין כי רמת השאלות במבחן מותאמת לגיל הנבחנים. משמעות הדבר היא שתלמידי כיתה ג' ייבחנו במבחן שרמתו גבוהה יותר מהמבחן שבו ייבחנו תלמידי כיתה ב'.

כאמור, מבחן שלב א' הוא מבחן ארצי, ולפיכך יועבר כמבחן שכבתי ויתקיים באותו היום ובאותה השעה לכל שכבות הגיל הנבחנות בו. המבחן מתקיים בתחילת שנת הלימודים, בחודשים אוקטובר-נובמבר. כשבועיים לפני מועד הבחינה יישלח אליכם, ההורים, מכתב ובו פרטים על מועד המבחן, על שלבי תהליך האיתור וכדומה.

 

הכינו את ילדכם לכל סוגי השאלות במבחן


מבנה המבחן

מבחן שלב א' מורכב משני תחומים, שלכל אחד מהם הגבלת זמן: 

 תחום מילולי - תחום זה מורכב משאלות הבנת הנקרא. השאלות בתחום זה הן שאלות סגורות (אמריקאיות).

תחום כמותי - בתחום זה יופיעו שני סוגים של שאלות, בכמה נושאים:

 • שאלות פתוחות - תרגילים ב-4 פעולות חשבון.
 • שאלות סגורות - שאלות קניות ותרגילי משולשים (תרגילים שבהם יש משולש במקום מספר, וצריך למצוא את המספר שהוא מייצג) לכיתה ב'; בעיות מילוליות ותרגילי משולשים וריבועים לכיתה ג'.

מהלך המבחן

מבחן מחוננים שלב א' נערך בהגבלת זמן. בתחילת כל פרק המורים יודיעו כמה זמן מוקצב לפרק, ולאחר מכן התלמידים יחלו לענות על השאלות. המורים לא יידעו את הילדים כמה זמן נותר למבחן בשום שלב. בתום הזמן שהוקצב לפרק התלמידים פשוט יתבקשו להפסיק לכתוב, ותתחיל ההכנה לפרק הבא. כך, עד למיצוי כלל הפרקים וסיום המבחן. 

 

התנסו בשאלות לדוגמא


תוצאות המבחן

מבחן שלב א' ייבדק על ידי הסגל החינוכי בבית הספר שבו נבחן ילדכם, והתוצאות יישלחו אליכם כשבועיים או שלושה לאחר מועד המבחן. תוצאות המבחן לא יכללו את הציון שהשיג הילד אלא התייחסות עניינית בלבד בדבר המעבר לשלב ב' (עבר או לא). אפשר להגיש ערעור על תוצאות מבחן שלב א' בפורטל ההורים של משרד החינוך.

לפי הנתונים שמפרסם משרד החינוך, לשלב ב' יזומנו כ-15% מכלל התלמידים שנבחנו בשלב א' והוציאו את הציונים הגבוהים ביותר. אליהם יצטרפו תלמידים שקיבלו המלצה מהסגל החינוכי בבית הספר על סמך היכרות איתם ועם יכולותיהם (ללא קשר לציון שהשיגו במבחן), וכן תלמידים שבקשת הערעור שהוגשה עבורם התקבלה. 


למה כדאי להצליח במבחן? 

תוכניות הטיפוח של משרד החינוך מציעות לילדים שיעברו את שני השלבים במבחן המחוננים מגוון הזדמנויות חינוכיות וחברתיות.

הילדים שיוגדרו מחוננים יוכלו ליהנות משתי אפשרויות חינוכיות המותאמות לצורכיהם: לימודים בכיתת מחוננים ייעודית ולימודים מרוכזים במרכזי מחוננים. התלמידים הלומדים בכיתת המחוננים נהנים מצוות חינוכי איכותי במיוחד ומתוכניות לימוד מגוונות ומעשירות. הלימודים במרכזי המחוננים מתקיימים פעם בשבוע (בשאר הימים לומדים הילדים בכיתת הלימוד הרגילה שלהם), ומתמקדים בתוכניות לימוד שאינן כלולות בתוכניות הלימודים של משרד החינוך ובנושאים מגוונים, כגון אומנויות, מדעים והומניסטיקה. 

הילדים שיוגדרו מצטיינים יוכלו להשתלב בתוכניות המצטיינים המתקיימות בשעות אחר הצוהריים במרכזי המחוננים השונים. תוכניות אלו כוללות קורסים שונים מתחומי ידע מגוונים שאינם כלולים בתוכניות הלימוד הרגילות. 

יתרה מזאת, הילדים הלומדים בתוכניות השונות המיועדות למחוננים ולמצטיינים זוכים לפגוש אחרים החולקים איתם תחומי עניין דומים. הרמה האינטלקטואלית של הילדים המשתתפים בתוכניות אלה גבוהה מהממוצע, והחברויות ושיתופי הפעולה הנוצרים במפגש במסגרות המחוננים מלווים את הילדים גם שנים מאוחר יותר. 


ברור לי שהילד שלי מוכשר. האם הוא עדיין צריך להתכונן?

משרד החינוך מנחה שאין צורך להתכונן למבחן המחוננים, ולכאורה יש בכך היגיון - שום הכנה, טובה ככל שתהיה, לא יכולה להפוך ילד שאינו מחונן למחונן. ולמרות זאת בשנים האחרונות יותר ויותר הורים מחליטים להכין את ילדיהם למבחן. הסיבה לכך היא שמבחן המחוננים מצריך מיומנויות שונות, שילדים בגיל הזה אינם מורגלים בהן, ועל כן גם ילדים מחוננים ומוכשרים, שיש להם כל הכישורים הקוגניטיביים המתאימים, עלולים להתקשות לעבור אותו.

כך למשל, הם עלולים לבזבז זמן יקר בהתמודדות עם שאלות אמריקאיות, גם כשהם יודעים את התשובה לשאלה, וזאת משום שבגיל זה רובם לא התנסו מעולם בסוג כזה של שאלות. כמו כן, הם לא מורגלים בעבודה בהגבלת הזמן שמאפיינת את המבחן, ואם מוסיפים לכך את ההתרגשות מעצם הבחינה - קיים חשש שהם ישגו במענה על שאלות שבמסגרת פחות מלחיצה הם היו פותרים בקלות.

הכנה מוקדמת מתאימה נותנת מענה לכל הדברים הללו. היא מספקת לילדים היכרות מוקדמת עם נושאי המבחן וסוגי השאלות בו, ובעיקר מאפשרת להם לרכוש את המיומנויות הנחוצות באמצעות תרגול ועבודה בהגבלת זמן. בדרך זו היא מאפשרת להם להגיע רגועים יותר ולהביא לידי ביטוי את מלוא היכולות שלהם. 

איך להתכונן למבחן שלב א'? 

ההכנה הטובה ביותר לילדכם היא הכנה שמתבצעת בסביבה הבטוחה והשקטה שלאו הבית ובתיווך שלכם, ההורים. ערכת ההכנה שלנו היא תוצר של שיתוף פעולה בין מפתחי הדרכה מנוסים, יועצים פדגוגיים ואנשי חינוך,  והיא נועדה לעזור לילדכם להפנים את דרכי החשיבה שמבחן המחוננים מבקש לאתר. חומרי הלימוד והתרגול הכלולים בערכה מקיפים את כל הנושאים, רמות הקושי וסוגי השאלות הצפויים במבחן, והם מספקים מעטפת מלאה המכינה לא רק לתוכני המבחן, אלא גם לתנאיו. אחת הדרכים לעשות זאת היא להקנות לילדים שיטות פתרון יעילות, כגון עבודה מתוך הקשר ופסילת מסיחים, אשר יסייעו להם להתמודד עם הגבלת הזמן בבחינה. עוד כוללת הערכה תרגול רב בכל הנושאים, שמלווה בפתרונות מלאים ובהסברים מפורטים, וכן אפשרות להיבחן בסימולציה המדמה את המבחן האמיתי. הערכה ידידותית במיוחד למשתמשים צעירים, ומספקת להם ולכם, ההורים, כלי עזר למעקב אחר ההתקדמות ואחר השיפור בידע. חשוב מכול, התרגול בערכה וההתנסויות בסימולציות יסייעו לילדים להגיע למבחן האמיתי כשהם בטוחים בעצמם וביכולותיהם, ומוכנים להביא אותן לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר. 

מתכוננים לזכות בהזדמנויות החינוכיות הטובות ביותר 


טיפים לילדים לקראת המבחן

   • הַקְשִׁיבוּ בִּמְלוֹא תְּשׂוּמֶת הַלֵּב לַהוֹרָאוֹת שֶׁל הַבּוֹחֲנִים. אִם בְּסוֹף הַהֶסְבֵּר יֵשׁ מַשֶּׁהוּ שֶׁלֹּא לְגַמְרֵי בָּרוּר לָכֶם, כְּדַאי מְאֹד לֹא לְהִתְבַּיֵּשׁ וּפָשׁוּט לִשְׁאֹל.
   • אָסוּר לְסַמֵּן יוֹתֵר מִתְּשׁוּבָה אַחַת לִשְׁאֵלָה, אֶלָּא אִם נֶאֱמַר אַחֶרֶת. אִם שְׁתֵּי תְּשׁוּבוֹת נִרְאוֹת נְכוֹנוֹת, בָּחֲרוּ בְּזוֹ שֶׁנִּרְאֵית נְכוֹנָה יוֹתֵר.
   • אִם נִרְאֶה לָכֶם שֶׁיֵּשׁ טָעוּת בִּשְׁאֵלָה, אוֹ שֶׁאַף תְּשׁוּבָה מִבֵּין הָאֶפְשָׁרֻיּוֹת אֵינָהּ נְכוֹנָה, נַסּוּ לִבְחֹר בַּתְּשׁוּבָה שֶׁנִּרְאֵית הֲכִי פָּחוֹת שְׁגוּיָה. בְּכָל מִקְרֶה, אֵין טָעַם לְהוֹסִיף תְּשׁוּבָה אַחֶרֶת בִּכְתָב יָד, כִּי מִי שֶׁבּוֹדֵק אֶת הַמִּבְחָן לֹא יוּכַל לָתֵת לָכֶם נְקֻדּוֹת עַל הַתְּשׁוּבָה, גַּם אִם הִיא תִּהְיֶה יָפֶה וּנְכוֹנָה.
   • מִי שֶׁמְּסַיֵּם אֶת הַמִּבְחָן רִאשׁוֹן לֹא מְקַבֵּל יוֹתֵר נְקֻדּוֹת! הִשְׁתַּדְּלוּ לְנַצֵּל אֶת מְלוֹא הַזְּמַן שֶׁנִּתַּן לָכֶם לְפִתְרוֹן הַמִּבְחָן, וְאִם מְסַיְּמִים לִפְנֵי הַזְּמַן – אֶפְשָׁר לִבְדֹּק שׁוּב אֶת הַתְּשׁוּבוֹת.
   • כְּשֶׁנִּתְקָעִים בִּשְׁאֵלָה,כְּדַאי לְסַמֵּן תְּשׁוּבָה כָּלְשֶׁהִי, לְסַמֵּן כּוֹכָבִית לְיַד הַשְּׁאֵלָה וּלְהַמְשִׁיךְ הָלְאָה. אִם מְסַיְּמִים לַעֲנוֹת עַל כָּל הַשְּׁאֵלוֹת אֶפְשָׁר לַחֲזֹר לַשְּׁאֵלָה עִם הַכּוֹכָבִית.
   • כְּדַאי לְהִתְרַכֵּז כַּמָּה שֶׁיּוֹתֵר בַּמִּבְחָן שֶׁלָּכֶם וְלֹא בַּמֶּה שֶׁעוֹשִׂים הַיְּלָדִים הָאֲחֵרִים בְּכִתָּה. כָּל אֶחָד עוֹבֵד בַּקֶּצֶב שֶׁלּוֹ וּבַדֶּרֶךְ שֶׁנִּרְאֵית לוֹ נְכוֹנָה.

שאלות נפוצות

האם נכון לספר לילדים מראש על מבחן המחוננים?

שלב א' של מבחן המחוננים נערך בכל בתי הספר בארץ באותו היום ובאותה השעה. לכאורה, מדובר ביום לימודים רגיל, ומשום כך הורים רבים חושבים שאין טעם לומר לילדיהם דבר כדי שלא לעורר בהם חרדה מוקדמת או ציפייה מוגזמת. אלא שההפך הוא הנכון. סביר להניח שילדכם ישמע על המבחן מחבריו או בסביבתו הקרובה, וללא התיווך שלכם, המידע שאליו ייחשף עלול לעורר בו חרדה גבוהה עוד יותר מזו שהייתה מתעוררת לו אתם הייתם מדברים איתו. שיחה עם ילדכם תעזור לכם להבין אם יש לו חששות או ציפיות לקראת המבחן, להכין אותו למה שמצפה לו, להרגיע אותו במקרה הצורך וגם לחזק את האמונה שלו ביכולתו להצליח.

אומרים ששלב א' קל משלב ב' – מדוע בכל זאת כדאי להתכונן למבחן?

מבחן שלב ב' קשה יותר ממבחן שלב א', אך זה לא הופך את מבחן שלב א' למבחן קל. למעשה, מבחן שלב א' מזמן לילדכם כמה התמודדויות חדשות, שהם אינם מורגלים בהן מהמבחנים בבית הספר, ולכן לא מומלץ שהפעם הראשונה שהם ייתקלו בהן תהיה במבחן עצמו.   

שתי ההתמודדויות המרכזיות במבחן שלב א' הן סוג השאלות (אמריקאיות) וניסוחן והגבלת הזמן. שאלות אמריקאיות אינן רווחות במבחנים בבית הספר בגיל הזה, וכדי להתמודד איתן בהצלחה יש לזהות את המסיחים, שנועדו להטעות. ילדים שחסרים את המיומנות הזאת טועים לא אחת גם בשאלות שהם יודעים את התשובה עליהן. חשוב לציין שחלק מן השאלות מנוסחות בשפה גבוהה, שילדים אינם מורגלים בה מבית הספר, ודבר זה עלול להציב קושי נוסף.  

גם הגבלת הזמן היא התמודדות חדשה עבור הילדים. כדי לצלוח אותה נדרשת שליטה בטכניקות פתרון יעילות, שיבטיחו פתרון מהיר של השאלות, וכן יכולת להתמודד עם הלחץ, הנרכשת תוך כדי תרגול.

האם כדאי לנחש תשובות במבחן מחוננים שלב א'?

חד משמעית – כן! במבחן שלב א' אין "קנס" על תשובות שגויות - הציון מחושב על פי מספר התשובות הנכונות בלבד; לכן גם כשלא בטוחים בתשובה, מומלץ לנחש, ולא להשאיר שאלות ללא מענה. מניסיוננו, בזמן המבחן הילדים (ובעיקר הבנות) חוששים לנחש, ולכן מומלץ לוודא שהמסר בעניין זה עבר וגם לתרגל איתם שאלות כדי לוודא שהם יודעים מה לעשות במקרה של התמודדות עם שאלה שהם אינם בטוחים לגביה.

הילד שלי לא עבר את מבחן שלב א'. האם הוא יוכל להיבחן במבחן שלב ב'?

אם ילדכם לא הרגיש טוב ביום המבחן ולא היה בשיאו, דעו שעדיין יש סיכוי להעבירו לשלב ב'. האגף למחוננים ומצטיינים מאפשר לבתי הספר להמליץ על מספר מצומצם של תלמידים שיעברו לשלב ב', נוסף על אלה שהצטיינו בשלב א'. כמו כן, גם תלמידים שבקשת הערעור שלהם התקבלה (כ-2%) ייגשו למבחני שלב ב' יחד עם שאר התלמידים שעברו את שלב א'. עם זאת, דעו שבבחינה שתלמידים אלו יעשו יצוין כי הם התקבלו לשלב ב' לאחר שהוגש עבורם ערעור.

איך מגישים ערעור על תוצאות מבחן המחוננים שלב א'?

כדי להגיש בקשת ערעור על מבחן המחוננים שלב א', עליכם לשלוח פנייה מקוונת בפורטל ההורים באתר משרד החינוך. בקשת הערעור רלוונטית אך ורק עבור תלמידים שזוהי הפעם הראשונה שבה הם נבחנים במבחן המחוננים שלב א' - לא יתאפשר להגיש ערעור עבור תלמידים שנבחנו בשלב א' בעבר. הבקשה תיבחן, ואם היא תאושר, יישלח אליכם הזימון למבחן שלב ב'. שימו לב - באחריות ההורים לעקוב אחר שליחת הזימון.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.