שימו לב!

משנת הלימודים הנוכחית (2019) מבחני המחוננים בבתי הספר היסודיים נערכים על ידי מכון קרני, ולא על ידי מכון סאלד, כפי שהיה בעבר.

מהו מבחן שלב א'?

משרד החינוך מפעיל תוכניות מיוחדות לתלמידים מצטיינים ומחוננים. התוכניות נחשבות יוקרתיות מאוד, וההשתתפות בהן מותנית במעבר תהליך איתור ומיון שמפעיל המשרד. תהליך זה כולל שני שלבים, ושלב א' הוא השלב הראשון בו. בשלב זה נבדקת רמת הילדים בתחום המילולי ובתחום הכמותי. התלמידים שיעברו שלב זה, יזומנו למבחן שלב ב' שבו נבדקת גם היכולת בתחום הצורני.

מבחן שלב א' הוא מבחן ארצי, והוא מתקיים באותו יום בכל רחבי הארץ. הגוף האחראי לו הוא מכון קרני, שעושה זאת מטעם משרד החינוך והאגף למחוננים ומצטיינים. בפועל, מי שמעביר את המבחן בכיתות הלימוד הוא סגל המורים בבית הספר, והוא גם שאחראי לבדיקת המבחנים. 

באיזו כיתה נבחנים? 

מבחן שלב א' נערך בכיתה ב' או בכיתה ג'. באזורים שבהם תוכניות הטיפוח מתחילות בכיתה ג', נבחנים הילדים בכיתה ב', ואילו באזורים שבהם תוכניות הטיפוח מתחילות בכיתה ד', נבחנים הילדים בכיתה ג'. חשוב לציין כי רמת השאלות במבחן מותאמת לגילם של הנבחנים. משמעות הדבר היא שתלמידי כיתה ג' ייבחנו במבחן שרמתו גבוהה יותר מהמבחן שבו ייבחנו תלמידי כיתה ב'.

כאמור, מבחן שלב א' הוא מבחן ארצי, ולפיכך יועבר כמבחן שכבתי ויתקיים באותו היום ובאותה השעה לכל שכבות הגיל הנבחנות בו. המבחן מתקיים בתחילת שנת הלימודים, בחודשים ספטמבר-נובמבר, ונערך בשעות הראשונות של יום הלימודים. כשבועיים לפני מועד הבחינה יישלח אליכם, ההורים, מכתב ובו פרטים על מועד המבחן, על שלבי תהליך האיתור וכדומה.

שימו לב!

בשנת הלימודים תש"ף מבחן שלב א' התקיים ב-5.11.19. למידע על שלב ב'.


מבנה המבחן

מבחן שלב א' מורכב ממספר פרקים, שלכל אחד מהם מגבלת זמן. פרקים אלו כוללים שאלות מן התחום המילולי ומן התחום הכמותי: 

  • בתחום המילולי יופיעו שאלות הבנה והסקה פתוחות או סגורות (אמריקאיות, או בעברית "רבות-ברירה") על קטעי קריאה.
  • בתחום הכמותי יופיעו שאלות פתוחות או סגורות משני סוגים: תרגילים ב-4 פעולות חשבון ובעיות מילוליות בחשבון.

איך מתקיים המבחן בפועל?

כאמור, המבחן מורכב מפרקים שמוגבלים בזמן. בתחילת כל פרק יקריא המורה את ההוראות, ולתלמידים יינתן זמן לשאול שאלות. לאחר מכן התלמידים יענו על השאלות בפרק. עם תום הזמן שמוקדש לפרק יתבקשו התלמידים להפסיק לכתוב, ותתחיל ההכנה לפרק הבא. כך, חוזר חלילה עד למיצוי כלל הפרקים וסיום המבחן. 

התנסו בשאלות לדוגמא האופייניות למבחן שלב א':

← שאלות לדוגמא שלב א' כיתה ב'

← שאלות לדוגמא שלב א' כיתה ג'

 

הכינו את ילדכם לכל סוגי השאלות במבחן.


תוצאות 

תוצאות המבחנים נשלחות על ידי בית הספר כשבועיים-שלושה לאחר קיומו של המבחן. על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, למבחן שלב ב' עוברים כ-15% מהנבחנים בשלב הראשון – רובם המוחלט על סמך הישגיהם במבחן שלב א' (ולעיתים גם המלצה מהצוות החינוכי), ומיעוט מהם על סמך המלצה מהצוות החינוכי בבית הספר (גם אם לא הגיעו להישג הנדרש במבחן) או בעקבות ערעורי הורים.


למה כדאי להצליח במבחן? 

תוכניות הטיפוח של משרד החינוך לילדים מחוננים ומצטיינים כוללות מגוון אפשרויות, החל בחוגי העשרה בשעות אחר הצהריים, דרך תוכנית המתקיימות במרכזי מחוננים וכלה בכיתות לימוד ייעודיות למחוננים. תוכניות הטיפוח מותאמות לצורכיהם הרגשיים, האינטלקטואליים והחברתיים הייחודיים של ילדים אלו, ומטרתן היא לתת להם את המענה הטוב ביותר. המשתתפים בהן נהנים מתוכניות לימוד מתקדמות, ממורים מהשורה הראשונה וחשיפה לתחומי ידע רבים, ובהם גם כאלו שאינם נלמדים במערכת החינוך הפורמלית. תוכניות הטיפוח מאפשרות לילדים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם, ועוזרות להם להשתלב בקלות במסגרות יוקרתיות בצבא ובהמשך גם בלימודים ובאזרחות.   


האם צריך להתכונן למבחן?

הכנה למבחן המחוננים אינה יכולה להפוך תלמיד למחונן ולמצטיין, ולא תוכל לסייע לתלמיד שאין לו כישורים קוגניטיביים מתאימים ויכולות גבוהות. אלא שהמבחן מציב אתגר לא פשוט גם לתלמידים שיש להם היכולות והכישורים המתאימים, ולהם הכנה יכולה לסייע.

הכנה מתאימה לבחינה תספק לילדכם היכרות עם מגוון הנושאים שעתידים להופיע בבחינה ותעזור לו ללמוד כיצד להתמודד עם שאלות אמריקאיות. כמו כן, ההכנה תאפשר לילדכם להתרגל לעבוד בצורה יעילה גם במגבלת זמן. 

איך להתכונן למבחן שלב א'? 

כדי לקבל מושג כללי על המבחן ועל מה שצפוי בו, מומלץ לתרגל שאלות לדוגמא ולעבור על הפתרונות וההסברים. 

כדי להגיע מוכנים למבחן, מומלץ להיחשף לכל הנושאים וסוגי השאלות המופיעים בו, ללמוד אסטרטגיות פתרון יעילות ודרכים לפסילת תשובות ולתרגל ככל האפשר במגבלת זמן המדמה את המבחן האמיתי. 

 

הצלחה במבחן פותחת הרבה דלתות. 

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.