מהו מבחן שלב א'?

מבחן שלב א' הוא המבחן הראשון מתוך שניים בתהליך שמפעיל משרד החינוך לאיתור ולמיון תלמידים מחוננים ומצטיינים. המבחן הוא מבחן ארצי, והוא מתקיים בבתי הספר בכל רחבי הארץ באותו יום, לרוב בשעה הרביעית. סגל המורים בבית הספר הוא שמעביר את המבחן והוא שאחראי לבדיקת המבחנים. מי שעורך את המבחן מטעם משרד החינוך והאגף למחוננים ולמצטיינים הוא מכון קרני. השנה נערך מבחן שלב א' בתאריך 21.12 בשעה הרביעית. תוצאות המבחן יועברו להורים על ידי הצוות החינוכי של בתי הספר כשבועיים לאחר המבחן. ניתן להגיש ערעור על תוצאות שלב א' באמצעות פנייה מקוונת בפורטל הורים באתר משרד החינוך.

במבחן שלב א' נבדקת רמת הילדים בתחום המילולי ובתחום הכמותי. תלמידים שיעברו שלב זה, יזומנו למבחן שלב ב' שבו נבדקת גם היכולת בתחום הצורני.

מי נבחן בכיתה ב' ומי בכיתה ג'? 

מבחן שלב א' נערך בכיתה ב' או בכיתה ג'. באזורים שבהם תוכניות הטיפוח מתחילות בכיתה ג', נבחנים הילדים בכיתה ב', ואילו באזורים שבהם תוכניות הטיפוח מתחילות בכיתה ד', נבחנים הילדים בכיתה ג'. חשוב לציין כי רמת השאלות במבחן מותאמת לגילם של הנבחנים. משמעות הדבר היא שתלמידי כיתה ג' ייבחנו במבחן שרמתו גבוהה יותר מהמבחן שבו ייבחנו תלמידי כיתה ב'.

כאמור, מבחן שלב א' הוא מבחן ארצי, ולפיכך יועבר כמבחן שכבתי ויתקיים באותו היום ובאותה השעה לכל שכבות הגיל הנבחנות בו. המבחן מתקיים בתחילת שנת הלימודים, בחודשים ספטמבר-נובמבר, ונערך בשעות הראשונות של יום הלימודים. כשבועיים לפני מועד הבחינה יישלח אליכם, ההורים, מכתב ובו פרטים על מועד המבחן, על שלבי תהליך האיתור וכדומה.

 

הכינו את ילדכם לכל סוגי השאלות במבחן


מבנה המבחן

מבחן שלב א' מורכב מכמה פרקים, שלכל אחד מהם מגבלת זמן. פרקים אלו כוללים שאלות מן בתחום המילולי ובתחום הכמותי: 

  • בתחום המילולי יופיעו שאלות הבנה והסקה על קטעי קריאה. בחלק זה השאלות הן שאלות רב-ברירתיות (אמריקאיות). 
  • בתחום הכמותי יופיעו שאלות משני סוגים: שאלות פתוחות - תרגילים ב-4 פעולות חשבון ושאלות מספר חסר; ושאלות סגורות - בעיות מילוליות מסוג קניות.

מהלך המבחן

מבחן מחוננים שלב א' נערך במגבלת זמן. בתחילת כל פרק יקריא המורה את ההוראות, ולתלמידים יינתן זמן לשאול שאלות. לאחר מכן יענו התלמידים על השאלות בפרק. עם תום הזמן שהוקצב לפרק יתבקשו התלמידים להפסיק לכתוב, ותתחיל ההכנה לפרק הבא. כך, עד למיצוי כלל הפרקים וסיום המבחן. 

 

התנסו בשאלות לדוגמא


תוצאות 

מבחן שלב א' ייבדק על ידי הסגל החינוכי בבית הספר שבו נבחן ילדכם, והתוצאות יישלחו אליכם כשבועיים או שלושה לאחר מועד המבחן. תוצאות המבחן לא יכללו את הציון שהשיג הילד אלא התייחסות עניינית בלבד בדבר המעבר לשלב ב' (עבר או לא). כאמור, באפשרותכם להגיש ערעור על תוצאות מבחן שלב א' בפורטל ההורים של משרד החינוך.

לפי הנתונים שמפרסם משרד החינוך, לשלב ב' יזומנו כ-20% מכלל התלמידים שנבחנו בשלב א' והוציאו את הציונים הגבוהים ביותר. אליהם יצטרפו תלמידים שקיבלו המלצה מהסגל החינוכי בבית הספר על סמך היכרות איתם ועם יכולותיהם (ללא קשר לציון שהשיגו במבחן), וכן תלמידים שבקשת הערעור שהוגשה עבורם התקבלה. 


למה כדאי להצליח במבחן? 

תוכניות הטיפוח של משרד החינוך מציעות לילדים שיעברו את שני השלבים במבחן המחוננים מגוון הזדמנויות חינוכיות וחברתיות.

הילדים שיוגדרו מחוננים יוכלו ליהנות משתי אפשרויות חינוכיות המותאמות לצורכיהם: לימודים בכיתת מחוננים ייעודית ולימודים מרוכזים במרכזי מחוננים. התלמידים הלומדים בכיתת המחוננים נהנים מצוות חינוכי איכותי במיוחד ומתוכניות לימוד מגוונות ומעשירות. הלימודים במרכזי המחוננים מתקיימים פעם בשבוע (בשאר הימים לומדים הילדים בכיתת הלימוד הרגילה שלהם), ומתמקדים בתוכניות לימוד שאינן כלולות בתוכניות הלימודים של משרד החינוך ובנושאים מגוונים, כגון אומנויות, מדעים והומניסטיקה. 

הילדים שיוגדרו מצטיינים יוכלו להשתלב בתוכניות המצטיינים המתקיימות בשעות אחר הצוהריים במרכזי המחוננים השונים. תוכניות אלה כוללות קורסים שונים מתחומי ידע מגוונים שאינם כלולים בתוכניות הלימוד הרגילות. 

יתרה מזאת, הילדים הלומדים בתוכניות השונות המיועדות למחוננים ולמצטיינים זוכים לפגוש אחרים החולקים איתם תחומי עניין דומים. הרמה האינטלקטואלית של הילדים המשתתפים בתוכניות אלה גבוהה מהממוצע, והחברויות ושיתופי הפעולה הנוצרים במפגש במסגרות המחוננים מלווים את הילדים גם שנים מאוחר יותר. 


ברור לי שהילד שלי מוכשר. האם הוא עדיין צריך להתכונן?

משרד החינוך מנחה שאין צורך להתכונן למבחן המחוננים, ולכאורה יש בכך היגיון - שום הכנה, טובה ככל שתהיה, לא יכולה להפוך ילד שאינו מחונן למחונן. ולמרות זאת בשנים האחרונות יותר ויותר הורים מחליטים להכין את ילדיהם למבחן. הסיבה לכך היא שמבחן המחוננים מצריך מיומנויות שונות, שילדים בגיל הזה אינם מורגלים בהן, ועל כן גם ילדים מחוננים ומוכשרים, שיש להם כל הכישורים הקוגניטיביים המתאימים, עלולים להתקשות לעבור אותו.

כך למשל, הם עלולים לבזבז זמן יקר בהתמודדות עם שאלות אמריקאיות, גם כשהם יודעים את התשובה לשאלה, וזאת משום שבגיל זה רובם לא התנסו מעולם בסוג כזה של שאלות. גם ההתרגשות מעצם הבחינה עלולה לגרום להם לפספס שאלות שבמסגרת פחות מלחיצה היו פותרים בקלות.

הכנה מוקדמת מתאימה נותנת מענה לכל הדברים הללו. היא מספקת לילדים היכרות מוקדמת עם נושאי המבחן וסוגי השאלות בו, ובעיקר מאפשרת להם לרכוש את המיומנויות הנחוצות באמצעות תרגול ועבודה במגבלת זמן. בדרך זו היא מאפשרת להם להגיע רגועים יותר ולהביא לידי ביטוי את מלוא היכולות שלהם. 

איך להתכונן למבחן שלב א'? 

ההכנה הטובה ביותר לילדכם היא הכנה שמתבצעת בסביבה הבטוחה והשקטה של הבית ובתיווך שלכם, ההורים. ערכת ההכנה שלנו פותחה כדי להתאים לצרכים של הילדים, וכדי לאפשר לכם לסייע להם להפנים את דרכי החשיבה שמבחן המחוננים מבקש לאתר. התרגול בערכה כולל את כל הנושאים שעתידים להופיע במבחן, וכן הסברים מפורטים לכל שאלה המיועדים לקריאה של ילדים צעירים והמופיעים בגופן גדול, קריא ומנוקד. הערכה מצוידת בשתי סימולציות מלאות המיועדות להדפסה, ואשר כוללות שאלות בכל הנושאים הצפויים במבחן ומדמות את תנאי המבחן האמיתי - הן את מגבלת הזמן והן את האינטנסיביות הצפויה בו. התרגול בערכה וההתנסויות בסימולציות יסייעו לילדים להגיע למבחן האמיתי כשהם בטוחים בעצמם וביכולותיהם, ומוכנים להביא אותן לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר. 

 

מתכוננים לזכות בהזדמנויות החינוכיות הטובות ביותר 

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.