מהו מבחן שלב א'?

משרד החינוך מפעיל תוכניות מיוחדות לתלמידים מצטיינים ומחוננים. תהליך האיתור והמיון של תלמידים שיוכלו להשתתף בתוכניות אלו כולל שני שלבים, ומבחן שלב א' הוא הראשון שבהם. המבחן הוא ארצי, והוא מתקיים באותו יום בכל רחבי הארץ.  

מי עורך את מבחן שלב א'?

הגופים העורכים את המבחן הם מכון סאלד (בשפה העברית) ומכון קרני (בשפה הערבית). שניהם עושים זאת מטעם משרד החינוך והאגף למחוננים ומצטיינים. 

באיזו כיתה נבחנים? 

מבחן שלב א' נערך בכיתה ב' או ג'. באזורים שבהם תוכניות הטיפוח מתחילות בכיתה ג', נבחנים הילדים בכיתה ב', ואילו באזורים שבהם התוכניות הטיפוח מתחילות בכיתה ד', נבחנים הילדים בכיתה ג'. חשוב לציין כי רמת השאלות במבחן מותאמת לגילם של הנבחנים.  

מועד המבחן

מבחן שלב א' מתקיים בתחילת שנת הלימודים, בחודשים ספטמבר-אוקטובר. המבחן מועבר לכלל התלמידים בשכבה, ומתקיים לרוב בשעתיים הראשונות של יום הלימודים. כשבועיים לפני מועד הבחינה יישלח אליכם, ההורים, מכתב ובו פרטים על מועד המבחן, על שלבי תהליך האיתור וכדומה. 

תהליך המבחן

המורה הבוחן יקריא את ההוראות בתחילת כל פרק, ולאחר מכן התלמידים יוכלו לשאול שאלות. המבחן מועבר ונבדק על ידי סגל מורי בית הספר.

מה כולל המבחן?

מבחן שלב א' של איתור מחוננים בודק יכולת מילולית וכמותית. היכולת המילולית נבחנת באמצעות שאלות הבנה והסקה "סגורות" (רבות-ברירה) על קטעי קריאה. היכולת הכמותית נבחנת באמצעות שאלות "פתוחות" משני סוגים: תרגילים ב-4 פעולות חשבון ובעיות מילוליות בחשבון. מכון סאלד מפרסם מדי שנה טופס מבחן חדש.

← מבחן שלב א' כיתה ב' לדוגמא

← מבחן שלב א' כיתה ג' לדוגמא

תוצאות 

תוצאות המבחנים נשלחות על ידי בית הספר כשבועיים-שלושה לאחר קיומו של המבחן. על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, למבחן שלב ב' עוברים כ-15% מהנבחנים בשלב הראשון – רובם המוחלט על סמך הישגיהם במבחן שלב א' (ולעיתים גם המלצה מהצוות החינוכי), ומיעוט מהם על סמך המלצה מהצוות החינוכי בבית הספר (גם אם לא הגיעו להישג הנדרש במבחן) או בעקבות ערעורי הורים.

איך להתכונן למבחן שלב א'? 

כדי לקבל מושג כללי על המבחן ועל מה שצפוי בו, מומלץ לתרגל שאלות לדוגמא ולעבור על הפתרונות וההסברים. 

לעומת זאת, הכנה מלאה למבחן כוללת היכרות עם כל סוגי השאלות שבמבחן, לימוד אסטרטגיות פתרון יעילות ודרכים לפסילת תשובות ותרגול במגבלת זמן, המדמה את המבחן האמיתי. 

 

אפשר לעזור לך סימן שאלה
אפשר לעזור לך סימן שאלה
לפני שנמצא בשבילך את ההכנה המתאימה, הנה כמה פרטים שאנחנו צריכים.
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.