איך מקבלים זימון?

תנאי הסף לקבלת זימון ליום המיון למקצועות המחשב הם קב"א 52 ומעלה ודפ"ר 60 ומעלה. בנים בעלי פרופיל 72 ומעלה נדרשים גם ל-10 יח"ל במדעי המחשב. אם אתם עומדים בתנאי הסף, סביר להניח שתקבלו זימון, ואז יהיה עליכם לדרג את תפקידי מקצועות המחשב הרלוונטיים בראש סדר העדיפויות שלכם במנילה.

אם לא קיבלתם זימון תוכלו להגיש בקשה לחיל התקשוב ולצרף אליה את גיליון הציונים של המחצית האחרונה (לא חובה, אבל מומלץ). 


יום המיון

אגף התקשוב וההגנה בסייבר שבצה"ל עורך את יום המיון למקצועות המחשב הכולל סדרה של מבחנים מגוונים. בימים כתיקונם מתקיים יום המיון בחודשים ינואר ויולי במחנה מקלף (השלישות) ברמת גן.

יום המיון ייפתח בהרצאה על אודות התפקידים המוצעים. בהמשך היום, תתבקשו לדרג אותם ברשימת ההעדפות שלכם.

השלב הבא הוא השלב המרכזי ביום המיון, ובו תעברו סדרה של מבחנים, ובהם מחשבון קרב. מבחנים אלה בודקים יכולות קוגניטיביות, לוגיות, למידה עצמית ועבודה בלחץ. חלק מהמלש"בים שיעברו את המיונים בהצלחה יזומנו למיוני המשך, ואילו אחרים ישובצו לתפקידים כבר בשלב הזה.

המיונים בשגרת הקורונה: יותר מועדים, אותם מבחנים - אבל מהבית 

כמו בתחומים רבים בחיינו, גם במיונים חלו שינויים עקב משבר הקורונה. השינוי המרכזי הוא שכעת נערכם המיונים נערכים בצורה מקוונת. שינוי נוסף הוא שהמיונים מתפרסים עתה על פני כל השנה, כך שייתכן שיום המיון שלכם ייערך בדצמבר, בפברואר או באוגוסט, ולאו דווקא בינואר או ביולי. לבסוף, הרכב המבחנים המתקיימים ביום המיון השתנה.

הרכב המבחנים 

מהמידע שברשותנו עולה כי גם לאחר השינויים שחלו עקב הקורונה, המבחנים הם עדיין החלק העיקרי ביום המיון. המבחנים נמשכים 5-4 שעות, וזה הרכבם: 

  • מבחן מיקום: המבחן בודק הבנת חוקיות ולוגיקה של שפה בינארית. במהלך המבחן יוצגו לפניכם 4 שורות ובהן רצפים הכוללים את הספרות 0 ו-1. בין הרצפים יהיו רווחים. בשורה החמישית חלק מהספרות מוחלפות באותיות, ועליכם יהיה לזהות איזו מהאותיות מחליפה את הספרה 1 בהתאם לחוקיות שב-4 השורות הראשונות. אורכו של המבחן כ-30 דקות.
  • מבחן אנגלית: במבחן תקבלו קטעי קריאה באנגלית הקשורים בעולמות המחשב ותתבקשו לענות על שאלות אמריקאיות ושאלות של השלמת משפטים הדורשות הבנת הנקרא ואוצר מילים.
  • מבחן להב: במבחן זה תקבלו קוד נתון, בלי ללמוד את השפה לפני כן. המבחן אורך שעה וכולל 5 שאלות על הקוד.
  • שפות מומצאות (מחשבון קרב): במבחן זה תידרשו ללמוד שפה מומצאת ותקבלו קוד קיים. כאן תתבקשו לענות על כ-7 שאלות במשך כ-20 דקות.
  • מבחן אישיות: מבחן אישיות אמריקאי שנועד להעריך את תכונותיכם וכישוריכם. במבחן יופיעו הצהרות כגון: "לעיתים אני חולם בהקיץ", ויהיה עליכם לסמן עד כמה אתם מזדהים איתן.

תוצאות

את התוצאות מקבלים בדרך כלל כחודש וחצי לאחר יום המיון. בתפקידים מסוימים תידרשו לעבור מיונים נוספים.


התפקידים שמחכים לכם - מבודק תוכנה עד תוכניתן 

הצלחה ביום המיון עשויה לעזור לכם להתקבל לתפקידים משמעותיים ביחידות מובחרות כגון ממר"ם ומצפ"ן. ככלל, ביום המיון מתמיינים ל-8 תפקידים: בודק/ת תוכנה, מפתח/ת לומדה, מיישם/ת סייבר, אנליסט מידע מבצעי, תוכניתן/ית, מגן/ת סייבר, נתמ"ם ומיישם/ת טכני ERP. האחרון – מיועד לבוגרי י"ג בהנדסת תוכנה בלבד.

תפקידים הדורשים חתימת קבע תפקידים שלא דורשים חתימת קבע

תוכניתן (דורש קד"צ של חצי שנה או 3 חודשים לבוגרי י"ג).

32 חודשי שירות חובה לגברים ונשים כאחד ו-30 חודשי קבע.

בודק תוכנה וכותב לומדה

מגן סייבר. דורש 32 חודשי שירות חובה לשני המינים ו-18 חודשי קבע.

מפתח לומדה

מנהל תשתיות מערכות מחשב נתמ"ם (אנשי תשתיות ו-system). דורש 32 חודשי שירות חובה לשני המינים ו-12 חודשי קבע.

מיישם סייבר

בוגרי י"ג בהנדסת תוכנה יתמיינו לקורס תכנות ולקורס מיישם טכני ERP. בסיום הקורס ישתבצו בכלל החיילות בצה"ל – אגף תקשוב, חיל האוויר, חיל הים, אגף מודיעין וזרוע היבשה. נדרשת חתימה של 9 חודשי קבע.

אנליסט מידע מבצעי

המושגים שחשוב להכיר לקראת יום המיונים

  • שפת מכונה (Machine language) – השפה היחידה אשר המחשב "דובר". אוצר המילים של שפת המכונה מורכב מפקודות, אשר גורמות למחשב לבצע פעולות. היות שהפקודות בשפת המכונה הן רצפים של שני מספרים בלבד – 0 ו-1 – היא שפה מסורבלת, קשה ללימוד ואינה ידידותית לתכנות.
  • שפות תכנות (Programming language) – שפות אשר מאפשרות לנו לתקשר עם המחשב. שפות אלו מורכבות ממילים ומאותיות באנגלית, ונעשה בהן שימוש גם במספרים, ולכן הן נוחות וקלות יותר ללימוד ולשימוש. קיימות שפות תכנות רבות, והמחשב מסוגל להבין אותן בעזרת תוכנית המתרגמת אותן לשפתו.
  • פקודות (Commands) – הן חלק מרכזי באוצר המילים של שפת תכנות, וכתיבתן גורמת למחשב לבצע פעולות מסוימות. הפקודות מיוצגות על ידי מספרים, אותיות ומילים ויכולות לדוגמה להורות על ביצוע פעולות חיבור, חיסור, כפל וחילוק.
  • קוד (Code) – או בשמו האחר תוכנית, הוא רשימה של כמה פקודות. כאמור, המחשב מבין את הפקודות באמצעות תוכנית המתרגמת אותן לשפתו, שפת מכונה.
  • משתנה (Variable) – אחת מאבני הבניין בתכנות, המשמשת בכתיבת קוד. לכל משתנה יש שם וערך שמוצב בתוכו. ערך זה יכול להשתנות על פי פקודות.
  • מחסנית (Stack) – כלי הכלה שמשתמשים בו בכתיבת קוד. ניתן להכניס למחסנית ולהוציא ממנה ערכים כמותיים באמצעות הזנת פקודות דחיפה (push) ושליפה (pop). המחסנית פועלת בדומה למחסנית רובה: הערך שנכנס אחרון יוצא ראשון. במבחן תידרשו לשלוט בשימוש במחסנית.
  • לולאות (Loops) – משמשות לביצוע פעולה מסוימת מספר פעמים. שמן נובע מהאופן החזרתי של הפעולה. השימוש בלולאות הכרחי במקרים מסוימים במבחן.
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.