מכירים את מבחן מחשבון קרב?

מבחן מחשבון קרב אינו מבחן רגיל, ולכן מומלץ להכיר את המבחן לפני שאתם ניגשים להתנסות במבחן לדוגמא. אז...

 

שימו לב! המבחן שכתבנו נועד לספק לכם טעימה מעולם התכנות וממבחן המיון שאתם צפויים לעבור. אולם רמתו של המבחן האמיתי גבוהה יותר והשאלות בו קשות ומאתגרות הרבה יותר. בערכת ההכנה שלנו אנו מציעים הכנה הדרגתית ותרגול רב, אשר יסייעו לכם להגיע לרמת המבחן האמיתי.

מה זה מחשבון קרב?

מחשבון קרב הוא מבחן שמתבצע במסגרת אחד מימי המיון לאגף התקשוב וההגנה בסב"ר (סייבר) שבצה"ל. אף שמדובר רק במבחן אחד מתוך כמה מבחנים, רבים נוטים לקרוא ליום המיון כולו "מחשבון קרב".

מבחן מחשבון קרב הוא מבחן תכנות בסיסי שנועד לבחון את התאמתכם למקצועות המחשב באמצעות הערכת כישוריכם הלוגיים ודרכי החשיבה שלכם. הוא לא מצריך ידע מוקדם במדעי המחשב, אך דורש הסתגלות לשימוש בשפת תכנות מומצאת אשר מזכירה את שפת התכנות אסמבלי.


מושגים שכדאי להכיר

כאמור, אין צורך בידע מוקדם במדעי המחשב כדי להצליח לפתור את המבחן. עם זאת, היכרות עם מושגים בסיסיים מתחום זה ועם הלוגיקה שעומדת מאחורי המבחן, תספק הבנה מעמיקה יותר ותקצר את פרק הזמן שתזדקקו לו בכל שאלה ושאלה.

המושגים שיעזרו לכם להבין את המבחן הם:

 • שפת מכונה (Machine language) – השפה היחידה אשר המחשב "דובר". אוצר המילים של שפת המכונה מורכב מפקודות, אשר גורמות למחשב לבצע פעולות. היות שהפקודות בשפת המכונה הן רצפים של שני מספרים בלבד – 0 ו-1 – שפת התכנות היא שפה מסורבלת, קשה ללימוד ואינה ידידותית לתכנות.
 • שפות תכנות (Programming language) – שפות אשר מאפשרות לנו לתקשר עם המחשב. שפות אלו מורכבות ממילים ומאותיות באנגלית, ונעשה בהן שימוש גם במספרים, ולכן הן נוחות וקלות יותר ללימוד ולשימוש. קיימות שפות תכנות רבות, והמחשב מסוגל להבין אותן בעזרת תוכנית המתרגמת אותן לשפתו.
 • פקודות (Commands) – הן חלק מרכזי באוצר המילים של שפת תכנות, וכתיבתן גורמת למחשב לבצע פעולות מסוימות. הפקודות מיוצגות על ידי מספרים, אותיות ומילים ויכולות להורות על ביצוע פעולות חיבור, חיסור, כפל וחילוק.
 • קוד (Code) – או בשמו האחר תוכנית, הוא רשימה של כמה פקודות. כאמור, המחשב מבין את הפקודות באמצעות תוכנית המתרגמת אותן לשפתו, שפה מכונה.
 • משתנה (Variable) – אחת מאבני הבניין בתכנות, המשמשת בכתיבת קוד. לכל משתנה יש שם וערך שמוצב בתוכו. ערך זה יכול להשתנות על פי פקודות.
 • מחסנית (Stack) – היא כלי הכלה שמשתמשים בו בכתיבת קוד. ניתן להכניס למחסנית ולהוציא ממנה כמה ערכים כמותיים באמצעות הזנת פקודות דחיפה (push) ושליפה (pop). המחסנית פועלת בדומה למחסנית רובה: הערך שנכנס אחרון יוצא ראשון. במבחן, תידרשו לשלוט בשימוש במחסנית.
 • לולאות (Loops) – משמשות לביצוע פעולה מסוימת מספר פעמים. שמן נובע מהאופן החזרתי של הפעולה. השימוש בלולאות הכרחי במקרים מסוימים במבחן.

מבנה המבחן

לפני שהמבחן מתחיל, תקבלו 45 דקות לצורך קריאת ההוראות למבחן ולמידת השפה המומצאת והשימוש בה. מומלץ לקרוא בעיון את ההוראות, להתעמק בשאלות לדוגמה ולהפנים את הסרטונים המצורפים.

המבחן עצמו מורכב מ-10 שאלות בסדר קושי עולה ומשכו הוא כשעה וחצי. בכל אחת מן השאלות תתבקשו לכתוב קוד תוך שימוש בפקודות של השפה הנתונה ובהתאם לנתונים שיוצגו.

שיטת הניקוד במבחן היא שיטת צבירה: כל שאלה שתענו עליה נכונה, תקבל ניקוד, וככל שהשאלה קשה יותר – כך הניקוד יהיה גבוה יותר.


שאלות לדוגמה

פקודות:

D: העלאת ערכו של משתנה A ב-5
E: הכפלת ערכו של משתנה B פי 2
PUSH A: הכנסת ערכו של X למחסנית
PUSH B: הכנסת ערכו של Y למחסנית
POP A: הוצאה מהמחסנית למשתנה X
POP B: הוצאה מהמחסנית למשתנה Y

 

שאלה 1

ערכים התחלתיים:

A=5

B=12

כתבו קטע קוד באורך של עד 4 שורות כך שבסיום הרצתו ערכי המשתנים יהיו:

A=10

B=20

 

פתרון

 

D
PUSH A
POP B
E

 

הסבר:

כדי להגיע לערך הסופי של משתנה A, נשתמש בפקודה D שמעלה את ערכו של A ב-5.

כדי להגיע לערך הסופי של משתנה B, נשתמש בערכו הסופי של משתנה A ובאמצעות הפקודה E נכפיל את ערכו של B ב-2 לקבלת 20.

העברת ערכו של משתנה A למשתנה B מתבצעת באמצעות שימוש במחסנית. הפקודה PUSH A מכניסה את ערכו של A למחסנית. הפקודה POP B שלאחריה, מוציאה את הערך העליון מהמחסנית (במקרה זה הוא גם הערך היחיד) ומציבה את הערך במשתנה B.

שאלה 2

ערכים התחלתיים:

A=12

B=3

כתבו קטע קוד באורך של עד 5 שורות כך שבסיום הרצתו ערכי המשתנים יהיו:

A=6

B=12

 

פתרון

 

E
PUSH B
PUSH A
POP B
POP A

הסבר:

כדי להגיע לערך הסופי של משתנה A, נשתמש בערך ההתחלתי של המשתנה B ובאמצעות הפקודה E נכפיל את ערכו של B פי 2. לאחר מכן, נשתמש בפקודות PUSH B ו-POP A להעברת ערכו החדש של B למשתנה A.

כדי להגיע לערך הסופי של משתנה B נשתמש בערכו ההתחלתי של משתנה A ובפקודות PUSH A ו-POP B.

שימו לב! בתוכנית זו אנחנו משתמשים פעמיים במחסנית. כאמור, המחסנית יכולה לאכסן יותר מערך אחד, והערך האחרון שנכנס אליה הוא זה שיצא ראשון. אם כך, חשוב לשים לב לסדר הפקודות PUSH ו-POP בתוכנית זו.

הבנתם את הרעיון? מצוין!

לא נשאר לכם עוד הרבה... קבלו עוד כמה טיפים, ולאחריהם עברו להתנסות במבחן לדוגמא שהכנו למענכם.


הנחיות וטיפים למבחן

מאחר שהמבחן עוסק בכתיבת קוד, ריכזנו עבורכם טיפים ודגשים לכתיבה תקנית של קוד במבחן:

 • מגבלת שורות – בכל שאלה יינתן לכם מספר מוגבל של שורות לכתיבת הקוד. חריגה ממגבלה זו תוביל לירידה בניקוד.
 • דיוק – חשוב להקפיד לכתוב את הפקודות והמשתנים בדיוק כפי שהם כתובים בשאלה. שגיאה בכתיבת תו אחד בלבד תוביל לפגיעה בהרצת הקוד ולהגדרתו כשגוי.
 • פקודה אחת בכל שורה – יש להקפיד לכתוב פקודה אחת בלבד בכל שורה. כתיבת שתי פקודות בשורה אחת תפגע בהרצת הקוד ותסמן את תשובתכם כשגויה.
 • סדר כתיבת הפקודות – היות שהמחשב מבצע את הפקודות לפי סדר הופעתן, יש חשיבות רבה לסדר כתיבת הפקודות. כתיבת פקודות ללא התייחסות לסדר הכתיבה שלהן עלולה להוביל לתוצאה שגויה.

 


יום המיון

יום המיון למקצועות המחשב הוא אחד מימי המיון לתפקידים באגף התקשוב וההגנה בסייבר שבצה"ל.

איך מקבלים זימון?

לכל מיון מזומנים כ-3,000 מועמדים. כדי לקבל זימון למיון יש לעמוד בתנאי הסף, לדרג במקום גבוה במנילה את התפקידים שניתן להתמיין אליהם ביום זה ולבקש זימון ממוֹקֵד חיל התקשוב (3808*) בצירוף גליון הציונים שלכם מהמחצית האחרונה.

תנאי הסף:

  • קב"א – 52 ומעלה
  • דפ"ר – 60 ומעלה
  • בנים בעלי פרופיל קרבי (מעל 72) יידרשו גם ל-10 יח"ל במדעי המחשב בבית הספר.

התפקידים שאליהם מתמיינים

כאמור, הצלחה ביום המיון עשויה לעזור לכם להתקבל לתפקידים משמעותיים ביחידות מובחרות כגון ממר"ם ומצפ"ן. ככלל, ביום המיון מתמיינים ל-7 תפקידים: בודק/ת תוכנה, מפתח/ת לומדה, מיישם/ת סייבר, תוכניתן/ית, מגן/ת סייבר, נתמ"ם ומיישם/ת טכני ERP. האחרון – מיועד לבוגרי י"ג בהנדסת תוכנה בלבד.

לו"ז

יום המיון מתחיל בשעה 8:00 ואורך כ-10 שעות, כך שלרוב הוא מסתיים בשעה 18:00. היום מורכב משני חלקים: הרצאת פתיחה ומבחנים.

הרצאת פתיחה

בהרצאת הפתיחה יסבירו לכם על מהלך היום ועל המקצועות שאתם מתמיינים אליהם. על פי רוב, תינתן לכם הזדמנות לדרג את המקצועות שאתם רוצים להתקבל אליהם בהתאם להעדפתכם האישית. נוסף על כך, תינתן לכם הזמנות לשאול שאלות.

מבחנים

לאחר הרצאת הפתיחה תיבחנו במבחנים פסיכוטכניים ובמבחני אישיות. מבחנים אלו יבדקו יכולות לוגיות ויכולות קוגניטיביות, וכן את יכולתכם לעבוד בלחץ. בנוסף הם יעריכו את יכולת הלמידה העצמית שלכם.

המבחנים שבדרך כלל נערכים ביום המיון הם:

 1. מבחן מחשבון קרב
 2. שאלון 300 – מבחן אישיות אמריקאי שנועד להעריך את תכונותיכם וכישוריכם. במבחן יופיעו הצהרות כגון: "לעיתים אני חולם בהקיץ", ויהיה עליכם לסמן עד כמה אתם מזדהים איתן.
 3. מבחן באנגלית – מבחן שבו תקבלו קטעי קריאה באנגלית ברמות שונות ותתבקשו לענות על שאלות הנוגעות לתוכן הקטעים.
 4. מבחן תרשימי זרימה – מבחן שבו תקבלו תרשימי זרימה ותתבקשו לענות על שאלות בהתאם להבנתכם את התרשים. המבחן נחשב קשה במיוחד ודורש יכולות ניתוח והסקה.
 5. מבחן צורות – מבחן הבוחן את יכולתכם לזהות צורות מסוימות בתוך סבך של קווים וצורות אחרות.

הערה: מבחן נוסף שעשוי להיערך הוא מבחן אנלוגיות. מבחן אנלוגיות הוא מבחן אמריקאי, שבו תקבלו צמד מילים כשאלה וכמה צמדי מילים כתשובות אפשריות. עליכם יהיה לסמן את צמד המילים שמקיים את הקשר הלוגי הדומה ביותר לקשר שמקיימות המילים בשאלה.
בשנים האחרונות, ברוב המקרים, לא נערך מבחן זה.

טיפ!

אם אתם זכאים להתאמות או להקלות במבחנים, מומלץ להביא עימכם את המסמכים הרלוונטיים ליום המיון על מנת לקבל את ההתאמות הנדרשות.

תוצאות

את התוצאות תקבלו כחודש עד חודש וחצי מיום המיון. בתפקידים מסוימים תידרשו לעבור מיונים נוספים.

מקום וזמן

מתי? בשני חלונות מיון במהלך השנה. בדרך כלל – בחודשים יולי וינואר.
איפה? בשלישות רמת גן (מחנה מקלף), רחוב דוד בן-גוריון 100.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.