איך מקבלים זימון?

תנאי הסף לקבלת זימון ליום המיון למקצועות המחשב הוא דפ"ר 60 ומעלה (בחלק מהתפקידים נדרש דפ"ר 70 ומעלה). בנים בעלי פרופיל 72 ומעלה נדרשים גם ל-10 יח"ל במדעי המחשב. אם אתם עומדים בתנאי הסף, סביר להניח שתקבלו זימון, ואז יהיה עליכם לדרג את תפקידי מקצועות המחשב הרלוונטיים בראש סדר העדיפויות שלכם בשאלון ההעדפות (מנילה). 

 שימו

אם לא קיבלתם זימון תוכלו להגיש בקשה לחיל התקשוב ולצרף אליה את גיליון הציונים של המחצית האחרונה (לא חובה, אבל מומלץ). 

יום המיון

אגף התקשוב וההגנה בסייבר שבצה"ל עורך את יום המיון למקצועות המחשב בדרך כלל בחודשים נובמבר, ינואר ויולי. בעבר ימי המיון התקיימו במחנה גדעונים שבצריפין, אולם כיום המיונים נערכים באופן מקוון.

בתחילת יום המיון תצורפו לקבוצת וואטסאפ שתנהל חיילת בתפקיד, והיא תסביר לכם איך יתנהל היום. לאחר מכן תקבלו מצגת שבה קיים פירוט על התפקידים המוצעים במיונים. חשוב לקרוא את ההסברים על התפקידים בתשומת לב, משום שבהמשך יום המיון תתבקשו למלא שאלון דירוג תפקידים.

השלב הבא ביום המיון הוא השלב המרכזי, ובו ייערכו לכם המבחנים. ההתחברות אל המבחנים תהיה באמצעות לינק שיישלח אליכם בקבוצת הווטסאפ. בתחילת שיחת הווידיאו שאליה תתחברו תתבקשו להזדהות, ולכן רצוי שתכינו מראש תעודת זהות. מומלץ שתכינו גם כמה דפי טיוטה וכלי כתיבה, למקרה שתזדקקו להם בזמן המבחן.

חשוב שתדעו שלאורך כל המבחנים המצלמה והמיקרופון שלכם צריכים להישאר פתוחים. בין חלק מהמבחנים יהיו לכם הפסקות קצרות, ואז גם תקבלו זמן לשאול שאלות.

לאחר המבחנים תתבקשו, כאמור, למלא שאלון דירוג תפקידים וכן לענות על שאלון אישיות. 

המבחנים שצפויים לכם

המבחנים שתיבחנו בהם ביום המיון בודקים יכולות קוגניטיביות, לוגיות, למידה עצמית ועבודה בלחץ. הם נמשכים 5-4 שעות, וזה הרכבם: 

  • מבחן מיקום: המבחן בודק הבנת חוקיות ולוגיקה של שפה בינארית. במהלך המבחן יוצגו לפניכם 4 שורות ובהן רצפים הכוללים את הספרות 0 ו-1. בין הרצפים יהיו רווחים לא קבועים. בשורה החמישית חלק מהספרות מוחלפות באותיות, ועליכם יהיה לזהות איזו מהאותיות מחליפה את הספרה 1 בהתאם לחוקיות שב-4 השורות הראשונות. המבחן כולל 35 שאלות, ונמשך כ-30 דקות.
  • מבחן להב: במבחן זה תקבלו 5 קטעי קוד, ויהיה עליכם להבין את התנאים העולים מתרשים הזרימה שהוא מתאר ולוודא שהתהליכים בו מתנהלים בצורה תקינה. מבחן זה אורך כ-40 דקות.
  • שפות מומצאות (מחשבון קרב): במבחן זה תקבלו 4-3 קטעי קוד בשפה מומצאת. לאחר כל קטע תישאלו 3-1 שאלות בנושא, שמטרתן לבחון את היכולת שלכם להבין את סדר הפעולות המתואר בקוד, ואת ההשפעה של שינוי התנאים בו על התהליך ועל התוצאות שיתקבלו. המבחן כולל 10-7 שאלות ואורך כ-20 דקות.
  • מבחן פרוטוקולים: במבחן זה יינתן לכם פרוטוקול תקשורת הנוגע לתוכנה מומצאת. עליכם יהיה להבין את הפעולות בפרוטוקול, לבחון אם המטרות בו הושגו ואם לא - להדגים מה צריך לשנות כדי שהבעיה תיפתר. המבחן אורך כשעה.
  • מבחן אנגלית: במבחן תקבלו 3-2 קטעי קריאה באנגלית הקשורים בעולמות המחשב ותתבקשו לענות על שאלות אמריקאיות ושאלות של השלמת משפטים הדורשות הבנת הנקרא ואוצר מילים.
  • מבחן אישיות: מבחן אמריקאי שנועד להעריך את תכונותיכם ואת כישוריכם. במבחן יופיעו הצהרות והיגדים שונים, ותתבקשו לסמן עד כמה אתם מזדהים איתם. המבחן אינו מוגבל בזמן. 

תוצאות

את התוצאות מקבלים בדרך כלל כשלושה עד שישה שבועות לאחר יום המיון. עבור חלק מהתפקידים תידרשו לעבור מיונים נוספים.

התפקידים שמחכים לכם - מגן בסייבר, תוכניתנית, נתמ"מ ועוד

הצלחה ביום המיון עשויה לעזור לכם להתקבל לתפקידים משמעותיים ביחידות מובחרות כגון ממר"ם, מצפ"ן ומצו"ב, ואף להגיע לתפקידים שפתוחים גם למסלול שחקים, גאמ"א, תלפיות ועוד. ככלל, ביום המיון מתמיינים ל-15 תפקידים אשר משתייכים לכמה תחומים:

  • תוכנה - בודק/ת תוכנה, מפתח/ת לומדה, אנליסט/ית מידע מבצעי, תוכניתן/ית, נתמ"מ (דבופס), מנהל/ת חוות שרתים (DC), אחראי/ת הטמעת מערכות (CICD), מפתח/ת ממשק משתמש (UI).
  • הגנה - מגן/מגינה בסייבר, מיישם/ת הגנה בסייבר, מגן/מגינת ספקטרום, פס"י (פיתוח ספקטראלי ייעודי).
  • מצו"ב (מרכז צופן וביטחון) - חוקר/ת ומפתח/ת מערכות סייבר הגנתיות (חממ"ה) במסלול לה"ב, מפתח/ת ומטמיע/ת טכנולוגיות סייבר (מט"ס).
  • עבור בוגרי י"ג בהנדסת תוכנה בלבד - מיישם/ת ERP.

וכמה זמן תשרתו?

קודם כל, כדאי לציין שבאשכול מקצועות המחשב אורך השירות של נשים וגברים הוא זהה - 32 חודשים. בחלק מהתפקידים תידרשו להשלים קורס קד"ץ (קדם צבאי), ובחלק תידרשו לחתום קבע. אלו התפקידים שמצריכים חתימת קבע: 

   • תוכניתן/ית - 30 חודשי קבע
   • חוקר/ת ומפתח/ת מערכות סייבר הגנתיות - 30 חודשי קבע
   • מגן/מגינה בסייבר - 18 חודשי קבע
   • נתמ"מ (דבופס) - 12 חודשי קבע
   • מיישם/ת ERP - תשעה חודשי קבע

← רוצים לקרוא עוד? הכנו לכם מדריך מפורט - כל התפקידים באשכול מקצועות המחשב

 

 שימו

 יש כמה תפקידים חדשים שכעת לא דורשים חתימת קבע וקד"ץ, אבל ייתכן שבהמשך זה ישתנה. התפקידים: מנהל/ת חוות שרתים (DC), מפתח/ת ממשק משתמש (UI), מגן/מגינת ספקטרום, פס"י, אחראי/ת הטמעת מערכות (CICD) ומפתח/ת ומטמיע/ת טכנולוגיות סייבר.


לגזור ולשמור...

אלו המושגים המרכזיים שחשוב שתכירו לפני שאתם מגיעים למיונים:

  • שפת מכונה (Machine language) – השפה היחידה אשר המחשב "דובר". אוצר המילים של שפת המכונה מורכב מפקודות, אשר גורמות למחשב לבצע פעולות. היות שהפקודות בשפת המכונה הן רצפים של שני מספרים בלבד – 0 ו-1 – זו שפה מסורבלת, קשה ללימוד ואינה ידידותית לתכנות.
  • שפות תכנות (Programming language) – שפות אשר מאפשרות לנו לתקשר עם המחשב. שפות אלו מורכבות ממילים ומאותיות באנגלית, ונעשה בהן שימוש גם במספרים, ולכן הן נוחות וקלות יותר ללימוד ולשימוש. קיימות שפות תכנות רבות, והמחשב מסוגל להבין אותן בעזרת תוכנית המתרגמת אותן לשפתו.
  • פקודות (Commands) – חלק מרכזי באוצר המילים של שפות תכנות, וכתיבתן גורמת למחשב לבצע פעולות מסוימות. הפקודות מיוצגות על ידי מספרים, אותיות ומילים ויכולות לדוגמה להורות על ביצוע פעולות חיבור, חיסור, כפל וחילוק.
  • קוד (Code) – נקרא גם תוכנית. זו למעשה רשימה של כמה פקודות שהמחשב, כאמור, מבין  באמצעות תוכנית המתרגמת אותן לשפתו, שפת מכונה.
  • משתנה (Variable) – אחת מאבני הבניין בתכנות, המשמשת בכתיבת קוד. לכל משתנה יש שם וערך שמוצב בתוכו. ערך זה יכול להשתנות על פי פקודות.
  • מחסנית (Stack) – כלי הכלה שמשתמשים בו בכתיבת קוד. ניתן להכניס למחסנית ולהוציא ממנה ערכים כמותיים באמצעות הזנת פקודות דחיפה (push) ושליפה (pop). המחסנית פועלת בדומה למחסנית רובה: הערך שנכנס אחרון יוצא ראשון.
  • לולאות (Loops) – משמשות לביצוע פעולה מסוימת מספר פעמים. שמן נובע מהאופן החזרתי של הפעולה.
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.