לחץ במבחני אישיות

בעוד ריאיון עם פסיכולוג ומבחן קבוצה יוצרים לחץ ודאגה אצל מרבית הנבחנים, מבחני אישיות הם החלק השנוא ביותר שמעורר את מרבית הלחץ וההתנגדות במהלך המבחן. נבחנים רבים משוכנעים שמבחני אישיות הם שטות וגחמה של הפסיכולוגים. כמעט כל אדם שעבר מבחן מיון משוכנע שמבחני האישיות אינם בוחנים את התנהגותו האמיתית. גישה זו כלפי חלק זה במבחן היא אחד הגורמים העיקריים לכישלון במבחני מיון. מי שמגיע למבחן עם התנגדות וכעס מקטין את סיכוייו להצליח במבחן. בעוד ריאיון ודינמיקה קבוצתית בוחנים התנהגות מוחצנת, מבחני אישיות נועדו לחשוף חלקים פחות גלויים באישיות הנבחן. מבחני אישיות כמו ציורים, העתקת צורות, השלמת משפטים ותיאור תמונות, מאפשרים לבוחנים להשלים את התמונה ההתנהגותית בחושפם מידע נוסף לזה שהתגלה בריאיון או במבחן הקבוצתי.

דוגמה מאת פסיכולוג במכון נועם

"לאחרונה ראיינתי פסיכולוגית לתפקיד מדריכה ב'מכון נועם'. במהלך הראיון הייתי משוכנע שהיא מועמדת מעולה לתפקיד. למועמדת היה מראה ייצוגי, היא השרתה אווירה נעימה, התנהגה בענייניות במהלך הראיון והניסיון המקצועי שלה היה מרשים מאוד. אלא שהנתונים שעלו ממבחני האישיות שביצעה חשפו נתונים שלא הצלחתי לזהות בראיון. באמצעות השאלונים האישיים והציורים ניתן היה ללמוד על קושי בהתמודדות עם מצבי לחץ, ולכן מועמדותה נפסלה."

מבחני אישיות מאפשרים להתגבר על חלק מהמגבלות של הריאיון. אחת הבעיות המוכרות בריאיון היא שחולשותיו והעדפותיו האישיות של המראיין משפיעות על התרשמותו מהמועמד. מחקרים מוכיחים שגורמים רבים מסיטים את תשומת לבו של המראיין ועלולים לפגוע ביכולתו להעריך את המועמד באופן מדויק. בין היתר הוא מושפע מצורתו החיצונית של המועמד. הוכח כי למועמד נאה יש סיכוי טוב יותר להצליח בראיון מאשר למועמד בעל הופעה פחות מושכת. מחקרים גם מראים שמראיינים נוטים להעדיף מועמדים שדומים להם. 

ההכנה של מכון נועם עוזרת לעבור את המכשולים האלו ולבצע את המבחנים בצורה הטובה ביותר. הניסיון של מכון נועם מלמד כי היכרות מוקדמת עם מבחני האישיות השונים ותרגולם משפרת את התוצאות ומעלה את סיכויי ההצלחה. 

בסרטון - הכנה למבחנים הפסיכוטכניים במכון נועם:

Play
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.