למען האמת: להיות חוקר או חוקרת מצ"ח

החוקרים של מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) הם אלו שהופכים כל אבן בדרך אל האמת במקרים של תאונות דרכים ועבירות פליליות בתוך הצבא - משימוש בסמים והונאות ועד לפגיעות מיניות ואירועי מוות. החוקרים, חיילים סדירים שעברו הכשרה מקצועית אינטנסיבית, מבקרים בזירות, מתשאלים ולוקחים עדויות, עורכים תצפיות, מפעילים מקורות מודיעיניים, ובקיצור - עושים כל שביכולתכם כדי לאסוף מידע ולהגיע לתשובות. את הכול, אגב, הם עושים על אזרחי - כדי לשמור על האופי הסמוי של התפקיד. לאחר שחקירת מצ"ח מסתיימת, התיק מועבר לפרקליטות הצבאית. בהתבסס על המידע שנאסף, הפרקליטות מחליטה כיצד להמשיך ולמצות את הדין.

מעבר לערך הרב שיש לחוקרי מצ"ח בשמירה על החוסן המוסרי של צה"ל, נציין שהתפקיד הזה גם פותח אפשרויות להמשך הדרך באזרחות. חיילים ששירתו במצ"ח משתלבים לא פעם בקהילת המודיעין או בגופי חקירות אזרחיים.


תהליך הקבלה לתפקיד חוקר פלילי במצ"ח

תנאי סף

• פרופיל: 64 ומעלה

• ציון דפ"ר: 50 ומעלה

• ציוני יום המא"ה: יחסי אנוש - 3; פיקוד - 2; עיבוד מידע - 3; מסגרתיות - 3; ניהול וארגון - 2


בנות, שימו
 : כדי לשרת כחוקרות פליליות במצ"ח תצטרכו לחתום על משך שירות זהה לזה של הבנים.

ועוד משהו, לא פחות חשוב

חוקרים פליליים במצ"ח נחשפים להרבה תכנים קשים במהלך השירות שלהם. לכן זה ממש לא תפקיד שמתאים לכל אחד, ונדרש כאן חוסן נפשי ברמה מאוד גבוהה. אז גם אם יש לכם את הנתונים המתאימים, חשוב שתשבו ותחשבו אם אתם רוצים ויכולים להתמודד עם כל מה שהתפקיד הזה מביא איתו.

מיונים

במצ"ח עורכים ימי מיון מרוכזים למלש"בים. ימי המיון אורכים כשמונה שעות ומתחלקים לארבעה חלקים:

  1. מילוי שאלון ביוגרפי - שאלון שיאפשר לצבא להכיר אתכם קצת יותר וכך לבחון אם אתם מתאימים לתפקיד חוקר פלילי במצ"ח.
  2. שיחת פתיחה - בחלק זה בעלי תפקידים במצ"ח יסבירו לכם קצת יותר על התפקיד ועל המיונים. אם יש לכם שאלות - זה הזמן לשאול אותן.
  3. סימולציות - כאן מתחיל החלק היותר מאתגר. בשלב זה יחלקו אתכם לקבוצות של עשרה, ותתבקשו להשתתף בסימולציות שונות שקשורות לשירות בתפקיד. המטרה כאן היא לבדוק אם יש לכם יכולות וכישורים שרלוונטיים לתפקיד, כמו לעבוד בתוך צוות, להוביל, לנהוג באסרטיביות וכן הלאה. 
  4. ריאיון אישי - ריאיון מול מפקד או מפקדת בכירים במצ"ח. לשלב זה יגיעו רק מלש"בים שיעברו בהצלחה את שלב הסימולציות.
את תוצאות המיונים תקבלו בסמס כמה ימים לאחר המיון.

נציין שיש עוד דרך, קצת יותר מסובכת, להגיד לתפקיד של חוקר או חוקרת פליליים: אם תתגייסו לחיל המשטרה הצבאית ותעשו רושם ממש טוב בטירונות, יש סיכוי שיאפשרו לכם להתמיין למצ"ח. אם תעברו (וצריך להגיד שמעטים עוברים את המיונים אחרי הגיוס) תמשיכו אחרי הטירונות לקורס מצ"ח.

לכו על בטוח

טירונות והכשרה במצ"ח

כמו כל המתגייסים לחיל המשטרה הצבאית, תתחילו את השירות בפלוגת שוטרים צעירים (פש"ץ) בטירונות 02. הטירונות נמשכת שישה שבועות, ונערכת בבה"ד 13 שבקריית ההדרכה (עיר הבה"דים). במסגרת הטירונות תוסמכו גם כשוטרים צבאיים.

לאחר הטירונות תמשיכו לקורס החוקרים, שנערך גם הוא בבה"ד 13. זהו קורס של תשעה שבועות, שבמהלכו תעברו תכנים שעוסקים בקרימינולוגיה, משפטים, תשאול, שפת גוף בחקירות ועוד. בבה"ד יש כיתות ייחודיות שנועדו לסימולציות (למשל כיתה שמדמה בית כלא), כדי שתוכלו להתנסות בחוויות קרובות ככל האפשר למה שמצפה לכם בשירות. בסיום הקורס תשובצו באחד מבסיסי מצ"ח ברחבי הארץ, שם תהיה לכם תקופת חניכה של כשישה שבועות לצד חוקר או חוקרת ותיקים ביחידה. לאחר מכן תוסמכו רשמית כחוקרים פליליים!

בהמשך השירות, אם תימצאו מתאימים, תוכלו לצאת לקורסים שייתנו לכם הסמכות מיוחדות (למשל של חוקרי תאונות דרכים, חוקרי הונאה וכו'), להתקדם ליחידות המיוחדות של מצ"ח, לצאת לפיקוד בבה"ד 13 (כלומר לפקד על קורס החוקרים) או לצאת לקצונה.

תפקידים נוספים שיכולים לעניין אתכם
משטרה צבאיתמקצועות המחשב | אשכול תעופה
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.