מנקים את השטח: רקע על מג"ב

משמר הגבול הוא סוג של הכלאה בין הצבא לבין המשטרה; אפשר להתגייס אליו כמו לכל חיל אחר, אבל הוא בעצם חלק ממשטרת ישראל והלוחמים בו הם גם שוטרים. התפקידים של מג"ב הם רבים - משמירה על הביטחון באזורים הומי אדם ומניעה של הפרות סדר ועד ללחימה בפשיעה ובטרור ואפילו חילוץ בני ערובה (תחום ההתמחות של ימ"מ, שמורכבת מאנשי קבע).

תחומי האחריות של מג"ב מתחלקים בין שבע מפקדות חטיבתיות (מחט"בים) - דרום, מרכז, צפון, חוף, ירושלים, עוטף ירושלים ואיו"ש - וכמה יחידות מיוחדות. הנה הסבר קצר על יחידות מג"ב הבולטות ביותר:

 • פלוגות הבט"ש (ביטחון שוטף) - פלוגות אלו אחראיות על שמירת הביטחון והסדר בכל רחבי הארץ, ובעיקר במוקדי חיכוך כמו ירושלים, יהודה ושומרון וגבול מצרים. הפעילות של הלוחמים בפלוגות הבט"ש מתאפיינת בסיורים רבים, תצפיות, מארבים ותחקורים במחסומים.
 • סיירות משמר הגבול (סמ"ג) - יחידות מבצעיות מיוחדות בעלות אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, שעוסקות בעיקר בטיפול בהפרות סדר ובאירועים שדורשים התמודדות עם חומרים מסוכנים. סיירות משמר הגבול ידועות במענה המהיר שהן נותנות לאירועים ביטחוניים ופליליים.
 • יחידות מסתערבים (ימ"ס) - לוחמי הימ"ס מיומנים בהיטמעות באוכלוסייה עוינת לצורכי איסוף מודיעין ומניעת פעולות טרור. לכל יחידת מסתערבים יש את ההתמחות ואת הגזרה שלה - ימ"ס יהודה ושומרון, למשל, מתמחה בלוחמה בשטח בנוי, וימ"ס דרום מתמחה בתחומים של צליפה ומרדף מוסק.
 • מתיל"ן (מודיעין, תצפיות, יירוט, לוחמה ניידת) - ביחידות אלו משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת לצורכי סיכול פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) הברחות סמים, אמל"ח (אמצעי לחימה), גניבות רכבים ופשיעה פלילית באופן כללי. בין היתר, לוחמי היחידות מתמקצעים בעריכת מארבים ותצפיות ובאיסוף מודיעין.

  מג"ב במלחמת חרבות ברזל

  לוחמי מג"ב לקחו חלק משמעותי החל משבעה באוקטובר; הם ניהלו קרבות קשים מול מחבלים ומנעו את חדירתם ליישובים נוספים בדרום הארץ. לאורך הלחימה שוטרי משמר הגבול, בשיתוף שוטרי משטרת ישראל, חיסלו מאות מחבלים.


תהליך הקבלה למג"ב

תנאי סף (לבנים ולבנות)

  • פרופיל: 82 ומעלה (בנים יכולים גם פרופיל 72 עם סעיף מתיר)
  • BMI: בין 17 ל-32
  • קבלת אישור התאמה תעסוקתית של יחידת ביטחון המידע במשטרת ישראל
  • בנות נדרשות לחתום על משך שירות חובה שווה לזה של הבנים ועל שירות מילואים פעיל

המיונים (רק לבנות)

בנות שיש להן את הנתונים המתאימים ורוצות להתגייס למשמר הגבול (כלומר סימנו את זה גבוה בשאלון ההעדפות), יזומנו למיון לוחמות. יום המיון כולל שיחה עם לוחמות מהמערכים השונים בצה"ל, בדיקת BMI ומילוי שני שאלוני העדפות נוספים. התשובות מגיעות כשבועיים עד חודש לאחר המיון.


ההכשרה והשירות של לוחמי משמר הגבול

לוחמות ולוחמי מג"ב עוברים טירונות 05, שנמשכת כארבעה חודשים ומתקיימת בבסיס הכשרת הלוחמים של מג"ב במעלה מכמש (יש גם את בה"ד מג"ב בבית חורון, אבל בו בעיקר נעשית ההכשרה לתפקידים שאינם קרביים). נוסף על ההכשרות שמאפיינות טירונות קרבית - כמו קליעה, שדאות, ביטחון פנים, קרב מגע ועוד - לוחמי מג"ב עוברים גם הכשרה משטרתית, שבסופה הם מקבלים תעודת שוטר או שוטרת. לאחר הטירונות הלוחמים מקבלים שיבוץ באחת מיחידות מג"ב, וכתלות בשיבוץ הם עשויים להידרש לעבור קורס הכשרה ספציפי לתפקיד.

לא מעט לוחמות ולוחמים יוצאים לאורך השירות לקורסים נוספים, כמו קורס חובשים, קורס קלעים, קורס הסמכה לאקדח ועוד. וכמובן, לוחמות ולוחמים עם הנתונים המתאימים יכולים להתקדם לפיקוד או לקצונה. 

מדי מג"ב

ללוחמי מג"ב יש כמה סוגי מדים: מדי א', שמיועדים לפעילות מבצעית שגרתית, ומורכבים ממכנסיים ומחולצה בצבע אפור (השוס? מלא כיסים וריצ'רץ' לפתיחה מהירה בחולצה!); מדים טקטיים נוחים בצבע ירוק זית, שמיועדים בעיקר ללחימה ולמבצעים מיוחדים; ומדים ייצוגיים לאירועים, שמורכבים מחולצה מכופתרת בצבע ירוק בהיר וממכנסיים בצבע חום-אפור. בנוסף, לחלק מהיחידות יש מדים ייחודיים משלהן - הימ"ס והימ"מ למשל משתמשים גם בסרבלים בצבע ירוק זית ושחור. על גבי המדים לוחמי מג"ב עונדים תג שם ודרגות, ומתחת לכותפת החולצה הם נושאים את כומתת מג"ב הירוקה :)

 

עוד יחידות שיכולות לעניין אתכם
שריון | גבעתיעוקץ | תותחנים
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.